fot. Tour Down Under

Zwycięstwem Matthew Holmesa (Lotto Soudal) zakończył się królewski etap Tour Down Under z McLaren Vale na Willunga Hill. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej przejął Richie Porte (Trek – Segafredo), który drugi raz w karierze wygrał całą imprezę.

Ostatni etap otwierającej sezon imprezy Tour Down Under był jednocześnie najtrudniejszym. Kolarze mieli do pokonania 151,5 kilometra z McLaren Vale na Willunga Hill. W końcówce dwukrotnie do pokonania był legendarny podjazd na wzgórze górujące nad miejscowością Willunga, będące australijskim kolarskim miejscem kultu.

Od samego początku rywalizacji, peleton jechał bardzo szybko. Mimo to od peletonu oderwała się aż 26-osobowa ucieczka, w której skład wchodzili m.in. Andre Greipel (Israel StartUp-Nation), Domen Novak (Bahrain – McLaren), Marco Haller (Bahrain – McLaren), Cesare Bennedetti (BORA – hansgrohe), Matthew Holmes (Lotto Soudal) czy Joey Rosskopf (CCC). Przewaga harcowników nad kontrolowanym przez Trek – Segafredo peletonem momentami dochodziła do 5 minut, lecz można było odnieść wrażenie, że sytuacja jest cały czas pod kontrolą.

Na pierwszym podjeździe pod Willunga Hill wszystko zaczęło robić się ciekawe. W ucieczce mocne tempo dyktowali bowiem Rosskopf i Novak, a z kolei za ograniczanie peletonu odpowiedzialny był Mads Pedersen (Trek – Segafredo). Mimo, że tempo było bardzo wysokie, na atak z grupy zasadniczej zdecydował się jeszcze Luis Leon Sanchez (Astana), lecz jego przewaga ani przez chwile nie była specjalnie duża.

Kiedy stawka zaczęła zbliżać się do ostatniej wspinaczki w całym wyścigu, sytuacja daleka była od klarownej. Ucieczka wciąż utrzymywała prawie 2 minuty przewagi, przez co kilku zawodników miało szansę nawet przejąć koszulkę lidera w najważniejszym momencie. Nieoczekiwanie w peletonie pojawiła się wówczas ekipa Jumbo – Visma, która od podnóża podjazdu rozkręciła bardzo mocne tempo.

Około 1,5 kilometra przed kreską faworyci rozpoczęli agresywne wojaże. Jako pierwszy ruszył Antwan Tolhoek (Jumbo – Visma), za którym ruszył Richie Porte (Trek – Segafredo). Na ostatnim kilometrze, zgodnie z przewidywaniami, to Australijczyk zaczął mijać rywali, dojeżdżając do najlepszego z uciekinierów, Matthew Holmesa. Wówczas jednak Brytyjczyk zdecydował się na kontrę, która pozwoliła mu wygrać królewski etap Tour Down Under. Drugi na mecie Porte zdołał z kolei odzyskać prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Co najważniejsze dla polskich kibiców, kolejny świetny etap pojechał Simon Geschke (CCC), który w tyle zostawił wielu innych pretendentów do wygrania imprezy. Dzięki temu Niemiec zakończył ją na wysokim, trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej. Po koszulkę najlepszego górala sięgnął z kolei Joey Rosskopf.

Wyniki:
1 Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal 3:24:54
2 Richie Porte (Aus) Trek – Segafredo 0:00:03
3 Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team 0:00:04
4 Bruno Armirail (Fra) Groupama – FDJ 0:00:07
5 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 0:00:07
6 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:07
7 Simon Geschke (GER) CCC Team 0:00:07
8 Rohan Dennis (Aus) Team Ineos 0:00:07
9 Dylan Van Baarle (Ned) Team Ineos 0:00:07
10 Simon Yates (GBr) Mitchelton – Scott 0:00:23
11 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:26
12 Dylan Sunderland (Aus) NTT Pro Cycling Team 0:00:26
13 Domen Novak (Slo) Bahrain – McLaren 0:00:26
14 Omar Fraile Matarranz (Esp) Astana Pro Team 0:00:26
15 Hermann Pernsteiner (AUT) Bahrain – McLaren 0:00:26
16 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 0:00:29
17 Nathan Haas (Aus) Cofidis 0:00:29
18 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates 0:00:29
19 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:00:29
20 Daryl Impey (RSA) Mitchelton – Scott 0:00:29
21 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates 0:00:29
22 Neilson Powless (USA) EF Pro Cycling 0:00:29
23 Pavel Sivakov (Rus) Team Ineos 0:00:29
24 George Bennett (NZl) Team Jumbo – Visma 0:00:29
25 Mattia Cattaneo (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:00:29
26 Jonas Rutsch (GER) EF Pro Cycling 0:00:35
27 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb 0:00:36
28 Joseph Rosskopf (USA) CCC Team 0:00:38
29 Stefan De Bod (RSA) NTT Pro Cycling Team 0:00:43
30 Santiago Buitrago Sanchez (Col) Bahrain – McLaren 0:00:44
31 James Piccoli (Can) Israel Start-Up Nation 0:00:44
32 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:48
33 Fabio Felline (Ita) Astana Pro Team 0:00:48
34 Sergio Samitier Samitier (Esp) Movistar Team 0:00:52
35 Jarrad Drizners (Aus) UniSA-Australia 0:00:52
36 Florian Stork (GER) Team Sunweb 0:00:52
37 Kilian Frankiny (SUI) Groupama – FDJ 0:00:52
38 Ryan Gibbons (RSA) NTT Pro Cycling Team 0:01:00
39 Samuele Battistella (Ita) NTT Pro Cycling Team 0:01:04
40 João Almeida (Por) Deceuninck – Quick Step 0:01:04
41 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain – McLaren 0:01:10
42 Clément Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:10
43 Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Movistar Team 0:01:10
44 Mitchell Docker (Aus) EF Pro Cycling 0:01:26
45 Danilo Wyss (SUI) NTT Pro Cycling Team 0:01:29
46 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:33
47 Rob Power (Aus) Team Sunweb 0:01:38
48 Antwan Tolhoek (Ned) Team Jumbo – Visma 0:01:42
49 Chris Harper (Aus) Team Jumbo – Visma 0:01:46
50 Omer Goldstein (Isr) Israel Start-Up Nation 0:01:46
51 Luka Pibernik (Slo) Bahrain – McLaren 0:01:46
52 Kenny Elissonde (Fra) Trek – Segafredo 0:01:52
53 Ide Schelling (Ned) Bora – Hansgrohe 0:01:56
54 Eduard Prades Reverter (Esp) Movistar Team 0:01:56
55 Samuel Jenner (Aus) UniSA-Australia 0:01:59
56 Lachlan Morton (Aus) EF Pro Cycling 0:01:59
57 Josef Cerný (Cze) CCC Team 0:01:59
58 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton – Scott 0:02:15
59 Lukasz Wisniowski (Pol) CCC Team 0:02:15
60 Guillaume Boivin (Can) Israel Start-Up Nation 0:02:15
61 Rick Zabel (GER) Israel Start-Up Nation 0:02:15
62 Jürgen Roelandts (Bel) Movistar Team 0:02:15
63 Juraj Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:02:15
64 André Greipel (GER) Israel Start-Up Nation 0:02:15
65 Jay McCarthy (Aus) Bora – Hansgrohe 0:02:15
66 Jorge Arcas (Esp) Movistar Team 0:02:15
67 Andrea Vendrame (Ita) AG2R La Mondiale 0:02:15
68 Luke Rowe (GBr) Team Ineos 0:02:15
69 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:02:15
70 Juan Pedro Lopez Perez (Esp) Trek – Segafredo 0:02:20
71 Cesare Benedetti (Ita) Bora – Hansgrohe 0:03:18
72 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis 0:03:38
73 Owain Doull (GBr) Team Ineos 0:03:46
74 Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal 0:03:46
75 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 0:03:46
76 Gabriel Cullaigh (GBr) Movistar Team 0:03:46
77 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:03:46
78 Luis León Sanchez (Esp) Astana Pro Team 0:03:46
79 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo – Visma 0:03:46
80 Miles Scotson (Aus) Groupama – FDJ 0:03:46
81 Fabian Lienhard (SUI) Groupama – FDJ 0:03:57
82 Juri Hollmann (GER) Movistar Team 0:04:27
83 Jens Keukeleire (Bel) EF Pro Cycling 0:04:33
84 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) CCC Team 0:05:53
85 Alex Dowsett (GBr) Israel Start-Up Nation 0:05:53
86 Michael Mørkøv (Den) Deceuninck – Quick Step 0:05:53
87 Mikkel Bjerg (Den) UAE Team Emirates 0:05:53
88 Shane Archbold (NZl) Deceuninck – Quick Step 0:06:01
89 Kristoffer Halvorsen (Nor) EF Pro Cycling 0:06:25
90 Max Kanter (GER) Team Sunweb 0:06:25
91 Simone Consonni (Ita) Cofidis 0:06:25
92 Jonathan Dibben (GBr) Lotto Soudal 0:06:42
93 Jack Bauer (NZl) Mitchelton – Scott 0:07:29
94 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton – Scott 0:07:46
95 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis 0:07:46
96 Tom Scully (NZl) EF Pro Cycling 0:07:46
97 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton – Scott 0:07:46
98 Iljo Keisse (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:07:52
99 Martin Laas (Est) Bora – Hansgrohe 0:07:54
100 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo – Visma 0:08:03
101 Timo Roosen (Ned) Team Jumbo – Visma 0:08:03
102 Marco Haller (AUT) Bahrain – McLaren 0:08:09
103 Sam Bennett (Irl) Deceuninck – Quick Step 0:08:53
104 Cameron Scott (Aus) UniSA-Australia 0:08:53
105 Sam Welsford (Aus) UniSA-Australia 0:08:53
106 Michel Ries (Lux) Trek – Segafredo 0:09:32
107 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:09:32
108 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 0:10:03
109 Taco Van Der Hoorn (Ned) Team Jumbo – Visma 0:10:03
110 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Sunweb 0:10:12
111 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 0:10:44
112 Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale 0:10:44
113 Jasper Philipsen (Bel) UAE Team Emirates 0:11:04
114 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal 0:11:04
115 Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) CCC Team 0:11:04
116 Marco Mathis (GER) Cofidis 0:11:04
117 Nicholas White (Aus) UniSA-Australia 0:11:06
118 Michael Schwarzmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:12:04
119 Erik Baska (Svk) Bora – Hansgrohe 0:12:04
120 Roger Kluge (GER) Lotto Soudal 0:12:04
121 Mickaël Delage (Fra) Groupama – FDJ 0:12:42
122 Marc Sarreau (Fra) Groupama – FDJ 0:12:42
123 Rasmus Tiller (Nor) NTT Pro Cycling Team 0:12:42
124 Giacomo Nizzolo (Ita) NTT Pro Cycling Team 0:12:42
125 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama – FDJ 0:12:42
126 Ian Stannard (GBr) Team Ineos 0:12:42
127 Fabio Sabatini (Ita) Cofidis 0:12:42
128 Alberto Dainese (Ita) Team Sunweb 0:12:42
129 Elia Viviani (Ita) Cofidis 0:12:42
130 Mads Pedersen (Den) Trek – Segafredo 0:17:10
131 Koen De Kort (Ned) Trek – Segafredo 0:17:10
132 Christopher Lawless (GBr) Team Ineos 0:17:10
DNF Lawrence Warbasse (USA) AG2R La Mondiale

Klasyfikacja generalna:
1 Richie Porte (Aus) Trek – Segafredo 20:37:08
2 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:25
3 Simon Geschke (GER) CCC Team 0:00:25
4 Rohan Dennis (Aus) Team Ineos 0:00:25
5 Dylan Van Baarle (Ned) Team Ineos 0:00:25
6 Daryl Impey (RSA) Mitchelton – Scott 0:00:30
7 Simon Yates (GBr) Mitchelton – Scott 0:00:37
8 George Bennett (NZl) Team Jumbo – Visma 0:00:46
9 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:52
10 Hermann Pernsteiner (AUT) Bahrain – McLaren 0:00:54
11 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates 0:00:57
12 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:00:57
13 Mattia Cattaneo (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:00:57
14 Nathan Haas (Aus) Cofidis 0:01:00
15 Neilson Powless (USA) EF Pro Cycling 0:01:05
16 Pavel Sivakov (Rus) Team Ineos 0:01:05
17 Omar Fraile Matarranz (Esp) Astana Pro Team 0:01:06
18 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb 0:01:12
19 Santiago Buitrago Sanchez (Col) Bahrain – McLaren 0:01:20
20 Kilian Frankiny (SUI) Groupama – FDJ 0:01:28
21 Fabio Felline (Ita) Astana Pro Team 0:01:35
22 Jarrad Drizners (Aus) UniSA-Australia 0:01:36
23 Joseph Rosskopf (USA) CCC Team 0:01:37
24 Florian Stork (GER) Team Sunweb 0:01:39
25 James Piccoli (Can) Israel Start-Up Nation 0:01:43
26 Ryan Gibbons (RSA) NTT Pro Cycling Team 0:01:47
27 Rob Power (Aus) Team Sunweb 0:01:48
28 Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Movistar Team 0:01:57
29 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain – McLaren 0:01:57
30 Clément Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:57
31 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 0:02:07
32 Chris Harper (Aus) Team Jumbo – Visma 0:02:22
33 Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal 0:02:39
34 Danilo Wyss (SUI) NTT Pro Cycling Team 0:02:40
35 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates 0:03:00
36 Andrea Vendrame (Ita) AG2R La Mondiale 0:03:02
37 André Greipel (GER) Israel Start-Up Nation 0:03:35
38 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:03:39
39 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 0:04:07
40 Kenny Elissonde (Fra) Trek – Segafredo 0:04:11
41 Luka Pibernik (Slo) Bahrain – McLaren 0:04:18
42 Luis León Sanchez (Esp) Astana Pro Team 0:04:26
43 Eduard Prades Reverter (Esp) Movistar Team 0:04:26
44 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton – Scott 0:04:27
45 Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team 0:04:42
46 Bruno Armirail (Fra) Groupama – FDJ 0:04:58
47 Rick Zabel (GER) Israel Start-Up Nation 0:05:19
48 Lukasz Wisniowski (Pol) CCC Team 0:05:20
49 Jorge Arcas (Esp) Movistar Team 0:05:24
50 Jürgen Roelandts (Bel) Movistar Team 0:05:51
51 Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal 0:05:58
52 Stefan De Bod (RSA) NTT Pro Cycling Team 0:06:09
53 Antwan Tolhoek (Ned) Team Jumbo – Visma 0:06:54
54 Juan Pedro Lopez Perez (Esp) Trek – Segafredo 0:06:56
55 Jens Keukeleire (Bel) EF Pro Cycling 0:07:16
56 Samuele Battistella (Ita) NTT Pro Cycling Team 0:07:26
57 Miles Scotson (Aus) Groupama – FDJ 0:08:29
58 Juri Hollmann (GER) Movistar Team 0:09:23
59 Sergio Samitier Samitier (Esp) Movistar Team 0:09:56
60 Cesare Benedetti (Ita) Bora – Hansgrohe 0:10:26
61 Josef Cerný (Cze) CCC Team 0:10:39
62 João Almeida (Por) Deceuninck – Quick Step 0:10:46
63 Dylan Sunderland (Aus) NTT Pro Cycling Team 0:10:53
64 Michael Mørkøv (Den) Deceuninck – Quick Step 0:11:05
65 Kristoffer Halvorsen (Nor) EF Pro Cycling 0:11:11
66 Fabian Lienhard (SUI) Groupama – FDJ 0:11:30
