Fot. Lotto-Soudal

Tiesj Benoot (Lotto-Soudal) został zwycięzcą pierwszego etapu wyścigu Tour of Denmark. Belg wraz ze swoimi kolegami skonstruował w końcówce interesującą akcję, która pozwoliła ubiec najszybszych kolarzy w peletonie. 

Pierwszy etap wyścigu Tour of Denmark prowadził wokół miejscowości Silkebrog i liczył 169,7 km. Na trasie znajdowało się kilka pagórków, włącznie z tymi na rundach, które kolarze musieli pokonać na zakończenie rywalizacji.

W wyścigu bierze udział polska drużyna trzeciej dywizji Team Hurom z sześcioma Polakami w składzie: Adrianem Kurkiem, Jakubem Kaczmarkiem, Norbertem Banaszkiem, Tobiaszem Pawlakiem, Kamilem Zielińskim i Marcinem Budzińskim.

Ucieczkę dnia stworzyło sześciu kolarzy: Joao Rodrigues (W52/FC Porto), Jonny Brown (Hagens Berman Axeon), Andreas Vangstad (Joker Fuel of Norway), Paolo Simion (Bardiani-CSF), Mads Rahbek (BHS-Almeborg-Bornholm) oraz Matias Malmberg (reprezentacja Danii).

Harcownicy zaczęli być dościgani dość szybko, bo już w momencie gdy do mety zostało mniej niż 50 kilometrów. Ostatecznie ich przygoda zakończyła się 45 kilometrów przed końcem etapu.

Wówczas na czele peletonu bardzo mocną pracę zainicjowała drużyna Lotto-Soudal, która chciała najprawdopodobniej porwać grupę na silnie wiejącym bocznym wietrze. Z drugiej strony kolarze znajdowali się na dojeździe do odcinka szutrowego, więc także zmianę nawierzchni z pewnością chciała wykorzystać drużyna Marca Sergeanta.

Krótko po tym zamieszaniu samotnie zaatakował Torstein Traeen z drużyny Uno-X Norwegian Development Team. Następnie doskoczyli do niego: kolega z drużyny Jonas Abrahamsen, Elmar Reinders (Roompot-Charles) oraz Andreas Hyldgaard (Team Waoo). Ta ucieczka również nie miała szans powodzenia i została doścignięta 13 kilometrów przed metą.

Skasowanie drugiej ucieczki dnia nie oznaczało jednak końca ataków i “spokojnych” przygotowań do finiszu z peletonu. Ostatnie okrążenie, z kilkusekundową przewagą, rozpoczął Mikkel Bjerg. Reprezentantowi gospodarzy z amerykańskiej kuźni talentów dowodzonej przez syna Eddy’ego Merckxa – Axela – nie udało się utrzymać przewagi.

Zaraz po jego doścignięciu na czoło wysforowała się kolejna, siedmioosobowa grupka zawodników z mistrzem Norwegii Amundem Jansenem z Jumbo-Visma  oraz z dwoma kolarzami Lotto-Soudal, w tym Tiesjem Benootem, który odniósł pewne zwycięstwo w sprincie. Mało tego, dla Lotto-Soudal jest to dublet, ponieważ drugi był młody, bo zaledwie 21-letni Gerben Thijsen. Podium dopełnił również Belg – Amaury Capiot z ekipy Sport Vlaanderen-Baloise.

Wyniki pierwszego etapu:

1BENOOT TiesjLotto Soudal20303:54:48
2DE BUYST JasperLotto Soudal1018,,
3CAPIOT AmaurySport Vlaanderen – Baloise512,,
4LARSEN NiklasColoQuick7,,
5NEILANDS KristsIsrael Cycling Academy4,,
6JANSEN Amund GrøndahlTeam Jumbo-Visma3,,
7WÜRTZ SCHMIDT MadsDenmark2,,
8MERLIER TimCorendon – Circus10:03
9COQUARD BryanVital Concept – B&B Hotels,,
10DAHL HermanJoker Fuel of Norway,,
11CARBEL MichaelTeam Waoo,,
12VAN GINNEKEN SjoerdRoompot – Charles,,
13CARVALHO AndreHagens Berman Axeon,,
14FORFANG OleJoker Fuel of Norway,,
15CALDEIRA Samuel JoséW52 / FC Porto,,
16PERON AndreaTeam Novo Nordisk,,
17NIEUWENHUIS JorisTeam Sunweb,,
18LIVYNS ArjenRoompot – Charles,,
19HOELGAARD MarkusUno-X Norwegian Development Team,,
20BUDZINSKI MarcinTeam Hurom,,
21VAN WINDEN DennisIsrael Cycling Academy,,
22LISSON ChristofferBHS – Almeborg-Bornholm,,
23GARRISON IanHagens Berman Axeon,,
24BENDIXEN LouisDenmark,,
25THIJSSEN GerbenLotto Soudal,,
26CARVALHO AntonioW52 / FC Porto,,
27KRAGH ANDERSEN AsbjørnTeam Sunweb,,
28LE BON JohanVital Concept – B&B Hotels,,
29ABRAHAMSEN JonasUno-X Norwegian Development Team,,
30PINTO EdgarW52 / FC Porto,,
31KUSZTOR PéterTeam Novo Nordisk,,
32EENKHOORN PascalTeam Jumbo-Visma,,
33VAN MOER BrentLotto Soudal,,
34VINJEBO EmilRiwal Readynez Cycling Team,,
35VERWILST AaronSport Vlaanderen – Baloise,,
36PLANET CharlesTeam Novo Nordisk,,
37PEDERSEN Nicklas AmdiBHS – Almeborg-Bornholm,,
38BRÄNDLE MatthiasIsrael Cycling Academy,,
39HANSEN Lasse NormanCorendon – Circus,,
40RODRIGUES JoãoW52 / FC Porto,,
41VANENDERT JelleLotto Soudal,,
42STORK FlorianTeam Sunweb,,
43REZA KévinVital Concept – B&B Hotels,,
44KACZMAREK JakubTeam Hurom,,
45QUAADE RasmusRiwal Readynez Cycling Team,,
46SPRENGERS ThomasSport Vlaanderen – Baloise,,
47BJERG MikkelHagens Berman Axeon,,
48SALMON MartinTeam Sunweb,,
49CÉSAR GustavoW52 / FC Porto,,
50WEENING PieterRoompot – Charles,,
51HOEM Bjørn ToreJoker Fuel of Norway,,
52TRAEEN TorsteinUno-X Norwegian Development Team,,
53MEISEN MarcelCorendon – Circus,,
54KOOISTRA MartenTeam Sunweb,,
55PLANCKAERT EdwardSport Vlaanderen – Baloise,,
56DUIJN HuubRoompot – Charles,,
57BOUWMAN KoenTeam Jumbo-Visma,,
58LUKKEDAHL ØivindJoker Fuel of Norway,,
59JENSEN Frederik IrgensDenmark,,
60VAN DER POEL DavidCorendon – Circus,,
61SKAARSETH AndersUno-X Norwegian Development Team,,
62ORSINI UmbertoBardiani – CSF,,
63IRVINE DeclanTeam Novo Nordisk,,
64KAMP AlexanderRiwal Readynez Cycling Team,,
65VERVAEKE LouisTeam Sunweb,,
66BREGNHØJ MathiasBHS – Almeborg-Bornholm,,
67RESELL Erik NordsaeterUno-X Norwegian Development Team,,
68SCHULTZ JesperTeam Waoo,,
69CLEMMENSEN Silas ZachariasTeam Waoo,,
70GULDHAMMER RasmusTeam Waoo,,
71LEEZER TomTeam Jumbo-Visma,,
72REINDERS ElmarRoompot – Charles,,
73SKJERPING KristofferUno-X Norwegian Development Team,,
74AASKOV JeppeColoQuick,,
75KRISTENSEN Mads ØstergaardDenmark,,
76PESSOT AlessandroBardiani – CSF,,
77GOLDSTEIN RoyIsrael Cycling Academy,,
78MENTEN MilanSport Vlaanderen – Baloise,,
79WALSLEBEN PhilippCorendon – Circus,,
80MADSEN Martin ToftBHS – Almeborg-Bornholm0:21
81MORTENSEN MartinTeam Waoo,,
82RAHBEK MadsBHS – Almeborg-Bornholm0:30
83VINGEGAARD JonasTeam Jumbo-Visma0:03
84IVERSEN RasmusLotto Soudal0:59
85ZIJLAARD MaikelHagens Berman Axeon1:04
86TIMMERMANS JustinRoompot – Charles,,
87ERMENAULT CorentinVital Concept – B&B Hotels1:15
88BRESCIANI MichaelBardiani – CSF,,
89MUFF FrederikDenmark1:24
90KUREK AdrianTeam Hurom1:27
91DE BACKER BertVital Concept – B&B Hotels1:41
92AAEN JØRGENSEN JonasRiwal Readynez Cycling Team,,
93TOUDAL EmilBHS – Almeborg-Bornholm,,
94POLI UmbertoTeam Novo Nordisk,,
95DUNNE ConorIsrael Cycling Academy1:44
96BOECKMANS KrisVital Concept – B&B Hotels1:49
97TOLHOEK AntwanTeam Jumbo-Visma0:03
98VANGSTAD AndreasJoker Fuel of Norway2:36
99MUNK SteffenColoQuick2:49
100RODENBERG FrederikColoQuick,,
101JOHANSEN JuliusColoQuick,,
102SIMION PaoloBardiani – CSF3:30
103MARONESE MarcoBardiani – CSF,,
104MAESTRI MircoBardiani – CSF,,
105RØINÅS FridtjofJoker Fuel of Norway,,
106HENTTALA JoonasTeam Novo Nordisk,,
107EINHORN ItamarIsrael Cycling Academy,,
108PAWLAK TobiaszTeam Hurom,,
109BANASZEK NorbertTeam Hurom,,
110HYLDGAARD AndreasTeam Waoo,,
111SKOT-HANSEN AkselColoQuick4:18
112VEYHE TorkilRiwal Readynez Cycling Team5:25
113BRØCHNER NicolaiRiwal Readynez Cycling Team,,
114EGHOLM JakobHagens Berman Axeon,,
115ZIELIŃSKI KamilTeam Hurom,,
116BROWN JonnyHagens Berman Axeon,,
117RICKAERT JonasCorendon – Circus,,
118MESTRE RicardoW52 / FC Porto6:58
119MALMBERG MatiasDenmark10:48
120WEEMAES SashaSport Vlaanderen – Baloise10:50

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1BENOOT TiesjLotto Soudal53:54:38
2DE BUYST JasperLotto Soudal0:04
3CAPIOT AmaurySport Vlaanderen – Baloise0:06
4LARSEN NiklasColoQuick0:10
5NEILANDS KristsIsrael Cycling Academy,,
6JANSEN Amund GrøndahlTeam Jumbo-Visma,,
7WÜRTZ SCHMIDT MadsDenmark,,
8TRAEEN TorsteinUno-X Norwegian Development Team,,
9ABRAHAMSEN JonasUno-X Norwegian Development Team0:11
10MERLIER TimCorendon – Circus0:13
11COQUARD BryanVital Concept – B&B Hotels,,
12DAHL HermanJoker Fuel of Norway,,
13CARBEL MichaelTeam Waoo,,
14VAN GINNEKEN SjoerdRoompot – Charles,,
15CARVALHO AndreHagens Berman Axeon,,
16FORFANG OleJoker Fuel of Norway,,
17CALDEIRA Samuel JoséW52 / FC Porto,,
18PERON AndreaTeam Novo Nordisk,,
19NIEUWENHUIS JorisTeam Sunweb,,
20LIVYNS ArjenRoompot – Charles,,
21HOELGAARD MarkusUno-X Norwegian Development Team,,
22BUDZINSKI MarcinTeam Hurom,,
23VAN WINDEN DennisIsrael Cycling Academy,,
24LISSON ChristofferBHS – Almeborg-Bornholm,,
25GARRISON IanHagens Berman Axeon,,
26BENDIXEN LouisDenmark,,
27THIJSSEN GerbenLotto Soudal,,
28CARVALHO AntonioW52 / FC Porto,,
29KRAGH ANDERSEN AsbjørnTeam Sunweb,,
30LE BON JohanVital Concept – B&B Hotels,,
31PINTO EdgarW52 / FC Porto,,
32KUSZTOR PéterTeam Novo Nordisk,,
33EENKHOORN PascalTeam Jumbo-Visma,,
34VAN MOER BrentLotto Soudal,,
35VINJEBO EmilRiwal Readynez Cycling Team,,
36VERWILST AaronSport Vlaanderen – Baloise,,
37PLANET CharlesTeam Novo Nordisk,,
38PEDERSEN Nicklas AmdiBHS – Almeborg-Bornholm,,
39BRÄNDLE MatthiasIsrael Cycling Academy,,
40HANSEN Lasse NormanCorendon – Circus,,
41RODRIGUES JoãoW52 / FC Porto,,
42VANENDERT JelleLotto Soudal,,
43STORK FlorianTeam Sunweb,,
44REZA KévinVital Concept – B&B Hotels,,
45KACZMAREK JakubTeam Hurom,,
46QUAADE RasmusRiwal Readynez Cycling Team,,
47SPRENGERS ThomasSport Vlaanderen – Baloise,,
48BJERG MikkelHagens Berman Axeon,,
49SALMON MartinTeam Sunweb,,
50CÉSAR GustavoW52 / FC Porto,,
51WEENING PieterRoompot – Charles,,
52HOEM Bjørn ToreJoker Fuel of Norway,,
53MEISEN MarcelCorendon – Circus,,
54KOOISTRA MartenTeam Sunweb,,
55PLANCKAERT EdwardSport Vlaanderen – Baloise,,
56DUIJN HuubRoompot – Charles,,
57BOUWMAN KoenTeam Jumbo-Visma,,
58LUKKEDAHL ØivindJoker Fuel of Norway,,
59JENSEN Frederik IrgensDenmark,,
60VAN DER POEL DavidCorendon – Circus,,
61SKAARSETH AndersUno-X Norwegian Development Team,,
62ORSINI UmbertoBardiani – CSF,,
63IRVINE DeclanTeam Novo Nordisk,,
64KAMP AlexanderRiwal Readynez Cycling Team,,
65VERVAEKE LouisTeam Sunweb,,
66BREGNHØJ MathiasBHS – Almeborg-Bornholm,,
67RESELL Erik NordsaeterUno-X Norwegian Development Team,,
68SCHULTZ JesperTeam Waoo,,
69CLEMMENSEN Silas ZachariasTeam Waoo,,
70GULDHAMMER RasmusTeam Waoo,,
71LEEZER TomTeam Jumbo-Visma,,
72REINDERS ElmarRoompot – Charles,,
73SKJERPING KristofferUno-X Norwegian Development Team,,
74AASKOV JeppeColoQuick,,
75KRISTENSEN Mads ØstergaardDenmark,,
76PESSOT AlessandroBardiani – CSF,,
77GOLDSTEIN RoyIsrael Cycling Academy,,
78MENTEN MilanSport Vlaanderen – Baloise,,
79WALSLEBEN PhilippCorendon – Circus,,
80VINGEGAARD JonasTeam Jumbo-Visma,,
81TOLHOEK AntwanTeam Jumbo-Visma,,
82MADSEN Martin ToftBHS – Almeborg-Bornholm0:31
83MORTENSEN MartinTeam Waoo,,
84RAHBEK MadsBHS – Almeborg-Bornholm0:40
85IVERSEN RasmusLotto Soudal1:09
86ZIJLAARD MaikelHagens Berman Axeon1:14
87TIMMERMANS JustinRoompot – Charles,,
88ERMENAULT CorentinVital Concept – B&B Hotels1:25
89BRESCIANI MichaelBardiani – CSF,,
90MUFF FrederikDenmark1:34
91KUREK AdrianTeam Hurom1:37
92DE BACKER BertVital Concept – B&B Hotels1:51
93AAEN JØRGENSEN JonasRiwal Readynez Cycling Team,,
94TOUDAL EmilBHS – Almeborg-Bornholm,,
95POLI UmbertoTeam Novo Nordisk,,
96DUNNE ConorIsrael Cycling Academy1:54
97BOECKMANS KrisVital Concept – B&B Hotels1:59
98VANGSTAD AndreasJoker Fuel of Norway2:42
99MUNK SteffenColoQuick2:59
100RODENBERG FrederikColoQuick,,
101JOHANSEN JuliusColoQuick,,
102SIMION PaoloBardiani – CSF3:39
103HYLDGAARD AndreasTeam Waoo,,
104MARONESE MarcoBardiani – CSF3:40
105MAESTRI MircoBardiani – CSF,,
106RØINÅS FridtjofJoker Fuel of Norway,,
107HENTTALA JoonasTeam Novo Nordisk,,
108EINHORN ItamarIsrael Cycling Academy,,
109PAWLAK TobiaszTeam Hurom,,
110BANASZEK NorbertTeam Hurom,,
111SKOT-HANSEN AkselColoQuick4:26
112VEYHE TorkilRiwal Readynez Cycling Team5:35
113BRØCHNER NicolaiRiwal Readynez Cycling Team,,
114EGHOLM JakobHagens Berman Axeon,,
115ZIELIŃSKI KamilTeam Hurom,,
116BROWN JonnyHagens Berman Axeon,,
117RICKAERT JonasCorendon – Circus,,
118MESTRE RicardoW52 / FC Porto7:08
119WEEMAES SashaSport Vlaanderen – Baloise10:55
120MALMBERG MatiasDenmark10:58