Foto: ANTOINE POUILLARD - DIRECTVELO

Alexandre Geniez (Ag2r La Mondiale) wygrał drugi etap francuskiej “etapówki” i został nowym liderem.

Drugi etap Tour de l’Ain prowadził z Bellignat do Col de la Faucille i liczył niespełna 124 kilometry. Mimo krótkiego dystansu odcinek był wymagający, ponieważ na kolarzy czekało aż pięć oznaczonych podjazdów, w tym finałowa wspinaczka pod Col de la Faucille.

Ucieczkę utworzyli dziś:  Alexis GOUGEARD (AG2R La Mondiale), Nils POLITT (Team Katusha-Alpecin), Angelo TULIK (Total Direct Energie), Tim NABERMAN (Development Team Sunweb), Stepan KURIYANOV (Gazprom-RusVelo) i Claudio IMHOF (Szwajcaria).

Już po drugim dziś podjeździe ucieczka się rozpadła, a na czele zostali tylko Gougeard i Politt, a w kontrę zabrali się: Geoffrey Bouchard (AG2R La Mondiale), Aurélien Paret-Peintre (AG2R La Mondiale), Victor Lafay (Cofidis) i Julien El Fares (Delko Marseille Provence).

Na Col de Menthières (9,1 km długości; średnie nachylenie 6,3 %) sytuacja mocno się zmieniła. Grupki się połączyły i na czele mieliśmy trójkę zawodników. Byli to: Gougeard (Ag2r La Mondiale), Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) i El Fares.

W ulewnym deszczu prowadząca trójka słabo ze sobą współpracowała i szybko została doścignięta przez kolejnych kolarzy. Jednak Gougeard nie zamierzał odpuszczać i po raz kolejny postanowił zaatakować. Francuz z Ag2r La Mondiale na 20 kilometrów przed metą miał ponad 30 sekund przewagi nad kolejną grupką.

6000 metrów przed metą na atak zdecydował się Thibaut Pinot i to spowodowało, że Gougeard został doścignięty. Wraz z Pinotem na czele byli: Mathias Frank i Alexandre Geniez (obaj Ag2r La Mondiale) i Artem Nych (Gazprom-RusVelo).

Pracował przede wszystkim Pinot, któremu nie pomagali kolarze Ag2r La Mondiale. Wyszli z koła dopiero na ostatnim kilometrze i tym samym najszybszy okazał się Geniez. Drugim miejscem musiał zadowolić się Pinot. Trzeci był Frank.

Wyniki drugiego etapu:

1 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale 3:17:55
2 Thibaut Pinot (Fra) Groupama – FDJ 0:00:00
3 Mathias Frank (SUI) AG2R La Mondiale 0:00:00
4 Artem Nych (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:03
5 Aurélien Paret-Peintre (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:10
6 Rein Taaramäe (Est) Total Direct Energie 0:00:13
7 Julien El Farès (Fra) Delko Marseille Provence 0:00:36
8 Julien Simon (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:36
9 Nils Politt (GER) Team Katusha Alpecin 0:00:36
10 Lilian Calmejane (Fra) Total Direct Energie 0:00:36
11 Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:36
12 Vadim Pronskiy (Kaz) Vino – Astana Motors 0:00:36
13 Elie Gesbert (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:00:36
14 Nicolas Edet (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:36
15 Javier Moreno Bazan (Esp) Delko Marseille Provence 0:00:36
16 Fabien Doubey (Fra) Wanty – Gobert Cycling Team 0:01:03
17 Juan Pedro Lopez Perez (Esp) Kometa Cycling Team 0:01:09
18 Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:29
19 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:01:29
20 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 0:03:15
21 Romain Seigle (Fra) Groupama – FDJ 0:03:15
22 Stefano Oldani (Ita) Kometa Cycling Team 0:03:56
23 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:03:56
24 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:03:56
25 Pierre Gouault (Fra) Natura4Ever – Roubaix – Lille Métropole 0:03:56
26 Marco Minnaard (Ned) Wanty – Gobert Cycling Team 0:03:56
27 Ruben Guerreiro (Por) Team Katusha Alpecin 0:03:56
28 Simon Pellaud (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:03:56
29 Ivan Rovny (Rus) Gazprom – RusVelo 0:03:56
30 Denis Nekrasov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:03:56
31 Gordian Banzer (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:03:56
32 Georg Zimmermann (GER) Nationalmannschaft Deutschland 0:03:56
33 Thomas Degand (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:03:56
34 Delio Fernandez Cruz (Esp) Delko Marseille Provence 0:03:56
35 Kévin Ledanois (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:03:56
36 Felix Gall (AUT) Development Team Sunweb 0:03:56
37 Pierre Rolland (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:03:56
38 Romain Sicard (Fra) Total Direct Energie 0:03:56
39 Maxime Bouet (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:03:56
40 Jérémy Maison (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:03:56
41 Anthony Roux (Fra) Groupama – FDJ 0:03:56
42 Clément Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale 0:03:56
43 Stefan Bissegger (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:04:16
44 Leon Heinschke (GER) Development Team Sunweb 0:04:19
45 Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence 0:04:19
46 Pirmin Benz (GER) Nationalmannschaft Deutschland 0:05:22
47 Brice Feillu (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:10:19
48 Thibault Ferasse (Fra) Natura4Ever – Roubaix – Lille Métropole 0:10:19
49 Ben Katerberg (Can) Development Team Sunweb 0:10:19
50 Christophe Masson (Fra) Natura4Ever – Roubaix – Lille Métropole 0:10:19
51 Pierre-Luc Périchon (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:15:02
52 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:15:02
53 Victor Lafay (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:15:02
54 Jakob Geßner (GER) Nationalmannschaft Deutschland 0:15:02
55 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama – FDJ 0:15:02
56 Kilian Frankiny (SUI) Groupama – FDJ 0:15:02
57 Mathieu Burgaudeau (Fra) Total Direct Energie 0:15:02
58 Kevin Le Cunff (Fra) St Michel – Auber 93 0:15:02
59 Camille Thominet (Fra) St Michel – Auber 93 0:15:02
60 Samuele Rubino (Ita) Kometa Cycling Team 0:15:02
61 Evgeny Kobernyak (Rus) Gazprom – RusVelo 0:15:02
62 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha Alpecin 0:15:02
63 Rémy Rochas (Fra) Delko Marseille Provence 0:15:02
64 Johannes Adamietz (GER) Nationalmannschaft Deutschland 0:15:02
65 Fabien Schmidt (Fra) Delko Marseille Provence 0:15:02
66 Mads Würtz Schmidt (Den) Team Katusha Alpecin 0:18:31
67 Alex Dowsett (GBr) Team Katusha Alpecin 0:18:31
68 Perrig Quéméneur (Fra) Total Direct Energie 0:18:31
69 Daniel Viegas (Por) Kometa Cycling Team 0:18:31
70 Martin Alexander Salmon (GER) Development Team Sunweb 0:18:31
71 Stepan Kurianov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:18:31
72 Fabian Lienhard (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:18:31
73 Justin Mottier (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:18:31
74 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:18:34
75 William Bonnet (Fra) Groupama – FDJ 0:18:34
76 Marius Mayrhofer (GER) Development Team Sunweb 0:18:34
77 Matteo Badilatti (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:18:34
78 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:20:27
79 Claudio Imhof (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:20:27
80 Morné Van Niekerk (RSA) St Michel – Auber 93 0:20:27
81 Romain Feillu (Fra) St Michel – Auber 93 0:20:27
82 Patrick Haller (GER) Nationalmannschaft Deutschland 0:20:27
83 Anthony Maldonado (Fra) St Michel – Auber 93 0:20:27
84 Tim Naberman (Ned) Development Team Sunweb 0:20:27
85 Nicolas Baldo (Fra) St Michel – Auber 93 0:20:27
86 Yevgeniy Fedorov (Kaz) Vino – Astana Motors 0:22:19
87 Angelo Tulik (Fra) Total Direct Energie 0:24:47
88 Thomas Vaubourzeix (Fra) Natura4Ever – Roubaix – Lille Métropole 0:26:52
89 Pierre Idjouadiene (Fra) Natura4Ever – Roubaix – Lille Métropole 0:26:52
90 Antonio Puppio (Ita) Kometa Cycling Team 0:26:52
91 Gleb Brussenskiy (Kaz) Vino – Astana Motors 0:26:56
OTL Romain Le Roux (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:30:32
OTL Daniil Pronskiy (Kaz) Vino – Astana Motors 0:30:32
OTL Harry Tanfield (GBr) Team Katusha Alpecin 0:31:08
OTL Marcel Franz (GER) Nationalmannschaft Deutschland 0:32:27
DNF Boris Vallée (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team
DNF Yoann Bagot (Fra) Vital Concept – B&B Hotels
DNF Pierre Barbier (Fra) Natura4Ever – Roubaix – Lille Métropole
DNS Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept – B&B Hotels

Klasyfikacja generalna po drugim etapie:

1 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale 6:50:36
2 Thibaut Pinot (Fra) Groupama – FDJ 0:00:04
3 Mathias Frank (SUI) AG2R La Mondiale 0:00:06
4 Artem Nych (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:13
5 Rein Taaramäe (Est) Total Direct Energie 0:00:23
6 Julien Simon (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:46
7 Elie Gesbert (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:00:46
8 Lilian Calmejane (Fra) Total Direct Energie 0:00:46
9 Nils Politt (GER) Team Katusha Alpecin 0:00:46
10 Vadim Pronskiy (Kaz) Vino – Astana Motors 0:00:46
11 Javier Moreno Bazan (Esp) Delko Marseille Provence 0:00:46
12 Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:46
13 Fabien Doubey (Fra) Wanty – Gobert Cycling Team 0:01:13
14 Aurélien Paret-Peintre (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:18
15 Juan Pedro Lopez Perez (Esp) Kometa Cycling Team 0:01:19
16 Julien El Farès (Fra) Delko Marseille Provence 0:01:39
17 Nicolas Edet (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:01:39
18 Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:39
19 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:02:34
20 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 0:03:25
21 Romain Seigle (Fra) Groupama – FDJ 0:03:25
22 Stefano Oldani (Ita) Kometa Cycling Team 0:04:06
23 Marco Minnaard (Ned) Wanty – Gobert Cycling Team 0:04:06
24 Anthony Roux (Fra) Groupama – FDJ 0:04:06
25 Ruben Guerreiro (Por) Team Katusha Alpecin 0:04:06
26 Kévin Ledanois (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:04:06
27 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:04:06
28 Pierre Gouault (Fra) Natura4Ever – Roubaix – Lille Métropole 0:04:06
29 Thomas Degand (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:04:06
30 Pierre Rolland (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:04:06
31 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:04:06
32 Ivan Rovny (Rus) Gazprom – RusVelo 0:04:06
33 Felix Gall (AUT) Development Team Sunweb 0:04:06
34 Jérémy Maison (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:04:06
35 Delio Fernandez Cruz (Esp) Delko Marseille Provence 0:04:06
36 Romain Sicard (Fra) Total Direct Energie 0:04:06
37 Maxime Bouet (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:04:06
38 Georg Zimmermann (GER) Nationalmannschaft Deutschland 0:04:06
39 Denis Nekrasov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:04:06
40 Simon Pellaud (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:04:06
41 Clément Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale 0:04:06
42 Stefan Bissegger (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:04:16
43 Leon Heinschke (GER) Development Team Sunweb 0:04:29
44 Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence 0:04:29
45 Gordian Banzer (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:04:59
46 Pirmin Benz (GER) Nationalmannschaft Deutschland 0:05:32
47 Christophe Masson (Fra) Natura4Ever – Roubaix – Lille Métropole 0:10:29
48 Thibault Ferasse (Fra) Natura4Ever – Roubaix – Lille Métropole 0:10:29
49 Brice Feillu (Fra) Team Arkéa – Samsic 0:10:29
50 Ben Katerberg (Can) Development Team Sunweb 0:10:29
51 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:15:12
52 Pierre-Luc Périchon (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:15:12
53 Kevin Le Cunff (Fra) St Michel – Auber 93 0:15:12
54 Mathieu Burgaudeau (Fra) Total Direct Energie 0:15:12
55 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama – FDJ 0:15:12
56 Jakob Geßner (GER) Nationalmannschaft Deutschland 0:15:12
57 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha Alpecin 0:15:12
58 Johannes Adamietz (GER) Nationalmannschaft Deutschland 0:15:12
59 Camille Thominet (Fra) St Michel – Auber 93 0:15:12
60 Victor Lafay (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:16:10
61 Kilian Frankiny (SUI) Groupama – FDJ 0:16:10
62 Samuele Rubino (Ita) Kometa Cycling Team 0:16:10
63 Rémy Rochas (Fra) Delko Marseille Provence 0:17:08
64 Fabien Schmidt (Fra) Delko Marseille Provence 0:17:08
65 Mads Würtz Schmidt (Den) Team Katusha Alpecin 0:18:41
66 Stepan Kurianov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:18:41
67 Fabian Lienhard (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:18:41
68 Martin Alexander Salmon (GER) Development Team Sunweb 0:18:41
69 Daniel Viegas (Por) Kometa Cycling Team 0:18:41
70 Marius Mayrhofer (GER) Development Team Sunweb 0:18:44
71 William Bonnet (Fra) Groupama – FDJ 0:18:44
72 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:18:44
73 Justin Mottier (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:19:15
74 Matteo Badilatti (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:19:37
75 Perrig Quéméneur (Fra) Total Direct Energie 0:19:39
76 Alex Dowsett (GBr) Team Katusha Alpecin 0:20:28
77 Anthony Maldonado (Fra) St Michel – Auber 93 0:20:33
78 Romain Feillu (Fra) St Michel – Auber 93 0:20:37
79 Patrick Haller (GER) Nationalmannschaft Deutschland 0:20:37
80 Tim Naberman (Ned) Development Team Sunweb 0:20:37
81 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:20:37
82 Nicolas Baldo (Fra) St Michel – Auber 93 0:20:37
83 Claudio Imhof (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:21:30
84 Evgeny Kobernyak (Rus) Gazprom – RusVelo 0:21:51
85 Yevgeniy Fedorov (Kaz) Vino – Astana Motors 0:22:29
86 Angelo Tulik (Fra) Total Direct Energie 0:24:57
87 Morné Van Niekerk (RSA) St Michel – Auber 93 0:26:50
88 Pierre Idjouadiene (Fra) Natura4Ever – Roubaix – Lille Métropole 0:27:02
89 Gleb Brussenskiy (Kaz) Vino – Astana Motors 0:27:06
90 Antonio Puppio (Ita) Kometa Cycling Team 0:28:00
91 Thomas Vaubourzeix (Fra) Natura4Ever – Roubaix – Lille Métropole 0:28:17