fot. Giro d'Italia

Fausto Masnada (Androni Giocattoli – Sidermec) został najlepszym uciekinierem dnia na szóstym etapie wyścigu Giro d’Italia. Nowym liderem klasyfikacji generalnej jest Valerio Conti (UAE Team Emirates). 

Szósty etap wyścigu Giro d’Italia liczył aż 238 km i prowadził z Cassino do San Giovanni Rotondo. Pierwsze 190 km było stosunkowo łatwe, ale trudna technicznie końcówka z górską premią drugiej kategorii wymagała już dobrej dyspozycji i wysokiej koncentracji.

W momencie formowania się ucieczki, gdy w peletonie trwała walka o pozycje, wydarzyła się kraksa, w której uczestniczył lider wyścigu – Primoz Roglic (Jumbo-Visma). Brał w niej udział także Rafał Majka i lider klasyfikacji punktowej Pascal Ackermann (BORA-hansgrohe), ale wszyscy kolarze zdołali kontynuować rywalizację.

Ucieczkę dnia stworzyło wreszcie trzynastu zawodników: José Joaquin Rojas, Andrey Amador (Movistar), Nans Peters (AG2R La Mondiale), Pieter Serry (Deceuninck-QuickStep), Ruben Plaza (Israel Cycling Academy), Nicola Bagioli (Nippo-Fantini-Faizanè), Valerio Conti (UAE Team Emirates), Fausto Masnada (Androni-Sidermec), Giovanni Carboni (Bardiani-CSF), Valentin Madouas (Groupama-FDJ), Sam Oomen (Team Sunweb) oraz Amaro Antunes (CCC Team).

Okazało się, że jest to etap dla harcowników. Na początku podjazdu przewaga uciekinierów wynosiła 5 minut.

Na podjeździe jako pierwszy zaatakował Fausto Masnada, za którym pojechał wirtualny lider klasyfikacji generalnej Valerio Conti. Na szczycie podjazdu włoski duet miał 35 sekund przewagi nad goniącą trzyosobową grupką z Rojasem, Plazą i Carbonim.

Masnada i Conti utrzymali przewagę do mety i powalczyli o etapowe zwycięstwo. Po zachowaniu Włochów na ostatnim kilometrze można wywnioskować, że domówili się co do tego, że Masnada weźmie etapowy łup, a Conti maglia rosa. Ponadto Valerio Conti wyglądał na bardziej zmęczonego niż jego o rok młodszy rywal.

Dla Fausto Masnady jest to kolejny po dwóch etapowych zwycięstwach w wyścigu Tour of the Alps sukces. 25-latek pochodzący z Bergamo po raz pierwszy w karierze triumfuje w wielkim tourze, i z pewnością wpłynie to na przejście do drużyny rangi World Tour. Czy będzie to drużyna CCC Team? O tym oficjalnie dowiemy się być może już w sierpniu, choć przypomnijmy, że Masnada potwierdził w rozmowie z Naszosie.pl, że “Pomarańczowi” są zainteresowani jego osobą.

W peletonie, który przyjechał na metę z kilkuminutową stratą, pracowała drużyna Jumbo-Visma. Jednak koledzy Primoza Roglica nie dawali z siebie wszystkiego, o czym świadczy strata zanotowana na mecie.

Wyniki 6. etapu Giro d’Italia:

1 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 5:45:01
2 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 0:00:05
3 José Rojas (Spa) Movistar Team 0:00:38
4 Ruben Plaza (Spa) Israel Cycling Academy
5 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF 0:00:43
6 Pieter Serry (Bel) Deceuninck-QuickStep 0:00:54
7 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ
8 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:57
9 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
10 Amaro Antunes (Por) CCC Team
11 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb 0:01:03
12 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo 0:02:18
13 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy 0:07:17
14 Koen Bouwman (Ned) Team Jumbo-Visma 0:07:19
15 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF
16 Antwan Tolhoek (Ned) Team Jumbo-Visma
17 Primoz Roglic (Slo) Team Jumbo-Visma
18 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott
19 Jan Bakelants (Bel) Team Sunweb
20 Brent Bookwalter (USA) Mitchelton-Scott
21 Florian Senechal (Fra) Deceuninck-QuickStep
22 Esteban Chaves (Col) Mitchelton-Scott
23 Bob Jungels (Lux) Deceuninck-QuickStep
24 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
25 Giulio Ciccone (Ita) Trek-Segafredo
26 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team
27 Eros Capecchi (Ita) Deceuninck-QuickStep
28 Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott
29 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
30 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates
31 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott
32 Jay Mc Carthy (Aus) Bora-Hansgrohe
33 Edward Dunbar (Irl) Team Ineos
34 Salvatore Puccio (Ita) Team Ineos
35 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott
36 Pavel Sivakov (Rus) Team Ineos
37 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
38 Joe Dombrowski (USA) EF Education First
39 Luca Covili (Ita) Bardiani CSF
40 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data
41 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy
42 Ben O’Connor (Aus) Dimension Data
43 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Ineos
44 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team
45 Victor De La Parte (Spa) CCC Team
46 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb
47 Tanel Kangert (Est) EF Education First
48 Andrea Garosio (Ita) Bahrain-Merida
49 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida
50 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
51 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates
52 Rafal Majka (Pol) Bora-Hansgrohe
53 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
54 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe
55 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
56 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin
57 Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe
58 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin
59 Mikel Landa (Spa) Movistar Team
60 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin
61 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida
62 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin
63 Matteo Montaguti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
64 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team
65 Lukasz Owsian (Pol) CCC Team
66 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
67 Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
68 Enrico Gasparotto (Ita) Dimension Data
69 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
70 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
71 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
72 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale
73 Danilo Wyss (Swi) Dimension Data
74 Larry Warbasse (USA) AG2R La Mondiale
75 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb
76 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
77 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida
78 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb
79 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida
80 Damiano Caruso (Ita) Bahrain-Merida
81 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team
82 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team
83 Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida
84 Enrico Battaglin (Ita) Katusha-Alpecin
85 Sebastian Henao (Col) Team Ineos
86 Ivan Sosa (Col) Team Ineos
87 Hugh John Carthy (GBr) EF Education First
88 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott
89 Awet Andemeskel (Eri) Israel Cycling Academy
90 Jonathan Caicedo (Ecu) EF Education First
91 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy
92 Marco Canola (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
93 Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
94 Pawel Poljanski (Pol) Bora-Hansgrohe
95 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
96 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
97 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
98 Sean Bennett (USA) EF Education First
99 Manuel Senni (Ita) Bardiani CSF

Klasyfikacja generalna Giro d’Italia 2019:

1 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 25:22:00
2 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF 0:01:41
3 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:09
4 José Rojas (Spa) Movistar Team 0:02:12
5 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ 0:02:19
6 Amaro Antunes (Por) CCC Team 0:02:45
7 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:03:14
8 Pieter Serry (Bel) Deceuninck-QuickStep 0:03:25
9 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 0:03:27
10 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb 0:04:57
11 Primoz Roglic (Slo) Team Jumbo-Visma 0:05:24
12 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo 0:05:49
13 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott 0:05:59
14 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida 0:06:03
15 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team 0:06:08
16 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates
17 Rafal Majka (Pol) Bora-Hansgrohe 0:06:13
18 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo 0:06:19
19 Damiano Caruso (Ita) Bahrain-Merida 0:06:20
20 Bob Jungels (Lux) Deceuninck-QuickStep 0:06:26
21 Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe 0:06:30
22 Victor De La Parte (Spa) CCC Team 0:06:34
23 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team 0:06:40
24 Hugh John Carthy (GBr) EF Education First
25 Esteban Chaves (Col) Mitchelton-Scott
26 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale 0:06:42
27 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team 0:06:45
28 Pavel Sivakov (Rus) Team Ineos 0:06:48
29 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin 0:07:00
30 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 0:07:03
31 Florian Senechal (Fra) Deceuninck-QuickStep 0:07:12
32 Mikel Landa (Spa) Movistar Team 0:07:13
33 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:07:14
34 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale 0:07:18
35 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott 0:07:20
36 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team 0:07:31
37 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:07:39
38 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Ineos 0:07:43
39 Joe Dombrowski (USA) EF Education First 0:07:52
40 Tanel Kangert (Est) EF Education First 0:08:15
41 Eros Capecchi (Ita) Deceuninck-QuickStep 0:08:22
42 Ben O’Connor (Aus) Dimension Data 0:08:23
43 Jay Mc Carthy (Aus) Bora-Hansgrohe 0:08:26
44 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal 0:08:41
45 Ruben Plaza (Spa) Israel Cycling Academy 0:08:42
46 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy 0:08:50
47 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott 0:08:54
48 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data 0:09:18
49 Enrico Gasparotto (Ita) Dimension Data 0:09:27
50 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 0:09:31
51 Larry Warbasse (USA) AG2R La Mondiale 0:09:39
52 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:09:44
53 Matteo Montaguti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:10:01
54 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott 0:10:03
55 Marco Canola (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane 0:10:13
56 Jonathan Caicedo (Ecu) EF Education First 0:10:36
57 Jan Bakelants (Bel) Team Sunweb 0:11:07
58 Lukasz Owsian (Pol) CCC Team 0:11:22
59 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb 0:11:31
60 Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:11:36
61 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo 0:11:53
62 Sebastian Henao (Col) Team Ineos 0:12:30
63 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:13:04
64 Giulio Ciccone (Ita) Trek-Segafredo 0:13:14
65 Danilo Wyss (Swi) Dimension Data 0:13:17
66 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb 0:13:25
67 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin 0:13:28
68 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 0:13:39
69 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida 0:13:41
70 Manuel Senni (Ita) Bardiani CSF 0:13:46
71 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 0:13:50
72 Edward Dunbar (Irl) Team Ineos 0:13:59
73 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida 0:14:09
74 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
75 Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane 0:14:19
76 Antwan Tolhoek (Ned) Team Jumbo-Visma 0:14:29
77 Enrico Battaglin (Ita) Katusha-Alpecin 0:14:58
78 Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott 0:15:04
79 Brent Bookwalter (USA) Mitchelton-Scott 0:15:52
80 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:16:07
81 Koen Bouwman (Ned) Team Jumbo-Visma 0:16:24
82 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF 0:16:38
83 Andrea Garosio (Ita) Bahrain-Merida 0:17:04
84 Ivan Sosa (Col) Team Ineos 0:17:29
85 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida 0:17:34
86 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
87 Pawel Poljanski (Pol) Bora-Hansgrohe 0:18:04
88 Luca Covili (Ita) Bardiani CSF 0:18:29
89 Salvatore Puccio (Ita) Team Ineos 0:18:45
90 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin 0:19:29
91 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 0:21:46
92 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team 0:22:03
93 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin 0:22:19
94 Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida 0:25:16
95 Sean Bennett (USA) EF Education First 0:27:01
96 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy 0:29:19
97 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe 0:31:44
98 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy 0:40:07
99 Awet Andemeskel (Eri) Israel Cycling Academy 0:40:21