Foto: Circus-Wanty Gobert Pro Team

Xandro Meurisse (Circus – Wanty Gobert) po całodziennej ucieczce wygrał pierwszy etap wyścigu w Hiszpanii. Josef Černý (CCC Team) wywalczył trzecie miejsce.

Pierwszy etap Vuelta Ciclista a la Región de Murcia prowadził z Los Alcázares do Caravaca de la Cruz. Kolarze mieli do przejechania ponad 177 kilometrów, a po drodze czekało na nich kilka podjazdów. Finałowa wspinaczka 3400 metrów o średnim nachyleniu 3 %.

Na liście startowej była ekipa CCC Team z jednym Polakiem w składzie. Był nim Kamil Małecki, który doskonale rozpoczął sezon 2020.

Na samym początku od peletonu oderwało się dziesięciu kolarzy. Ucieczkę utworzyli: Héctor Carretero (Movistar), Jefferson Alveiro Cepeda (Caja Rural – Seguros RGA), Xandro Meurisse (Circus – Wanty Gobert), Nikita Stalnov (Astana), Lennard Kämna (BORA – hansgrohe), Josef Černý (CCC Team), Antonio Jesus Soto (Fundación – Orbea), Sergio Garcia Gonzalez (Kometa Xstra Cycling Team), Adam de Vos (Rally Cycling) oraz Thibault Guernalec (Team Arkéa Samsic).

Bardzo szybko harcownicy wypracowali sobie sześć minut przewagi. Co dość zaskakujące peleton nadal jechał spokojnie i dystans między ucieczką, a dużą grupą sukcesywnie się powiększał. 32 kilometry przed metą wynosił już 11 minut!

Kiedy okazało się, że peleton całkowicie odpuścił walkę w uciekającej grupie mieliśmy kolejne próby ataków. 15 kilometrów przed metą na czele znaleźli się: Meurisse, Černý i Guernalec, a po chwili dojechali do nich Kämna i de Vos. Jednak taki układ oczywiście nie pasował reszcie kolarzy i grupki połączyły się.

Kilka kilometrów dalej na samotną akcję zdecydował się Kämna. 6 kilometrów przed metą do Niemca dojechał Stalnov. Po raz kolejny taka akcja spaliła na panewce dzięki pracy pozostałych kolarzy z ucieczki.

Ostatecznie walka o zwycięstwo rozegrała się na ostatnich metrach. Najwięcej sił zachował Xandro Meurisse (Circus – Wanty Gobert). Drugi był Adam de Vos (Rally Cycling), a trzeci Josef Černý (CCC Team).

Wyniki pierwszego etapu:

1 MEURISSE, Xandro (CIRCUS – WANTY GOBERT) 4:24:00
2 DE VOS, Adam (RALLY CYCLING) 0:00:04
3 CERNÝ, Josef (CCC TEAM) 0:00:11
4 GUERNALEC, Thibault (TEAM ARKEA – SAMSIC) 0:00:11
5 KÄMNA, Lennard (BORA – HANSGROHE) 0:00:17
6 STALNOV, Nikita (ASTANA PRO TEAM) 0:00:20
7 CEPEDA, Jefferson (CAJA RURAL – SEGUROS RGA) 0:00:23
8 GARCIA GONZALEZ, Sergio (KOMETA XSTRA CYCLING TEAM) 0:00:29
9 CARRETERO, Hector (MOVISTAR TEAM) 0:00:37
10 SOTO GUIRAO, Antonio Jesus (FUNDACIÓN ORBEA) 0:00:50
11 RUSSO, Clément (TEAM ARKEA – SAMSIC) 0:16:48
12 LIVYNS, Arjen (WALLONIE BRUXELLES) 0:16:49
13 BEVIN, Patrick (CCC TEAM) 0:16:49
14 DELTOMBE, Kevin (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:16:49
15 VALVERDE, Alejandro (MOVISTAR TEAM) 0:16:49
16 GROSSSCHARTNER, Felix (BORA – HANSGROHE) 0:16:49
17 BUDDING, Martijn (RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM) 0:16:49
18 FRAILE MATARRANZ, Omar (ASTANA PRO TEAM) 0:16:49
19 FERNANDEZ, Ruben (FUNDACIÓN ORBEA) 0:16:49
20 GARCIA DE MATEOS, Vicente (AVILUDO – LOULETANO) 0:16:49
21 SANCHEZ, Luis León (ASTANA PRO TEAM) 0:16:49
22 TRENTIN, Matteo (CCC TEAM) 0:16:49
23 NÕMMELA, Aksel (WALLONIE BRUXELLES) 0:16:49
24 SMIT, Willem Jakobus (BURGOS – BH) 0:16:49
25 PEYSKENS, Dimitri (WALLONIE BRUXELLES) 0:16:49
26 DELAPLACE, Anthony (TEAM ARKEA – SAMSIC) 0:16:49
27 MORTIER, Julien (WALLONIE BRUXELLES) 0:16:49
28 COTE, Pier Andre (RALLY CYCLING) 0:16:49
29 GARCIA SOSA, Jhojan Orlando (CAJA RURAL – SEGUROS RGA) 0:16:49
30 RUBIO HERNANDEZ, Diego (BURGOS – BH) 0:16:49
31 SPRENGERS, Thomas (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:16:49
32 MOLLY, Kenny (WALLONIE BRUXELLES) 0:16:49
33 URBANO FONTIVEROS, Carmelo (CAJA RURAL – SEGUROS RGA) 0:16:49
34 GARAVAGLIA, Giacomo (KOMETA XSTRA CYCLING TEAM) 0:16:49
35 BOU COMPANY, Joan (FUNDACIÓN ORBEA) 0:16:49
36 AASVOLD, Kristian (RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM) 0:16:49
37 LUNKE, Sindre Skjøstad (RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM) 0:17:01
38 CALLE HURTADO, Juan Fernando (CAJA RURAL – SEGUROS RGA) 0:17:03
39 MOLENAAR, Alex (BURGOS – BH) 0:17:04
40 HERNANDEZ MARTINEZ, Oscar (AVILUDO – LOULETANO) 0:17:04
41 LAMMERTINK, Maurits (CIRCUS – WANTY GOBERT) 0:17:04
42 GALVAN FERNANDEZ, Francisco (EQUIPO KERN PHARMA) 0:17:04
43 CUADROS MORATA, Alvaro (CAJA RURAL – SEGUROS RGA) 0:17:04
44 MADRAZO RUIZ, Angel (BURGOS – BH) 0:17:04
45 QUAADE, Rasmus Christia (RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM) 0:17:04
46 RODRIGUEZ GARAICOECHEA, Oscar (ASTANA PRO TEAM) 0:17:04
47 ADRIA OLIVERAS, Roger (EQUIPO KERN PHARMA) 0:17:04
48 BASSET, Stephen (RALLY CYCLING) 0:17:04
49 VAN HOOYDONCK, Nathan (CCC TEAM) 0:17:04
50 VILELA, Ricardo (BURGOS – BH) 0:17:04
51 VAN POUCKE, Aaron (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:17:04
52 DE LA FUENTE RASILLA, David (AVILUDO – LOULETANO) 0:17:04
53 FETTER, Erik (KOMETA XSTRA CYCLING TEAM) 0:17:04
54 ORONTE, Emerson (RALLY CYCLING) 0:17:04
55 CIMA, Imerio (GAZPROM – RUSVELO) 0:17:04
56 NICOLAU BELTRAN, Joel (CAJA RURAL – SEGUROS RGA) 0:17:04
57 HUYS, Laurens (WALLONIE BRUXELLES) 0:17:04
58 PICHON, Laurent (TEAM ARKEA – SAMSIC) 0:17:04
59 ALONSO FLORES, Mikel (FUNDACIÓN ORBEA) 0:17:04
60 VERWILST, Aaron (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:17:04
61 FERNANDES NEVES, José (BURGOS – BH) 0:17:04
62 VIEGAS, Daniel (KOMETA XSTRA CYCLING TEAM) 0:17:04
63 GRONDIN, Donavan Vincent (TEAM ARKEA – SAMSIC) 0:17:04
64 ZHYHUNOU, Dzmitry (FUNDACIÓN ORBEA) 0:17:04
65 SEVILLA LOPEZ, Diego Pablo (KOMETA XSTRA CYCLING TEAM) 0:17:04
66 CASTRILLO ZAPATER, Jaime (EQUIPO KERN PHARMA) 0:17:04
67 VERZA, Riccardo (KOMETA XSTRA CYCLING TEAM) 0:17:04
68 ITURRIA SEGUROLA, Mikel (FUNDACIÓN ORBEA) 0:17:04
69 SOKOLOV, Dmitrii (LOKOSPHINX) 0:17:04
70 DRUCKER, Jean-pierre (BORA – HANSGROHE) 0:17:04
71 FANCELLU, Alessandro (KOMETA XSTRA CYCLING TEAM) 0:17:04
72 CHERNETSKI, Sergei (GAZPROM – RUSVELO) 0:17:04
73 PETILLI, Simone (CIRCUS – WANTY GOBERT) 0:17:04
74 VLIEGEN, Loïc (CIRCUS – WANTY GOBERT) 0:17:04
75 VDOVIN, Alexander (LOKOSPHINX) 0:17:04
76 BOL, Jetse (BURGOS – BH) 0:17:04
77 NIKIFOROV, Arseny (LOKOSPHINX) 0:17:04
78 OLIVEIRA, Nelson (MOVISTAR TEAM) 0:17:04
79 VAN HOECKE, Gijs (CCC TEAM) 0:17:04
80 DEL PINO CORROCHANO, Jesus (AVILUDO – LOULETANO) 0:17:04
81 MARQUEZ ROMAN, Marti (EQUIPO KERN PHARMA) 0:17:04
82 VAN KEIRSBULCK, Guillaume (CCC TEAM) 0:17:04
83 VAN DER LIJKE, Nick (RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM) 0:17:04
84 BARSOV, Aleksandr (LOKOSPHINX) 0:17:04
85 BIZHIGITOV, Zhandos (ASTANA PRO TEAM) 0:17:04
86 ELLSAY, Nigel (RALLY CYCLING) 0:17:04
87 SVESHNIKOV, Kirill (LOKOSPHINX) 0:17:04
88 GIDICH, Yevgeniy (ASTANA PRO TEAM) 0:17:04
89 FOMINYKH, Daniil (ASTANA PRO TEAM) 0:17:04
90 BOUZAS REY, Martin (EQUIPO KERN PHARMA) 0:17:04
91 NEKRASOV, Denis (GAZPROM – RUSVELO) 0:17:04
92 ELOSEGUI MOMEÑE, Iñigo (MOVISTAR TEAM) 0:17:04
93 MAŁECKI, Kamil (CCC TEAM) 0:17:04
94 PEDRERO, Antonio (MOVISTAR TEAM) 0:17:04
95 KULIKOV, Vladislav (GAZPROM – RUSVELO) 0:17:04
96 SAEZ BENITO, Hector (CAJA RURAL – SEGUROS RGA) 0:17:04
97 LOUVEL, Matis (TEAM ARKEA – SAMSIC) 0:17:04
98 PLANCKAERT, Emiel (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:17:04
99 CAPIOT, Amaury (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:17:04
100 RUIZ SEDANO, Ibon (EQUIPO KERN PHARMA) 0:17:04
101 ARAIZ MICHEL, Sergio Nestor (EQUIPO KERN PHARMA) 0:17:04
102 DAL-CIN, Matteo (RALLY CYCLING) 0:17:04
103 BOUDAT, Thomas (TEAM ARKEA – SAMSIC) 0:17:04
104 MAGNER, Tyler (RALLY CYCLING) 0:18:04
105 ENGER, Sondre Holst (RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM) 0:18:16
106 GOIKOETXEA GOIOGANA, Peio (FUNDACIÓN ORBEA) 0:18:16
107 KUZMIN, Anton (GAZPROM – RUSVELO) 0:18:20
108 MØRCH KONGSTAD, Tobias (RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM) 0:18:22
109 BOEV, Igor (GAZPROM – RUSVELO) 0:18:22
110 DE GENDT, Aime (CIRCUS – WANTY GOBERT) 0:18:27
111 VANSPEYBROUCK, Pieter (CIRCUS – WANTY GOBERT) 0:18:29
112 PÖSTLBERGER, Lukas (BORA – HANSGROHE) 0:18:31
113 SCHILLINGER, Andreas (BORA – HANSGROHE) 0:18:41
114 ACKERMANN, Pascal (BORA – HANSGROHE) 0:18:41
115 SELIG, Rüdiger (BORA – HANSGROHE) 0:18:44
116 TORRES BARCELO, Albert (MOVISTAR TEAM) 0:18:45
117 WIRTGEN, Luc (WALLONIE BRUXELLES) 0:35:01
118 MEIRELES, Nuno (AVILUDO – LOULETANO) 0:35:16

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 MEURISSE, Xandro (CIRCUS – WANTY GOBERT) 4:24:00
2 DE VOS, Adam (RALLY CYCLING) 0:00:04
3 CERNÝ, Josef (CCC TEAM) 0:00:11
4 GUERNALEC, Thibault (TEAM ARKEA – SAMSIC) 0:00:11
5 KÄMNA, Lennard (BORA – HANSGROHE) 0:00:17
6 STALNOV, Nikita (ASTANA PRO TEAM) 0:00:20
7 CEPEDA, Jefferson (CAJA RURAL – SEGUROS RGA) 0:00:23
8 GARCIA GONZALEZ, Sergio (KOMETA XSTRA CYCLING TEAM) 0:00:29
9 CARRETERO, Hector (MOVISTAR TEAM) 0:00:37
10 SOTO GUIRAO, Antonio Jesus (FUNDACIÓN ORBEA) 0:00:50
11 RUSSO, Clément (TEAM ARKEA – SAMSIC) 0:16:48
12 LIVYNS, Arjen (WALLONIE BRUXELLES) 0:16:49
13 BEVIN, Patrick (CCC TEAM) 0:16:49
14 DELTOMBE, Kevin (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:16:49
15 VALVERDE, Alejandro (MOVISTAR TEAM) 0:16:49
16 GROSSSCHARTNER, Felix (BORA – HANSGROHE) 0:16:49
17 BUDDING, Martijn (RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM) 0:16:49
18 FRAILE MATARRANZ, Omar (ASTANA PRO TEAM) 0:16:49
19 FERNANDEZ, Ruben (FUNDACIÓN ORBEA) 0:16:49
20 GARCIA DE MATEOS, Vicente (AVILUDO – LOULETANO) 0:16:49
21 SANCHEZ, Luis León (ASTANA PRO TEAM) 0:16:49
22 TRENTIN, Matteo (CCC TEAM) 0:16:49
23 NÕMMELA, Aksel (WALLONIE BRUXELLES) 0:16:49
24 SMIT, Willem Jakobus (BURGOS – BH) 0:16:49
25 PEYSKENS, Dimitri (WALLONIE BRUXELLES) 0:16:49
26 DELAPLACE, Anthony (TEAM ARKEA – SAMSIC) 0:16:49
27 MORTIER, Julien (WALLONIE BRUXELLES) 0:16:49
28 COTE, Pier Andre (RALLY CYCLING) 0:16:49
29 GARCIA SOSA, Jhojan Orlando (CAJA RURAL – SEGUROS RGA) 0:16:49
30 RUBIO HERNANDEZ, Diego (BURGOS – BH) 0:16:49
31 SPRENGERS, Thomas (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:16:49
32 MOLLY, Kenny (WALLONIE BRUXELLES) 0:16:49
33 URBANO FONTIVEROS, Carmelo (CAJA RURAL – SEGUROS RGA) 0:16:49
34 GARAVAGLIA, Giacomo (KOMETA XSTRA CYCLING TEAM) 0:16:49
35 BOU COMPANY, Joan (FUNDACIÓN ORBEA) 0:16:49
36 AASVOLD, Kristian (RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM) 0:16:49
37 LUNKE, Sindre Skjøstad (RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM) 0:17:01
38 CALLE HURTADO, Juan Fernando (CAJA RURAL – SEGUROS RGA) 0:17:03
39 MOLENAAR, Alex (BURGOS – BH) 0:17:04
40 HERNANDEZ MARTINEZ, Oscar (AVILUDO – LOULETANO) 0:17:04
41 LAMMERTINK, Maurits (CIRCUS – WANTY GOBERT) 0:17:04
42 GALVAN FERNANDEZ, Francisco (EQUIPO KERN PHARMA) 0:17:04
43 CUADROS MORATA, Alvaro (CAJA RURAL – SEGUROS RGA) 0:17:04
44 MADRAZO RUIZ, Angel (BURGOS – BH) 0:17:04
45 QUAADE, Rasmus Christia (RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM) 0:17:04
46 RODRIGUEZ GARAICOECHEA, Oscar (ASTANA PRO TEAM) 0:17:04
47 ADRIA OLIVERAS, Roger (EQUIPO KERN PHARMA) 0:17:04
48 BASSET, Stephen (RALLY CYCLING) 0:17:04
49 VAN HOOYDONCK, Nathan (CCC TEAM) 0:17:04
50 VILELA, Ricardo (BURGOS – BH) 0:17:04
51 VAN POUCKE, Aaron (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:17:04
52 DE LA FUENTE RASILLA, David (AVILUDO – LOULETANO) 0:17:04
53 FETTER, Erik (KOMETA XSTRA CYCLING TEAM) 0:17:04
54 ORONTE, Emerson (RALLY CYCLING) 0:17:04
55 CIMA, Imerio (GAZPROM – RUSVELO) 0:17:04
56 NICOLAU BELTRAN, Joel (CAJA RURAL – SEGUROS RGA) 0:17:04
57 HUYS, Laurens (WALLONIE BRUXELLES) 0:17:04
58 PICHON, Laurent (TEAM ARKEA – SAMSIC) 0:17:04
59 ALONSO FLORES, Mikel (FUNDACIÓN ORBEA) 0:17:04
60 VERWILST, Aaron (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:17:04
61 FERNANDES NEVES, José (BURGOS – BH) 0:17:04
62 VIEGAS, Daniel (KOMETA XSTRA CYCLING TEAM) 0:17:04
63 GRONDIN, Donavan Vincent (TEAM ARKEA – SAMSIC) 0:17:04
64 ZHYHUNOU, Dzmitry (FUNDACIÓN ORBEA) 0:17:04
65 SEVILLA LOPEZ, Diego Pablo (KOMETA XSTRA CYCLING TEAM) 0:17:04
66 CASTRILLO ZAPATER, Jaime (EQUIPO KERN PHARMA) 0:17:04
67 VERZA, Riccardo (KOMETA XSTRA CYCLING TEAM) 0:17:04
68 ITURRIA SEGUROLA, Mikel (FUNDACIÓN ORBEA) 0:17:04
69 SOKOLOV, Dmitrii (LOKOSPHINX) 0:17:04
70 DRUCKER, Jean-pierre (BORA – HANSGROHE) 0:17:04
71 FANCELLU, Alessandro (KOMETA XSTRA CYCLING TEAM) 0:17:04
72 CHERNETSKI, Sergei (GAZPROM – RUSVELO) 0:17:04
73 PETILLI, Simone (CIRCUS – WANTY GOBERT) 0:17:04
74 VLIEGEN, Loïc (CIRCUS – WANTY GOBERT) 0:17:04
75 VDOVIN, Alexander (LOKOSPHINX) 0:17:04
76 BOL, Jetse (BURGOS – BH) 0:17:04
77 NIKIFOROV, Arseny (LOKOSPHINX) 0:17:04
78 OLIVEIRA, Nelson (MOVISTAR TEAM) 0:17:04
79 VAN HOECKE, Gijs (CCC TEAM) 0:17:04
80 DEL PINO CORROCHANO, Jesus (AVILUDO – LOULETANO) 0:17:04
81 MARQUEZ ROMAN, Marti (EQUIPO KERN PHARMA) 0:17:04
82 VAN KEIRSBULCK, Guillaume (CCC TEAM) 0:17:04
83 VAN DER LIJKE, Nick (RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM) 0:17:04
84 BARSOV, Aleksandr (LOKOSPHINX) 0:17:04
85 BIZHIGITOV, Zhandos (ASTANA PRO TEAM) 0:17:04
86 ELLSAY, Nigel (RALLY CYCLING) 0:17:04
87 SVESHNIKOV, Kirill (LOKOSPHINX) 0:17:04
88 GIDICH, Yevgeniy (ASTANA PRO TEAM) 0:17:04
89 FOMINYKH, Daniil (ASTANA PRO TEAM) 0:17:04
90 BOUZAS REY, Martin (EQUIPO KERN PHARMA) 0:17:04
91 NEKRASOV, Denis (GAZPROM – RUSVELO) 0:17:04
92 ELOSEGUI MOMEÑE, Iñigo (MOVISTAR TEAM) 0:17:04
93 MAŁECKI, Kamil (CCC TEAM) 0:17:04
94 PEDRERO, Antonio (MOVISTAR TEAM) 0:17:04
95 KULIKOV, Vladislav (GAZPROM – RUSVELO) 0:17:04
96 SAEZ BENITO, Hector (CAJA RURAL – SEGUROS RGA) 0:17:04
97 LOUVEL, Matis (TEAM ARKEA – SAMSIC) 0:17:04
98 PLANCKAERT, Emiel (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:17:04
99 CAPIOT, Amaury (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:17:04
100 RUIZ SEDANO, Ibon (EQUIPO KERN PHARMA) 0:17:04
101 ARAIZ MICHEL, Sergio Nestor (EQUIPO KERN PHARMA) 0:17:04
102 DAL-CIN, Matteo (RALLY CYCLING) 0:17:04
103 BOUDAT, Thomas (TEAM ARKEA – SAMSIC) 0:17:04
104 MAGNER, Tyler (RALLY CYCLING) 0:18:04
105 ENGER, Sondre Holst (RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM) 0:18:16
106 GOIKOETXEA GOIOGANA, Peio (FUNDACIÓN ORBEA) 0:18:16
107 KUZMIN, Anton (GAZPROM – RUSVELO) 0:18:20
108 MØRCH KONGSTAD, Tobias (RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM) 0:18:22
109 BOEV, Igor (GAZPROM – RUSVELO) 0:18:22
110 DE GENDT, Aime (CIRCUS – WANTY GOBERT) 0:18:27
111 VANSPEYBROUCK, Pieter (CIRCUS – WANTY GOBERT) 0:18:29
112 PÖSTLBERGER, Lukas (BORA – HANSGROHE) 0:18:31
113 SCHILLINGER, Andreas (BORA – HANSGROHE) 0:18:41
114 ACKERMANN, Pascal (BORA – HANSGROHE) 0:18:41
115 SELIG, Rüdiger (BORA – HANSGROHE) 0:18:44
116 TORRES BARCELO, Albert (MOVISTAR TEAM) 0:18:45
117 WIRTGEN, Luc (WALLONIE BRUXELLES) 0:35:01
118 MEIRELES, Nuno (AVILUDO – LOULETANO) 0:35:16