67 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 0:11:49
68 Jonas Rutsch (GER) EF Pro Cycling 0:12:35
69 Timo Roosen (Ned) Team Jumbo – Visma 0:12:37
70 Simone Consonni (Ita) Cofidis 0:13:21
71 Jasper Philipsen (Bel) UAE Team Emirates 0:13:39
72 Omer Goldstein (Isr) Israel Start-Up Nation 0:13:40
73 Sam Bennett (Irl) Deceuninck – Quick Step 0:14:12
74 Gabriel Cullaigh (GBr) Movistar Team 0:14:36
75 Max Kanter (GER) Team Sunweb 0:15:01
76 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 0:15:49
77 Jay McCarthy (Aus) Bora – Hansgrohe 0:16:06
78 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo – Visma 0:16:06
79 Marco Haller (AUT) Bahrain – McLaren 0:16:32
80 Owain Doull (GBr) Team Ineos 0:16:48
81 Mikkel Bjerg (Den) UAE Team Emirates 0:16:53
82 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal 0:16:53
83 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton – Scott 0:17:03
84 Juraj Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:17:08
85 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:18:03
86 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis 0:18:48
87 Roger Kluge (GER) Lotto Soudal 0:18:52
88 Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) CCC Team 0:19:00
89 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis 0:19:00
90 Rasmus Tiller (Nor) NTT Pro Cycling Team 0:19:04
91 Shane Archbold (NZl) Deceuninck – Quick Step 0:19:14
92 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 0:19:25
93 Alex Dowsett (GBr) Israel Start-Up Nation 0:19:43
94 Samuel Jenner (Aus) UniSA-Australia 0:20:04
95 Guillaume Boivin (Can) Israel Start-Up Nation 0:20:33
96 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:21:17
97 Marc Sarreau (Fra) Groupama – FDJ 0:21:23
98 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) CCC Team 0:21:31
99 Ide Schelling (Ned) Bora – Hansgrohe 0:22:39
100 Giacomo Nizzolo (Ita) NTT Pro Cycling Team 0:22:57
101 Elia Viviani (Ita) Cofidis 0:23:02
102 Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale 0:23:06
103 Lachlan Morton (Aus) EF Pro Cycling 0:23:19
104 Domen Novak (Slo) Bahrain – McLaren 0:23:20
105 Jonathan Dibben (GBr) Lotto Soudal 0:23:34
106 Luke Rowe (GBr) Team Ineos 0:23:48
107 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton – Scott 0:24:15
108 Tom Scully (NZl) EF Pro Cycling 0:26:11
109 Michel Ries (Lux) Trek – Segafredo 0:26:40
110 Martin Laas (Est) Bora – Hansgrohe 0:26:44
111 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo – Visma 0:27:44
112 Michael Schwarzmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:28:19
113 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 0:28:40
114 Alberto Dainese (Ita) Team Sunweb 0:29:36
115 Cameron Scott (Aus) UniSA-Australia 0:29:39
116 Sam Welsford (Aus) UniSA-Australia 0:30:00
117 Ian Stannard (GBr) Team Ineos 0:30:00
118 Jack Bauer (NZl) Mitchelton – Scott 0:30:46
119 Taco Van Der Hoorn (Ned) Team Jumbo – Visma 0:31:17
120 Christopher Lawless (GBr) Team Ineos 0:31:59
121 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama – FDJ 0:32:48
122 Mitchell Docker (Aus) EF Pro Cycling 0:32:50
123 Iljo Keisse (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:34:05
124 Erik Baska (Svk) Bora – Hansgrohe 0:34:39
125 Nicholas White (Aus) UniSA-Australia 0:34:55
126 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Sunweb 0:35:49
127 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:36:54
128 Fabio Sabatini (Ita) Cofidis 0:37:04
129 Koen De Kort (Ned) Trek – Segafredo 0:39:07
130 Marco Mathis (GER) Cofidis 0:39:09
131 Mickaël Delage (Fra) Groupama – FDJ 0:46:11
132 Mads Pedersen (Den) Trek – Segafredo 0:49:21