Passo San Pellegrino we włoskich Dolomitach, położone na wysokości 1900 m.n.p.m. to miejsce, w którym Anna Plichta wraz z dwiema koleżankami z drużyny Trek-Segafredo przygotowuje się do wznowienia sezonu. W rozmowie z nami opowiedziała o podróżach i trenowaniu w czasach pandemii, a także zdradziła kalendarz startów. Zapraszamy do przeczytania.   

W obecnych czasach stojących pod znakiem pandemii wywiady przeprowadza się albo za pośrednictwem internetu albo przez telefon. I nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Tym razem umówiłyśmy się z Anią na rozmowę telefoniczną w godzinach popołudniowych, po treningu i po obiedzie. Kiedy już udało się jej złapać zasięg (co w rejonie, gdzie przebywa wcale nie jest takie łatwe), mogłyśmy porozmawiać o bieżących sprawach.    

Przypomnijmy, że Ania Plichta spędzała lockdown w Belgii. Po raz pierwszy zmieniła miejsce pobytu dosłownie kilka dni temu, przemieszczając się samolotem do Włoch. Publikując w mediach społecznościowych zdjęcie z lotniska, napisała „powrót do normalnego życia”. Normalnego dla zawodowych kolarzy oczywiście, czyli niemal nieustannych podróży. Jak przyznała, była negatywnie zaskoczona tym, że na lotnisku i podczas lotu nie przestrzegano zasad bezpieczeństwa w taki sposób, jak zapowiadano przed wznowieniem lotów w Europie.

– Leciałam do Włoch z Brukseli i spodziewałam się, że już na wejściu będzie kontrola temperatury ciała, oraz że będą obowiązywały jakieś specjalne ograniczenia, np. dotyczące mniejszej liczby ludzi w samolocie. Byłam jednak zupełnie zaskoczona, ponieważ ani razu nie zmierzono mi temperatury, a w samolocie nie było ani jednego wolnego miejsca.

W ciągu ostatniego miesiąca Plichta, jak i pozostali członkowie drużyny Trek-Segafredo zostali poddani testom na koronawirusa dwukrotnie. Kolejne dwa testy będą przeprowadzone podczas zgrupowania (na początku oraz na koniec). Oprócz Polki oraz dwóch innych zawodniczek – Elisy Longo Borghini i Audrey Cordon-Ragot – w obozie uczestniczy dyrektor sportowa Giorgia Bronzini, masażysta i lekarz. Hotel jest do dyspozycji jedynie drużyny Trek-Segafredo (włącznie z częścią męskiej drużyny przygotowującej się do Giro d’Italia), a podczas treningów zawodnicy nie mogą zatrzymywać się na słynne kolarskie postoje na kawę oraz spotykać się z osobami spoza ekipy. Można wychodzić na spacer w pobliżu hotelu, ale należy pamiętać o unikaniu osób trzecich. Jednak – jak mówi zawsze pozytywnie nastawiona Ania – „lepiej tak niż w ogóle”. 

– Opieka medyczna ze strony drużyny jest taka jak powinna być. Oni wszystkiego pilnują i przestrzegają wszelkich niezbędnych zasad, żeby nic złego się nie przydarzyło. Wymagane jest m.in. noszenie maseczek i regularna dezynfekcja rąk. Musimy się szanować i zachowywać odpowiedzialnie. Sytuacja w każdej chwili może się pogorszyć, specjaliści przestrzegają przecież przed kolejną falą zakażeń i to jest przykre, że po tym wszystkim, z czym musiała zmierzyć się Europa, ludzie czasami zachowują się tak, jakby zapomnieli o tym wszystkim. Musimy myśleć o sobie i o innych. My jako kolarze, jeśli chcemy wznowić sezon, to musimy przestrzegać wszystkich zasad, bo jeśli okaże się, że ktoś jest zakażony, to wszyscy tutaj utkniemy i nagle okaże się, że połowa ekipy będzie na dłuższy czas wyłączona z kolarskiego życia.

Jedną z osób, która doświadczyła bardzo poważnej sytuacji związanej z koronawirusem w Europie jest Włoszka Elisa Longo Borghini, która pochodzi z miejscowości Ornavasso, położonej w Piemoncie. Ania Plichta podzieliła się z nami tym, co opowiadała jej o tej sytuacji jej klubowa koleżanka.

– Moja koleżanka Elisa Longo Borghini bardzo mocno przeżyła tę całą sytuację związaną z koronawirusem. Przez dwa miesiące nie mogła wychodzić z domu, trenowała tylko i wyłącznie na trenażerze. Ona pochodzi z tego regionu Włoch, który został najbardziej dotknięty tą chorobą. I powiedziała, że po tym, co przeżywała, teraz zrobi wszystko. Ma taką motywację, że ja nie widziałam jej jeszcze z takim nastawieniem.

Także Plichta jest głodna ścigania. Ostatni raz numer startowy do koszulki miała przypięty 1 lutego w wyścigu Cadela Evansa w Australii. Najwyższy czas, by zrobić to ponownie. Zapytana o formę, odpowiada, że czuje się bardzo dobrze i jest gotowa, aby niebawem znów zacząć rywalizować.

Wydaje mi się, że jestem gotowa, aby za kilka tygodni ponownie zacząć sezon. Mój trener miał taki pomysł na mój trening w czasie kwarantanny: stwierdził, że jeśli nie ścigam się przez większą część sezonu, to muszę trenować intensywnie, aby symulować nieco wyścigi – tak, aby w momencie, kiedy sezon zostanie wznowiony mój organizm był gotowy, żeby od razu wskoczyć na wysokie obroty. W marcu miałam chwilę oddechu, ponieważ wiedząc, że sezon szybko nie ruszy, mogłam sobie na to pozwolić, a potem rozpoczęłam solidne treningi i od tamtej pory cały czas ciężko pracuję. Wraz z moim trenerem oceniliśmy, że moja dyspozycja jest już wysoka. Cieszę się, że teraz na tym zgrupowaniu wysokościowym mogę doszlifować ostatnie rzeczy, wiem, na czym chcę się skupić, nad czym muszę popracować. Takie zgrupowanie daje mi najlepsze warunki, jakie mogłabym sobie wymarzyć.

W sumie Ania Plichta pozostanie w Passo San Pellegrino do 3 sierpnia. Do 20 lipca będzie trenowała tam z drużyną Trek-Segafredo, a następnie korzystając ze środków i możliwości, jakie daje kadra Polski, będzie kontynuowała pobyt sama.

– Nie mogłam wziąć udziału w zgrupowaniu w Wiśle, ponieważ byłam w Belgii, ale cieszę się, że trener wyraził zgodę na wykorzystanie środków, które zostały na zgrupowanie w miejscu, gdzie chcemy. Miałam propozycję pojechać do Livigno, ale w związku z tym, że jestem już tutaj, wszystko zostało zorganizowane, to z tego skorzystam. To było dla mnie najlepsze rozwiązanie, aby po prostu przedłużyć pobyt tutaj. 

Zgodnie z tym, o czym informowaliśmy wczoraj, Ania na nowo rozpocznie sezon 15 sierpnia startem w wyścigu La Périgord Ladies we Francji. Następnie wróci do Polski, by wziąć udział w krajowych mistrzostwach i przystąpić do obrony tytułu w jeździe indywidualnej na czas, który w ubiegłym roku wywalczyła na Polach Grunwaldzkich. W wyścigu ze startu wspólnego nie weźmie udziału, ponieważ szybko przemieści się na mistrzostwa Europy do Plouay, gdzie stanie na starcie obu wyścigów (jeśli oczywiście zostanie powołana), a pomiędzy nimi zaliczy jeszcze występ w GP de Plouay – Lorient Agglomération Trophée. Po czempionacie Starego Kontynentu będzie ścigała się jeszcze w prestiżowym wyścigu La Course by Le Tour de France, a na początku września będzie miała trochę czasu na odpoczynek. Ostatnia część sezonu również rysuje się dla Polki bardzo interesująco, ponieważ ma w planach m.in. Walońską Strzałę. Pełny kalendarz Anny Plichty na sezon 2020 prezentujemy poniżej.

 • 15 sierpnia – La Périgord Ladies (Francja)
 • 20-23 sierpnia – Mistrzostwa Polski, ITT  
 • Mistrzostwa Europy (Plouay, Francja) ITT, start wspólny (jeśli otrzyma powołanie)
 • 26 sierpnia – GP de Plouay – Lorient Agglomération Trophée (Francja)
 • 29 sierpnia – La Course by Le Tour de France (Francja)
 • 19 września – Trophée des Grimpeuses (Belgia)
 • 20 września – Grand Prix International d’Isbergues – Pas de Calais Féminin (Francja)
 • Mistrzostwa Świata (Aigle-Martigny, Szwajcaria), ITT, start wspólny (jeśli otrzyma powołanie)
 • 30 września – Walońska Strzała (Belgia)
 • 7 października – Brabancka Strzała (Belgia)
 • 13-15 października – Lotto Belgium Tour (Belgia)

Aktualna mistrzyni Polski w jeździe indywidualnej na czas dokonała już rekonesansu trasy naszego rodzimego czempionatu, który w tym roku zaplanowano w Busku-Zdroju i Kazimierzy Wielkiej. Włącznie z wyścigiem ze startu wspólnego, pomimo że tak jak pisaliśmy wyżej nie planuje w nim startować.

– Byłam zobaczyć trasę mistrzostw Polski. Trasa „czasówki” bardzo mi się podoba. Jest to trasa dla tych, którzy będą mieli pod nogą, ponieważ jest dużo otwartych przestrzeni wyeksponowanych na wiatr. Natomiast jeśli idzie o start wspólny, to byłam zaskoczona tak dużą liczbą tych małych, wąskich dróżek z milionem zakrętów. Patrząc na dystans, to myślę, że ta trasa sama w sobie zrobi selekcję. Na pewno będzie ciekawie, ale też może być trochę niebezpiecznie, ponieważ zawodnicy długo się nie ścigali i mogą nie być tak pewni siebie w peletonie. Trzeba będzie być cały czas skoncentrowanym

– oceniła Anna Plichta.

Już w ubiegłym roku pochodząca z Wadowic polska kolarka miała w sobie wiele motywacji związanej z przejściem do nowej drużyny z najwyższej półki, jaką niewątpliwie jest Trek-Segafredo. Chciała również powetować sobie straty związane z problemami zdrowotnymi. W rezultacie założyła koszulkę z orzełkiem na piersi w jeździe na czas. W tym roku zaczęła dobrze w Australii, przyczyniając się do zwycięstwa Ruth Winder w Tour Down Under. Kalendarz na przeorganizowany sezon 2020 ma znakomity, zatem polskim kibicom pozostaje tylko trzymać kciuki – za zdrowie, bo energii Ani Plichcie z pewnością nie zabraknie.

Rozmawiała Marta Wiśniewska

Poprzedni artykułAlberto Contador z rekordem Everesting Challenge
Następny artykułSkład reprezentacji Kolumbii na Tour de l’Avenir
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments