Foto: Critérium du Dauphiné

Niesamowitą formę prezentuje we Francji Wout Van Aert. Dzień po zwycięstwie w jeździe indywidualnej na czas belgijski specjalista od przełajów w chaotycznym sprincie zwyciężył w Voiron 5. etap Criterium du Dauphine.

Piąty dzień walki w Delfinacie był ostatnią okazją dla sprinterów. Trasa czwartkowego etapu nie była całkowicie płaska, jednak można było zakładać, że cztery górskie premie 4. kategorii, do tego umiejscowione w pierwszej połowie rywalizacji, nie utrudnią najszybszym zawodnikom z peletonu walki o etapowy triumf.

Ucieczkę dnia zapoczątkował Yoann Bagot (Vital Concept), który ruszył praktycznie od samego startu ostrego. Do Francuza dołączył jego rodak Stephane Rossetto (Cofidis) oraz Włoch Alessandro De Marchi (CCC). W trakcie pierwszej godziny jazdy trójka harcowników miała momentami nawet 4 minuty przewagi, ale peleton wyznaczył “smycz” i zniwelował stratę do 3 minut i przez kolejne kilometry różnica oscylowała w tych granicach.

Przez praktycznie 4 godziny jazdy sytuacja na trasie była dość…statyczna. De Marchi, Rossetto i Bagot wciąż mieli między 2-3 minuty przewagi, a w peletonie sytuacja zdawała się być w pełni pod kontrolą i jedyne na co można było czekać to moment w którym ekipy sprinterów zdecydują się podkręcić tempo.

Niecałe 20 kilometrów przed metą przewaga czołowej trójki wciąż wynosiła około minuty i systematycznie malała. Bagot, De Marchi i Rossetto nie poddawali się jednak i z całych sił walczyli o utrzymanie się przed peletonem, a Włoch był do tego stopnia zdeterminowany, że 2 kilometry przed metą spróbował zostawić współtowarzyszy, ale kilkaset metrów później całodniowa akcja uciekinierów została skasowana.

W chaotycznej końcówce najlepiej odnalazł się Wout Van Aert (Jumbo-Visma). Belg pokonał na kresce Sama Bennetta (Bora-hansgrohe) oraz Juliana Alaphilippe’a (Deceuninck-Quick Step). Liderem wyścigu pozostał Adam Yates (Mitchelton-Scott).

Wyniki piątego etapu:

1 Wout Van Aert (Bel) Team Jumbo – Visma 5:00:34
2 Sam Bennett (Irl) Bora – Hansgrohe 0:00:00
3 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck – Quick Step 0:00:00
4 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:00:00
5 Clément Venturini (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:00
6 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Dimension Data 0:00:00
7 Zdenek Štybar (Cze) Deceuninck – Quick Step 0:00:00
8 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain Merida 0:00:00
9 Philippe Gilbert (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:00:00
10 Mads Würtz Schmidt (Den) Team Katusha Alpecin 0:00:00
11 Wout Poels (Ned) Team Ineos 0:00:00
12 Adam Yates (GBr) Mitchelton – Scott 0:00:00
13 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:00
14 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 0:00:00
15 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal 0:00:00
16 Joris Nieuwenhuis (Ned) Team Sunweb 0:00:00
17 Dion Smith (NZl) Mitchelton – Scott 0:00:00
18 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Astana Pro Team 0:00:00
19 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 0:00:00
20 André Greipel (GER) Team Arkéa – Samsic 0:00:00
21 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:00:00
22 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:00:00
23 Rémy Mertz (Bel) Lotto Soudal 0:00:00
24 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Gobert Cycling Team 0:00:00
25 Alvaro José Hodeg Chagui (Col) Deceuninck – Quick Step 0:00:00
26 Edward Theuns (Bel) Trek – Segafredo 0:00:00
27 David Gaudu (Fra) Groupama – FDJ 0:00:00
28 Fabien Doubey (Fra) Wanty – Gobert Cycling Team 0:00:00
29 Michael Woods (Can) EF Education First 0:00:00
30 Alberto Bettiol (Ita) EF Education First 0:00:00
31 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 0:00:00
32 Steven Kruijswijk (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:00
33 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:00:00
34 Thibaut Pinot (Fra) Groupama – FDJ 0:00:00
35 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:00:00
36 Natnael Berhane (Eri) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
37 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale 0:00:00
38 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:00
39 Logan Owen (USA) EF Education First 0:00:00
40 Simon Clarke (Aus) EF Education First 0:00:00
41 Richie Porte (Aus) Trek – Segafredo 0:00:00
42 Koen De Kort (Ned) Trek – Segafredo 0:00:00
43 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton – Scott 0:00:00
44 Rudy Molard (Fra) Groupama – FDJ 0:00:00
45 Tejay Van Garderen (USA) EF Education First 0:00:00
46 Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:00
47 Paweł Bernas (Pol) CCC Team 0:00:00
48 Steff Cras (Bel) Team Katusha Alpecin 0:00:00
49 Damien Howson (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:00
50 Nicolas Edet (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
51 Nils Politt (GER) Team Katusha Alpecin 0:00:00
52 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 0:00:00
53 Mikaël Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:00
54 Toms Skujins (Lat) Trek – Segafredo 0:00:00
55 Nicholas Schultz (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:00
56 Magnus Cort Nielsen (Den) Astana Pro Team 0:00:00
57 Imanol Erviti (Esp) Movistar Team 0:00:00
58 Dylan Teuns (Bel) Bahrain Merida 0:00:00
59 José Gonçalves (Por) Team Katusha Alpecin 0:00:00
60 Sébastien Reichenbach (SUI) Groupama – FDJ 0:00:00
61 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:00:00
62 Cyril Gautier (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:00:00
63 Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal 0:00:00
64 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal 0:00:00
65 Warren Barguil (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:00:00
66 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:00
67 Jack Haig (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:00
68 Rafael Valls Ferri (Esp) Movistar Team 0:00:00
69 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 0:00:00
70 Joseph Rosskopf (USA) CCC Team 0:00:00
71 Hermann Pernsteiner (AUT) Bahrain Merida 0:00:00
72 Anthony Delaplace (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:00:00
73 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama – FDJ 0:00:24
74 Shane Archbold (NZl) Bora – Hansgrohe 0:00:24
75 Pierre Rolland (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:00:24
76 Thomas Degand (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:00:24
77 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb 0:00:24
78 Christoph Pfingsten (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:24
79 Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates 0:00:33
80 Hernando Bohorquez Sanchez (Col) Astana Pro Team 0:00:33
81 Neilson Powless (USA) Team Jumbo – Visma 0:00:33
82 Sepp Kuss (USA) Team Jumbo – Visma 0:00:33
83 Jesper Hansen (Den) Cofidis Solutions Crédits 0:00:33
84 Serge Pauwels (Bel) CCC Team 0:00:33
85 Maxime Bouet (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:00:33
86 Laurens Ten Dam (Ned) CCC Team 0:00:33
87 Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team 0:00:33
88 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:33
89 Julien Bernard (Fra) Trek – Segafredo 0:00:33
90 Marco Minnaard (Ned) Wanty – Gobert Cycling Team 0:00:33
91 Jonas Koch (GER) CCC Team 0:00:33
92 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal 0:00:33
93 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:00:33
94 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:33
95 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:43
96 Luka Pibernik (Slo) Bahrain Merida 0:00:48
97 Alex Dowsett (GBr) Team Katusha Alpecin 0:00:48
98 Jens Debusschere (Bel) Team Katusha Alpecin 0:00:48
99 Jérémy Maison (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:00:56
100 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Ineos 0:01:04
101 Benoît Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:04
102 Johannes Fröhlinger (GER) Team Sunweb 0:01:04
103 Florian Stork (GER) Team Sunweb 0:01:04
104 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb 0:01:04
105 Casper Phillip Pedersen (Den) Team Sunweb 0:01:04
106 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates 0:01:04
107 Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data 0:01:04
108 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo – Visma 0:01:17
109 Maxime Cam (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:01:24
110 Gianni Moscon (Ita) Team Ineos 0:01:28
111 Yoann Bagot (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:01:31
112 Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team 0:01:31
113 Daryl Impey (RSA) Mitchelton – Scott 0:01:35
114 John Darwin Atapuma Hurtado (Col) Cofidis Solutions Crédits 0:01:47
115 Bart De Clercq (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:01:47
116 Florian Vachon (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:01:47
117 Julien Vermote (Bel) Team Dimension Data 0:02:04
118 Jan Tratnik (Slo) Bahrain Merida 0:02:04
119 Rob Power (Aus) Team Sunweb 0:02:04
120 Vasil Kiryienka (Blr) Team Ineos 0:02:14
121 Ian Stannard (GBr) Team Ineos 0:02:26
122 Kévin Ledanois (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:02:43
123 Gregor Mühlberger (AUT) Bora – Hansgrohe 0:02:48
124 Stefan De Bod (RSA) Team Dimension Data 0:02:59
125 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty – Gobert Cycling Team 0:02:59
126 Mark Padun (Ukr) Bahrain Merida 0:02:59
127 Anthony Roux (Fra) Groupama – FDJ 0:02:59
128 Felix Großschartner (AUT) Bora – Hansgrohe 0:02:59
129 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates 0:04:08
130 Carlos Verona Quintanilla (Esp) Movistar Team 0:04:08
131 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:04:08
132 Davide Ballerini (Ita) Astana Pro Team 0:04:08
133 James Whelan (Aus) EF Education First 0:04:38
134 Dylan Van Baarle (Ned) Team Ineos 0:05:48
135 Cesare Benedetti (Ita) Bora – Hansgrohe 0:05:48
136 William Bonnet (Fra) Groupama – FDJ 0:05:48
137 Julius Van Den Berg (Ned) EF Education First 0:05:48
138 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck – Quick Step 0:05:48
139 Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal 0:05:48
140 Petr Vakoc (Cze) Deceuninck – Quick Step 0:07:27
141 Peter Stetina (USA) Trek – Segafredo 0:15:01
DNS Jacques Willem Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data

Klasyfikacja generalna po drugim etapie:

1 Adam Yates (GBr) Mitchelton – Scott 17:28:00
2 Dylan Teuns (Bel) Bahrain Merida 0:00:04
3 Tejay Van Garderen (USA) EF Education First 0:00:06
4 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:00:07
5 Wout Van Aert (Bel) Team Jumbo – Visma 0:00:20
6 Steven Kruijswijk (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:24
7 Thibaut Pinot (Fra) Groupama – FDJ 0:00:25
8 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:26
9 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 0:00:30
10 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:00:40
11 Wout Poels (Ned) Team Ineos 0:00:40
12 Richie Porte (Aus) Trek – Segafredo 0:00:54
13 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 0:01:13
14 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:27
15 Rudy Molard (Fra) Groupama – FDJ 0:01:39
16 Michael Woods (Can) EF Education First 0:01:43
17 Nils Politt (GER) Team Katusha Alpecin 0:01:44
18 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Gobert Cycling Team 0:01:59
19 Alberto Bettiol (Ita) EF Education First 0:02:02
20 Philippe Gilbert (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:02:12
21 Damien Howson (Aus) Mitchelton – Scott 0:02:31
22 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal 0:02:45
23 Nicolas Edet (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:02:52
24 Magnus Cort Nielsen (Den) Astana Pro Team 0:02:53
25 Hermann Pernsteiner (AUT) Bahrain Merida 0:03:00
26 Sébastien Reichenbach (SUI) Groupama – FDJ 0:03:06
27 Rafael Valls Ferri (Esp) Movistar Team 0:03:11
28 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Dimension Data 0:03:15
29 Steff Cras (Bel) Team Katusha Alpecin 0:03:22
30 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 0:03:23
31 Joseph Rosskopf (USA) CCC Team 0:03:30
32 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:03:46
33 Mikaël Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 0:03:58
34 Nicholas Schultz (Aus) Mitchelton – Scott 0:04:07
35 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain Merida 0:04:09
36 Serge Pauwels (Bel) CCC Team 0:04:26
37 Warren Barguil (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:04:32
38 David Gaudu (Fra) Groupama – FDJ 0:06:41
39 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Astana Pro Team 0:07:01
40 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty – Gobert Cycling Team 0:08:00
41 Gianni Moscon (Ita) Team Ineos 0:08:07
42 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb 0:08:52
43 Jan Tratnik (Slo) Bahrain Merida 0:08:53
44 Carlos Verona Quintanilla (Esp) Movistar Team 0:09:00
45 Jonas Koch (GER) CCC Team 0:09:04
46 Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal 0:09:19
47 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo – Visma 0:09:25
48 Toms Skujins (Lat) Trek – Segafredo 0:09:41
49 José Gonçalves (Por) Team Katusha Alpecin 0:09:59
50 Neilson Powless (USA) Team Jumbo – Visma 0:10:33
51 Fabien Doubey (Fra) Wanty – Gobert Cycling Team 0:11:04
52 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama – FDJ 0:11:24
53 Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team 0:11:35
54 Maxime Bouet (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:12:28
55 Paweł Bernas (Pol) CCC Team 0:12:38
56 Rob Power (Aus) Team Sunweb 0:13:47
57 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale 0:14:01
58 Petr Vakoc (Cze) Deceuninck – Quick Step 0:15:00
59 Julien Bernard (Fra) Trek – Segafredo 0:15:25
60 John Darwin Atapuma Hurtado (Col) Cofidis Solutions Crédits 0:15:38
61 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck – Quick Step 0:16:04
62 Stefan De Bod (RSA) Team Dimension Data 0:16:53
63 Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team 0:17:12
64 Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal 0:18:01
65 Zdenek Štybar (Cze) Deceuninck – Quick Step 0:18:09
66 Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates 0:18:20
67 Daryl Impey (RSA) Mitchelton – Scott 0:18:22
68 Hernando Bohorquez Sanchez (Col) Astana Pro Team 0:18:24
69 Florian Stork (GER) Team Sunweb 0:18:29
70 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale 0:18:44
71 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Ineos 0:19:05
72 Sepp Kuss (USA) Team Jumbo – Visma 0:19:10
73 Jack Haig (Aus) Mitchelton – Scott 0:19:15
74 Clément Venturini (Fra) AG2R La Mondiale 0:19:20
75 Simon Clarke (Aus) EF Education First 0:19:35
76 Marco Minnaard (Ned) Wanty – Gobert Cycling Team 0:19:36
77 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 0:19:42
78 Jérémy Maison (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:20:11
79 Benoît Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale 0:21:07
80 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 0:21:20
81 Gregor Mühlberger (AUT) Bora – Hansgrohe 0:21:27
82 Logan Owen (USA) EF Education First 0:21:30
83 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:21:54
84 Dylan Van Baarle (Ned) Team Ineos 0:21:54
85 Anthony Delaplace (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:22:03
86 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal 0:22:38
87 Davide Ballerini (Ita) Astana Pro Team 0:22:51
88 Joris Nieuwenhuis (Ned) Team Sunweb 0:22:51
89 Mark Padun (Ukr) Bahrain Merida 0:23:01
90 Jesper Hansen (Den) Cofidis Solutions Crédits 0:23:06
91 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:23:21
92 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton – Scott 0:23:28
93 Felix Großschartner (AUT) Bora – Hansgrohe 0:23:50
94 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates 0:24:09
95 Rémy Mertz (Bel) Lotto Soudal 0:24:37
96 Anthony Roux (Fra) Groupama – FDJ 0:24:53
97 Dion Smith (NZl) Mitchelton – Scott 0:25:11
98 Pierre Rolland (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:25:12
99 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck – Quick Step 0:25:57
100 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:26:00
101 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:26:44
102 Natnael Berhane (Eri) Cofidis Solutions Crédits 0:27:31
103 Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo – Visma 0:27:33
104 Laurens Ten Dam (Ned) CCC Team 0:28:11
105 Mads Würtz Schmidt (Den) Team Katusha Alpecin 0:28:15
106 Alex Dowsett (GBr) Team Katusha Alpecin 0:29:17
107 Casper Phillip Pedersen (Den) Team Sunweb 0:29:58
108 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:30:10
109 Sam Bennett (Irl) Bora – Hansgrohe 0:30:19
110 Koen De Kort (Ned) Trek – Segafredo 0:30:34
111 Christoph Pfingsten (GER) Bora – Hansgrohe 0:31:00
112 Peter Stetina (USA) Trek – Segafredo 0:31:03
113 Bart De Clercq (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:31:09
114 Kévin Ledanois (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:33:36
115 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb 0:34:13
116 Vasil Kiryienka (Blr) Team Ineos 0:34:49
117 Thomas Degand (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:34:52
118 Edward Theuns (Bel) Trek – Segafredo 0:35:40
119 Cesare Benedetti (Ita) Bora – Hansgrohe 0:36:25
120 Jens Debusschere (Bel) Team Katusha Alpecin 0:37:03
121 Johannes Fröhlinger (GER) Team Sunweb 0:37:29
122 Maxime Cam (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:38:07
123 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal 0:38:08
124 Luka Pibernik (Slo) Bahrain Merida 0:38:22
125 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates 0:38:29
126 Yoann Bagot (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:39:07
127 Imanol Erviti (Esp) Movistar Team 0:39:08
128 Ian Stannard (GBr) Team Ineos 0:39:24
129 James Whelan (Aus) EF Education First 0:39:43
130 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 0:39:47
131 Alvaro José Hodeg Chagui (Col) Deceuninck – Quick Step 0:40:17
132 Cyril Gautier (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:40:30
133 Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data 0:40:32
134 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:40:38
135 André Greipel (GER) Team Arkéa – Samsic 0:40:42
136 William Bonnet (Fra) Groupama – FDJ 0:40:50
137 Julien Vermote (Bel) Team Dimension Data 0:41:12
138 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:41:25
139 Shane Archbold (NZl) Bora – Hansgrohe 0:42:02
140 Florian Vachon (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:42:16
141 Julius Van Den Berg (Ned) EF Education First 0:44:25