fot. Team Sky

Tao Geoghegan Hart (Team INEOS) powiedział w rozmowie z portalem VeloNews, że Egan Bernal jest w stanie wygrać wielki tour Giro d’Italia, w którym będzie liderem drużyny po raz pierwszy w karierze.

Pomimo że wciąż nie ma oficjalnego składu drużyny INEOS na wyścig Giro d’Italia, to najprawdopodobniej Tao Hart i Egan Bernal będą ścigali się wspólnie po szosach słonecznej Italii. Londyńczyk nie ma wątpliwości, że jego kolumbijski kolega może stanąć na najwyższym stopniu podium tego wielkiego touru.

Jeśli spojrzy się na to, jaką ma za sobą wiosnę, jak równą formę prezentował w poprzednim sezonie, to wedle mojej opinii jest on jednym z najlepszych kolarzy na świecie i bez żadnych wątpliwości może wygrać Giro d’Italia

– uważa Tao Geoghegan Hart.

Kamieniem milowym w karierze Bernala jest zwycięstwo w klasyfikacji generalnej wyścigu Paris-Nice, nazywanym “małym Tour de France”. W 2018 roku w debiucie we francuskim wyścigu pomógł Geraintowi Thomasowi odnieść zwycięstwo, a kilka tygodni wcześniej wygrał Tour of California.

Kilka rzeczy ma według mnie szczególne znaczenie. Była to np. kraksa w Katalonii [w wyścigu Volta a Catalunya, gdzie na ostatnim etapie stracił miejsce na podium “generalki”], ponieważ bardzo ciężko na to pracowaliśmy. Myślę, że wielu powrót do wysokiej formy zająłby bardzo długo. Tymczasem on w mgnieniu oka wrócił na Tour de Romandie i zdobył swoje pierwsze zwycięstwo rangi World Tour w jeździe na czas. Następnie, w [Clasica] San Sebastián przeżył bardzo trudny moment, zaliczając poważną kraksę. Okropnie było na to patrzeć i ciesze się, że nie pokazywano zbyt wiele z tego wydarzenia w telewizji. Lecz po tym również wrócił bardzo szybko

– analizował przebieg kariery Egana Bernala Geoghegan Hart.

Tymczasem rozwój Tao Harta również nabiera tempa. W zakończonym niedawno wyścigu Tour of the Alps wygrał dwa etapy, zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej i pomógł wygrać koledze z drużyny Pavlowi Sivakovowi.

Start w Corsa Rosa będzie dla niego drugim w trzytygodniowym wyścigu, po tym, jak w 2018 roku zadebiutował w tego typu imprezie biorąc udział w hiszpańskiej Vuelcie.

Jestem bardzo podekscytowany, ponieważ uwielbiam ścigać się we Włoszech – to świetne miejsce. Tifosi są super. Uwielbiam słuchać, jak kibice krzyczą: “Dai, dai Chris!”, “Dai, dai Vincenzo!” To jest coś wspaniałego i czyni kolarstwo wyjątkowym. Oni nie wspierają jednej wybranej drużyny, tylko wszystkich

– dodał Tao Geoghegan Hart.

Poza Eganem Bernalem i Tao Hartem zespół INEOS powinni reprezentować w Giro d’Italia jeszcze Pavel Sivakov, Ivan Sosa, Salvatore Puccio i Gianni Moscon. Pozostali dwaj kolarze nie są jeszcze znani.