fot. Vuelta a San Juan

Kolumbijczyk reprezentujący Androni Giocattoli – Sidermec wygrał piąty etap argentyńskiej etapówki na zboczach Alto Colorado.

Piąty, królewski odcinek miał zadecydować o kształcie końcowej klasyfikacji generalnej wyścigu. Kolarze mieli do pokonania niemalże 170 kilometrów trasy, która kończyła się na Alto Colorado ponad 2600 metrów n.p.m. Cały kategoryzowany podjazd liczy 18,8 kilometra ze średnim nachyleniem 4,4%. Tak znacząca wysokość powinna preferować prawdziwych “górali”, jednak niewielkie nachylenie może dać szansę bardziej masywnym i wytrzymałym zawodnikom.

Do odjazdu dnia zabrała się siódemka kolarzy. Byli nimi: Nelson Soto (Colombia Tierra de Atletas – GW Bicicletas), Antonio Zullo (Amore & Vita-Prodir), Daniel Juarez (Agrupacion Virgen De Fatima), Gerardo Atencio (Equipo Continental Municipalidad de Pocito), Francisco Montes (reprezentacja Argentyny), Emiliano Contreras (Transportes Puertas de Cuyo) oraz Facundo Matias Cattapán (Municipalidad de Rawson Somos).

Na długim podjeździe pod Banos de Talacasto oderwała się trójka zawodników: Atencio, Soto i Magno Nazaret. Przewaga ucieczki maksymalnie wynosiła pięć i pół minuty.

Dzisiejsze warunki na argentyńskiej pampie były bardzo wietrzne. Na około 40 kilometrów do mety na czele peletonu pojawili się kolarze BORY, Movistaru i UAE Team Emirates rantując wielu kolarzy. Peleton podzielił się na mniejsze grupy, a w jednej z nich niespodziewanie za peletonem został lider wyścigu Remco Evenepoel (Deceuninck Quick-Step) oraz trzeci kolarz w klasyfikacji generalnej Óscar Sevilla (Team Medellin). Przewaga stopniowo się powiększała między innymi, dzięki fantastycznej pracy Macieja Bodnara (BORA – hansgrohe).

Na 22 kilometry do mety ucieczka została skasowana, a różnica między pierwszą grupą, a drugą w której był Evenepoel wynosiła już 1:20. U podnóża podjazdu współpraca w pierwszej grupie przestała się układać, dzięki czemu Evenepoel i jego grupa sukcesywnie odrabiali straty do czołówki wyścigu, w której znajdował się między innymi Paweł Poljański.

Na atak zdecydowali się Brandon McNulty (UAE Team Emirates) oraz Juan Javier Melivilo (Equipo Continental Municipalidad de Pocito),. Zaraz potem do zredukowanej czołówki dołączył lider wyścigu, a do ucieczki przeskoczył nowy kolarz Cofidisu Guillame Martin. Te harce nie skończyły się powodzeniem i na 8 kilometrów do mety cała czołówka się zjechała.

Tempo w grupe liderów dyktował kolega Sevilli César Nicolás Paredes, czyli lider klasyfikacji górskiej urywając z czołowej grupy Nelsona Oliveirę (Movistar). Na 3 kilometry do mety na zaciąg zdecydował się lider wyścigu dyktując bardzo mocne tempo, jednak bezskutecznie. Na finałowych metrach najmocniejszy okazał się 23-letni Flórez z drużyny Gianniego Savio. Podium uzupełnili Óscar Sevilla  oraz Brandon McNulty. Koszulkę lidera klasyfikacji generalnej obronił Remco Evenepoel.

Wyniki piątego etapu:

1 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec 4:36:23
2 Oscar Sevilla (Spa) Team Medellin 0:00:02
3 Brandon McNulty (USA) UAE Team Emirates
4 Guillaume Martin (Fra) Cofidis Solutions Credits 0:00:04
5 Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck-QuickStep
6 Filippo Ganna (Ita) Italy
7 Cesar Paredes (Col) Team Medellin 0:00:18
8 Juan Javier Melivilo (Arg) Municipalidad de Pocito 0:00:36
9 German Tivani (Arg) Agrupacion Virgin de Fatima-Saddledrunk
10 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:01:05
11 Gavin Mannion (USA) Rally Cycling 0:01:13
12 Juan Pablo Dotti (Arg) SEP de San Juan 0:01:15
13 Ricardo Escuela (Arg) Agrupacion Virgin de Fatima-Saddledrunk 0:01:29
14 Pawel Poljanski (Pol) Bora-Hansgrohe 0:01:36
15 Fernando Barcelo Aragon (Spa) Cofidis Solutions Credits 0:02:11
16 Simon Pellaud (Swi) Androni Giocattoli-Sidermec
17 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Fundacion-Orbea
18 Roman Maikin (Rus) Russia 0:02:22
19 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis Solutions Credits
20 Matteo Fabbro (Ita) Bora-Hansgrohe
21 Jose Humberto Rujano (Ven) Venezuela 0:02:35
22 Diego Camargo (Col) Colombia-GW Bicicletas
23 Omar Mendoza (Col) Colombia-GW Bicicletas
24 Iñigo Elosegui Momeñe (Spa) Movistar Team 0:02:38
25 Matteo Busato (Ita) Vini Zabu’ KTM 0:02:40
26 Laureano Rosas (Arg) Puertas de Cuyo 0:02:53
27 Marco Tizza (Ita) Amore e Vita-Prodir 0:03:00
28 Vinicius Rangel (Bra) Brazil 0:03:01
29 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team
30 Jose Alarcon (Ven) Venezuela 0:03:04
31 Jose Martin Reyes (Arg) Municipalidad de Pocito 0:03:24
32 Colin Joyce (USA) Rally Cycling 0:03:41
33 Amadid Castel (Pan) Panama 0:03:59
34 Jeison Casallas (Col) Colombia-GW Bicicletas 0:04:01
35 Eudin Becerra (Ven) Venezuela 0:04:02
36 Frederico Figueiredo (Por) Tavira Maria Nova Lounge Hotel 0:04:09
37 Oscar Bazan (Arg) Argentina 0:04:32
38 Patrick Schelling (Swi) Israel Start-Up Nation 0:05:36
39 Mattia Bais (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:06:36
40 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:07:13
41 Leonardo Henriqu Finkler (Bra) Brazil 0:07:21
42 Royner Navarro (Per) Peru
43 Alejandro Marque Porto (Spa) Tavira Maria Nova Lounge Hotel 0:07:22
44 Brayan Sanchez (Col) Team Medellin
45 Andrea Garosio (Ita) Vini Zabu’ KTM 0:07:24
46 Ruben Ramos (Arg) Municipalidad de Pocito
47 Carlos Samudio (Pan) Panama 0:07:37
48 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF Faizane’ 0:09:13
49 Simone Ravanelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
50 Alexander Evtushenko (Rus) Russia
51 Nathan Brown (USA) Rally Cycling 0:09:24
52 Alejandro Duran (Arg) SEP de San Juan
53 Randish Lorenzo (Pan) Panama 0:09:54
54 Daniel Diaz (Arg) Puertas de Cuyo 0:09:55
55 Matvey Mamykin (Rus) Russia 0:10:00
56 Anderson Paredes (Ven) Venezuela
57 Alexey Limaylla (Per) Peru 0:10:54
58 Magno Prado (Bra) SEP de San Juan 0:11:01
59 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis Solutions Credits 0:11:36
60 Walter Vargas (Col) Team Medellin 0:11:51
61 Leandro Messineo (Arg) Puertas de Cuyo 0:11:59
62 Viesturs Luksevics (Lat) Amore e Vita-Prodir 0:12:20
63 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF Faizane’ 0:12:36
64 Luca Wackermann (Ita) Vini Zabu’ KTM 0:12:55
65 Sebastian Mora Vedri (Spa) Movistar Team 0:12:58
66 Johan Jacobs (Swi) Movistar Team
67 Zdenek Stybar (Cze) Deceuninck-QuickStep
68 Umberto Marengo (Ita) Vini Zabu’ KTM
69 Unai Cuadrado Ruiz de Gauna (Spa) Fundacion-Orbea
70 Carlos Betancur (Col) Movistar Team
71 Franklin Archibold (Pan) Panama
72 Aleksandr Grigorev (Rus) Tavira Maria Nova Lounge Hotel
73 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling
74 Christofer Jurado (Pan) Panama
75 Oscar Gomez (Arg) Agrupacion Virgin de Fatima-Saddledrunk
76 Andre Eduardo Gohr (Bra) Brazil
77 Emiliano Ibarra (Arg) Puertas de Cuyo 0:14:09
78 Nicolas Naranjo (Arg) Agrupacion Virgin de Fatima-Saddledrunk
