Fot. Marek Bala / naszosie.pl

Michał Kwiatkowski (Team Ineos) ma za sobą trudny sezon, który traktuje jako kolejną lekcję na przyszłość. W dotychczasowej karierze doświadczył zarówno pięknych zwycięstw, bolesnych porażek, jak i różnego rodzaju trudności. Wierzy, że to wszystko uczyni sezon 2020 jednym z najlepszych w jego karierze. Z jedynym polskim mistrzem świata zawodowców rozmawialiśmy w Toruniu podczas podsumowania sezonu jego Akademii Copernicus, w której kolarskiego rzemiosła uczą się młodzi adepci. 

Myślałeś o tym, aby wycofać się z tegorocznego wyścigu Tour de France? Pytam o to, ponieważ wiem, że borykałeś się w nim z fizycznym i mentalnym zmęczeniem. Nie obawiałeś się, że dojechanie do końca bardzo wymagającego wyścigu negatywnie wpłynie na twój organizm? 

Nie miałem żadnej kontuzji, ani nie zmagałem się z czymś, co nie pozwoliłoby mi jechać. To było po prostu wyczerpanie organizmu, z którym w trakcie tego wyścigu walczyłem. Pomimo że w ostatnim tygodniu czułem się najsłabszym ogniwem zespołu, to i tak miałem coś do zrobienia. Kiedy kolega z drużyny ma żółtą koszulkę… Nie wiem czy ja startując w Amstel Gold Race czy Liége-Bastogne-Liége zrozumiałbym kogoś, kto wycofuje się z wyścigu z powodu zmęczenia czy tego, że nie wie, co się z nim dzieje. Raczej oczekiwałbym od niego, że da z siebie wszystko, nawet jeśli jest to niewiele. Jako lider wyścigu zakładam, że każdy kolarz, który w nim startuje wie po co jedzie i tego samego wymagam od siebie. Wiadomo, że czasami nie pozwala na to ból czy kontuzja, ale ze zmęczeniem da się w jakimś stopniu wygrać. Oczywiście, nie jest łatwo, gdy strzela [Dylan] Groenewegen, a ty razem z nim.  

Tym bardziej, że w poprzednich dwóch edycjach byłeś w całkowicie innym miejscu…

Tak, byłem w innym miejscu, ale też byłem w swojej karierze w bardzo kiepskich miejscach i z tego prędzej czy później wychodziłem. Wiadomo, że w tym danym momencie jest to cios dla psychiki, ale taki jest sport, że trzeba z tym walczyć. 

Rozmawialiśmy w Brukseli dwa dni przed startem Tour de France. Dużo wtedy mówiłeś o tym, że jesteś przygotowany dobrze, że drużyna Ineos koniecznie chce zanotować kolejne zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, i że zrobisz wszystko, by jej w tym pomóc. W pierwszym tygodniu wyścigu byłeś starym dobrym Michałem Kwiatkowskim, ale później jakby coś się wyłączyło.

Jeszcze przed pierwszym dniem odpoczynku mieliśmy bardzo trudny, wietrzny etap, gdzie wciąż świetnie się czułem, a potem czekałem na te trudniejsze etapy. Jednak na pewno drugi tydzień nie był moim tygodniem, a trzeci tym bardziej. Szkoda, że tak to się potoczyło, ale jest to jedno z moich kolejnych doświadczeń. Może za bardzo wierzyłem, że pułap, który osiągnąłem w sezonie 2018 ścigając się dużo i niewiele wypoczywając wyniesie mnie na nowy, jeszcze wyższy poziom w sezonie 2019. Tak się jednak nie stało. Mój organizm wreszcie o sobie przypomniał i pomimo że podchodziłem do tego wszystkiego może jeszcze bardziej profesjonalnie niż w poprzednich latach, to moje ciało i tak prosiło o swoje. 

Nie zmieniłeś przed poprzednim sezonem sposobu treningu albo trenera w drużynie Ineos? 

Nie, ale każdy chce wyciskać z siebie jak najwięcej. Żeby się poprawiać, to trzeba nieustannie dokładać kilka procent, więc ja jako sportowiec robię to. Aby być jeszcze lepszym niż w 2018 roku, chciałem dołożyć nie tylko objętości treningów, ćwiczeń, ale także chciałem więcej wypoczywać i zmniejszyć wagę. Organizm ma swoje limity i za ich przekraczanie się płaci. Chociaż od początku sezonu czułem się całkiem nieźle, to zawsze czegoś tam brakowało, a Tour jakby wyrzucił wszystko, co było nie tak i wskazał mi, że nie powinienem kontynuować sezonu na takim poziomie, ponieważ płaciłem za to dużą cenę.  

Kiedy rozmawialiśmy w Brukseli mówiąc o kolarzu Ineos, który potencjalnie może wygrać Tour, więcej razy wymieniałeś nazwisko Gerainta Thomasa niż Egana Bernala. Ostatecznie okazało się, że pomimo wysokiej formy Walijczyka, zwyciężył jego młodszy kolega. Jako kolegę z zespołu i całkiem już doświadczonego kolarza, proszę ciebie o komentarz do tego zwycięstwa. 

W większości wyścigów, w których startujemy mamy dwóch liderów i zazwyczaj działa to korzystnie. Myślę, że tak było także w tym przypadku. Liderami byli Geraint Thomas oraz Egan Bernal i naprawdę jechaliśmy na nich dwóch. Co mogę powiedzieć? Jako obrońca tytułu „G” [Geraint Thomas] chciał, żeby w sytuacji, w której trzeba by było wybierać postawić na niego. Jednak zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że w ostatnim tygodniu będzie wiele bardzo trudnych górskich przełęczy do pokonania jak Col du Galibier czy Col de l’Iseran, mających wysokość ponad dwa i pół tysiąca metrów nad poziomem morza. To był trochę inny Tour jeśli idzie właśnie o wysokości, dlatego trzeba spojrzeć na to, skąd pochodzi Egan, a skąd „G”, który mimo wszystko bardzo dobrze jeździ po górach. To faworyzowało Egana, ale dla nas i tak liczyło się tylko i wyłącznie zwycięstwo. Oni oboje są profesjonalistami i chociaż każdy z nich chciał wygrać, to ostatecznie dostosowali się do sytuacji, która wynikła z przebiegu wyścigu.  

Jak wobec nieco innej drugiej części sezonu niż zwykle wygląda twój off-season?

Świeżość i dobre samopoczucie odczuwam od września. Wtedy zacząłem się dobrze wysypiać i czerpać radość z tego, że wychodzę na dwie lub trzy godziny na rower. Sprawiało mi frajdę to, że mogę wyjść pojeździć ze znajomymi i nie patrzeć na cyferki. Zawsze lubiłem to robić i chcę to kontynuować. Tak spędziłem październik i listopad, po prostu ciesząc się jazdą na rowerze. Nie miałem tym razem potrzeby robienia sobie kilkutygodniowych wakacji. 

Potwierdzasz Tour Down Under jako twój pierwszy wyścig w sezonie 2020? 

Tak, w tej chwili taki jest plan, aby to właśnie w Australii zacząć się ścigać. Z tego względu, że w rzeczywistości sezon skończyłem w Paryżu, to mogę rozpocząć ściganie wcześniej. Jest to nowość w moim programie i pomimo że nie jest to start docelowy, to dobrze jest mieć w głowie, że już 20 stycznia wrócę do rywalizacji. Poza tym mój program startów nie będzie różnił się od tego z poprzednich lat. Wierzę, że jeśli wszystko dobrze ułoży się w okresie przygotowawczym, to przy moim standardowym układzie wyścigów (Volta ao Algarve, Strade Bianche, Tirreno-Adriatico, Mediolan-San Remo, ardeńskie klasyki), to jestem w stanie wygrywać. Jeśli tylko nie popełnię tego błędu, który popełniłem przed sezonem 2019, to wszystko będzie dobrze. 

Różne są opinie na temat tego, czy kolarz, który będzie chciał walczyć podczas IO w Tokio o najwyższe lokaty powinien przejechać Tour de France. Jakie jest twoje zdanie na ten temat? 

Biorąc pod uwagę moje doświadczenia wiem, że będąc w formie w Tour de France i wyjeżdżając z tego wyścigu również w wysokiej dyspozycji, jestem w stanie być w niej także siedem dni później. Wygrywałem przecież w Clasica San Sebastian i w Tour de Pologne po Tour de France. Jestem przekonany, że to jest najlepsza droga.   

Jakie są twoje wrażenia po rekonesansie trasy wyścigu olimpijskiego?  

Jeśli tylko będę w formie, to trasa nie będzie stanowiła dla mnie żadnego problemu. Myślę, że jest ona mało loteryjna i sprzyja kolarzom, którzy będą tego dnia najsilniejsi. Ten wyścig powinien rozegrać się na ostatnim najtrudniejszym podjeździe [Mikuni Pass], który liczy 7 kilometrów i ma średnie nachylenie 10 proc. To jest klucz tego wyścigu i bez względu na to, co wydarzy się wcześniej, tam potrzebne będą silne nogi. Po przejechaniu 190 kilometrów to będzie trudny moment, ale jeśli się przetrwa, to będzie można włączyć się w walkę o zwycięstwo. Po tym podjeździe większa część trasy prowadzi w dół, ale jest jeszcze kolejny dwukilometrowy, niezbyt trudny podjazd, finałowa runda na torze, która też nie jest płaska. Jednak selekcja na tym 7-kilometrowym podjedzie na pewno będzie olbrzymia i jeśli do mety dojedzie grupka, to na pewno będzie ona bardzo mała. Trzeba pamiętać też o tym, że peleton w wyścigu olimpijskim jest bardzo mały, nasza reprezentacja będzie liczyła tylko trzy osoby i taki wyścig rządzi się swoimi prawami. Wszyscy mówili, że trasa w Rio też jest bardzo wymagająca, a ostatecznie wygrał Greg Van Avermaet. Liczą się przede wszystkim przygotowania do tego wyścigu i forma, a nie rozkładanie trasy na czynniki pierwsze czy planowanie jakiejkolwiek taktyki.  

Widziałeś się z Chrisem Froomem na rekonesansie trasy wyścigu olimpijskiego, a także ostatnio razem trenowaliście. Jak twoim okiem przebiega jego rekonwalescencja po bardzo poważnym wypadku na rekonesansie trasy jednego z etapów wyścigu Criterium du Dauphiné? 

Nie jestem ani lekarzem, ani też nie siedzę w jego ciele. Wiem jednak, że Chris będzie walczył o powrót na szczyt. Pewnie wiele osób po tak ciężkim urazie w ogóle nie dotarłoby do miejsca, w którym on jest teraz. Z drugiej strony, nie można powiedzieć, że znajduje się na prostej drodze do kolejnego zwycięstwa w Tour de France. Walczy z codziennymi problemami i różnego rodzaju trudnościami, których przysporzyła mu ta kontuzja i to nie jest łatwy do przejścia proces. Jednak znając jego charakter wiem, że jeśli tylko będzie mógł wrócić do poprzedniej dyspozycji, to będzie robił wszystko, żeby tak właśnie się stało.

W porządku, ale zapytałam ciebie o obecną formę Chrisa Froome’a jako kolegę z drużyny, który jeździ z nim koło w koło na treningach. Znacie trochę siebie i ze zwykłej obserwacji z pewnością jesteś w stanie coś wywnioskować. 

Na rowerze wygląda absolutnie normalnie. W tej chwili widzę, że ma większe problemy z chodzeniem niż z jazdą na rowerze, ale tak jak powiedziałem, ciężko to oceniać, ponieważ ja nie śledzę jego procesu powrotu do zdrowia. Nie wiem, na jakim znajduje się etapie, nie liczę dni od jego ostatniej operacji itd. 

Nadal ścigasz się w jednej z najlepszych drużyn na świecie, w której znajdują się zwycięzcy wielkich tourów i która pozyskuje kolejne gwiazdy, jak na przykład zwycięzca Giro d’Italia 2019 Richard Carapaz. Spoglądając na nadchodzący sezon, jak widzisz siebie w tym zespole? Co chciałbyś osiągnąć jako już niebawem 30-latek, były mistrz świata, zwycięzca wielu prestiżowych wyścigów?  

Mógłbym powiedzieć, że chciałbym wygrać to i to… Czym więcej wygrywałem, tym więcej mówiłem, jakie kolejne wyścigi chciałbym zapisać na swoim koncie. Po takim sezonie, jaki miałem w tym roku będę cieszył się ze wszystkiego… Zdaję sobie sprawę, w jakim zespole jestem, wymieniasz nowe nazwiska itd., ale w tej drużynie liczą się zwycięstwa i wiem, że jeśli będę najsilniejszy w danym czasie i w danym wyścigu, to zawsze będę miał wsparcie nawet tych, którzy teoretycznie powinni znajdować się przede mną. Trenując codziennie nie myślę o pomaganiu komukolwiek. Ja zawsze myślę o swoich ambicjach. Wiem tylko, że takie jest kolarstwo, jednego dnia ja potrzebuję pomocy, a innego potrzebuje jej ktoś inny. Do tego, co robię na co dzień motywują mnie zwycięstwa i mam nadzieję, że te w 2020 roku się ziszczą. 

W Toruniu rozmawiała Marta Wiśniewska

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments