Foto: Szymon Gruchalski Cycling

Kristoffer Halvorsen (Team Ineos) wygrał ostatni etap Tour of Norway. Cały wyścig dla Alexandra Kristoffa (UAE Team Emirates).

Ostatni etap wyścigu w Norwegii rozgrywany był na trasie z Gran do Hønefoss i liczył 175 kilometrów. Pagórkowaty odcinek był okraszony dwoma górskimi i dwoma lotnymi premiami.

Na jazdę przed peletonem zdecydowali się: Maarten Wynants (Jumbo-Visma), Elmar Reinders (Roompot – Charles), Jonas Abrahamsen (Uno-X Norwegian Development Team) i Louis Bendixen (Team Coop).

Po raz kolejny wielką ochotę na ściganie miał Remco Evenepoel (Deceuninck – Quick Step), który skontrował z peletonu. Wraz z nim akcji spróbował Carl Fredrik Hagen (Lotto Soudal). Ta dwójka dość szybko dojechała do ucieczki i na czele mieliśmy szóstkę kolarzy.

100 kilometrów przed metą mieli oni prawie 4 minuty przewagi. Dwa lotne finisze wygrał Hagen, który odrobił sześć sekund do klasyfikacji generalnej. Niestety przez defekt z ucieczki odpadł Louis Bendixen.

Harcownicy nie chcieli dać za wygraną, ale peleton prowadzony przez UAE Team Emirates i Dimension Data zdawał się mieć wszystko wyliczone. 24 kilometry przed metą z przewagi została już niespełna minuta.

15 kilometrów przed metą wszystko się zjechało, ale na kolejny atak zdecydowali się Marc Hirschi (Team Sunweb) i Tim Wellens (Lotto Soudal). Jednak peleton dopiął swego po raz kolejny.

O zwycięstwie po raz kolejny zadecydował finisz z peletonu. Najszybszy był Kristoffer Halvorsen (Team Ineos), a finiszujący jako trzeci Alexander Kristoff (UAE Team Emirates) wygrał cały wyścig.

Wyniki ostatniego etapu:

1 HALVORSEN Kristoffer Team INEOS 20 30 4:02:40
2 BOL Cees Team Sunweb 10 18 ,,
3 KRISTOFF Alexander UAE-Team Emirates 5 12 ,,
4 MEZGEC Luka Mitchelton-Scott 7 ,,
5 SWIFT Ben Team INEOS 4 ,,
6 LAMPAERT Yves Deceuninck – Quick Step 3 ,,
7 KIRSCH Alex Trek – Segafredo 2 ,,
8 NIEUWENHUIS Joris Team Sunweb 1 ,,
9 JENSEN August Israel Cycling Academy ,,
10 AFFINI Edoardo Mitchelton-Scott ,,
11 LAMBRECHT Bjorg Lotto Soudal ,,
12 BOASSON HAGEN Edvald Team Dimension Data ,,
13 AASVOLD Kristian Team Coop ,,
14 SWIFT Connor Team Arkéa Samsic ,,
15 SKAARSETH Anders Uno-X Norwegian Development Team ,,
16 VAN ASBROECK Tom Israel Cycling Academy ,,
17 ARANBURU Alex Caja Rural – Seguros RGA ,,
18 DE TIER Floris Team Jumbo-Visma ,,
19 VAN DEN BERG Julius EF Education First ,,
20 WELLENS Tim Lotto Soudal ,,
21 HIRSCHI Marc Team Sunweb ,,
22 TRAEEN Torstein Uno-X Norwegian Development Team ,,
23 MENTEN Milan Sport Vlaanderen – Baloise ,,
24 BONNAMOUR Franck Team Arkéa Samsic ,,
25 VANMARCKE Sep EF Education First ,,
26 VAN GESTEL Dries Sport Vlaanderen – Baloise ,,
27 HAGEN Carl Fredrik Lotto Soudal ,,
28 VANGSTAD Andreas Joker Fuel of Norway ,,
29 ERIKSSON Lucas Riwal Readynez Cycling Team ,,
30 DECLERCQ Tim Deceuninck – Quick Step ,,
31 TUREK Daniel Israel Cycling Academy ,,
32 STANNARD Robert Mitchelton-Scott ,,
33 FEDELI Alessandro Delko Marseille Provence ,,
34 ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Norwegian Development Team ,,
35 WEENING Pieter Roompot – Charles ,,
36 SKJERPING Kristoffer Uno-X Norwegian Development Team ,,
37 HOELGAARD Markus Uno-X Norwegian Development Team ,,
38 ERIKSSON Jacob Team Coop ,,
39 CHERNETSKI Sergei Caja Rural – Seguros RGA ,,
40 ARMÉE Sander Lotto Soudal ,,
41 SÁNCHEZ Luis León Astana Pro Team ,,
42 KIRYIENKA Vasil Team INEOS ,,
43 BOHÓRQUEZ Hernando Astana Pro Team ,,
44 BYSTRØM Sven Erik UAE-Team Emirates ,,
45 STANNARD Ian Team INEOS 0:10
46 KAMP Alexander Riwal Readynez Cycling Team ,,
47 GIDICH Yevgeniy Astana Pro Team ,,
48 GOŁAŚ Michał Team INEOS ,,
49 GOLDSTEIN Omer Israel Cycling Academy ,,
50 VACHON Florian Team Arkéa Samsic 0:19
51 SUTHERLAND Rory UAE-Team Emirates 1:46
52 NAESEN Lawrence Lotto Soudal 3:44
53 MORA Sebastián Caja Rural – Seguros RGA ,,
54 DELTOMBE Kevin Sport Vlaanderen – Baloise ,,
55 RESELL Erik Nordsaeter Uno-X Norwegian Development Team ,,
56 VAKOČ Petr Deceuninck – Quick Step ,,
57 NATAROV Yuriy Astana Pro Team 5:08
58 STALNOV Nikita Astana Pro Team ,,
59 BEPPU Fumiyuki Trek – Segafredo ,,
60 SCULLY Tom EF Education First 5:09
61 SCOTSON Callum Mitchelton-Scott 5:11
62 LUNDER Erik Team Coop 5:37
63 VAN DER HOORN Taco Team Jumbo-Visma ,,
64 WELTEN Bram Team Arkéa Samsic ,,
65 STORK Florian Team Sunweb ,,
66 MARTINELLI Davide Deceuninck – Quick Step ,,
67 CURVERS Roy Team Sunweb ,,
68 DE KORT Koen Trek – Segafredo ,,
69 FRAME Alex Trek – Segafredo ,,
70 QUAADE Rasmus Riwal Readynez Cycling Team ,,
71 VALGREN Michael Team Dimension Data ,,
72 BIZHIGITOV Zhandos Astana Pro Team ,,
73 WYNANTS Maarten Team Jumbo-Visma 5:42
74 LINDEMAN Bert-Jan Team Jumbo-Visma 5:44
75 REINDERS Elmar Roompot – Charles ,,
76 EVENEPOEL Remco Deceuninck – Quick Step ,,
77 HODEG Álvaro José Deceuninck – Quick Step ,,
78 HOFLAND Moreno EF Education First ,,
79 LANGEVELD Sebastian EF Education First ,,
80 VAN HECKE Preben Sport Vlaanderen – Baloise ,,
81 WEEMAES Sasha Sport Vlaanderen – Baloise ,,
82 MÄDER Gino Team Dimension Data 6:01
83 ENGER Sondre Holst Israel Cycling Academy 9:00
84 KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team Sunweb ,,
85 VERMOTE Julien Team Dimension Data ,,
86 TILLER Rasmus Team Dimension Data 9:02
87 RIABUSHENKO Alexandr UAE-Team Emirates 10:42
88 BENDIXEN Louis Team Coop 13:39
DNF CUMMINGS Steve Team Dimension Data
DNF EVENSEN Henrik Joker Fuel of Norway ,,
DNF VAN WINDEN Dennis Israel Cycling Academy ,,
DNF MORI Manuele UAE-Team Emirates ,,
DNF DE KETELE Kenny Sport Vlaanderen – Baloise ,,
DNF MALUCELLI Matteo Caja Rural – Seguros RGA ,,
DNF FERRARI Roberto UAE-Team Emirates ,,
DNF VAN POPPEL Boy Roompot – Charles ,,
DNF BANASZEK Alan Caja Rural – Seguros RGA ,,
DNF VEYHE Torkil Riwal Readynez Cycling Team ,,
DNF MAES Nikolas Lotto Soudal ,,
DNF WÆRENSKJOLD Søren Joker Fuel of Norway ,,
DNF HAGEN Krister Riwal Readynez Cycling Team ,,
DNS TRONDSEN Trond Team Coop ,,
DNS LUNKE Sindre Riwal Readynez Cycling Team ,,
DNS SOTBERG Andre Team Coop ,,

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 1 KRISTOFF Alexander UAE-Team Emirates 200 150 25:19:58
2 4 ▲2 HALVORSEN Kristoffer Team INEOS 150 110 0:03
3 2 ▼1 BOASSON HAGEN Edvald Team Dimension Data 125 90 0:05
4 3 ▼1 AFFINI Edoardo Mitchelton-Scott 100 80 0:06
5 5 BOL Cees Team Sunweb 85 70 0:07
6 6 SKAARSETH Anders Uno-X Norwegian Development Team 70 60 0:15
7 7 NIEUWENHUIS Joris Team Sunweb 60 55 0:16
8 8 TUREK Daniel Israel Cycling Academy 50 50 ,,
9 9 ARMÉE Sander Lotto Soudal 40 45 ,,
10 34 ▲24 HAGEN Carl Fredrik Lotto Soudal 35 40 0:17
11 10 ▼1 BONNAMOUR Franck Team Arkéa Samsic 30 36 0:18
12 29 ▲17 ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Norwegian Development Team 25 32 0:19
13 11 ▼2 VAN ASBROECK Tom Israel Cycling Academy 20 28 0:20
14 12 ▼2 WELLENS Tim Lotto Soudal 15 24 ,,
15 13 ▼2 HIRSCHI Marc Team Sunweb 10 20 ,,
16 14 ▼2 HOELGAARD Markus Uno-X Norwegian Development Team 5 16 ,,
17 15 ▼2 DE TIER Floris Team Jumbo-Visma 5 14 0:21
18 16 ▼2 ERIKSSON Jacob Team Coop 5 12 0:22
19 18 ▼1 MEZGEC Luka Mitchelton-Scott 5 10 0:23
20 19 ▼1 KIRSCH Alex Trek – Segafredo 5 8 ,,
21 21 LAMBRECHT Bjorg Lotto Soudal 5 6 ,,
22 22 SWIFT Ben Team INEOS 5 4 ,,
23 23 LAMPAERT Yves Deceuninck – Quick Step 5 3 ,,
24 20 ▼4 MENTEN Milan Sport Vlaanderen – Baloise 5 2 ,,
25 25 JENSEN August Israel Cycling Academy 5 1 ,,
26 24 ▼2 VANMARCKE Sep EF Education First 5 ,,
27 28 ▲1 ARANBURU Alex Caja Rural – Seguros RGA 5 ,,
28 26 ▼2 CHERNETSKI Sergei Caja Rural – Seguros RGA 5 ,,
29 31 ▲2 VAN GESTEL Dries Sport Vlaanderen – Baloise 5 ,,
30 32 ▲2 ERIKSSON Lucas Riwal Readynez Cycling Team 5 ,,
31 30 ▼1 SÁNCHEZ Luis León Astana Pro Team 3 ,,
32 33 ▲1 BYSTRØM Sven Erik UAE-Team Emirates 3 ,,
33 35 ▲2 VANGSTAD Andreas Joker Fuel of Norway 3 0:24
34 36 ▲2 TRAEEN Torstein Uno-X Norwegian Development Team 3 0:29
35 37 ▲2 SWIFT Connor Team Arkéa Samsic 3 0:30
36 38 ▲2 WEENING Pieter Roompot – Charles 3 ,,
37 39 ▲2 BOHÓRQUEZ Hernando Astana Pro Team 3 ,,
38 42 ▲4 DECLERCQ Tim Deceuninck – Quick Step 3 ,,
39 40 ▲1 GOŁAŚ Michał Team INEOS 3 0:40
40 45 ▲5 GIDICH Yevgeniy Astana Pro Team 3 0:44
41 46 ▲5 FEDELI Alessandro Delko Marseille Provence 1:46
42 47 ▲5 STANNARD Ian Team INEOS 2:11
43 17 ▼26 NAESEN Lawrence Lotto Soudal 4:07