79 Cesar Garate (Per) Peru 0:14:26
80 Bolivar Espinosa (Pan) Panama 0:15:00
81 Hugo Hofstetter (Fra) Israel Start-Up Nation 0:15:29
82 Robert Britton (Can) Rally Cycling 0:16:37
83 Kyle Murphy (USA) Rally Cycling
84 Gabriel Juarez (Arg) Agrupacion Virgin de Fatima-Saddledrunk
85 Jose Quilci (Arg) Municipalidad de Rawson 0:18:05
86 Efrain Toloza (Arg) SEP de San Juan 0:19:14
87 Maximo Eliecer Rojas (Ven) Venezuela
88 Maris Bogdanovics (Lat) Amore e Vita-Prodir
89 Oscar Gatto (Ita) Bora-Hansgrohe
90 Agustin Fraysse (Arg) Argentina
91 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe
92 Fernando Gaviria Rendon (Col) UAE Team Emirates
93 Juan Sebastian Molano Benavides (Col) UAE Team Emirates
94 Willian Muñoz (Col) Colombia-GW Bicicletas
95 Mattia Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
96 Norman Vahtra (Est) Israel Start-Up Nation
97 Renan Ladewig (Bra) Brazil
98 Nelson Soto (Col) Colombia-GW Bicicletas
99 Mikel Alonso Flores (Spa) Fundacion-Orbea
100 Seguio Aguirre (Arg) Municipalidad de Rawson
101 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
102 Iker Ballarin Manso (Spa) Fundacion-Orbea
103 Peio Goikoetxea Goiogana (Spa) Fundacion-Orbea
104 Veljko Stojnic (Srb) Vini Zabu’ KTM
105 Tom Bohli (Swi) UAE Team Emirates
106 Rudy Barbier (Fra) Israel Start-Up Nation
107 Andrea Di Renzo (Ita) Vini Zabu’ KTM
108 Marco Benfatto (Ita) Bardiani CSF Faizane’
109 Piet Allegaert (Bel) Cofidis Solutions Credits
110 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
111 Iuri Filosi (Ita) Bardiani CSF Faizane’
112 Renzo Obando (Arg) Argentina
113 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
114 Clever Martinez (Ven) Venezuela
115 Weimar Roldan (Col) Team Medellin
116 Kevin Castro (Arg) Municipalidad de Rawson 0:19:18
117 Tomas Contte (Arg) Municipalidad de Pocito
118 Gerardo Tivani (Arg) Municipalidad de Pocito
119 Maximiliano Navarrete (Arg) Municipalidad de Pocito 0:19:22
120 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) UAE Team Emirates
121 Pieter Serry (Bel) Deceuninck-QuickStep 0:21:43
122 Sebastian Cianci (Arg) Argentina
123 Mamyr Stash (Rus) Russia
124 Riccardo Marchesini (Ita) Amore e Vita-Prodir
125 Itamar Einhorn (Isr) Israel Start-Up Nation
126 Robinson Ruiz (Per) Peru
127 Ruben Simao (Por) Tavira Maria Nova Lounge Hotel
128 Travis McCabe (USA) Israel Start-Up Nation
129 Jose Hernandez (Col) Team Medellin
130 Lucas Gaday (Arg) Argentina
131 Leonardo Basso (Ita) Italy
132 César Martingil (Por) Tavira Maria Nova Lounge Hotel
133 Jonathan Milan (Ita) Italy 0:21:49
134 Gerardo Atencio (Arg) Municipalidad de Pocito
135 Leonardo Cobarrubia (Arg) SEP de San Juan 0:21:54
136 Bert Van Lerberghe (Bel) Deceuninck-QuickStep 0:21:58
137 Alvaro Jose Hodeg Chagui (Col) Deceuninck-QuickStep
138 Daniel Juarez (Arg) Agrupacion Virgin de Fatima-Saddledrunk 0:22:16
139 Leandro Velardez (Spa) Agrupacion Virgin de Fatima-Saddledrunk
140 Higinio Lucero (Arg) Municipalidad de Rawson
141 Francisco Monte (Arg) Argentina
142 Alain Quispe (Per) Peru
143 Hugo Ruiz (Per) Peru
144 Jokin Aranburu Arruti (Spa) Fundacion-Orbea
145 Matias Maggiora (Arg) SEP de San Juan
146 Vladimir Ilchenko (Rus) Russia 0:23:04
147 Alessandro Ferreira (Bra) Brazil 0:24:27
148 Michele Scartezzini (Ita) Italy 0:24:46
149 Sergey Rostovtsev (Rus) Russia 0:28:08
150 Facundo Cattapan (Arg) Municipalidad de Rawson
151 Nicolas Dalla Jalle (Ita) Bardiani CSF Faizane’
152 Leonardo Rodriguez (Arg) Municipalidad de Rawson
153 Mauro Richeze (Arg) Puertas de Cuyo
154 Dario Diaz (Arg) Puertas de Cuyo
155 Juan Curuchet (Arg) Argentina
156 Antonio Zullo (Ita) Amore e Vita-Prodir
157 Davide Appollonio (Ita) Amore e Vita-Prodir
158 Davide Plebani (Ita) Italy
159 Francesco Lamon (Ita) Italy
160 Alvaro Trueba Diego (Spa) Tavira Maria Nova Lounge Hotel
161 Filippo Zaccanti (Ita) Bardiani CSF Faizane’
162 Emiliano Contreras (Arg) Puertas de Cuyo 0:37:16
163 Hector Lucero (Arg) SEP de San Juan 0:40:53