fot. Wiki Commons

Piekło nareszcie się kończy. Osiem miesięcy po zakończeniu walk Wielkiej Wojny, w Wersalu, w sali lustrzanej słynnego pałacu, ustalono warunki pokoju po największym konflikcie zbrojnym od czasów wojen napoleońskich. Jednak dla niektórych to, co działo się w tej 60-tysięcznej miejscowości nie miało większego znaczenia. Sześćdziesięciu siedmiu zawodników nazajutrz miało wystartować w pierwszym od pięciu lat Tour de France. Właśnie to było dla nich w tej chwili najważniejsze.

Na liście startowej tamtej edycji zabrakło wielu gwiazd. Niestety, przyczyną ich nieobecności nie były kontuzje, choroby ani nieporozumienia z organizatorami. Niektórzy z wciąż przebywali w garnizonach, a o wielu innych wiadomo było już, że nigdy z nich nie wrócą. Spośród sześciu ostatnich zwycięzców wyścigu aż trzech (Octave Lapize, Lucien Petit-Breton i Francois Faber) za udział w Wielkiej Wojnie zapłaciło cenę życia. 

Rola faworytów w tym, nie tak radosnym jak zwykle święcie kolarstwa przypadła więc innym – Philippe Thysowi – zwycięzcy dwóch ostatnich przedwojennych edycji oraz braciom Pelissierom, którzy wspaniale radzili sobie w pierwszych powojennych wyścigach.

Ci ostatni jednak przed rozpoczęciem ścigania wcale nie byli pewni swego. Trasa liczyła sobie 5560 kilometrów – najwięcej w historii Wielkiej Pętli. Znalazło się na niej wiele bardzo trudnych etapów. Kolarz, który chciał wygrać wyścig, musiał poradzić sobie z całą gamą legendarnych podjazdów – Tourmalet, Aspin, Galibier, czy nie ustępującym im trudnością Puymorens.

Tym razem nie dało się niczego nadrobić na nieco mniej wymagających etapach – w przeciwieństwie do ostatnich przedwojennych etapach liczył się czas, a nie zdobyte punkty. Starszy z braci Pelissier – Henri, znany z tego, że nie gryzł się w język, powiedział wprost:

To nie jest wyścig dla kolarzy, tylko dla zwykłych koni pociągowych i wołów roboczych.

Jego słowa szybko znalazły swoje potwierdzenie. Co prawda początkowo szło mu całkiem dobrze – wygrał pierwszy etap i objął prowadzenie w wyścigu, ale już cztery dni później postanowił wraz z bratem zrezygnować ze ścigania. I tak wytrzymał dłużej niż Thys, który wycofał się nie ukończywszy choćby jednego odcinka, po tym jak zaczęły go prześladować problemy żołądkowe.

W grze o triumf pozostali więc inni, nieco mniej utytułowani kolarze. Pierwsza trójka wyglądała tak – Eugene Christophe, Emile Masson i Firmin Lambot.

Trudna droga na szczyt

Masson przyjeżdżał do Francji w bardzo dobrej formie. Miesiąc wcześniej wygrał Wyścig Dookoła Belgii. Natomiast Eugene Christophe miał już w swoim dorobku m.in. zwycięstwo w Mediolan-San Remo i całkiem niezły występ w Tour de France 1912, gdy zajął 2. miejsce i wygrał 3 etapy.

Lambot również nie był anonimowy. Wcześniej wielokrotnie brał udział w Wielkiej Pętli, ale rzadko kończył wyścig w czołówce. Do pewnego stopnia jego życie przez jakiś czas przypominało to Francoisa Fabera, który był jego rówieśnikiem – tak jak on w wieku 14 lat rzucił szkołę i zaczął pracę. Jego ojciec zmarł i w dużej części to właśnie na nim spoczywała odpowiedzialność za wyżywienie rodziny. Został rymarzem i podobnie jak Luksemburczyk, w wieku 17 lat zaczął dojeżdżać do pracy rowerem. Tyle że na tym podobieństwa się kończą.

Lambot był zdecydowanie mniej utalentowany. Gdy młodszy o 8 miesięcy Faber zajmował 2. miejsce w Tour de France, on dopiero podpisywał swój pierwszy profesjonalny kontrakt. W Tour de France zadebiutował jako 25-latek i wcale nie wszedł w największy wyścig na świecie “z buta” – ukończył go w połowie stawki.

