fot. Szymon Gruchalski/Tour de Pologne

Minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk powiedziała w wywiadzie dla „Przeglądu Sportowego”, że dziś nie jest w stanie powiedzieć, czy organizacja imprezy masowej, jaką jest kolarski wyścig Tour de Pologne będzie możliwa w sierpniu. 

W minioną sobotę premier Mateusz Morawiecki i minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk przedstawili plan „odmrażania” polskiego sportu. Na początek mają zostać wznowione treningi w Centralnych Ośrodkach Sportu, a później swoje rozgrywki ma rozpocząć ekstraklasa piłkarska i żużlowa, czyli – jak powiedziała minister Dmowska-Andrzejuk – dyscypliny najbardziej popularne i odbywające się na świeżym powietrzu, ale na obiektach zamkniętych, co ułatwi zapanowanie nad dochowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Szefowa resortu sportu zapytana, czy wyobraża sobie wyścig Tour de Pologne w sierpniu, odpowiedziała:

– Wszystkie rekomendacje daje minister zdrowia, który będzie to analizował i wydawał decyzje. Trudno dzisiaj powiedzieć, jaka będzie sytuacja w sierpniu. Tour de Pologne to impreza masowa, a nie wiem, kiedy takie zaczną się odbywać. Większość została odwołana, ale poczekajmy, jest jeszcze trochę czasu. Oczywiście najlepsza byłaby szczepionka, ale ta raczej szybko się nie pojawi. Musimy się więc nauczyć żyć i funkcjonować z koronawirusem. Sport jest w tym wszystkim ważny, szczególnie ten powszechny. Pomaga utrzymać kondycję i zdrowie, żeby organizm był gotowy na ewentualną walkę z wirusem.

Minister odniosła się również do ewentualnego otwarcia toru kolarskiego w Pruszkowie, które mogłoby nastąpić po dwutygodniowym „okresie próbnym” otwarcia ośrodków treningowych w Spale i Wałczu.

– Tak ma się dziać, ale wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej w kraju i tego, jak luzowanie nałożonych obostrzeń będzie wpływało na liczbę zakażeń. Gdyby zachorował ktoś w COS-ach, czego nie można wykluczyć, chcemy izolować wąską grupę, z którą chory miał kontakt. To ogromna praca, ale lekarze uważają, że jeśli sportowcy są zdrowi i będą przestrzegali zasad, to plan powinien działać.

Całą rozmową Kamila Wolnickiego z minister Dmowską-Andrzejuk można przeczytać > TUTAJ.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments