fot. Christophe Laporte

Zwycięstwem Andrei Pasqualona zakończył się 5. etap Tour Poitou-Charentes. Triumfatorem wyścigu został Christophe Laporte.

Piąty etap wyścigu był zarazem ostatni. Odcinek z Aigre do Poitiers był najtrudniejszy na Tour Poitou-Charentes.

Ucieczkę dnia stworzyli: Morne van Niekerk (St Michel-Auber93), Francesco Romano (Bardiani CSF), Damien Gaudin (Total Direct Energie), Julien Duval (AG2R La Mondiale) i Kenny Molly (Wallonie-Bruxelles). Peleton kontrolował różnicę, gdyż Damien Gaudin (10. miejsce w klasyfikacji ze stratą 1:24) był groźny dla lidera, Christophe’a Laporte’a.

Odjazd został dogoniony na 10 kilometrów przed metą. Potem na czele utworzyła się grupa w składzie: Axel Domont (AG2R La Mondiale), Giovanni Carboni (Bardiani CSF), Joao Rodrigues (W52-FC Porto) i Julen Irizar Laskurain (Euskadi Murias). Peleton zlikwidował także tę akcję.

Zaatakował także Tony Gallopin, czyli wicelider wyścigu. Jednak doszło do finiszu z głównej grupy. Wygrał Andreas Pasqualon (Wanty-Gobert) przed Davide Cimolai i Anthony Roux. Christophe Laporte utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej i wygrał cały wyścig.

Wyniki 5. etapu:

1 PASQUALON Andrea Wanty – Gobert Cycling Team 3:45:36
2 CIMOLAI Davide Israel Cycling Academy ,,
3 ROUX Anthony Groupama – FDJ ,,
4 BOUDAT Thomas Team Total Direct Energie ,,
5 MALUCELLI Matteo Caja Rural – Seguros RGA ,,
6 LEDANOIS Kévin Team Arkéa Samsic ,,
7 FRAPPORTI Mattia Androni Giocattoli – Sidermec ,,
8 ALBANESE Vincenzo Bardiani – CSF ,,
9 HUREL Tony St Michel – Auber93 ,,
10 BARBIER Pierre Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole ,,
11 VIEJO José Daniel Euskadi Basque Country – Murias ,,
12 JERMAN Žiga Groupama – FDJ ,,
13 IDJOUADIENE Pierre Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole ,,
14 JOYCE Colin Rally UHC Cycling ,,
15 VALLÉE Boris Wanty – Gobert Cycling Team ,,
16 WELTEN Bram Team Arkéa Samsic ,,
17 MOLARD Rudy Groupama – FDJ ,,
18 BRAVO Garikoitz Euskadi Basque Country – Murias ,,
19 PINTO Edgar W52 / FC Porto ,,
20 BARBIN Enrico Bardiani – CSF ,,
21 RUMAC Josip Androni Giocattoli – Sidermec ,,
22 MAURELET Flavien St Michel – Auber93 ,,
23 DERNIES Tom Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole ,,
24 ISTA Kevyn Wallonie-Bruxelles ,,
25 ROTA Lorenzo Bardiani – CSF ,,
26 MCNULTY Brandon Rally UHC Cycling ,,
27 LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Crédits ,,
28 SWIFT Connor Team Arkéa Samsic ,,
29 BENFATTO Marco Androni Giocattoli – Sidermec ,,
30 CHEVALIER Maxime Vital Concept – B&B Hotels ,,
31 JONES Brenton Delko Marseille Provence ,,
32 NIV Guy Israel Cycling Academy ,,
33 CÉSAR Gustavo W52 / FC Porto ,,
34 MESTRE Ricardo W52 / FC Porto ,,
35 TERPSTRA Niki Team Total Direct Energie ,,
36 GOUAULT Pierre Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole ,,
37 JARRIER Benoît Team Arkéa Samsic ,,
38 VANDENBERGH Stijn AG2R La Mondiale ,,
39 SCOTSON Miles Groupama – FDJ ,,
40 GUERNALEC Thibault Team Arkéa Samsic ,,
41 PAILLOT Yoann St Michel – Auber93 ,,
42 TRARIEUX Julien Delko Marseille Provence ,,
43 ŠIŠKEVIČIUS Evaldas Delko Marseille Provence ,,
44 GALLOPIN Tony AG2R La Mondiale ,,
45 GUERIN Alexis Delko Marseille Provence ,,
46 GOUGEARD Alexis AG2R La Mondiale ,,
47 CARISEY Clément Israel Cycling Academy ,,
48 MANZIN Lorrenzo Vital Concept – B&B Hotels ,,
49 GAUDIN Damien Team Total Direct Energie ,,
50 LECAMUS-LAMBERT Florentin Team Arkéa Samsic ,,
51 BRÄNDLE Matthias Israel Cycling Academy ,,
52 HÄNNINEN Jaakko AG2R La Mondiale ,,
53 ANDERSON Ryan Rally UHC Cycling ,,
54 MINNAARD Marco Wanty – Gobert Cycling Team ,,
55 MORA Sebastián Caja Rural – Seguros RGA ,,
56 CALDEIRA Samuel José W52 / FC Porto ,,
57 SIX Franklin Wallonie-Bruxelles ,,
58 WIRTGEN Tom Wallonie-Bruxelles ,,
59 LEROUX Samuel Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole ,,
60 HUYS Laurens Wallonie-Bruxelles ,,
61 ROBEET Ludovic Wallonie-Bruxelles ,,
62 BANASZEK Alan Caja Rural – Seguros RGA ,,
63 MOREIRA Mauricio Caja Rural – Seguros RGA 1:05
64 PEREZ Anthony Cofidis, Solutions Crédits 1:14
65 BARBIER Rudy Israel Cycling Academy 1:19
66 COUSIN Jérôme Team Total Direct Energie 1:28
67 SAVINI Daniel Bardiani – CSF ,,
68 VIEL Mattia Androni Giocattoli – Sidermec ,,
69 PELUCCHI Matteo Androni Giocattoli – Sidermec ,,
70 GUARDINI Andrea Bardiani – CSF 1:38
71 VAN NIEKERK Morne St Michel – Auber93 ,,
72 RIOU Alan Team Arkéa Samsic ,,
73 JAKIN Alo St Michel – Auber93 ,,
74 NAULEAU Bryan Team Total Direct Energie ,,
75 GRELLIER Fabien Team Total Direct Energie ,,
76 DUVAL Julien AG2R La Mondiale ,,
77 BUSATO Matteo Androni Giocattoli – Sidermec ,,
78 DOMONT Axel AG2R La Mondiale ,,
79 CATAFORD Alexander Israel Cycling Academy ,,
80 GENIEZ Alexandre AG2R La Mondiale ,,
81 ANTOMARCHI Julien Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole ,,
82 BARRENETXEA Ander Euskadi Basque Country – Murias ,,
83 RODRIGUES João W52 / FC Porto ,,
84 IRISARRI Jon Caja Rural – Seguros RGA ,,
85 LÓPEZ-CÓZAR Juan Antonio Euskadi Basque Country – Murias ,,
86 RENARD Alexis Israel Cycling Academy ,,
87 MOLLY Kenny Wallonie-Bruxelles 2:10
88 KONOVALOVAS Ignatas Groupama – FDJ 2:33
89 TUFT Svein Rally UHC Cycling ,,
90 ROMANO Francesco Bardiani – CSF ,,
91 CARBONI Giovanni Bardiani – CSF ,,
92 KASPERKIEWICZ Przemysław Delko Marseille Provence ,,
93 IRIZAR Julen Euskadi Basque Country – Murias ,,
94 SOUPE Geoffrey Cofidis, Solutions Crédits 2:37
95 FEILLU Romain St Michel – Auber93 3:28
96 LEMOINE Cyril Cofidis, Solutions Crédits ,,
97 DUCHESNE Antoine Groupama – FDJ 3:44
98 DAL-CIN Matteo Rally UHC Cycling 4:06
99 MURPHY John Rally UHC Cycling ,,
100 BAGOT Yoann Vital Concept – B&B Hotels 4:47
101 CAM Maxime Vital Concept – B&B Hotels 7:13
102 HIVERT Jonathan Team Total Direct Energie ,,
103 DELACROIX Theo Wanty – Gobert Cycling Team 8:46
104 NICOLAU Joel Caja Rural – Seguros RGA ,,
105 VAUBOURZEIX Thomas Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole ,,
106 NAVARDAUSKAS Ramūnas Delko Marseille Provence ,,
107 DE WINTER Ludwig Wanty – Gobert Cycling Team ,,
DNF MATHIS Marco Cofidis, Solutions Crédits –
DNF LEYDER Pit Cofidis, Solutions Crédits ,,
DNF DE DECKER Alfdan Wanty – Gobert Cycling Team ,,
DNF MALDONADO Anthony St Michel – Auber93 ,,
DNF GAREL Adrien Vital Concept – B&B Hotels ,,
DNF LECROQ Jérémy Vital Concept – B&B Hotels ,,
DNF CHETOUT Loïc Cofidis, Solutions Crédits ,,

Klasyfikacja generalna:

1 1 – LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Crédits 125 100 15:04:36
2 2 – GALLOPIN Tony AG2R La Mondiale 85 70 0:33
3 3 – TERPSTRA Niki Team Total Direct Energie 70 50 0:41
4 4 – SCOTSON Miles Groupama – FDJ 60 36 0:44
5 5 – PAILLOT Yoann St Michel – Auber93 50 28 0:54
6 6 – GOUGEARD Alexis AG2R La Mondiale 40 24 0:56
7 7 – MCNULTY Brandon Rally UHC Cycling 35 20 0:59
8 8 – BRÄNDLE Matthias Israel Cycling Academy 30 18 1:07
9 10 ▲1 GAUDIN Damien Team Total Direct Energie 25 16 1:15
10 9 ▼1 GUERNALEC Thibault Team Arkéa Samsic 20 14 1:18
11 11 – JOYCE Colin Rally UHC Cycling 15 12 1:31
12 12 – CARISEY Clément Israel Cycling Academy 10 10 1:35
13 13 – VALLÉE Boris Wanty – Gobert Cycling Team 5 8 1:40
14 14 – CHEVALIER Maxime Vital Concept – B&B Hotels 5 7 1:41
15 15 – CÉSAR Gustavo W52 / FC Porto 5 6 1:42
16 16 – SWIFT Connor Team Arkéa Samsic 3 5 1:47
17 17 – GUERIN Alexis Delko Marseille Provence 3 4 1:55
18 19 ▲1 MESTRE Ricardo W52 / FC Porto 3 3 2:05
19 20 ▲1 ANDERSON Ryan Rally UHC Cycling 3 2 2:07
20 21 ▲1 JARRIER Benoît Team Arkéa Samsic 3 1 2:13
21 22 ▲1 ŠIŠKEVIČIUS Evaldas Delko Marseille Provence 3 ,,
22 23 ▲1 MOLARD Rudy Groupama – FDJ 3 2:18
23 29 ▲6 PASQUALON Andrea Wanty – Gobert Cycling Team 3 2:21
24 25 ▲1 CALDEIRA Samuel José W52 / FC Porto 3 2:24
25 26 ▲1 FRAPPORTI Mattia Androni Giocattoli – Sidermec 3 2:25
26 27 ▲1 MORA Sebastián Caja Rural – Seguros RGA 2:28
27 31 ▲4 ISTA Kevyn Wallonie-Bruxelles 2:34
28 33 ▲5 SIX Franklin Wallonie-Bruxelles 2:38
29 34 ▲5 PINTO Edgar W52 / FC Porto 2:46
30 37 ▲7 ALBANESE Vincenzo Bardiani – CSF 3:00
31 38 ▲7 BOUDAT Thomas Team Total Direct Energie 3:03
32 40 ▲8 LEDANOIS Kévin Team Arkéa Samsic 3:07
33 41 ▲8 RUMAC Josip Androni Giocattoli – Sidermec 3:08
34 43 ▲9 CIMOLAI Davide Israel Cycling Academy 3:09
35 18 ▼17 PEREZ Anthony Cofidis, Solutions Crédits 3:14
36 45 ▲9 LEROUX Samuel Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole 3:19
37 46 ▲9 DERNIES Tom Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole 3:22
38 47 ▲9 BARBIN Enrico Bardiani – CSF 3:29
39 50 ▲11 NIV Guy Israel Cycling Academy 3:58
40 24 ▼16 CATAFORD Alexander Israel Cycling Academy 4:00
41 28 ▼13 DUVAL Julien AG2R La Mondiale 4:07
42 30 ▼12 VAN NIEKERK Morne St Michel – Auber93 4:09
43 51 ▲8 MAURELET Flavien St Michel – Auber93 4:11
44 52 ▲8 WELTEN Bram Team Arkéa Samsic 4:17
45 54 ▲9 BRAVO Garikoitz Euskadi Basque Country – Murias 4:25
46 56 ▲10 JONES Brenton Delko Marseille Provence 4:31
47 57 ▲10 VIEJO José Daniel Euskadi Basque Country – Murias 4:39
48 32 ▼16 MOLLY Kenny Wallonie-Bruxelles 4:42
49 42 ▼7 ANTOMARCHI Julien Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole 4:48
50 48 ▼2 BARBIER Rudy Israel Cycling Academy 4:50
51 44 ▼7 RIOU Alan Team Arkéa Samsic 4:53
52 59 ▲7 MALUCELLI Matteo Caja Rural – Seguros RGA 4:58
53 36 ▼17 CARBONI Giovanni Bardiani – CSF 5:23
54 63 ▲9 JERMAN Žiga Groupama – FDJ 5:35
55 64 ▲9 HUREL Tony St Michel – Auber93 5:49
56 53 ▼3 BUSATO Matteo Androni Giocattoli – Sidermec 6:01
57 65 ▲8 ROUX Anthony Groupama – FDJ 6:04
58 35 ▼23 LEMOINE Cyril Cofidis, Solutions Crédits 6:15
59 66 ▲7 MINNAARD Marco Wanty – Gobert Cycling Team 6:21
60 67 ▲7 HÄNNINEN Jaakko AG2R La Mondiale 6:23
61 60 ▼1 JAKIN Alo St Michel – Auber93 6:47
62 61 ▼1 IRISARRI Jon Caja Rural – Seguros RGA 6:48
63 69 ▲6 WIRTGEN Tom Wallonie-Bruxelles 7:22
64 49 ▼15 MURPHY John Rally UHC Cycling 7:43
65 62 ▼3 KASPERKIEWICZ Przemysław Delko Marseille Provence 8:03
66 76 ▲10 MANZIN Lorrenzo Vital Concept – B&B Hotels 8:30
67 77 ▲10 BENFATTO Marco Androni Giocattoli – Sidermec 8:42
68 83 ▲15 VANDENBERGH Stijn AG2R La Mondiale 9:36
69 84 ▲15 ROTA Lorenzo Bardiani – CSF 9:38
70 73 ▲3 GENIEZ Alexandre AG2R La Mondiale 9:44
71 74 ▲3 GUARDINI Andrea Bardiani – CSF 9:59
72 86 ▲14 IDJOUADIENE Pierre Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole 10:00
73 70 ▼3 TUFT Svein Rally UHC Cycling 10:12
74 87 ▲13 HUYS Laurens Wallonie-Bruxelles 10:14
75 68 ▼7 DUCHESNE Antoine Groupama – FDJ 10:21
76 71 ▼5 SOUPE Geoffrey Cofidis, Solutions Crédits 10:31
77 79 ▲2 RENARD Alexis Israel Cycling Academy 10:49
78 80 ▲2 NAULEAU Bryan Team Total Direct Energie 10:50
79 89 ▲10 ROBEET Ludovic Wallonie-Bruxelles 11:10
80 82 ▲2 LÓPEZ-CÓZAR Juan Antonio Euskadi Basque Country – Murias 11:13
81 90 ▲9 BARBIER Pierre Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole 12:01
82 85 ▲3 KONOVALOVAS Ignatas Groupama – FDJ 12:17
83 88 ▲5 VIEL Mattia Androni Giocattoli – Sidermec 12:22
84 92 ▲8 TRARIEUX Julien Delko Marseille Provence 12:29
85 94 ▲9 GOUAULT Pierre Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole 12:50
86 55 ▼31 NAVARDAUSKAS Ramūnas Delko Marseille Provence 13:12
87 93 ▲6 GRELLIER Fabien Team Total Direct Energie 14:13
88 95 ▲7 SAVINI Daniel Bardiani – CSF 14:18
89 97 ▲8 BANASZEK Alan Caja Rural – Seguros RGA 14:23
90 91 ▲1 IRIZAR Julen Euskadi Basque Country – Murias 15:00
91 96 ▲5 RODRIGUES João W52 / FC Porto 15:32
92 75 ▼17 CAM Maxime Vital Concept – B&B Hotels 15:36
93 99 ▲6 COUSIN Jérôme Team Total Direct Energie 16:35
94 72 ▼22 DELACROIX Theo Wanty – Gobert Cycling Team 16:45
95 98 ▲3 ROMANO Francesco Bardiani – CSF 16:51
96 101 ▲5 DOMONT Axel AG2R La Mondiale 17:54
97 103 ▲6 MOREIRA Mauricio Caja Rural – Seguros RGA 19:47
98 104 ▲6 PELUCCHI Matteo Androni Giocattoli – Sidermec 20:57
99 108 ▲9 LECAMUS-LAMBERT Florentin Team Arkéa Samsic 21:01
100 100 – HIVERT Jonathan Team Total Direct Energie 23:05
101 105 ▲4 DAL-CIN Matteo Rally UHC Cycling 23:38
102 106 ▲4 FEILLU Romain St Michel – Auber93 24:09
103 107 ▲4 NICOLAU Joel Caja Rural – Seguros RGA 29:35
104 110 ▲6 BAGOT Yoann Vital Concept – B&B Hotels 30:30
105 109 ▲4 VAUBOURZEIX Thomas Natura4Ever – Roubaix Lille Métropole 31:03
106 113 ▲7 BARRENETXEA Ander Euskadi Basque Country – Murias 36:58
107 111 ▲4 DE WINTER Ludwig Wanty – Gobert Cycling Team 37:20