Dopiero rok później w jego karierze nastąpił mały przełom – wygrał wówczas jeden z najtrudniejszych etapów Tour de France i zajął 4. miejsce w klasyfikacji generalnej. Po tym sukcesie uwagę na niego zwrócili szefowie Peugeota – wówczas zdecydowanie najlepszej ekipy w peletonie, której kolarze zdominowali ostatnie Tour de France – zajęli cztery spośród pięciu pierwszych miejsc.

Lambot w jej barwach zdołał wygrać etap, na którego trasie znalazło się m.in Tourmalet, ale w klasyfikacji generalnej zajął 8. miejsce. Miał wspomagać Thysa i dobrze wywiązał się z tego zadania, ponieważ jego rodak po raz drugi z rzędu wygrał Wielką Pętlę.

Belg do swoich osiągnięć doszedł ciężką pracą. Nie miał zbyt dużego talentu. Miał za to bardzo dużo szczęścia. Po raz pierwszy objawiło się to, gdy w 1914 roku wybuchła wojna. Nie odczuł jej tak mocno, jak wielu jego kolegów z peletonu. Wprawdzie Niemcy naruszyli neutralność Belgii, ale mimo to Lambot nie musiał walczyć na froncie, a do tego mógł prowadzić w miarę normalne życie.

Poślubił dziewczynę pochodzącą z Antwerpii i zamieszkał z nią w tym mieście. Założył też dobrze prosperujący sklep rowerowy. Żył w miarę normalnie i jakoś doczekał do końca wojny, dzięki czemu podczas Tour de France 1919 stanął przed olbrzymią szansą.

Walka dwóch staruszków

On i Christophe mieli z tyłu głowy to, że przed nimi być może ostatnia szansa na długo wyczekiwany triumf w Wielkiej Pętli. Mieli odpowiednio 33 i 34 lata. Oczywiście wyżej stały akcje Francuza, który miał nad Belgiem blisko godzinną przewagę. Jednak w tamtych czasach nie była to różnica nie do odrobienia, zwłaszcza że przed kolarzami było jeszcze wiele górskich etapów.

Już szósty etap mógł się Lambotowi dobrze kojarzyć. Miał tam pokonać, wraz z pozostałymi kolarzami, tak dobrze kojarzące mu się Tourmalet. Christophe miał z tą górą zdecydowanie gorsze skojarzenia – w 1913 roku wjechał na nią na tyle szybko, że został wirtualnym liderem wyścigu, jednak gdy zjeżdżał, złamał mu się widelec, przez co stracił do rywali 4 godziny.

Tym razem miał więcej szczęścia, ale i tak stracił sporo czasu. Podczas podjazdu pod Tourmalet Lambot, widząc, że Christophe nie wygląda najlepiej, zaatakował wraz z Bartholemym i dogonił dwóch uciekających włoskich kolarzy. Ostatecznie w końcówce stracił do partnera z odjazdu nieco czasu, ale i tak przekroczył linię mety na długo przed rywalem, dzięki czemu jego strata zmniejszyła się do zaledwie 30 minut.

Jeśli chcesz jeździć na rowerze, musisz nauczyć się odczytywać zamiary rywali – w przeciwnym razie nie masz szans na zwycięstwo

– mówił niedługo po przekroczeniu linii mety.

W kolejnych dniach Belg często atakował. Na 9. etapie odzyskał do Christophe’a 4 minuty, a ten, skupiony na odrabianiu strat, tuż przed metą wjechał w żandarma i delikatnie  uszkodził sobie kolano. To była woda na młyn Lambota, który stanął przed sporą szansą – do odrobienia miał już tylko 26 minut. Najlepiej byłoby zniwelować je już następnego dnia, ponieważ Henri Desgrange już zapowiedział, że po 10. odcinku, lider wyścigu po raz pierwszy w historii otrzyma żółtą koszulkę.

Kilka czynników działało na korzyść Lambota. Christophe wciąż odczuwał skutki urazu, a na trasie etapu znalazło się kilka trudnych podjazdów, w tym Col Bayard i  Col de Valgelaie. Biorąc pod uwagę to, co Belg zrobił na Tourmalet, nie należało wykluczać, że to on zostanie pierwszym właścicielem żółtej koszulki. Następnego dnia Lambot znów dwoił się i troił, by wykorzystać delikatną niedyspozycyję Francuza i zostawić go w tyle. W końcu mu się to udało, ale niestety zrobił to na tyle późno, że nadrobił bardzo niewiele. Koszulka powędrowała więc do Christophe’a. Obu panów dzieliły 23 minuty i 19 sekund.

Kolejne dni mijały, a różnica między oboma zawodnikowi nie malała, a wręcz rosła. Na 11. etapie Lambot stracił prawie pewne zwycięstwo, ponieważ na ostatnim podjeździe złapał gumę. Dzień później Christophe mu odjechał i praktycznie zapewnił sobie zwycięstwo w Tour de France.

Jednak Belg nie zamierzał się poddawać. W okolicy Cysoing przeprowadził atak rozpaczy. Christophe został z tyłu, ale wiedział, że aby przegrał, musiałaby się wydarzyć kompletna katastrofa. I wydarzyła się. Francuz przeżywa deja vu. Znów jest liderem i znów na zjeździe pęka mu widelec. Nie może liczyć na pomoc osoby trzeciej, ale nauczony doświadczeniem wchodzi do kuźni i tam naprawia sprzęt. Zajmuje mu to dwa razy mniej czasu niż poprzednio, ale i tak traci szansę na historyczny sukces. 

Tak jak jeszcze rano pewny sukcesu był on, tak teraz nic już nie może odebrać sukcesu jego rywalowi, który ma nad nim dwie godziny przewagi. Dwa dni później Christophe znów ma pecha – kilkanaście razy złapał gumę i dojechał do mety w Paryżu na ostatnim miejscu. Zakończył wyścig na 3. stopniu podium. Zwycięstwo Lambota stało się faktem. W wieku 33 lat został najstarszym zwycięzcą w historii Tour de France, pobijając rekord Maurice’a Garina – pierwszego triumfatora Wielkiej Pętli.

Mentor

Zwycięstwo zapewniło Lambotowi sławę. Wcześniej uważano go za świetnego górala, ale teraz, szczególnie na ostatnich dziewięciu etapach, pokazał, że potrafi być bardzo regularny. Po wielkim zwycięstwie wielu dziennikarzy zaczęło pisać peany pochwalne na jego cześć.

Jest najlepszym zawodnikiem na wieloetapowe wyścigi. Jest niezwykle ostrożny, inteligentny i bardzo spokojny. Nie brakuje mu profesjonalizmu. Często pije herbatę ziołową, aby walczyć z pragnieniem ssie pastylki miętowe i zawsze chowa do kieszeni 600 franków, które mogą mu się przydać w razie kraksy

– opisywał go Théo Matty w l’Auto – gazecie – organizatorze wyścigu.

Być może to właśnie profesjonalizm sprawił, że Tour 1919 nie był zwieńczeniem jego kariery, a dopiero zapowiedzią kolejnych sukcesów. W kolejnych dwóch latach kontynuował dobrą passę. Nieźle prezentował się w belgijskich klasykach, a w Tour de France co prawda nie zbliżył się do kolejnego zwycięstwa, ale zajmował miejsca w pierwszej “10” klasyfikacji generalnej – w 1920 był trzeci, a rok później dziewiąty. 

Poza tym przyczynił się do tego, że z pucharem za zwycięstwo w wyścigu wracali jego koledzy z zespołu. Za pierwszym razem był to Philippe Thys, który sięgnął po swój trzeci i ostatni triumf w Wielkiej Pętli, natomiast rok później Leon Scieur, którego zwycięstwo było dla Lambota wyjątkowe.

Scieur był jego sąsiadem, a w 1910 roku posłuchał jego rady i jako już 22-letni mężczyzna kupił swój pierwszy rower. Następnie dobre słowo starszego kolegi sprawiło, że zatrudnił go w swoich szeregach Vincart – mały profesjonalny zespół. Później Lambot był jego mentorem i wielokrotnie udzielał mu cennych wskazówek, aż w końcu, w 1919 roku znaleźli się w tym samym zespole. 

Zresztą ich przyjaźń przetrwała próbę czasu i gdy w czasie II wojny światowej Antwerpia została zbombardowana, Lambot wrócił do rodzinnego Florenness i wraz z żoną mieszkał przez jakiś czas wraz z dawnym kompanem i jego małżonką.

Zwycięzca bez zwycięstwa

W domu państwa Scieurów mieszkały zatem aż trzy zwycięstwa w Tour de France. Trzy, ponieważ w 1922 roku Lambot do swojej kolekcji dołożył drugi triumf. Znów dopisało mu mnóstwo szczęścia. Podobnie jak w 1919 jego rywale padali jak muchy.

Pierwszą ofiarą został jego zespołowy kolega – Philippe Thys. Belg dzięki zwycięstwu na drugim etapie został wiceliderem wyścigu. Wyglądał coraz lepiej i dużo wskazywało na to, że może odnieść swoje czwarte zwycięstwo w Tour de France, ale już dwa dni później, podczas zjazdu z Aubisque, złamał sobie koło i stracił mnóstwo czasu do reszty.

O jeszcze większym pechu mógł mówić stary znajomy Lambota – Christophe. Po piątym etapie objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Później stracił je na rzecz Jeana Alavoine, ale wciąż plasował się w czołówce. Na deszczowym 10. etapie wjechał na Galibier w pierwszej grupie, jednak w takich warunkach najtrudniejsze są zjazdy. Francuz znów miał się o tym przekonać. W połowie zjazdu na drodze zobaczył kamień. Chcąc go ominąć wpadł w poślizg, i wjechał w dużo większą skałę. Co się stało później? To co zwykle – 37-latek po raz trzeci złamał widelec i stracił jakiekolwiek szanse na zwycięstwo.

Jeśli Alavoine śmiał się w duchu z takiego obrotu spraw, to szybko zrzedła mu mina. Cztery dni później, podczas 12. etapu z Genewy do Strasburga drugi kolarz Tour de France 1919 kilka razy złapał gumę, a na domiar złego pękł mu łańcuch. Co prawda jego straty nie były tak duże, by przekreślić szanse na końcowy triumf, ale 10 minut, które tracił teraz do nowego lidera – Hectora Heusghema, to różnica, którą niełatwo jest zniwelować.

Tyle że kosa szybko dopadła także czwartego lidera tego wyścigu. Na 13. etapie upadł tak mocno, że jego rower do niczego już się nie nadawał. Musiał więc go zmienić, co w tamtych czasach było niezgodne z przepisami. Dostał godzinę kary i stał się kolejnym kolarzem, który stracił szansę na zwycięstwo.

Żółtą koszulkę przejął więc Lambot, który na szczęście dla niego nie miał jej już gdzie stracić, ponieważ ostatnie dwa etapy były już płaskie. Nic więc dziwnego, że na metę wyścigu, umiejscowioną na Parc des Princes wjechał jako zwycięzca wyścigu. Dokonał tego, nie wygrywając choćby jednego etapu, swój triumf zawdzięczając jedynie równej formie i pechowi rywali. Miał 36 lat – więcej niż którykolwiek inny zwycięzca Tour de France. Do dziś drugiego Henriego Pelissiera wyprzedza pod tym względem o blisko dwa lata.

W ostatni czwartek ekipa Israel Start-Up Nation, po ogłoszeniu pozyskania usług Froome’a na przyszły sezon, zapowiedziała, że zbuduje ekipę, która umożliwi Brytyjczykowi walkę o kolejne zwycięstwo w Tour de France. Jeśliby mu się to udało, stałby się drugim 36-latkiem na liście triumfatorów Wielkiej Pętli. Cóż, miejmy nadzieję, że jeśli rzeczywiście ten plan się powiedzie, to doświadczony kolarz wygra wyścig w nieco innych okolicznościach niż Lambot.

Poprzedni artykułEvenepoel po rekonesansie dwóch etapów Giro d’Italia
Następny artykułZa nami Puchar Polski w Zamościu
Trenował kolarstwo w Krakusie Swoszowice i biegi średnie w Wawelu Kraków, ale ulubionego sportowego wspomnienia dorobił się startując na 60 metrów w Brzeszczach. W 2017 roku na oczach biegnącej chwilę wcześniej Ewy Swobody wystartował sekundę po wystrzale startera, gdy rywale byli daleko z przodu. W pisaniu refleks również nie jest jego mocną stroną, ale stara się nadrabiać jakością.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments