Dziś w Warszawie, w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbyła się oficjalna prezentacja ekipy Mazowsze Serce Polski.

W rolę konferansjerów wcielili się Włodzimierz Rezner i Tomasz Jaroński. Z kolei wśród gości znaleźli się m.in marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik,  prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, sekretarz generalny PKOl – Adam Krzesiński, zaś Polski Związek Kolarski reprezentował wiceprezes – Tomasz Kramarczyk. 

Na początku prezentacji na scenie pojawił się twórca projektu – Dariusz Banaszek, który od czterdziestu lat związany jest z kolarstwem, a z jego ust padło kilka odważnych deklaracji. Zapowiedział m.in stworzenie kolarskich szkółek związanych z jego nowym zespołem, a także ogłosił, że Mazowsze Serce Polski będzie jego ostatnim projektem.

W ciągu ostatnich kilku lat urząd marszałkowski w Warszawie zrobił bardzo wiele dla polskiego kolarstwa. Powstało wiele nowych ścieżek rowerowych i dróg po których można wygodnie jeździć na rowerze. Teraz my będziemy chcieli to wykorzystać. Planujemy stworzenie pełnej sportowej piramidy – od żaków i młodzików, przez grupy młodzieżowe, aż po elitę. Jest to projekt bardzo ambitny, ale wierzę, że uda nam się go zrealizować. Będzie to mój ostatni projekt w kolarstwie. Dlatego chciałbym dać z siebie wszystko. Zaprosić do współpracy wszystkie mazowieckie zespoły i pobudzić LZS-y, które w przeszłości stanowiły o sile polskiego kolarstwa. Chcemy mieć kilkadziesiąt szkółek na Mazowszu – na początek 20, a później będziemy stopniowo zwiększać ich liczbę

– mówił.

Były prezes Polskiego Związku Kolarskiego pochwalił się także, że choć jego ekipa ma najkrótszą historię w całym międzynarodowym peletonie, to udało jej się zdobyć zaproszenia na dziewięć wyścigów pierwszej kategorii, gdzie jej kolarze będą mogli zmierzyć się z wieloma ekipami z dywizji prokontynentalnych i kilkoma jeżdżącymi w World Tourze.

Ciekawie przedstawiali się kolarze, każdy z nich poza swoimi celami na ten sezon prezentował mazowieckie miasta. Nam najbardziej spodobało się miasto Ciechanów, przedstawione przez Pawła Bernasa:

Na Mazowszu Ciechanów, a jak Ciechanów to czternastowieczny zamek, Doda, Łukasz Wiśniowski i Browar Ciechan, przy którego kuflu kiedyś po zakończeniu kariery będę wspominał ten wspaniały czas.

Z kolei Marek Rutkiewicz z mazowieckich miast najlepiej wspominał Ostrołękę, gdzie rozpoczynał swoją przygodę w kolarstwem. Mający na swoim koncie wiele zwycięstw popularny “Rutek” zdradził, że z drużyną Mazowsze Serce Polski chciałby wygrać Wyścig Solidarności i Olimpijczyków, bo triumfu w tym wyścigu brakuje mu najbardziej.

Bardzo emocjonalne wystąpienie miał Karol Domagalski, który w ubiegłym roku uległ bardzo poważnemu wypadkowi podczas Małopolskiego Wyścigu Górskiego, i po bardzo ciężkiej walce wrócił do zdrowia i znowu wsiadł na rower.

Był to bardzo ciężki okres, ale otaczają mnie niesamowici ludzie, którzy mi w tym czasie pomagali. Wygrałem drugie życie, wygrałem najważniejszy wyścig w moim życiu. Ukłony dla Dariusza Banaszka, który dał mi szansę powrotu. Żyję, wróciłem, jestem zdrowy. Szlifuję formę, bo chcę pokazać wielu osobom, że z każdej opresji jest jakieś wyjście, żeby się nie poddawać.

Jak do tej pory ekipa, która w tym sezonie jeździ w czerwonych koszulkach notuje bardzo dobre wyniki. Ma już na swoim koncie wiele miejsc na podium, a także zwycięstwa Pawła Bernasa w GP Alanya i Alana Banaszka w Grand Prix Manavgat – Side. To jedyne triumfy Polaków w tym sezonie.

Najbliższa szansa na poprawienie tego dorobku nadarzy się w Czechach, gdzie ekipa pojedzie w dwóch wyścigach. Następnie po krótkim zgrupowaniu w Zieleńcu, mazowiecki zespół otworzy polski sezon szosowy w Dzierżoniowie i Sobótce. O to by z tego i kolejnych wyścigów zespół wrócił z dobrymi wynikami będzie się starać dwunastka zawodników.

Pełny skład Mazowsze Serce Polski na sezon 2020

Adrian, Alan i Norbert Banaszkowie, Paweł Bernas, Adrian Kurek, Michał Podlaski, Karol Domagalski, Marek Rutkiewicz, Tobiasz Pawlak i Jakub Kaczmarek, Adam Żuber i Emanuel Piaskowy.

Serwis naszosie.pl jest oficjalnym patronem medialnym zespołu Mazowsze Serce Polski.