fot. Vuelta a Colombia

Po bardzo dobrym występie Sergio Higuity (Fundacion Euskadi) w wyścigu Ruta del Sol jego transfer pierwotnie planowany na czerwiec może dojść do skutku już w maju i wówczas 21-letni Kolumbijczyk wystąpiłby w Tour of California. 

[Drużyna EF Education] zauważyła, że jestem w dobrej formie, oraz że dobrze dostosowałem się do tego poziomu ścigania, więc chcą przyspieszyć mój transfer. Zatem kiedy nadejdzie wyścig Tour of California, ja będę tam z nimi

– powiedział Sergio Higuita portalowi Cyclingnews podczas wyścigu Ruta del Sol.

Kolumbijczyk zabłysnął zwłaszcza podczas czwartego etapu do Granady, kiedy finiszował drugi, za Simonem Yatesem (Mitchelton-Scott). Wówczas pokonał kolarzy takiego kalibru jak Jakob Fuglsang, Ion Izagirre (Astana) czy Adam Yates (Mitchelton-Scott).

W poprzednim sezonie Higuita ścigał się w barwach Manzana-Postobon, zatem jego pobyt w Team Euskadi nie zanosi się na długi.

Mój menadżer wybrał tę drużynę spośród innych kontynentalnych, ponieważ wiedzieliśmy, że dobrze współpracuje z młodymi kolarzami, że ciężko pracują, oraz że mają dobrego dyrektora sportowego. Będę bardzo za nimi tęsknił, gdy przejdę do EF Education First-Drapac

– nie ukrywał Higuita, który nie chciał od razu wstępować na poziom World Tour, by nie wywierać na sobie zbyt dużej presji.

Kolumbijczyk zainaugurował sezon w Challenge Mallorca, gdzie był szósty, czwarty, dwunasty i trzynasty, a wyścigu Volta a la Comunitat Valenciana wygrał klasyfikację młodzieżową. W Ruta del Sol zajął zaś siódme miejsce w klasyfikacji generalnej.