fot. Vuelta a San Juan

Kolumbijczyk reprezentujący Androni Giocattoli – Sidermec wygrał piąty etap argentyńskiej etapówki na zboczach Alto Colorado.

Piąty, królewski odcinek miał zadecydować o kształcie końcowej klasyfikacji generalnej wyścigu. Kolarze mieli do pokonania niemalże 170 kilometrów trasy, która kończyła się na Alto Colorado ponad 2600 metrów n.p.m. Cały kategoryzowany podjazd liczy 18,8 kilometra ze średnim nachyleniem 4,4%. Tak znacząca wysokość powinna preferować prawdziwych “górali”, jednak niewielkie nachylenie może dać szansę bardziej masywnym i wytrzymałym zawodnikom.

Do odjazdu dnia zabrała się siódemka kolarzy. Byli nimi: Nelson Soto (Colombia Tierra de Atletas – GW Bicicletas), Antonio Zullo (Amore & Vita-Prodir), Daniel Juarez (Agrupacion Virgen De Fatima), Gerardo Atencio (Equipo Continental Municipalidad de Pocito), Francisco Montes (reprezentacja Argentyny), Emiliano Contreras (Transportes Puertas de Cuyo) oraz Facundo Matias Cattapán (Municipalidad de Rawson Somos).

Na długim podjeździe pod Banos de Talacasto oderwała się trójka zawodników: Atencio, Soto i Magno Nazaret. Przewaga ucieczki maksymalnie wynosiła pięć i pół minuty.

Dzisiejsze warunki na argentyńskiej pampie były bardzo wietrzne. Na około 40 kilometrów do mety na czele peletonu pojawili się kolarze BORY, Movistaru i UAE Team Emirates rantując wielu kolarzy. Peleton podzielił się na mniejsze grupy, a w jednej z nich niespodziewanie za peletonem został lider wyścigu Remco Evenepoel (Deceuninck Quick-Step) oraz trzeci kolarz w klasyfikacji generalnej Óscar Sevilla (Team Medellin). Przewaga stopniowo się powiększała między innymi, dzięki fantastycznej pracy Macieja Bodnara (BORA – hansgrohe).

Na 22 kilometry do mety ucieczka została skasowana, a różnica między pierwszą grupą, a drugą w której był Evenepoel wynosiła już 1:20. U podnóża podjazdu współpraca w pierwszej grupie przestała się układać, dzięki czemu Evenepoel i jego grupa sukcesywnie odrabiali straty do czołówki wyścigu, w której znajdował się między innymi Paweł Poljański.

Na atak zdecydowali się Brandon McNulty (UAE Team Emirates) oraz Juan Javier Melivilo (Equipo Continental Municipalidad de Pocito),. Zaraz potem do zredukowanej czołówki dołączył lider wyścigu, a do ucieczki przeskoczył nowy kolarz Cofidisu Guillame Martin. Te harce nie skończyły się powodzeniem i na 8 kilometrów do mety cała czołówka się zjechała.

Tempo w grupe liderów dyktował kolega Sevilli César Nicolás Paredes, czyli lider klasyfikacji górskiej urywając z czołowej grupy Nelsona Oliveirę (Movistar). Na 3 kilometry do mety na zaciąg zdecydował się lider wyścigu dyktując bardzo mocne tempo, jednak bezskutecznie. Na finałowych metrach najmocniejszy okazał się 23-letni Flórez z drużyny Gianniego Savio. Podium uzupełnili Óscar Sevilla  oraz Brandon McNulty. Koszulkę lidera klasyfikacji generalnej obronił Remco Evenepoel.

Wyniki piątego etapu:

1Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec4:36:23
2Oscar Sevilla (Spa) Team Medellin0:00:02
3Brandon McNulty (USA) UAE Team Emirates
4Guillaume Martin (Fra) Cofidis Solutions Credits0:00:04
5Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck-QuickStep
6Filippo Ganna (Ita) Italy
7Cesar Paredes (Col) Team Medellin0:00:18
8Juan Javier Melivilo (Arg) Municipalidad de Pocito0:00:36
9German Tivani (Arg) Agrupacion Virgin de Fatima-Saddledrunk
10Nelson Oliveira (Por) Movistar Team0:01:05
11Gavin Mannion (USA) Rally Cycling0:01:13
12Juan Pablo Dotti (Arg) SEP de San Juan0:01:15
13Ricardo Escuela (Arg) Agrupacion Virgin de Fatima-Saddledrunk0:01:29
14Pawel Poljanski (Pol) Bora-Hansgrohe0:01:36
15Fernando Barcelo Aragon (Spa) Cofidis Solutions Credits0:02:11
16Simon Pellaud (Swi) Androni Giocattoli-Sidermec
17Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Fundacion-Orbea
18Roman Maikin (Rus) Russia0:02:22
19Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis Solutions Credits
20Matteo Fabbro (Ita) Bora-Hansgrohe
21Jose Humberto Rujano (Ven) Venezuela0:02:35
22Diego Camargo (Col) Colombia-GW Bicicletas
23Omar Mendoza (Col) Colombia-GW Bicicletas
24Iñigo Elosegui Momeñe (Spa) Movistar Team0:02:38
25Matteo Busato (Ita) Vini Zabu’ KTM0:02:40
26Laureano Rosas (Arg) Puertas de Cuyo0:02:53
27Marco Tizza (Ita) Amore e Vita-Prodir0:03:00
28Vinicius Rangel (Bra) Brazil0:03:01
29Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team
30Jose Alarcon (Ven) Venezuela0:03:04
31Jose Martin Reyes (Arg) Municipalidad de Pocito0:03:24
32Colin Joyce (USA) Rally Cycling0:03:41
33Amadid Castel (Pan) Panama0:03:59
34Jeison Casallas (Col) Colombia-GW Bicicletas0:04:01
35Eudin Becerra (Ven) Venezuela0:04:02
36Frederico Figueiredo (Por) Tavira Maria Nova Lounge Hotel0:04:09
37Oscar Bazan (Arg) Argentina0:04:32
38Patrick Schelling (Swi) Israel Start-Up Nation0:05:36
39Mattia Bais (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:06:36
40Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe0:07:13
41Leonardo Henriqu Finkler (Bra) Brazil0:07:21
42Royner Navarro (Per) Peru
43Alejandro Marque Porto (Spa) Tavira Maria Nova Lounge Hotel0:07:22
44Brayan Sanchez (Col) Team Medellin
45Andrea Garosio (Ita) Vini Zabu’ KTM0:07:24
46Ruben Ramos (Arg) Municipalidad de Pocito
47Carlos Samudio (Pan) Panama0:07:37
48Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF Faizane’0:09:13
49Simone Ravanelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
50Alexander Evtushenko (Rus) Russia
51Nathan Brown (USA) Rally Cycling0:09:24
52Alejandro Duran (Arg) SEP de San Juan
53Randish Lorenzo (Pan) Panama0:09:54
54Daniel Diaz (Arg) Puertas de Cuyo0:09:55
55Matvey Mamykin (Rus) Russia0:10:00
56Anderson Paredes (Ven) Venezuela
57Alexey Limaylla (Per) Peru0:10:54
58Magno Prado (Bra) SEP de San Juan0:11:01
59Cyril Lemoine (Fra) Cofidis Solutions Credits0:11:36
60Walter Vargas (Col) Team Medellin0:11:51
61Leandro Messineo (Arg) Puertas de Cuyo0:11:59
62Viesturs Luksevics (Lat) Amore e Vita-Prodir0:12:20
63Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF Faizane’0:12:36
64Luca Wackermann (Ita) Vini Zabu’ KTM0:12:55
65Sebastian Mora Vedri (Spa) Movistar Team0:12:58
66Johan Jacobs (Swi) Movistar Team
67Zdenek Stybar (Cze) Deceuninck-QuickStep
68Umberto Marengo (Ita) Vini Zabu’ KTM
69Unai Cuadrado Ruiz de Gauna (Spa) Fundacion-Orbea
70Carlos Betancur (Col) Movistar Team
71Franklin Archibold (Pan) Panama
72Aleksandr Grigorev (Rus) Tavira Maria Nova Lounge Hotel
73Robin Carpenter (USA) Rally Cycling
74Christofer Jurado (Pan) Panama
75Oscar Gomez (Arg) Agrupacion Virgin de Fatima-Saddledrunk
76Andre Eduardo Gohr (Bra) Brazil
77Emiliano Ibarra (Arg) Puertas de Cuyo0:14:09
78Nicolas Naranjo (Arg) Agrupacion Virgin de Fatima-Saddledrunk
79Cesar Garate (Per) Peru0:14:26
80Bolivar Espinosa (Pan) Panama0:15:00
81Hugo Hofstetter (Fra) Israel Start-Up Nation0:15:29
82Robert Britton (Can) Rally Cycling0:16:37
83Kyle Murphy (USA) Rally Cycling
84Gabriel Juarez (Arg) Agrupacion Virgin de Fatima-Saddledrunk
85Jose Quilci (Arg) Municipalidad de Rawson0:18:05
86Efrain Toloza (Arg) SEP de San Juan0:19:14
87Maximo Eliecer Rojas (Ven) Venezuela
88Maris Bogdanovics (Lat) Amore e Vita-Prodir
89Oscar Gatto (Ita) Bora-Hansgrohe
90Agustin Fraysse (Arg) Argentina
91Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe
92Fernando Gaviria Rendon (Col) UAE Team Emirates
93Juan Sebastian Molano Benavides (Col) UAE Team Emirates
94Willian Muñoz (Col) Colombia-GW Bicicletas
95Mattia Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
96Norman Vahtra (Est) Israel Start-Up Nation
97Renan Ladewig (Bra) Brazil
98Nelson Soto (Col) Colombia-GW Bicicletas
99Mikel Alonso Flores (Spa) Fundacion-Orbea
100Seguio Aguirre (Arg) Municipalidad de Rawson
101Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
102Iker Ballarin Manso (Spa) Fundacion-Orbea
103Peio Goikoetxea Goiogana (Spa) Fundacion-Orbea
104Veljko Stojnic (Srb) Vini Zabu’ KTM
105Tom Bohli (Swi) UAE Team Emirates
106Rudy Barbier (Fra) Israel Start-Up Nation
107Andrea Di Renzo (Ita) Vini Zabu’ KTM
108Marco Benfatto (Ita) Bardiani CSF Faizane’
109Piet Allegaert (Bel) Cofidis Solutions Credits
110Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
111Iuri Filosi (Ita) Bardiani CSF Faizane’
112Renzo Obando (Arg) Argentina
113Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
114Clever Martinez (Ven) Venezuela
115Weimar Roldan (Col) Team Medellin
116Kevin Castro (Arg) Municipalidad de Rawson0:19:18
117Tomas Contte (Arg) Municipalidad de Pocito
118Gerardo Tivani (Arg) Municipalidad de Pocito
119Maximiliano Navarrete (Arg) Municipalidad de Pocito0:19:22
120Maximiliano Ariel Richeze (Arg) UAE Team Emirates
121Pieter Serry (Bel) Deceuninck-QuickStep0:21:43
122Sebastian Cianci (Arg) Argentina
123Mamyr Stash (Rus) Russia
124Riccardo Marchesini (Ita) Amore e Vita-Prodir
125Itamar Einhorn (Isr) Israel Start-Up Nation
126Robinson Ruiz (Per) Peru
127Ruben Simao (Por) Tavira Maria Nova Lounge Hotel
128Travis McCabe (USA) Israel Start-Up Nation
129Jose Hernandez (Col) Team Medellin
130Lucas Gaday (Arg) Argentina
131Leonardo Basso (Ita) Italy
132César Martingil (Por) Tavira Maria Nova Lounge Hotel
133Jonathan Milan (Ita) Italy0:21:49
134Gerardo Atencio (Arg) Municipalidad de Pocito
135Leonardo Cobarrubia (Arg) SEP de San Juan0:21:54
136Bert Van Lerberghe (Bel) Deceuninck-QuickStep0:21:58
137Alvaro Jose Hodeg Chagui (Col) Deceuninck-QuickStep
138Daniel Juarez (Arg) Agrupacion Virgin de Fatima-Saddledrunk0:22:16
139Leandro Velardez (Spa) Agrupacion Virgin de Fatima-Saddledrunk
140Higinio Lucero (Arg) Municipalidad de Rawson
141Francisco Monte (Arg) Argentina
142Alain Quispe (Per) Peru
143Hugo Ruiz (Per) Peru
144Jokin Aranburu Arruti (Spa) Fundacion-Orbea
145Matias Maggiora (Arg) SEP de San Juan
146Vladimir Ilchenko (Rus) Russia0:23:04
147Alessandro Ferreira (Bra) Brazil0:24:27
148Michele Scartezzini (Ita) Italy0:24:46
149Sergey Rostovtsev (Rus) Russia0:28:08
150Facundo Cattapan (Arg) Municipalidad de Rawson
151Nicolas Dalla Jalle (Ita) Bardiani CSF Faizane’
152Leonardo Rodriguez (Arg) Municipalidad de Rawson
153Mauro Richeze (Arg) Puertas de Cuyo
154Dario Diaz (Arg) Puertas de Cuyo
155Juan Curuchet (Arg) Argentina
156Antonio Zullo (Ita) Amore e Vita-Prodir
157Davide Appollonio (Ita) Amore e Vita-Prodir
158Davide Plebani (Ita) Italy
159Francesco Lamon (Ita) Italy
160Alvaro Trueba Diego (Spa) Tavira Maria Nova Lounge Hotel
161Filippo Zaccanti (Ita) Bardiani CSF Faizane’
162Emiliano Contreras (Arg) Puertas de Cuyo0:37:16
163Hector Lucero (Arg) SEP de San Juan0:40:53