fot. Deceuninck - Quick Step / Justin Setterfield/Getty Images

Elia Viviani (Deceuninck – Quick Step) wygrał po finiszu z dużej grupy czwarty etap Tour de Suisse. Liderem pozostał Peter Sagan (BORA-hansgrohe).

Czwarty etap wyścigu w Szwajcarii liczył niespełna 164 kilometry i prowadził z Murten do Arlesheim. W drugiej części odcinka na kolarzy czekały dwa oznaczone podjazdy i dwa lotne finisze.

W ucieczkę zabrali się: Taco van der Hoorn (Team Jumbo-Visma), Simon Geschke (CCC Team), Robin Carpenter (Rally UHC Cycling) i Gian Friesecke (reprezentacja Szwajcarii). W generalce Geschke tracił tylko 49 sekund do liderującego Petera Sagana (BORA-hansgrohe), więc ten odjazd nie był po myśli peletonu.

Na pierwszej górskiej premii 6 punktów zdobył van der Hoorn. 40 kilometrów przed metą mieli oni jeszcze 2,5 minuty przewagi.

Niestety w jednej z kraks ucierpiał Geraint Thomas (Team Ineos), który na początku lipca ma bronić tytułu w Tour de France. Walijczyk wycofał się ze szwajcarskiego wyścigu.

Na drugim podjeździe peleton mocno się podzielił, a w czołówce na samotny atak zdecydował się Friesecke. Szwajcar na 14 kilometrów przed metą miał 30 sekund przewagi nad dużą grupą.

Wszystko zjechało się na 11 kilometrów przed kreską. Bardzo mocne tempo na zjeździe dyktował Marc Hirschi (Team Sunweb). 5000 metrów przed metą na samotny zryw zdecydował się jeden z kolarzy Ag2r La Mondiale, ale jego zapędy szybko skasowali zawodnicy BORA-hansgrohe.

Ostatecznie o zwycięstwie zadecydował finisz z peletonu. Najlepiej rozegrał go Elia Viviani (Deceuninck – Quick Step), który pokonał Michaela Matthewsa (Team Sunweb). Trzeci był Peter Sagan (BORA-hansgrohe), który utrzymał koszulkę lidera.

Wyniki czwartego etapu:

1 Elia Viviani (Ita) Deceuninck – Quick Step 3:46:02
2 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb 0:00:00
3 Peter Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:00:00
4 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton – Scott 0:00:00
5 Jasper Stuyven (Bel) Trek – Segafredo 0:00:00
6 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First 0:00:00
7 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 0:00:00
8 Ivan Garcia Cortina (Esp) Bahrain Merida 0:00:00
9 Stan Dewulf (Bel) Lotto Soudal 0:00:00
10 Fabian Lienhard (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:00:00
11 Greg Van Avermaet (Bel) CCC Team 0:00:00
12 John Degenkolb (GER) Trek – Segafredo 0:00:00
13 Fabio Felline (Ita) Trek – Segafredo 0:00:00
14 Thomas Boudat (Fra) Total Direct Energie 0:00:00
15 Michael Mørkøv (Den) Deceuninck – Quick Step 0:00:00
16 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:00:00
17 Matej Mohoric (Slo) Bahrain Merida 0:00:00
18 Benjamin King (USA) Team Dimension Data 0:00:00
19 Enrico Battaglin (Ita) Team Katusha Alpecin 0:00:00
20 Michael Schär (SUI) CCC Team 0:00:00
21 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal 0:00:00
22 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 0:00:00
23 Carlos Barbero (Esp) Movistar Team 0:00:00
24 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates 0:00:00
25 Patrick Bevin (NZl) CCC Team 0:00:00
26 Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Movistar Team 0:00:00
27 Stefan Küng (SUI) Groupama – FDJ 0:00:00
28 Patrick Konrad (AUT) Bora – Hansgrohe 0:00:00
29 Roman Kreuziger (Cze) Team Dimension Data 0:00:00
30 Nicola Conci (Ita) Trek – Segafredo 0:00:00
31 Nicolas Roche (Irl) Team Sunweb 0:00:00
32 Sergio Luis Henao Montoya (Col) UAE Team Emirates 0:00:00
33 Fabien Grellier (Fra) Total Direct Energie 0:00:00
34 Simon Špilak (Slo) Team Katusha Alpecin 0:00:00
35 Carlos Betancur (Col) Movistar Team 0:00:00
36 Mathias Frank (SUI) AG2R La Mondiale 0:00:00
37 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:00:00
38 Kasper Asgreen (Den) Deceuninck – Quick Step 0:00:00
39 Steve Morabito (SUI) Groupama – FDJ 0:00:00
40 Enric Mas Nicolau (Esp) Deceuninck – Quick Step 0:00:00
41 Pim Ligthart (Ned) Total Direct Energie 0:00:00
42 Merhawi Kudus (Eri) Astana Pro Team 0:00:00
43 Gianluca Brambilla (Ita) Trek – Segafredo 0:00:00
44 Mitchell Docker (Aus) EF Education First 0:00:00
45 Patrick Schelling (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:00:00
46 Lawson Craddock (USA) EF Education First 0:00:00
47 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain Merida 0:00:00
48 Ben Swift (GBr) Team Ineos 0:00:00
49 Hector Carretero (Esp) Movistar Team 0:00:00
50 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:00
51 Koen Bouwman (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:00
52 Owain Doull (GBr) Team Ineos 0:00:00
53 Søren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb 0:00:00
54 Egan Arley Bernal Gomez (Col) Team Ineos 0:00:00
55 Antwan Tolhoek (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:00
56 Luis León Sanchez (Esp) Astana Pro Team 0:00:00
57 Colin Joyce (USA) Rally UHC Cycling 0:00:00
58 Rohan Dennis (Aus) Bahrain Merida 0:00:00
59 Romain Sicard (Fra) Total Direct Energie 0:00:00
60 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb 0:00:00
61 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates 0:00:00
62 Nathan Brown (USA) EF Education First 0:00:00
63 Hugh Carthy (GBr) EF Education First 0:00:00
64 Yves Lampaert (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:00:00
65 Paul Ourselin (Fra) Total Direct Energie 0:00:00
66 Gian Friesecke (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:00:00
67 Matteo Fabbro (Ita) Team Katusha Alpecin 0:00:00
68 Lilian Calmejane (Fra) Total Direct Energie 0:00:00
69 Kilian Frankiny (SUI) Groupama – FDJ 0:00:00
70 Michael Gogl (AUT) Trek – Segafredo 0:00:00
71 Aurélien Paret-Peintre (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:00
72 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team 0:00:00
73 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:00
74 Lawrence Warbasse (USA) AG2R La Mondiale 0:00:00
75 Simon Pellaud (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:00:00
76 Winner Andrew Anacona (Col) Movistar Team 0:00:00
77 Marc Soler (Esp) Movistar Team 0:00:00
78 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Mitchelton – Scott 0:00:00
79 Gino Mäder (SUI) Team Dimension Data 0:00:00
80 Jonathan Castroviejo (Esp) Team Ineos 0:00:00
81 Kenny Elissonde (Fra) Team Ineos 0:00:00
82 Kévin Geniets (Lux) Groupama – FDJ 0:00:00
83 Rodrigo Contreras Pinzon (Col) Astana Pro Team 0:00:00
84 Lennard Kämna (GER) Team Sunweb 0:00:00
85 Nikias Arndt (GER) Team Sunweb 0:00:16
86 Tom-Jelte Slagter (Ned) Team Dimension Data 0:00:51
87 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates 0:01:06
88 Marc Hirschi (SUI) Team Sunweb 0:01:08
89 Michael Albasini (SUI) Mitchelton – Scott 0:01:17
90 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 0:01:25
91 Daniel Oss (Ita) Bora – Hansgrohe 0:01:46
92 Maciej Bodnar (Pol) Bora – Hansgrohe 0:01:46
93 Yuriy Natarov (Kaz) Astana Pro Team 0:01:48
94 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain Merida 0:01:48
95 Łukasz Wiśniowski (Pol) CCC Team 0:01:48
96 Robert Stannard (Aus) Mitchelton – Scott 0:01:48
97 Simon Geschke (GER) CCC Team 0:02:39
98 Taco Van Der Hoorn (Ned) Team Jumbo – Visma 0:02:39
99 Lukas Pöstlberger (AUT) Bora – Hansgrohe 0:02:52
100 Brandon McNulty (USA) Rally UHC Cycling 0:04:56
101 Robin Carpenter (USA) Rally UHC Cycling 0:07:03
102 Roland Thalmann (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:07:03
103 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal 0:07:43
104 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale 0:07:43
105 Szymon Sajnok (Pol) CCC Team 0:07:43
106 Willem Jakobus Smit (RSA) Team Katusha Alpecin 0:07:43
107 Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale 0:07:43
108 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Deceuninck – Quick Step 0:07:43
109 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 0:11:32
110 Omar Fraile Matarranz (Esp) Astana Pro Team 0:11:32
111 Claudio Imhof (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:11:32
112 Andrea Garosio (Ita) Bahrain Merida 0:11:32
113 Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama – FDJ 0:11:32
114 Benjamin Thomas (Fra) Groupama – FDJ 0:11:32
115 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton – Scott 0:11:32
116 Sam Bewley (NZl) Mitchelton – Scott 0:11:32
117 Robert Britton (Can) Rally UHC Cycling 0:11:32
118 Nathan Haas (Aus) Team Katusha Alpecin 0:11:32
119 Michael Valgren Andersen (Den) Team Dimension Data 0:11:32
120 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) CCC Team 0:11:32
121 Rick Zabel (GER) Team Katusha Alpecin 0:11:32
122 Reto Hollenstein (SUI) Team Katusha Alpecin 0:11:32
123 Matteo Badilatti (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:11:32
124 Antonio Nibali (Ita) Bahrain Merida 0:11:32
125 Tom Bohli (SUI) UAE Team Emirates 0:11:32
126 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:11:32
127 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo – Visma 0:11:32
128 Timo Roosen (Ned) Team Jumbo – Visma 0:11:32
129 Jürgen Roelandts (Bel) Movistar Team 0:11:32
130 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal 0:11:32
131 Ryan Anderson (Can) Rally UHC Cycling 0:11:32
132 Svein Tuft (Can) Rally UHC Cycling 0:11:32
133 Gavin Mannion (USA) Rally UHC Cycling 0:11:32
134 Tom Scully (NZl) EF Education First 0:11:32
135 Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton – Scott 0:11:32
136 Marcus Burghardt (GER) Bora – Hansgrohe 0:11:32
137 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale 0:11:32
138 Jérôme Cousin (Fra) Total Direct Energie 0:11:32
139 Luke Rowe (GBr) Team Ineos 0:11:32
140 Andreas Schillinger (GER) Bora – Hansgrohe 0:11:32
141 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal 0:14:24
DNF Floris De Tier (Bel) Team Jumbo – Visma
DNF Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
DNF Geraint Thomas (GBr) Team Ineos

Klasyfikacja generalna po czwartym etapie:

1 Peter Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 11:37:28
2 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb 0:00:10
3 Kasper Asgreen (Den) Deceuninck – Quick Step 0:00:15
4 Rohan Dennis (Aus) Bahrain Merida 0:00:16
5 Lawson Craddock (USA) EF Education First 0:00:21
6 Stefan Küng (SUI) Groupama – FDJ 0:00:25
7 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton – Scott 0:00:32
8 Patrick Konrad (AUT) Bora – Hansgrohe 0:00:33
9 Jonathan Castroviejo (Esp) Team Ineos 0:00:34
10 Luis León Sanchez (Esp) Astana Pro Team 0:00:34
11 Winner Andrew Anacona (Col) Movistar Team 0:00:34
12 Fabio Felline (Ita) Trek – Segafredo 0:00:35
13 Egan Arley Bernal Gomez (Col) Team Ineos 0:00:39
14 Kévin Geniets (Lux) Groupama – FDJ 0:00:41
15 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal 0:00:41
16 Nicolas Roche (Irl) Team Sunweb 0:00:42
17 Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Movistar Team 0:00:43
18 Marc Soler (Esp) Movistar Team 0:00:45
19 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates 0:00:46
20 Steve Morabito (SUI) Groupama – FDJ 0:00:47
21 Carlos Betancur (Col) Movistar Team 0:00:49
22 Romain Sicard (Fra) Total Direct Energie 0:00:50
23 Sergio Luis Henao Montoya (Col) UAE Team Emirates 0:00:52
24 Greg Van Avermaet (Bel) CCC Team 0:00:53
25 Simon Špilak (Slo) Team Katusha Alpecin 0:00:54
26 Mathias Frank (SUI) AG2R La Mondiale 0:00:55
27 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team 0:00:56
28 Nicola Conci (Ita) Trek – Segafredo 0:00:56
29 Hugh Carthy (GBr) EF Education First 0:00:56
30 Enric Mas Nicolau (Esp) Deceuninck – Quick Step 0:00:59
31 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:01:01
32 Koen Bouwman (Ned) Team Jumbo – Visma 0:01:02
33 Nathan Brown (USA) EF Education First 0:01:04
34 Roman Kreuziger (Cze) Team Dimension Data 0:01:05
35 Matteo Fabbro (Ita) Team Katusha Alpecin 0:01:08
36 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain Merida 0:01:09
37 Ben Swift (GBr) Team Ineos 0:01:09
38 Gianluca Brambilla (Ita) Trek – Segafredo 0:01:14
39 Patrick Schelling (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:01:16
40 Enrico Battaglin (Ita) Team Katusha Alpecin 0:01:17
41 Hector Carretero (Esp) Movistar Team 0:01:20
42 Kilian Frankiny (SUI) Groupama – FDJ 0:01:20
43 Aurélien Paret-Peintre (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:21
44 Michael Schär (SUI) CCC Team 0:01:24
45 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:28
46 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates 0:01:31
47 Merhawi Kudus (Eri) Astana Pro Team 0:01:35
48 Kenny Elissonde (Fra) Team Ineos 0:01:40
49 Lennard Kämna (GER) Team Sunweb 0:01:41
50 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb 0:01:44
51 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Mitchelton – Scott 0:02:17
52 Marc Hirschi (SUI) Team Sunweb 0:02:40
53 Yves Lampaert (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:02:51
54 Robert Stannard (Aus) Mitchelton – Scott 0:03:15
55 Michael Albasini (SUI) Mitchelton – Scott 0:03:27
56 Simon Geschke (GER) CCC Team 0:03:31
57 Nikias Arndt (GER) Team Sunweb 0:04:01
58 Lilian Calmejane (Fra) Total Direct Energie 0:04:08
59 Gino Mäder (SUI) Team Dimension Data 0:04:16
60 Carlos Barbero (Esp) Movistar Team 0:04:39
61 Søren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb 0:05:23
62 Daniel Oss (Ita) Bora – Hansgrohe 0:06:20
63 Matej Mohoric (Slo) Bahrain Merida 0:06:24
64 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 0:06:50
65 Stan Dewulf (Bel) Lotto Soudal 0:06:54
66 Patrick Bevin (NZl) CCC Team 0:07:05
67 Roland Thalmann (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:08:14
68 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First 0:08:45
69 Lukas Pöstlberger (AUT) Bora – Hansgrohe 0:08:52
70 Rodrigo Contreras Pinzon (Col) Astana Pro Team 0:08:55
71 Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale 0:08:56
72 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:08:57
73 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 0:08:58
74 Lawrence Warbasse (USA) AG2R La Mondiale 0:09:12
75 Paul Ourselin (Fra) Total Direct Energie 0:09:17
76 Simon Pellaud (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:09:22
77 Antwan Tolhoek (Ned) Team Jumbo – Visma 0:09:34
78 Tom-Jelte Slagter (Ned) Team Dimension Data 0:10:48
79 Yuriy Natarov (Kaz) Astana Pro Team 0:11:14
80 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates 0:11:51
81 Brandon McNulty (USA) Rally UHC Cycling 0:11:59
82 Owain Doull (GBr) Team Ineos 0:12:05
83 Nathan Haas (Aus) Team Katusha Alpecin 0:12:07
84 Elia Viviani (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:12:08
85 Gian Friesecke (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:12:10
86 Mitchell Docker (Aus) EF Education First 0:12:11
87 Omar Fraile Matarranz (Esp) Astana Pro Team 0:12:11
88 Ivan Garcia Cortina (Esp) Bahrain Merida 0:12:20
89 Jasper Stuyven (Bel) Trek – Segafredo 0:12:20
90 Michael Valgren Andersen (Den) Team Dimension Data 0:12:22
91 John Degenkolb (GER) Trek – Segafredo 0:12:28
92 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 0:12:28
93 Benjamin King (USA) Team Dimension Data 0:12:41
94 Thomas Boudat (Fra) Total Direct Energie 0:12:44
95 Fabian Lienhard (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:12:46
96 Colin Joyce (USA) Rally UHC Cycling 0:12:47
97 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:12:49
98 Michael Mørkøv (Den) Deceuninck – Quick Step 0:12:53
99 Pim Ligthart (Ned) Total Direct Energie 0:13:01
100 Fabien Grellier (Fra) Total Direct Energie 0:13:02
101 Matteo Badilatti (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:13:34
102 Michael Gogl (AUT) Trek – Segafredo 0:14:10
103 Willem Jakobus Smit (RSA) Team Katusha Alpecin 0:14:24
104 Maciej Bodnar (Pol) Bora – Hansgrohe 0:14:30
105 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain Merida 0:14:36
106 Łukasz Wiśniowski (Pol) CCC Team 0:14:51
107 Taco Van Der Hoorn (Ned) Team Jumbo – Visma 0:16:25
108 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton – Scott 0:18:10
109 Benjamin Thomas (Fra) Groupama – FDJ 0:18:17
110 Marcus Burghardt (GER) Bora – Hansgrohe 0:18:53
111 Robin Carpenter (USA) Rally UHC Cycling 0:19:43
112 Szymon Sajnok (Pol) CCC Team 0:20:24
113 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale 0:20:26
114 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale 0:20:32
115 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Deceuninck – Quick Step 0:21:00
116 Timo Roosen (Ned) Team Jumbo – Visma 0:21:04
117 Robert Britton (Can) Rally UHC Cycling 0:21:38
118 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal 0:21:41
119 Tom Scully (NZl) EF Education First 0:23:29
120 Claudio Imhof (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:23:31
121 Tom Bohli (SUI) UAE Team Emirates 0:23:33
122 Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton – Scott 0:23:39
123 Reto Hollenstein (SUI) Team Katusha Alpecin 0:23:56
124 Sam Bewley (NZl) Mitchelton – Scott 0:24:02
125 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 0:24:05
126 Rick Zabel (GER) Team Katusha Alpecin 0:24:07
127 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) CCC Team 0:24:15
128 Jürgen Roelandts (Bel) Movistar Team 0:24:34
129 Andrea Garosio (Ita) Bahrain Merida 0:24:37
130 Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama – FDJ 0:24:49
131 Gavin Mannion (USA) Rally UHC Cycling 0:24:57
132 Svein Tuft (Can) Rally UHC Cycling 0:25:20
133 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal 0:25:37
134 Luke Rowe (GBr) Team Ineos 0:25:51
135 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:25:52
136 Jérôme Cousin (Fra) Total Direct Energie 0:26:24
137 Andreas Schillinger (GER) Bora – Hansgrohe 0:26:41
138 Ryan Anderson (Can) Rally UHC Cycling 0:26:42
139 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo – Visma 0:26:44
140 Antonio Nibali (Ita) Bahrain Merida 0:26:45
141 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal 0:27:57