fot. Movistar

Selekcjoner reprezentacji Hiszpanii Pascaul Momparler ogłosił szeroką kadrę na MŚ w Yorkshire (22-29 września), gdzie tęczowej koszulki będzie bronił 39-letni Alejandro Valverde. 

Na razie Momparler podał nazwiska szesnastu zawodników, a w najbliższy wtorek, po zakończeniu Vuelty i kanadyjskich wyścigów klasycznych w Quebecu i Montrealu, ogłosi nazwiska ośmiu pomocników “El Bali”. Hiszpanie mogą bowiem wystawić w wyścigu o mistrzostwo świata ze startu wspólnego dziewięciu kolarzy.

W szerokim składzie znalazło się czterech zawodników Movistaru (Imanol Erviti, Mikel Landa, José Joaquín Rojas, Marc Soler), czterech z Astany (Omar Fraile, Ion Izagirre, Gorka Izagirre, Luis León Sánchez), dwóch z Team INEOS (David de la Cruz, Jonathan Castroviejo), jeden z Mitchelton-Scott (Mikel Nieve), jeden z Bahrain-Merida (Iván García Cortina), jeden z Cofidisu (Jesús Herrada), jeden z Deceuninck-Quick Step (Enric Mas) i jeden z Caja Rural (Álex Aranburu).

W jeździe na czas, która odbędzie się w środę 25 września, wystartują Castroviejo i Lluis Mas (Movistar).

W szerokim składzie znaleźli się ci, którzy są współautorami sukcesu Valverde w Innsbrucku jak Fraile, Ion Izagirre, Herrada, De la Cruz, Castroviejo, Nieve i Mas, ale są także nowi – m.in. García Cortina, Landa czy Aranburu, którzy mają duże szanse na ostateczną selekcję.

Pascaul Momparler przyznał, że Alejandro Valverde ma małe szanse na obronę maillot arcoíris, ponieważ trasa w Wielkiej Brytanii jest łatwiejsza niż ta, którą zaproponowano w ubiegłym roku w Tyrolu.

– Trasa zawiera trzy podjazdy o średnim nachyleniu 8 proc. oraz finałowy, 800-metrowy podjazd o średnim nachyleniu 7 proc. Nie jesteśmy faworytami, ale będziemy tam po to, aby walczyć. Reprezentacje z największym potencjałem to Włochy, Holandia, Belgia i Francja

– uważa Momparler.

Po zakończeniu Vuelty Hiszpanie spotkają się na zgrupowaniu w Alicante, które potrwa od 20 do 26 września.