Fot. Lotto-Soudal

Tiesj Benoot (Lotto-Soudal) został zwycięzcą pierwszego etapu wyścigu Tour of Denmark. Belg wraz ze swoimi kolegami skonstruował w końcówce interesującą akcję, która pozwoliła ubiec najszybszych kolarzy w peletonie. 

Pierwszy etap wyścigu Tour of Denmark prowadził wokół miejscowości Silkebrog i liczył 169,7 km. Na trasie znajdowało się kilka pagórków, włącznie z tymi na rundach, które kolarze musieli pokonać na zakończenie rywalizacji.

W wyścigu bierze udział polska drużyna trzeciej dywizji Team Hurom z sześcioma Polakami w składzie: Adrianem Kurkiem, Jakubem Kaczmarkiem, Norbertem Banaszkiem, Tobiaszem Pawlakiem, Kamilem Zielińskim i Marcinem Budzińskim.

Ucieczkę dnia stworzyło sześciu kolarzy: Joao Rodrigues (W52/FC Porto), Jonny Brown (Hagens Berman Axeon), Andreas Vangstad (Joker Fuel of Norway), Paolo Simion (Bardiani-CSF), Mads Rahbek (BHS-Almeborg-Bornholm) oraz Matias Malmberg (reprezentacja Danii).

Harcownicy zaczęli być dościgani dość szybko, bo już w momencie gdy do mety zostało mniej niż 50 kilometrów. Ostatecznie ich przygoda zakończyła się 45 kilometrów przed końcem etapu.

Wówczas na czele peletonu bardzo mocną pracę zainicjowała drużyna Lotto-Soudal, która chciała najprawdopodobniej porwać grupę na silnie wiejącym bocznym wietrze. Z drugiej strony kolarze znajdowali się na dojeździe do odcinka szutrowego, więc także zmianę nawierzchni z pewnością chciała wykorzystać drużyna Marca Sergeanta.

Krótko po tym zamieszaniu samotnie zaatakował Torstein Traeen z drużyny Uno-X Norwegian Development Team. Następnie doskoczyli do niego: kolega z drużyny Jonas Abrahamsen, Elmar Reinders (Roompot-Charles) oraz Andreas Hyldgaard (Team Waoo). Ta ucieczka również nie miała szans powodzenia i została doścignięta 13 kilometrów przed metą.

Skasowanie drugiej ucieczki dnia nie oznaczało jednak końca ataków i “spokojnych” przygotowań do finiszu z peletonu. Ostatnie okrążenie, z kilkusekundową przewagą, rozpoczął Mikkel Bjerg. Reprezentantowi gospodarzy z amerykańskiej kuźni talentów dowodzonej przez syna Eddy’ego Merckxa – Axela – nie udało się utrzymać przewagi.

Zaraz po jego doścignięciu na czoło wysforowała się kolejna, siedmioosobowa grupka zawodników z mistrzem Norwegii Amundem Jansenem z Jumbo-Visma  oraz z dwoma kolarzami Lotto-Soudal, w tym Tiesjem Benootem, który odniósł pewne zwycięstwo w sprincie. Mało tego, dla Lotto-Soudal jest to dublet, ponieważ drugi był młody, bo zaledwie 21-letni Gerben Thijsen. Podium dopełnił również Belg – Amaury Capiot z ekipy Sport Vlaanderen-Baloise.

Wyniki pierwszego etapu:

1 BENOOT Tiesj Lotto Soudal 20 30 3:54:48
2 DE BUYST Jasper Lotto Soudal 10 18 ,,
3 CAPIOT Amaury Sport Vlaanderen – Baloise 5 12 ,,
4 LARSEN Niklas ColoQuick 7 ,,
5 NEILANDS Krists Israel Cycling Academy 4 ,,
6 JANSEN Amund Grøndahl Team Jumbo-Visma 3 ,,
7 WÜRTZ SCHMIDT Mads Denmark 2 ,,
8 MERLIER Tim Corendon – Circus 1 0:03
9 COQUARD Bryan Vital Concept – B&B Hotels ,,
10 DAHL Herman Joker Fuel of Norway ,,
11 CARBEL Michael Team Waoo ,,
12 VAN GINNEKEN Sjoerd Roompot – Charles ,,
13 CARVALHO Andre Hagens Berman Axeon ,,
14 FORFANG Ole Joker Fuel of Norway ,,
15 CALDEIRA Samuel José W52 / FC Porto ,,
16 PERON Andrea Team Novo Nordisk ,,
17 NIEUWENHUIS Joris Team Sunweb ,,
18 LIVYNS Arjen Roompot – Charles ,,
19 HOELGAARD Markus Uno-X Norwegian Development Team ,,
20 BUDZINSKI Marcin Team Hurom ,,
21 VAN WINDEN Dennis Israel Cycling Academy ,,
22 LISSON Christoffer BHS – Almeborg-Bornholm ,,
23 GARRISON Ian Hagens Berman Axeon ,,
24 BENDIXEN Louis Denmark ,,
25 THIJSSEN Gerben Lotto Soudal ,,
26 CARVALHO Antonio W52 / FC Porto ,,
27 KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team Sunweb ,,
28 LE BON Johan Vital Concept – B&B Hotels ,,
29 ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Norwegian Development Team ,,
30 PINTO Edgar W52 / FC Porto ,,
31 KUSZTOR Péter Team Novo Nordisk ,,
32 EENKHOORN Pascal Team Jumbo-Visma ,,
33 VAN MOER Brent Lotto Soudal ,,
34 VINJEBO Emil Riwal Readynez Cycling Team ,,
35 VERWILST Aaron Sport Vlaanderen – Baloise ,,
36 PLANET Charles Team Novo Nordisk ,,
37 PEDERSEN Nicklas Amdi BHS – Almeborg-Bornholm ,,
38 BRÄNDLE Matthias Israel Cycling Academy ,,
39 HANSEN Lasse Norman Corendon – Circus ,,
40 RODRIGUES João W52 / FC Porto ,,
41 VANENDERT Jelle Lotto Soudal ,,
42 STORK Florian Team Sunweb ,,
43 REZA Kévin Vital Concept – B&B Hotels ,,
44 KACZMAREK Jakub Team Hurom ,,
45 QUAADE Rasmus Riwal Readynez Cycling Team ,,
46 SPRENGERS Thomas Sport Vlaanderen – Baloise ,,
47 BJERG Mikkel Hagens Berman Axeon ,,
48 SALMON Martin Team Sunweb ,,
49 CÉSAR Gustavo W52 / FC Porto ,,
50 WEENING Pieter Roompot – Charles ,,
51 HOEM Bjørn Tore Joker Fuel of Norway ,,
52 TRAEEN Torstein Uno-X Norwegian Development Team ,,
53 MEISEN Marcel Corendon – Circus ,,
54 KOOISTRA Marten Team Sunweb ,,
55 PLANCKAERT Edward Sport Vlaanderen – Baloise ,,
56 DUIJN Huub Roompot – Charles ,,
57 BOUWMAN Koen Team Jumbo-Visma ,,
58 LUKKEDAHL Øivind Joker Fuel of Norway ,,
59 JENSEN Frederik Irgens Denmark ,,
60 VAN DER POEL David Corendon – Circus ,,
61 SKAARSETH Anders Uno-X Norwegian Development Team ,,
62 ORSINI Umberto Bardiani – CSF ,,
63 IRVINE Declan Team Novo Nordisk ,,
64 KAMP Alexander Riwal Readynez Cycling Team ,,
65 VERVAEKE Louis Team Sunweb ,,
66 BREGNHØJ Mathias BHS – Almeborg-Bornholm ,,
67 RESELL Erik Nordsaeter Uno-X Norwegian Development Team ,,
68 SCHULTZ Jesper Team Waoo ,,
69 CLEMMENSEN Silas Zacharias Team Waoo ,,
70 GULDHAMMER Rasmus Team Waoo ,,
71 LEEZER Tom Team Jumbo-Visma ,,
72 REINDERS Elmar Roompot – Charles ,,
73 SKJERPING Kristoffer Uno-X Norwegian Development Team ,,
74 AASKOV Jeppe ColoQuick ,,
75 KRISTENSEN Mads Østergaard Denmark ,,
76 PESSOT Alessandro Bardiani – CSF ,,
77 GOLDSTEIN Roy Israel Cycling Academy ,,
78 MENTEN Milan Sport Vlaanderen – Baloise ,,
79 WALSLEBEN Philipp Corendon – Circus ,,
80 MADSEN Martin Toft BHS – Almeborg-Bornholm 0:21
81 MORTENSEN Martin Team Waoo ,,
82 RAHBEK Mads BHS – Almeborg-Bornholm 0:30
83 VINGEGAARD Jonas Team Jumbo-Visma 0:03
84 IVERSEN Rasmus Lotto Soudal 0:59
85 ZIJLAARD Maikel Hagens Berman Axeon 1:04
86 TIMMERMANS Justin Roompot – Charles ,,
87 ERMENAULT Corentin Vital Concept – B&B Hotels 1:15
88 BRESCIANI Michael Bardiani – CSF ,,
89 MUFF Frederik Denmark 1:24
90 KUREK Adrian Team Hurom 1:27
91 DE BACKER Bert Vital Concept – B&B Hotels 1:41
92 AAEN JØRGENSEN Jonas Riwal Readynez Cycling Team ,,
93 TOUDAL Emil BHS – Almeborg-Bornholm ,,
94 POLI Umberto Team Novo Nordisk ,,
95 DUNNE Conor Israel Cycling Academy 1:44
96 BOECKMANS Kris Vital Concept – B&B Hotels 1:49
97 TOLHOEK Antwan Team Jumbo-Visma 0:03
98 VANGSTAD Andreas Joker Fuel of Norway 2:36
99 MUNK Steffen ColoQuick 2:49
100 RODENBERG Frederik ColoQuick ,,
101 JOHANSEN Julius ColoQuick ,,
102 SIMION Paolo Bardiani – CSF 3:30
103 MARONESE Marco Bardiani – CSF ,,
104 MAESTRI Mirco Bardiani – CSF ,,
105 RØINÅS Fridtjof Joker Fuel of Norway ,,
106 HENTTALA Joonas Team Novo Nordisk ,,
107 EINHORN Itamar Israel Cycling Academy ,,
108 PAWLAK Tobiasz Team Hurom ,,
109 BANASZEK Norbert Team Hurom ,,
110 HYLDGAARD Andreas Team Waoo ,,
111 SKOT-HANSEN Aksel ColoQuick 4:18
112 VEYHE Torkil Riwal Readynez Cycling Team 5:25
113 BRØCHNER Nicolai Riwal Readynez Cycling Team ,,
114 EGHOLM Jakob Hagens Berman Axeon ,,
115 ZIELIŃSKI Kamil Team Hurom ,,
116 BROWN Jonny Hagens Berman Axeon ,,
117 RICKAERT Jonas Corendon – Circus ,,
118 MESTRE Ricardo W52 / FC Porto 6:58
119 MALMBERG Matias Denmark 10:48
120 WEEMAES Sasha Sport Vlaanderen – Baloise 10:50

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 BENOOT Tiesj Lotto Soudal 5 3:54:38
2 DE BUYST Jasper Lotto Soudal 0:04
3 CAPIOT Amaury Sport Vlaanderen – Baloise 0:06
4 LARSEN Niklas ColoQuick 0:10
5 NEILANDS Krists Israel Cycling Academy ,,
6 JANSEN Amund Grøndahl Team Jumbo-Visma ,,
7 WÜRTZ SCHMIDT Mads Denmark ,,
8 TRAEEN Torstein Uno-X Norwegian Development Team ,,
9 ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Norwegian Development Team 0:11
10 MERLIER Tim Corendon – Circus 0:13
11 COQUARD Bryan Vital Concept – B&B Hotels ,,
12 DAHL Herman Joker Fuel of Norway ,,
13 CARBEL Michael Team Waoo ,,
14 VAN GINNEKEN Sjoerd Roompot – Charles ,,
15 CARVALHO Andre Hagens Berman Axeon ,,
16 FORFANG Ole Joker Fuel of Norway ,,
17 CALDEIRA Samuel José W52 / FC Porto ,,
18 PERON Andrea Team Novo Nordisk ,,
19 NIEUWENHUIS Joris Team Sunweb ,,
20 LIVYNS Arjen Roompot – Charles ,,
21 HOELGAARD Markus Uno-X Norwegian Development Team ,,
22 BUDZINSKI Marcin Team Hurom ,,
23 VAN WINDEN Dennis Israel Cycling Academy ,,
24 LISSON Christoffer BHS – Almeborg-Bornholm ,,
25 GARRISON Ian Hagens Berman Axeon ,,
26 BENDIXEN Louis Denmark ,,
27 THIJSSEN Gerben Lotto Soudal ,,
28 CARVALHO Antonio W52 / FC Porto ,,
29 KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team Sunweb ,,
30 LE BON Johan Vital Concept – B&B Hotels ,,
31 PINTO Edgar W52 / FC Porto ,,
32 KUSZTOR Péter Team Novo Nordisk ,,
33 EENKHOORN Pascal Team Jumbo-Visma ,,
34 VAN MOER Brent Lotto Soudal ,,
35 VINJEBO Emil Riwal Readynez Cycling Team ,,
36 VERWILST Aaron Sport Vlaanderen – Baloise ,,
37 PLANET Charles Team Novo Nordisk ,,
38 PEDERSEN Nicklas Amdi BHS – Almeborg-Bornholm ,,
39 BRÄNDLE Matthias Israel Cycling Academy ,,
40 HANSEN Lasse Norman Corendon – Circus ,,
41 RODRIGUES João W52 / FC Porto ,,
42 VANENDERT Jelle Lotto Soudal ,,
43 STORK Florian Team Sunweb ,,
44 REZA Kévin Vital Concept – B&B Hotels ,,
45 KACZMAREK Jakub Team Hurom ,,
46 QUAADE Rasmus Riwal Readynez Cycling Team ,,
47 SPRENGERS Thomas Sport Vlaanderen – Baloise ,,
48 BJERG Mikkel Hagens Berman Axeon ,,
49 SALMON Martin Team Sunweb ,,
50 CÉSAR Gustavo W52 / FC Porto ,,
51 WEENING Pieter Roompot – Charles ,,
52 HOEM Bjørn Tore Joker Fuel of Norway ,,
53 MEISEN Marcel Corendon – Circus ,,
54 KOOISTRA Marten Team Sunweb ,,
55 PLANCKAERT Edward Sport Vlaanderen – Baloise ,,
56 DUIJN Huub Roompot – Charles ,,
57 BOUWMAN Koen Team Jumbo-Visma ,,
58 LUKKEDAHL Øivind Joker Fuel of Norway ,,
59 JENSEN Frederik Irgens Denmark ,,
60 VAN DER POEL David Corendon – Circus ,,
61 SKAARSETH Anders Uno-X Norwegian Development Team ,,
62 ORSINI Umberto Bardiani – CSF ,,
63 IRVINE Declan Team Novo Nordisk ,,
64 KAMP Alexander Riwal Readynez Cycling Team ,,
65 VERVAEKE Louis Team Sunweb ,,
66 BREGNHØJ Mathias BHS – Almeborg-Bornholm ,,
67 RESELL Erik Nordsaeter Uno-X Norwegian Development Team ,,
68 SCHULTZ Jesper Team Waoo ,,
69 CLEMMENSEN Silas Zacharias Team Waoo ,,
70 GULDHAMMER Rasmus Team Waoo ,,
71 LEEZER Tom Team Jumbo-Visma ,,
72 REINDERS Elmar Roompot – Charles ,,
73 SKJERPING Kristoffer Uno-X Norwegian Development Team ,,
74 AASKOV Jeppe ColoQuick ,,
75 KRISTENSEN Mads Østergaard Denmark ,,
76 PESSOT Alessandro Bardiani – CSF ,,
77 GOLDSTEIN Roy Israel Cycling Academy ,,
78 MENTEN Milan Sport Vlaanderen – Baloise ,,
79 WALSLEBEN Philipp Corendon – Circus ,,
80 VINGEGAARD Jonas Team Jumbo-Visma ,,
81 TOLHOEK Antwan Team Jumbo-Visma ,,
82 MADSEN Martin Toft BHS – Almeborg-Bornholm 0:31
83 MORTENSEN Martin Team Waoo ,,
84 RAHBEK Mads BHS – Almeborg-Bornholm 0:40
85 IVERSEN Rasmus Lotto Soudal 1:09
86 ZIJLAARD Maikel Hagens Berman Axeon 1:14
87 TIMMERMANS Justin Roompot – Charles ,,
88 ERMENAULT Corentin Vital Concept – B&B Hotels 1:25
89 BRESCIANI Michael Bardiani – CSF ,,
90 MUFF Frederik Denmark 1:34
91 KUREK Adrian Team Hurom 1:37
92 DE BACKER Bert Vital Concept – B&B Hotels 1:51
93 AAEN JØRGENSEN Jonas Riwal Readynez Cycling Team ,,
94 TOUDAL Emil BHS – Almeborg-Bornholm ,,
95 POLI Umberto Team Novo Nordisk ,,
96 DUNNE Conor Israel Cycling Academy 1:54
97 BOECKMANS Kris Vital Concept – B&B Hotels 1:59
98 VANGSTAD Andreas Joker Fuel of Norway 2:42
99 MUNK Steffen ColoQuick 2:59
100 RODENBERG Frederik ColoQuick ,,
101 JOHANSEN Julius ColoQuick ,,
102 SIMION Paolo Bardiani – CSF 3:39
103 HYLDGAARD Andreas Team Waoo ,,
104 MARONESE Marco Bardiani – CSF 3:40
105 MAESTRI Mirco Bardiani – CSF ,,
106 RØINÅS Fridtjof Joker Fuel of Norway ,,
107 HENTTALA Joonas Team Novo Nordisk ,,
108 EINHORN Itamar Israel Cycling Academy ,,
109 PAWLAK Tobiasz Team Hurom ,,
110 BANASZEK Norbert Team Hurom ,,
111 SKOT-HANSEN Aksel ColoQuick 4:26
112 VEYHE Torkil Riwal Readynez Cycling Team 5:35
113 BRØCHNER Nicolai Riwal Readynez Cycling Team ,,
114 EGHOLM Jakob Hagens Berman Axeon ,,
115 ZIELIŃSKI Kamil Team Hurom ,,
116 BROWN Jonny Hagens Berman Axeon ,,
117 RICKAERT Jonas Corendon – Circus ,,
118 MESTRE Ricardo W52 / FC Porto 7:08
119 WEEMAES Sasha Sport Vlaanderen – Baloise 10:55
120 MALMBERG Matias Denmark 10:58