Foto: Tour de Luxembourg

Christophe Laporte (Cofidis) wygrał po finiszu z peletonu pierwszy etap Skoda-Tour de Luxembourg. Świetnie w ucieczce zaprezentował się Szymon Rekita (Leopard Pro Cycling).

Po wczorajszym prologu dziś na kolarzy walczących o prymat w wyścigu w Luksemburgu czekał etap z Luxembourg Ville do Bascharage o długości ponad 191 kilometrów. Na pagórkowatej trasie usytuowano trzy oznaczone podjazdy i trzy lotne finisze.

We wczesną ucieczkę zabrał się dzisiaj Szymon Rekita (Leopard Pro Cycling). Na przodzie z Polakiem kręcili Robin Carpenter (Rally UHC Cycling), Raúl Alarcón (W52 / FC Porto) i Loïc Vliegen (Wanty – Gobert Cycling Team). Rekita dzielnie walczył na górskich premiach, ale to Carpenter wywalczył sobie koszulkę lidera tej klasyfikacji.

70 kilometrów przed metą peleton prowadzony głównie przez kolarzy ekipy Cofidis tracił do harcowników niespełna trzy minuty. 20 kilometrów dalej z ucieczki zostali już tylko Rekita i Alarcón.

Rekita na lotnych finiszach “zarobił” do klasyfikacji generalnej siedem sekund. 20 kilometrów przed metą do dwójki dojechał Alessandro Tonelli (Bardiani – CSF).

Niestety mimo sporych ambicji uciekinierów wszystko zjechało się na sześć kilometrów przed metą. O wszystkim zadecydował finisz z dużej grupy.

Wygrał Christophe Laporte (Cofidis), który tuż przed metą “zamknął drogę” i trochę przyczynił się do upadku drugiego na mecie Justina Julesa (Wallonie-Bruxelles). Francuz zahaczył o wystające barierki. Trzeci był Eduard Michael Grosu (Delko Marseille Provence).

Wyniki pierwszego etapu:

1 LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Credits FRA les 191,3 km en 4h48’31” (moy. 39,783 km/h) (b : 10”)
2 JULES Justin Wallonie Bruxelles FRA (b : 6”)
3 GROSU Eduard-Michael Delko Marseille Provence ROU (b : 4”)
4 PETIT Adrien Total Direct Energie FRA
5 VAN ROOY Kenneth Sport Vlaanderen-Baloise BEL
6 VAN GINNEKEN Sjoerd Roompot-Charles NED
7 VLIEGEN Loïc Wanty-Gobert Cycling Team BEL (b : 2”)
8 * NÕMMELA Aksel Wallonie Bruxelles EST
9 PASQUALON Andrea Wanty-Gobert Cycling Team ITA
10 * PLANCKAERT Edward Sport Vlaanderen-Baloise BEL
11 * ALBANESE Vincenzo Bardiani Csf ITA
12 * BRESCIANI Michael Bardiani Csf ITA
13 * ALLEGAERT Piet Sport Vlaanderen-Baloise BEL
14 BROCHNER NIELSEN Nicolai Philip Riwal Readynez Cycling Team DEN
15 * GENIETS Kévin Team Lëtzebuerg LUX
16 MAGNER Tyler Rally Uhc Cycling USA
17 * WALLIN Rasmus Bøgh Riwal Readynez Cycling Team DEN
18 * CONTER Ken Team Lëtzebuerg LUX
19 WACKERMANN Luca Bardiani Csf ITA
20 * RUTSCH Jonas Team Lotto-Kern Haus GER
21 GONZALEZ SALAS Mario Euskadi Basque Country-Muri ESP
22 * RODRIGUES João W52 / Fc Porto POR
23 OFFREDO Yoann Wanty-Gobert Cycling Team FRA
24 FERNANDEZ CRUZ Delio Delko Marseille Provence ESP
25 * DERUETTE Thomas Team Differdange Geba BEL
26 DE WITTE Mathias Roompot-Charles BEL
27 LIMA DA FONTE César W52 / Fc Porto POR
28 * PETELIN Jan Team Differdange Geba LUX
29 QUAADE Rasmus Christian Riwal Readynez Cycling Team DEN
30 * GHYS Robbe Sport Vlaanderen-Baloise BEL
31 COMBAUD Romain Delko Marseille Provence FRA
32 TULIK Angelo Total Direct Energie FRA
33 KRIEGER Alexander Leopard Pro Cycling GER
34 * MØRCH KONGSTAD Tobias Riwal Readynez Cycling Team DEN
35 PLANCKAERT Baptiste Wallonie Bruxelles BEL
36 BACKAERT Frederik Wanty-Gobert Cycling Team BEL
37 SPRENGERS Thomas Sport Vlaanderen-Baloise BEL
38 PONS Gaëtan Leopard Pro Cycling LUX
39 DE BONDT Dries Corendon-Circus BEL
40 * DECLERCQ Benjamin Sport Vlaanderen-Baloise BEL
41 * LEYDER Pit Leopard Pro Cycling LUX
42 * HENN Luca Team Lotto-Kern Haus GER
43 * DE GENDT Aime Wanty-Gobert Cycling Team BEL
44 * DA SILVA Tiago Team Differdange Geba LUX
45 MAGNUSSON Kim Riwal Readynez Cycling Team SWE
46 * TURGIS Anthony Total Direct Energie FRA
47 * MOL Wesley Team Differdange Geba NED
48 * HUPPERTZ Joshua Team Lotto-Kern Haus GER
49 LAMMERTINK Maurits Roompot-Charles NED
50 * ROCHAS Rémy Delko Marseille Provence FRA
51 SAEZ BENITO Hector Euskadi Basque Country-Muri ESP
52 * MORTIER Julien Wallonie Bruxelles BEL
53 MEISEN Marcel Corendon-Circus GER
54 CARPENTER Robin Rally Uhc Cycling USA (b : 3”)
55 * WIRTGEN Tom Wallonie Bruxelles LUX
56 MORENO BAZAN Javier Delko Marseille Provence ESP
57 * VERGAERDE Otto Corendon-Circus BEL
58 * MACIEJUK Filip Leopard Pro Cycling POL 
59 EL FARES Julien Delko Marseille Provence FRA
60 PEYSKENS Dimitri Wallonie Bruxelles BEL
61 * HUGGER Jan Team Lotto-Kern Haus GER
62 * VAN GOMPEL Mathias Sport Vlaanderen-Baloise BEL
63 WEENING Pieter Roompot-Charles NED
64 VERMEERSCH Gianni Corendon-Circus BEL
65 PEREZ Anthony Cofidis, Solutions Credits FRA (b : 1”)
66 DUIJN Huub Roompot-Charles NED
67 LUNKE Sindre Skjøstad Riwal Readynez Cycling Team NOR
68 HIVERT Jonathan Total Direct Energie FRA
69 SANCHEZ REBOLLIDO Angel Lorenzo W52 / Fc Porto ESP
70 * RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar Euskadi Basque Country-Muri ESP
71 * BURKE Jack Leopard Pro Cycling CAN
72 * JOYCE Colin Rally Uhc Cycling USA
73 BAUGNIES Jerome Wanty-Gobert Cycling Team BEL
74 HERRADA Jesus Cofidis, Solutions Credits ESP
75 DE VOS Adam Rally Uhc Cycling CAN
76 * VINJEBO Emil Nygaard Riwal Readynez Cycling Team DEN
77 GUARDINI Andrea Bardiani Csf ITA
78 * DÖRRIE Marc Team Lotto-Kern Haus GER
79 * KOCKELMANN Raphaël Team Differdange Geba LUX
80 * FERREIRA José W52 / Fc Porto POR
81 THILL Tom Team Differdange Geba LUX
82 VAN MELSEN Kevin Wanty-Gobert Cycling Team BEL
83 DEVOLDER Stijn Corendon-Circus BEL
84 STEELS Stijn Roompot-Charles BEL
85 TERPSTRA Niki Total Direct Energie NED
86 JANSSENS Jimmy Corendon-Circus BEL
87 INTXAUSTI ELORRIAGA Beñat Euskadi Basque Country-Muri ESP
88 ANDERSON Ryan Rally Uhc Cycling CAN
89 TONELLI Alessandro Bardiani Csf ITA (b : 2”)
90 SILVA Joaquim W52 / Fc Porto POR
91 * GEßNER Konrad Leopard Pro Cycling GER
92 VANBILSEN Kenneth Cofidis, Solutions Credits BEL
93 DIEDERICH Tim Team Lëtzebuerg LUX
94 * REKITA Szymon Leopard Pro Cycling POL (b : 7”)
95 MURPHY John Rally Uhc Cycling USA
96 * LUBBERS Dorian Team Lotto-Kern Haus GER
97 * LIVYNS Arjen Roompot-Charles BEL
98 FINETTO Mauro Delko Marseille Provence ITA
99 CHETOUT Loic Cofidis, Solutions Credits FRA
100 BRAVO OIARBIDE Garikoitz Euskadi Basque Country-Muri ESP
101 CLAEYS Dimitri Cofidis, Solutions Credits BEL
102 NAULEAU Bryan Total Direct Energie FRA
103 TUFT Svein Rally Uhc Cycling CAN
104 * MARONESE Marco Bardiani Csf ITA
105 * WEYRICH Maxime Team Lëtzebuerg LUX
106 * KIRSCH Gilles Team Lëtzebuerg LUX 45”
107 KNAUP Tobias Team Lotto-Kern Haus GER 50”
108 SANZ UNZUE Enrique Euskadi Basque Country-Muri ESP 59”
109 * WINTER Laurin Team Differdange Geba GER 01’19”
110 RODRIGUEZ RECHE Sergio Euskadi Basque Country-Muri ESP 01’36”
111 WALSLEBEN Philipp Corendon-Circus GER 01’57”
112 * ROBEET Ludovic Wallonie Bruxelles BEL 01’59”
113 GAUDIN Damien Total Direct Energie FRA 02’09”
114 ALARCON GARCIA Raul W52 / Fc Porto ESP 04’09” (b : 3”)
115 WAEYTENS Zico Cofidis, Solutions Credits BEL 12’15”

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Credits FRA les 193,4 km en 4h51’34” (moy. 39,774 km/h)
2 MEISEN Marcel Corendon-Circus GER 11”
3 * ALLEGAERT Piet Sport Vlaanderen-Baloise BEL ‘
4 * DE GENDT Aime Wanty-Gobert Cycling Team BEL 13”
5 KRIEGER Alexander Leopard Pro Cycling GER ‘
6 PEREZ Anthony Cofidis, Solutions Credits FRA 15”
7 HIVERT Jonathan Total Direct Energie FRA ‘
8 * GENIETS Kévin Team Lëtzebuerg LUX 16”
9 * DECLERCQ Benjamin Sport Vlaanderen-Baloise BEL ‘
10 HERRADA Jesus Cofidis, Solutions Credits ESP 17”
11 PETIT Adrien Total Direct Energie FRA 18”
12 * GEßNER Konrad Leopard Pro Cycling GER ‘
13 * PLANCKAERT Edward Sport Vlaanderen-Baloise BEL ‘
14 LAMMERTINK Maurits Roompot-Charles NED 19”
15 SPRENGERS Thomas Sport Vlaanderen-Baloise BEL ‘
16 * VERGAERDE Otto Corendon-Circus BEL ‘
17 * REKITA Szymon Leopard Pro Cycling POL ‘ 
18 * NÕMMELA Aksel Wallonie Bruxelles EST ‘
19 * HUPPERTZ Joshua Team Lotto-Kern Haus GER ‘
20 PASQUALON Andrea Wanty-Gobert Cycling Team ITA 20”
21 TULIK Angelo Total Direct Energie FRA ‘
22 * WIRTGEN Tom Wallonie Bruxelles LUX ‘
23 * LEYDER Pit Leopard Pro Cycling LUX ‘
24 VERMEERSCH Gianni Corendon-Circus BEL ‘
25 * GHYS Robbe Sport Vlaanderen-Baloise BEL ‘
26 TERPSTRA Niki Total Direct Energie NED 21”
27 GONZALEZ SALAS Mario Euskadi Basque Country-Murias ESP ‘
28 DUIJN Huub Roompot-Charles NED ‘
29 BACKAERT Frederik Wanty-Gobert Cycling Team BEL ‘
30 * TURGIS Anthony Total Direct Energie FRA 22”
31 JANSSENS Jimmy Corendon-Circus BEL ‘
32 PONS Gaëtan Leopard Pro Cycling LUX ‘
33 MAGNER Tyler Rally Uhc Cycling USA ‘
34 JULES Justin Wallonie Bruxelles FRA ‘
35 CLAEYS Dimitri Cofidis, Solutions Credits BEL ‘
36 PLANCKAERT Baptiste Wallonie Bruxelles BEL ‘
37 CARPENTER Robin Rally Uhc Cycling USA 23”
38 DE BONDT Dries Corendon-Circus BEL ‘
39 FERNANDEZ CRUZ Delio Delko Marseille Provence ESP ‘
40 * JOYCE Colin Rally Uhc Cycling USA ‘
41 * ALBANESE Vincenzo Bardiani Csf ITA ‘
42 * VINJEBO Emil Nygaard Riwal Readynez Cycling Team DEN ‘
43 * PETELIN Jan Team Differdange Geba LUX ‘
44 * RUTSCH Jonas Team Lotto-Kern Haus GER ‘
45 FINETTO Mauro Delko Marseille Provence ITA 24”
46 CHETOUT Loic Cofidis, Solutions Credits FRA ‘
47 VAN MELSEN Kevin Wanty-Gobert Cycling Team BEL ‘
48 DE WITTE Mathias Roompot-Charles BEL ‘
49 VAN ROOY Kenneth Sport Vlaanderen-Baloise BEL 25”
50 STEELS Stijn Roompot-Charles BEL ‘
51 * MORTIER Julien Wallonie Bruxelles BEL ‘
52 WACKERMANN Luca Bardiani Csf ITA ‘
53 VLIEGEN Loïc Wanty-Gobert Cycling Team BEL ‘
54 * DERUETTE Thomas Team Differdange Geba BEL ‘
55 DE VOS Adam Rally Uhc Cycling CAN 26”
56 MAGNUSSON Kim Riwal Readynez Cycling Team SWE ‘
57 * VAN GOMPEL Mathias Sport Vlaanderen-Baloise BEL ‘
58 * RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar Euskadi Basque Country-Murias ESP ‘
59 * CONTER Ken Team Lëtzebuerg LUX ‘
60 * WALLIN Rasmus Bøgh Riwal Readynez Cycling Team DEN 27”
61 VAN GINNEKEN Sjoerd Roompot-Charles NED ‘
62 PEYSKENS Dimitri Wallonie Bruxelles BEL ‘
63 BAUGNIES Jerome Wanty-Gobert Cycling Team BEL ‘
64 * BRESCIANI Michael Bardiani Csf ITA ‘
65 ANDERSON Ryan Rally Uhc Cycling CAN 28”
66 VANBILSEN Kenneth Cofidis, Solutions Credits BEL ‘
67 DEVOLDER Stijn Corendon-Circus BEL 29”
68 * HUGGER Jan Team Lotto-Kern Haus GER ‘
69 * LIVYNS Arjen Roompot-Charles BEL ‘
70 * ROCHAS Rémy Delko Marseille Provence FRA ‘
71 WEENING Pieter Roompot-Charles NED ‘
72 * KOCKELMANN Raphaël Team Differdange Geba LUX ‘
73 BROCHNER NIELSEN Nicolai Philip Riwal Readynez Cycling Team DEN ‘
74 NAULEAU Bryan Total Direct Energie FRA ‘
75 * LUBBERS Dorian Team Lotto-Kern Haus GER 30”
76 QUAADE Rasmus Christian Riwal Readynez Cycling Team DEN ‘
77 OFFREDO Yoann Wanty-Gobert Cycling Team FRA ‘
78 * MØRCH KONGSTAD Tobias Riwal Readynez Cycling Team DEN ‘
79 SILVA Joaquim W52 / Fc Porto POR ‘
80 LUNKE Sindre Skjøstad Riwal Readynez Cycling Team NOR ‘
81 * RODRIGUES João W52 / Fc Porto POR 31”
82 THILL Tom Team Differdange Geba LUX ‘
83 INTXAUSTI ELORRIAGA Beñat Euskadi Basque Country-Murias ESP ‘
84 SAEZ BENITO Hector Euskadi Basque Country-Murias ESP 32”
85 MURPHY John Rally Uhc Cycling USA ‘
86 EL FARES Julien Delko Marseille Provence FRA 33”
87 * MACIEJUK Filip Leopard Pro Cycling POL 34”
88 LIMA DA FONTE César W52 / Fc Porto POR 35”
89 DIEDERICH Tim Team Lëtzebuerg LUX ‘
90 TONELLI Alessandro Bardiani Csf ITA ‘
91 MORENO BAZAN Javier Delko Marseille Provence ESP ‘
92 COMBAUD Romain Delko Marseille Provence FRA 36”
93 * MOL Wesley Team Differdange Geba NED ‘
94 * FERREIRA José W52 / Fc Porto POR 39”
95 * DA SILVA Tiago Team Differdange Geba LUX 40”
96 GROSU Eduard-Michael Delko Marseille Provence ROU ‘
97 * HENN Luca Team Lotto-Kern Haus GER ‘
98 * BURKE Jack Leopard Pro Cycling CAN 41”
99 TUFT Svein Rally Uhc Cycling CAN 43”
100 GUARDINI Andrea Bardiani Csf ITA ‘
101 * WEYRICH Maxime Team Lëtzebuerg LUX 47”
102 SANCHEZ REBOLLIDO Angel Lorenzo W52 / Fc Porto ESP 48”
103 * MARONESE Marco Bardiani Csf ITA ‘
104 * DÖRRIE Marc Team Lotto-Kern Haus GER 50”
105 BRAVO OIARBIDE Garikoitz Euskadi Basque Country-Murias ESP 57”
106 KNAUP Tobias Team Lotto-Kern Haus GER 01’23”
107 * KIRSCH Gilles Team Lëtzebuerg LUX 01’30”
108 SANZ UNZUE Enrique Euskadi Basque Country-Murias ESP 01’31”
109 * WINTER Laurin Team Differdange Geba GER 02’00”
110 RODRIGUEZ RECHE Sergio Euskadi Basque Country-Murias ESP 02’08”
111 GAUDIN Damien Total Direct Energie FRA 02’22”
112 * ROBEET Ludovic Wallonie Bruxelles BEL 02’25”
113 WALSLEBEN Philipp Corendon-Circus GER 02’30”
114 ALARCON GARCIA Raul W52 / Fc Porto ESP 04’39”
115 WAEYTENS Zico Cofidis, Solutions Credits BEL 12’48”