44 43 ▼1 VAKOČ Petr Deceuninck – Quick Step 4:14
45 49 ▲4 STANNARD Robert Mitchelton-Scott 4:45
46 50 ▲4 VACHON Florian Team Arkéa Samsic 5:08
47 44 ▼3 DE KORT Koen Trek – Segafredo 6:07
48 41 ▼7 WYNANTS Maarten Team Jumbo-Visma 6:10
49 56 ▲7 VAN DEN BERG Julius EF Education First 7:24
50 58 ▲8 GOLDSTEIN Omer Israel Cycling Academy 7:49
51 61 ▲10 SKJERPING Kristoffer Uno-X Norwegian Development Team 8:13
52 63 ▲11 KAMP Alexander Riwal Readynez Cycling Team 8:35
53 27 ▼26 ENGER Sondre Holst Israel Cycling Academy 9:23
54 68 ▲14 KIRYIENKA Vasil Team INEOS 10:39
55 55 DELTOMBE Kevin Sport Vlaanderen – Baloise 11:01
56 51 ▼5 VALGREN Michael Team Dimension Data 11:11
57 52 ▼5 LANGEVELD Sebastian EF Education First 11:49
58 53 ▼5 FRAME Alex Trek – Segafredo 11:54
59 64 ▲5 RESELL Erik Nordsaeter Uno-X Norwegian Development Team 12:21
60 57 ▼3 SCOTSON Callum Mitchelton-Scott 12:41
61 54 ▼7 HOFLAND Moreno EF Education First 13:01
62 48 ▼14 RIABUSHENKO Alexandr UAE-Team Emirates 13:26
63 60 ▼3 EVENEPOEL Remco Deceuninck – Quick Step 13:43
64 62 ▼2 HODEG Álvaro José Deceuninck – Quick Step 14:00
65 65 SCULLY Tom EF Education First 14:10
66 66 VAN DER HOORN Taco Team Jumbo-Visma 14:43
67 77 ▲10 AASVOLD Kristian Team Coop 16:24
68 69 ▲1 QUAADE Rasmus Riwal Readynez Cycling Team 17:05
69 70 ▲1 NATAROV Yuriy Astana Pro Team 18:30
70 75 ▲5 MORA Sebastián Caja Rural – Seguros RGA 18:40
71 73 ▲2 REINDERS Elmar Roompot – Charles 20:20
72 76 ▲4 LINDEMAN Bert-Jan Team Jumbo-Visma 21:52
73 78 ▲5 MARTINELLI Davide Deceuninck – Quick Step 22:06
74 79 ▲5 BIZHIGITOV Zhandos Astana Pro Team 22:20
75 80 ▲5 MÄDER Gino Team Dimension Data 22:46
76 74 ▼2 TILLER Rasmus Team Dimension Data 23:43
77 84 ▲7 CURVERS Roy Team Sunweb 29:05
78 88 ▲10 STALNOV Nikita Astana Pro Team 29:42
79 87 ▲8 VAN HECKE Preben Sport Vlaanderen – Baloise 30:03
80 93 ▲13 SUTHERLAND Rory UAE-Team Emirates 30:21
81 91 ▲10 BEPPU Fumiyuki Trek – Segafredo 32:23
82 89 ▲7 VERMOTE Julien Team Dimension Data 33:47
83 83 BENDIXEN Louis Team Coop 35:32
84 96 ▲12 STORK Florian Team Sunweb 37:31
85 97 ▲12 LUNDER Erik Team Coop 39:01
86 98 ▲12 WEEMAES Sasha Sport Vlaanderen – Baloise 40:22
87 101 ▲14 WELTEN Bram Team Arkéa Samsic 43:03
88 103 ▲15 KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team Sunweb 54:43