fot. Vuelta a Andalucia

25-letni Hiszpan Gonzalo Serrano z drużyny Caja Rural – RGA po samotnym ataku na ostatnim kilometrze drugiego etapu wyścigu Vuelta a Andalucía odniósł piękne zwycięstwo, ucierając nosa największym faworytom i dając radość Hiszpanom. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Jakob Fuglsang (Astana). 

Długi dzień czekał kolarzy podczas drugiego dnia rywalizacji w wyścigu Vuelta a Andalucía. Do pokonania było 198 km z Sevilli do Iznájar. Na pierwszych sześćdziesięciu nie było większych trudności, a następnie znajdowały się dwa podjazdy trzeciej kategorii: Puerto de Calera (3,3km; 3,3 proc.) oraz Alto de Valle de Sierra Sur (4 km; 3,6 proc.). Po tej sekcji nadchodził kolejny fragment trasy pozbawiony większych trudności, a potem trzeba było zmierzyć się ostatnim oznaczonym podjazdem dnia – Puerto de la Parilla (6,4 km; 2,4 proc.), którego szczyt znajdował się dwanaście kilometrów przed metą. Stamtąd prowadził średniotrudny zjazd do miejscowości Iznájar, gdzie zlokalizowana była meta na lekkim podjeździe.

Ucieczkę dnia stworzyło pięciu zawodników: Alexis Gougeard (AG2R), Juan Felipe Osorio (Burgos-BH), Taco Van der Horn (Jumbo-Visma), zwycięzca etapu z metą na Willunga Hill w tegorocznym wyścigu Tour Down Under Matthew Holmes (Lotto-Soudal) oraz Jêrome Cousin (Direct-Energie).

Przewaga uciekinierów drastycznie zaczęła spadać na ostatnim podjeździe dnia – Puerto de la Parilla. Najmniej sił miał Cousin, który wrócił do peletonu jako pierwszy, a problemy z utrzymaniem się w odjeździe mieli także Osorio i Holmes. W końcu jednak udało im się dojechać do kolegów, ale w tym momencie (15 km przed końcem) peleton tracił do nich już tylko 10 sekund.

Jednocześnie z peletonu kontratakował Polak z drużyny Lotto-Soudal Tomasz Marczyński wespół z Louisem Vervaeke (Alpecin-Fenix). Polsko-belgijski duet jako pierwszy przekroczył szczyt górskiej premii, ale peleton siedział im na plecach, kasując tę akcję kilka kilometrów później.

Pomimo to drużyna Lotto-Soudal nie rezygnowała z tego, aby zrobić coś na drugim etapie wyścigu w Andaluzji. Tym razem zaatakował neo-pro Stefano Oldani z innym neo-pro Brandonem McNulty z UAE Team Emirates. Także i ta akcja nie zakończyła się powodzeniem i została zlikwidowana 4,8 km przed metą.

Wówczas na czele peletonu pojawiła się drużyna Movistar, zawiedziona nieco po pierwszym etapie z wymagającym podjazdem pierwszej kategorii na Puerto de las Palomas.

Na ostatni kilometr jako pierwszy wjechał Gonzalo Serrano z Caja Rural, który popisał się bardzo mocnym i dobrym atakiem po etapowe zwycięstwo. Madrytczyk wykorzystał moment przestoju w peletonie, ale jednocześnie pokazał, że dysponuje naprawdę dobrą nogą. Dla Serrano jest to pierwsze zwycięstwo w kolarskiej karierze i jednocześnie premierowe dla drużyny Caja Rural – RGA w tym sezonie.

Etapowe podium uzupełnili Juanjo Lobato (Fundación-Orbea) i Dylan Teuns (Bahrain-McLaren), jeden z największych faworytów do zwycięstwa na tym etapie.

Wyniki 2. etapu:

1 Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 5:07:49
2 Juan Jose Lobato del Valle (Spa) Fundacion-Orbea 0:00:02
3 Dylan Teuns (Bel) Bahrain McLaren
4 Clement Venturini (Fra) AG2R la Mondiale 0:00:04
5 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott
6 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
7 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
8 Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team
9 Andrea Pasqualon (Ita) Circus-Wanty Gobert
10 Marc Soler (Spa) Movistar Team
11 Julien Simon (Fra) Total Direct Energie
12 Mikel Landa Meana (Spa) Bahrain McLaren
13 Pello Bilbao (Spa) Bahrain McLaren 0:00:07
14 Silvan Dillier (Swi) AG2R la Mondiale
15 Jan Bakelants (Bel) Circus-Wanty Gobert
16 Sebastian Schönberger (Aut) B&B Hotels-Vital Concept
17 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
18 Kristian Aasvold (Nor) Riwal Readynez
19 Ruben Fernandez (Spa) Fundacion-Orbea
20 Brent Bookwalter (USA) Mitchelton-Scott
21 Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal
22 Chris Harper (Aus) Team Jumbo-Visma
23 Alessandro Covi (Ita) UAE Team Emirates
24 Andrey Zeits (Kaz) Mitchelton-Scott
25 Martijn Budding (Ned) Riwal Readynez
26 Anthony Delaplace (Fra) Team Arkea-Samsic 0:00:15
27 David De la Cruz Melgarejo (Spa) UAE Team Emirates
28 Denis Nekrasov (Rus) Gazprom-Rusvelo
29 Antwan Tolhoek (Ned) Team Jumbo-Visma
30 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team 0:00:19
31 Aaron Van Poucke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
32 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Mitchelton-Scott
33 Enrique Sanz Unzue (Spa) Kern Pharma
34 Stefano Oldani (Ita) Lotto Soudal
35 Brandon McNulty (USA) UAE Team Emirates
36 Petr Vakoc (Cze) Alpecin-Fenix
37 Orluis Alberto Aular Sanabria (Ven) Caja Rural-Seguros RGA 0:00:26
38 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:00:29
39 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Fundacion-Orbea
40 Simone Velasco (Ita) Gazprom-Rusvelo 0:00:31
41 Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos-BH
42 Roger Adria Oliveras (Spa) Kern Pharma
43 Floris De Tier (Bel) Alpecin-Fenix
44 Urko Berrade Fernandez (Spa) Kern Pharma
45 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain McLaren
46 Thomas Boudat (Fra) Team Arkea-Samsic
47 Jimmy Janssens (Bel) Alpecin-Fenix 0:00:34
48 Jefferson Cepeda (Ecu) Caja Rural-Seguros RGA
49 Oliver Naesen (Bel) AG2R la Mondiale
50 Paul Martens (Ger) Team Jumbo-Visma 0:00:37
51 Jaime Castrillo Zapater (Spa) Kern Pharma 0:00:43
52 Dries Van Gestel (Bel) Total Direct Energie
53 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Fundacion-Orbea
54 Bryan Coquard (Fra) B&B Hotels-Vital Concept
55 Julien Mortier (Bel) Wallonie Bruxelles 0:00:45
56 James Shaw (GBr) Riwal Readynez
57 Edoardo Affini (Ita) Mitchelton-Scott
58 Christoffer Lisson (Den) Riwal Readynez
59 Artem Nych (Rus) Gazprom-Rusvelo
60 Jelle Vanendert (Bel) Wallonie Bruxelles 0:00:48
61 Alvaro Cuadros Morata (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
62 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team
63 Willem Jakobus Smit (RSA) Burgos-BH 0:00:51
64 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates
65 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates
66 Romain Sicard (Fra) Total Direct Energie 0:00:58
67 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Burgos-BH 0:01:00
68 Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:01:05
69 Mikel Iturria Segurola (Spa) Fundacion-Orbea 0:01:12
70 Lukasz Owsian (Pol) Team Arkea-Samsic 0:01:14
71 Maurits Lammertink (Ned) Circus-Wanty Gobert
72 Lawrence Naesen (Bel) AG2R la Mondiale
73 Enric Mas Nicolau (Spa) Movistar Team
74 Louis Vervaeke (Bel) Alpecin-Fenix
75 Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott 0:01:24
76 Kobe Goossens (Bel) Lotto Soudal 0:01:31
77 Thibault Guernalec (Fra) Team Arkea-Samsic 0:01:46
78 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:02:05
79 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates
80 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez
81 Jurgen Roelandts (Bel) Movistar Team
82 Scott Thwaites (GBr) Alpecin-Fenix
83 Vadim Pronskiy (Kaz) Astana Pro Team
84 Franklin Six (Bel) Wallonie Bruxelles
85 Joel Nicolau Beltran (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
86 Matej Mohoric (Slo) Bahrain McLaren
87 Damiano Caruso (Ita) Bahrain McLaren
88 Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
89 Pablo Bonilla (Spa) Burgos-BH
90 Sergio Roman Martin Galan (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
91 Jens Debusschere (Bel) B&B Hotels-Vital Concept
92 Eliot Lietaer (Bel) Wallonie Bruxelles
93 Oscar Riesebeek (Ned) Alpecin-Fenix 0:02:20
94 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo-Visma 0:02:21
95 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma
96 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:02:24
97 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal
98 Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Fundacion-Orbea 0:02:25
99 Florian Vachon (Fra) Team Arkea-Samsic
100 Benoit Jarrier (Fra) Team Arkea-Samsic
101 Brian Van Goethem (Ned) Lotto Soudal
102 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo
103 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:02:59
104 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:03:16
105 Alexis Gougeard (Fra) AG2R la Mondiale 0:04:39
106 Damien Gaudin (Fra) Total Direct Energie
107 Sebastian Mora Vedri (Spa) Movistar Team
108 Christophe Noppe (Bel) Team Arkea-Samsic
109 Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Burgos-BH 0:05:03
110 Ludovic Robeet (Bel) Wallonie Bruxelles 0:05:05
111 Jorge Cubero Galvez (Spa) Burgos-BH 0:06:00
112 Taco Van der Hoorn (Ned) Team Jumbo-Visma 0:06:41
113 Ivan Moreno Sanchez (Spa) Kern Pharma
114 Julien Morice (Fra) B&B Hotels-Vital Concept 0:07:00
115 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R la Mondiale 0:07:05
116 Sondre Holst Enger (Nor) Riwal Readynez 0:07:06
117 Alexander Konychev (Ita) Mitchelton-Scott 0:08:05
118 Jon Agirre Egaña (Spa) Kern Pharma 0:09:16
119 Emiel Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
120 Niki Terpstra (Ned) Total Direct Energie
121 Jerome Cousin (Fra) Total Direct Energie 0:11:10
122 Kevin Reza (Fra) B&B Hotels-Vital Concept 0:11:19
123 Jokin Aranburu Arruti (Spa) Fundacion-Orbea
124 Jose Felix Parra Cuerda (Spa) Kern Pharma
125 Jonas Van Genechten (Bel) B&B Hotels-Vital Concept 0:11:20
126 Loïc Vliegen (Bel) Circus-Wanty Gobert
127 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:11:24
128 Mark Padun (Ukr) Bahrain McLaren
129 Anton Kuzmin (Kaz) Gazprom-Rusvelo
130 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team
131 Thomas Leezer (Ned) Team Jumbo-Visma
132 Marco Canola (Ita) Gazprom-Rusvelo 0:11:38
133 Philipp Walsleben (Ger) Alpecin-Fenix 0:12:00
134 Carmelo Urbano Fontiveros (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:12:17
135 Adrien Petit (Fra) Total Direct Energie 0:12:20
136 Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal 0:14:02
137 Kris Boeckmans (Bel) B&B Hotels-Vital Concept 0:22:17
DNF Jeremy Bellicaud (Fra) Circus-Wanty Gobert 0:06:03

Klasyfikacja generalna po 2. etapie:

1 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 9:49:01
2 Mikel Landa Meana (Spa) Bahrain McLaren 0:00:06
3 Dylan Teuns (Bel) Bahrain McLaren 0:00:23
4 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott 0:00:27
5 Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team 0:00:30
6 Pello Bilbao (Spa) Bahrain McLaren
7 Chris Harper (Aus) Team Jumbo-Visma 0:00:57
8 Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal 0:01:06
9 Ruben Fernandez (Spa) Fundacion-Orbea 0:01:10
10 David De la Cruz Melgarejo (Spa) UAE Team Emirates 0:01:14
11 Marc Soler (Spa) Movistar Team 0:01:21
12 Andrey Zeits (Kaz) Mitchelton-Scott 0:01:24
13 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal 0:01:37
14 Antwan Tolhoek (Ned) Team Jumbo-Visma 0:01:53
15 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team 0:02:03
16 Sebastian Schönberger (Aut) B&B Hotels-Vital Concept 0:02:26
17 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Mitchelton-Scott
18 Jan Bakelants (Bel) Circus-Wanty Gobert 0:02:27
19 Brandon McNulty (USA) UAE Team Emirates 0:02:31
20 Brent Bookwalter (USA) Mitchelton-Scott 0:02:32
21 Silvan Dillier (Swi) AG2R la Mondiale 0:02:39
22 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Fundacion-Orbea 0:02:44
23 Jimmy Janssens (Bel) Alpecin-Fenix 0:02:57
24 Jefferson Cepeda (Ecu) Caja Rural-Seguros RGA 0:03:20
25 Jaime Castrillo Zapater (Spa) Kern Pharma 0:03:21
26 Anthony Delaplace (Fra) Team Arkea-Samsic 0:03:22
27 Denis Nekrasov (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:03:42
28 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:03:49
29 Roger Adria Oliveras (Spa) Kern Pharma 0:03:51
30 Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos-BH 0:03:55
31 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:04:45
32 Alessandro Covi (Ita) UAE Team Emirates 0:04:58
33 Floris De Tier (Bel) Alpecin-Fenix 0:05:00
34 Enric Mas Nicolau (Spa) Movistar Team 0:05:08
35 Julien Simon (Fra) Total Direct Energie 0:05:19
36 Alvaro Cuadros Morata (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:05:37
37 Jelle Vanendert (Bel) Wallonie Bruxelles 0:05:41
38 Oliver Naesen (Bel) AG2R la Mondiale 0:06:02
39 Mikel Iturria Segurola (Spa) Fundacion-Orbea 0:06:05
40 Artem Nych (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:06:13
41 Kristian Aasvold (Nor) Riwal Readynez 0:07:11
42 Vadim Pronskiy (Kaz) Astana Pro Team 0:07:33
43 Aaron Van Poucke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:07:34
44 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal 0:07:52
45 Lukasz Owsian (Pol) Team Arkea-Samsic 0:08:29
46 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:08:31
47 Louis Vervaeke (Bel) Alpecin-Fenix 0:08:57
48 Julien Mortier (Bel) Wallonie Bruxelles 0:09:01
49 Romain Sicard (Fra) Total Direct Energie 0:09:31
50 Simone Velasco (Ita) Gazprom-Rusvelo 0:10:20
51 Urko Berrade Fernandez (Spa) Kern Pharma 0:10:26
52 Maurits Lammertink (Ned) Circus-Wanty Gobert 0:11:27
53 Stefano Oldani (Ita) Lotto Soudal 0:11:55
54 Damiano Caruso (Ita) Bahrain McLaren 0:12:00
55 Eliot Lietaer (Bel) Wallonie Bruxelles
56 Brian Van Goethem (Ned) Lotto Soudal 0:12:14
57 Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Burgos-BH 0:12:16
58 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:12:38
59 Willem Jakobus Smit (RSA) Burgos-BH 0:12:43
60 James Shaw (GBr) Riwal Readynez 0:13:24
61 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:13:41
62 Orluis Alberto Aular Sanabria (Ven) Caja Rural-Seguros RGA 0:14:34
63 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team 0:14:56
64 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 0:14:59
65 Andrea Pasqualon (Ita) Circus-Wanty Gobert 0:15:03
66 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Burgos-BH 0:15:59
67 Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:16:04
68 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates 0:16:13
69 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:16:32
70 Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:16:59
71 Juan Jose Lobato del Valle (Spa) Fundacion-Orbea 0:17:01
72 Loïc Vliegen (Bel) Circus-Wanty Gobert 0:17:02
73 Clement Venturini (Fra) AG2R la Mondiale 0:17:03
74 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
75 Martijn Budding (Ned) Riwal Readynez 0:17:06
76 Petr Vakoc (Cze) Alpecin-Fenix 0:17:18
77 Enrique Sanz Unzue (Spa) Kern Pharma
78 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain McLaren 0:17:30
79 Thomas Boudat (Fra) Team Arkea-Samsic
80 Paul Martens (Ger) Team Jumbo-Visma 0:17:36
81 Dries Van Gestel (Bel) Total Direct Energie 0:17:42
82 Bryan Coquard (Fra) B&B Hotels-Vital Concept
83 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Fundacion-Orbea
84 Christoffer Lisson (Den) Riwal Readynez 0:17:44
85 Edoardo Affini (Ita) Mitchelton-Scott
86 Kobe Goossens (Bel) Lotto Soudal 0:17:52
87 Lawrence Naesen (Bel) AG2R la Mondiale 0:18:13
88 Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott 0:18:23
89 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma 0:18:42
90 Thibault Guernalec (Fra) Team Arkea-Samsic 0:18:45
91 Scott Thwaites (GBr) Alpecin-Fenix 0:19:04
92 Joel Nicolau Beltran (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
93 Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
94 Sergio Roman Martin Galan (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
95 Matej Mohoric (Slo) Bahrain McLaren
96 Jurgen Roelandts (Bel) Movistar Team
97 Jens Debusschere (Bel) B&B Hotels-Vital Concept
98 Oscar Riesebeek (Ned) Alpecin-Fenix 0:19:19
99 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo-Visma 0:19:20
100 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:19:24
101 Florian Vachon (Fra) Team Arkea-Samsic
102 Benoit Jarrier (Fra) Team Arkea-Samsic
103 Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Fundacion-Orbea
104 Damien Gaudin (Fra) Total Direct Energie 0:21:38
105 Christophe Noppe (Bel) Team Arkea-Samsic
106 Sebastian Mora Vedri (Spa) Movistar Team
107 Alexis Gougeard (Fra) AG2R la Mondiale
108 Pablo Bonilla (Spa) Burgos-BH 0:21:59
109 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez 0:22:01
110 Ludovic Robeet (Bel) Wallonie Bruxelles 0:22:04
111 Jorge Cubero Galvez (Spa) Burgos-BH 0:22:59
112 Taco Van der Hoorn (Ned) Team Jumbo-Visma 0:23:40
113 Ivan Moreno Sanchez (Spa) Kern Pharma
114 Julien Morice (Fra) B&B Hotels-Vital Concept 0:23:59
115 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R la Mondiale 0:24:04
116 Franklin Six (Bel) Wallonie Bruxelles 0:25:02
117 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 0:25:32
118 Emiel Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:26:15
119 Sondre Holst Enger (Nor) Riwal Readynez 0:27:00
120 Alexander Konychev (Ita) Mitchelton-Scott 0:27:46
121 Jerome Cousin (Fra) Total Direct Energie 0:28:09
122 Kevin Reza (Fra) B&B Hotels-Vital Concept 0:28:18
123 Jokin Aranburu Arruti (Spa) Fundacion-Orbea
124 Jose Felix Parra Cuerda (Spa) Kern Pharma
125 Anton Kuzmin (Kaz) Gazprom-Rusvelo 0:28:23
126 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
127 Thomas Leezer (Ned) Team Jumbo-Visma
128 Niki Terpstra (Ned) Total Direct Energie 0:29:07
129 Adrien Petit (Fra) Total Direct Energie 0:30:19
130 Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal 0:31:01
131 Jonas Van Genechten (Bel) B&B Hotels-Vital Concept 0:31:16
132 Mark Padun (Ukr) Bahrain McLaren 0:31:18
133 Carmelo Urbano Fontiveros (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:32:11
134 Jon Agirre Egaña (Spa) Kern Pharma 0:37:20
135 Marco Canola (Ita) Gazprom-Rusvelo 0:37:28
136 Philipp Walsleben (Ger) Alpecin-Fenix 0:44:40
137 Kris Boeckmans (Bel) B&B Hotels-Vital Concept 0:45:14

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments