Foto: UAE Tour

Alejandro Valverde (Movistar) wygrał trzeci etap UAE Tour. Liderem pozostał Primož Roglič (Jumbo-Visma).

W trzecim dniu wyścigu w Emiratach Arabskich czekał etap z UAE University do Jebel Hafeet o długości 179 kilometrów. Finałowy podjazd liczył 10,8 kilometra o średnim nachyleniu 5,4 %.

Od razu po starcie ostrym z peletonu odjechali: Fabio Calabria i Charles Planet (obaj Team Novo Nordisk), Igor Boev i Stepan Kurianov (obaj Gazprom-RusVelo).

Pierwszą lotną premię wygrał dzisiaj Planet. Dość niespodziewanie peleton skasował ucieczkę już na 80 kilometrów przed metą. Kolejne 60 kilometrów duża grupa przejechała raczej spokojnie.

Mocne tempo pojawiło się pięć kilometrów przed lotną premią, ale było to spowodowane zbliżającym się podjazdem a nie walką o punkty. Na początku wspinaczki zaatakowali Patrick Bevin (CCC Team) i Diego Ulissi (UAE Team Emirates). Po chwili dojechał do nich Robert Power (Sunweb).

W grupie szybko puścił koło Richie Porte (Trek – Segafredo). Sześć kilometrów przed metą harcownicy zostali doścignięci. Kolejnym, który stracił kontakt z czołówką był Vincenzo Nibali (Bahrain – Merida).

Mocna praca Laurensa de Plusa (Jumbo – Visma) spowodowała, że odpadli także Remco Evenepoel (Deceuninck – Quick Step) i Maximilian Schachmann (BORA – hansgrohe). Kiedy de Plus skończył pracę od razu zaatakował Primoz Roglic. Na jego kole utrzymali się tylko David Gaudu (Groupama – FDJ) i Daniel Martin (UAE Team Emirates).

Do prowadzącej trójki dojechał trzy kilometry przed metą Emanuel Buchmann (BORA – hansgrohe), a odpadł Dan Martin. Do Irlandczyka na dwa kilometry przed metą dojechał Alejandro Valverde (Movistar).

1200 metrów przed kreską mistrz świata przyspieszył i dojechał do prowadzącej trójki. Znający końcówkę tego etapu Valverde na finiszu zaatakował w dobrym miejscu i pokonał rywali. Drugi był Roglic, a trzeci Gaudu.

Wyniki trzeciego etapu:

1 Alejandro Valverde (Esp) Movistar Team 4:44:50
2 Primož Roglic (Slo) Team Jumbo – Visma 0:00:00
3 David Gaudu (Fra) Groupama – FDJ 0:00:00
4 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:04
5 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 0:00:12
6 Davide Formolo (Ita) Bora – Hansgrohe 0:00:33
7 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha Alpecin 0:00:33
8 James Knox (GBr) Deceuninck – Quick Step 0:00:35
9 Bauke Mollema (Ned) Trek – Segafredo 0:00:35
10 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team 0:00:35
11 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb 0:00:35
12 Victor De La Parte (Esp) CCC Team 0:00:35
13 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb 0:00:44
14 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:53
15 Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:00:56
16 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky 0:00:56
17 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Astana Pro Team 0:00:56
18 Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:04
19 Maximilian Schachmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:01:04
20 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:01:04
21 Damiano Caruso (Ita) Bahrain – Merida 0:01:04
22 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 0:01:09
23 Tejay Van Garderen (USA) EF Education First 0:01:17
24 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky 0:01:17
25 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain – Merida 0:01:17
26 Laurens De Plus (Bel) Team Jumbo – Visma 0:01:17
27 Brent Bookwalter (USA) Mitchelton – Scott 0:01:17
28 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky 0:01:33
29 Roman Kreuziger (Cze) Team Dimension Data 0:01:40
30 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:40
31 Aurélien Paret-Peintre (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:40
32 Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team 0:01:40
33 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Mitchelton – Scott 0:02:12
34 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:02:18
35 Sébastien Reichenbach (SUI) Groupama – FDJ 0:02:18
36 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:02:21
37 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team 0:02:21
38 Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team 0:02:23
39 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:48
40 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:02:49
41 Sander Armée (Bel) Lotto Soudal 0:02:49
42 Benoît Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:49
43 Lawrence Warbasse (USA) AG2R La Mondiale 0:02:49
44 Artem Nych (Rus) Gazprom – RusVelo 0:02:49
45 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal 0:03:13
46 Daniel Navarro Garcia (Esp) Team Katusha Alpecin 0:03:36
47 Louis Meintjes (RSA) Team Dimension Data 0:03:36
48 Serge Pauwels (Bel) CCC Team 0:03:45
49 Callum Scotson (Aus) Mitchelton – Scott 0:04:16
50 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:05:10
51 Omar Fraile Matarranz (Esp) Astana Pro Team 0:05:10
52 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 0:05:10
53 Patrick Bevin (NZl) CCC Team 0:05:10
54 Łukasz Owsian (Pol) CCC Team 0:05:10
55 Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team 0:06:04
56 Chad Haga (USA) Team Sunweb 0:07:01
57 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 0:07:53
58 Nikias Arndt (GER) Team Sunweb 0:07:53
59 Peter Kennaugh (GBr) Bora – Hansgrohe 0:07:55
60 Richie Porte (Aus) Trek – Segafredo 0:07:55
61 Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Movistar Team 0:07:55
62 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:07:55
63 Sean Bennett (USA) EF Education First 0:07:55
64 Péter Kusztor (Hun) Team Novo Nordisk 0:07:55
65 Simon Clarke (Aus) EF Education First 0:07:55
66 Miles Scotson (Aus) Groupama – FDJ 0:07:55
67 Joseph Rosskopf (USA) CCC Team 0:07:55
68 Anthony Roux (Fra) Groupama – FDJ 0:07:55
69 Rob Power (Aus) Team Sunweb 0:07:55
70 Koen Bouwman (Ned) Team Jumbo – Visma 0:07:55
71 Jack Bauer (NZl) Mitchelton – Scott 0:07:55
72 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 0:08:46
73 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:10:08
74 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha Alpecin 0:10:08
75 James Whelan (Aus) EF Education First 0:10:08
76 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 0:10:08
77 Rohan Dennis (Aus) Bahrain – Merida 0:10:08
78 Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:11:10
79 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton – Scott 0:11:10
80 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk 0:11:27
81 Declan Irvine (Aus) Team Novo Nordisk 0:11:27
82 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team 0:11:27
83 Alex Dowsett (GBr) Team Katusha Alpecin 0:11:27
84 Christoph Pfingsten (GER) Bora – Hansgrohe 0:11:27
85 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 0:11:27
86 Marc Sarreau (Fra) Groupama – FDJ 0:12:49
87 Mickaël Delage (Fra) Groupama – FDJ 0:12:49
88 Bruno Armirail (Fra) Groupama – FDJ 0:12:49
89 Fabio Calabria (Aus) Team Novo Nordisk 0:14:00
90 Mark Cavendish (GBr) Team Dimension Data 0:14:31
91 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk 0:15:40
92 Marcel Sieberg (GER) Bahrain – Merida 0:17:02
93 Sam Bewley (NZl) Mitchelton – Scott 0:17:02
94 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 0:17:02
95 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky 0:17:02
96 Michał Gołaś (Pol) Team Sky 0:17:02
97 Michael Mørkøv (Den) Deceuninck – Quick Step 0:17:02
98 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale 0:17:02
99 Jaime Castrillo Zapater (Esp) Movistar Team 0:17:02
100 Mikkel Frølich Honoré (Den) Deceuninck – Quick Step 0:17:02
101 Sam Bennett (Irl) Bora – Hansgrohe 0:17:02
102 Alexander Porsev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:17:02
103 Sergei Shilov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:17:02
104 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:17:02
105 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates 0:17:02
106 Michael Albasini (SUI) Mitchelton – Scott 0:17:02
107 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk 0:17:02
108 Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal 0:17:02
109 Anton Vorobyev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:17:02
110 Markel Irizar Aramburu (Esp) Trek – Segafredo 0:17:02
111 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:17:02
112 Marcel Kittel (GER) Team Katusha Alpecin 0:17:02
113 William Clarke (Aus) Trek – Segafredo 0:17:02
114 Matteo Moschetti (Ita) Trek – Segafredo 0:17:02
115 Igor Boev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:17:02
116 Mehdi Benhamouda (Fra) Team Novo Nordisk 0:17:02
117 Maximilian Walscheid (GER) Team Sunweb 0:17:02
118 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 0:17:02
119 Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:17:02
120 Adam Blythe (GBr) Lotto Soudal 0:17:02
121 Marco Haller (AUT) Team Katusha Alpecin 0:17:02
122 Fernando Gaviria Rendon (Col) UAE Team Emirates 0:17:02
123 Jakub Mareczko (Ita) CCC Team 0:17:02
124 Julius Van Den Berg (Ned) EF Education First 0:17:02
125 Daniel McLay (GBr) EF Education First 0:17:02
126 Cees Bol (Ned) Team Sunweb 0:17:02
127 Paul Martens (GER) Team Jumbo – Visma 0:17:02
128 Jan Tratnik (Slo) Bahrain – Merida 0:17:02
129 Sacha Modolo (Ita) EF Education First 0:17:02
130 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain – Merida 0:17:02
131 Bernhard Eisel (AUT) Team Dimension Data 0:17:02
132 Jos Van Emden (Ned) Team Jumbo – Visma 0:17:02
133 Elia Viviani (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:17:02
134 Phil Bauhaus (GER) Bahrain – Merida 0:19:58
135 Roger Kluge (GER) Lotto Soudal 0:19:58
136 Erik Baska (Svk) Bora – Hansgrohe 0:20:20
137 Thomas Leezer (Ned) Team Jumbo – Visma 0:20:20
138 Tony Martin (GER) Team Jumbo – Visma 0:20:20
139 Amanuel Ghebreigzabhier Werkilul (Eri) Team Dimension Data 0:22:15

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

1 Primož Roglic (Slo) Team Jumbo – Visma 9:38:05
2 Alejandro Valverde (Esp) Movistar Team 0:00:14
3 David Gaudu (Fra) Groupama – FDJ 0:00:31
4 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:39
5 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb 0:00:47
6 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 0:00:54
7 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb 0:00:57
8 Victor De La Parte (Esp) CCC Team 0:01:05
9 James Knox (GBr) Deceuninck – Quick Step 0:01:07
10 Davide Formolo (Ita) Bora – Hansgrohe 0:01:08
11 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky 0:01:16
12 Damiano Caruso (Ita) Bahrain – Merida 0:01:17
13 Laurens De Plus (Bel) Team Jumbo – Visma 0:01:23
14 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha Alpecin 0:01:24
15 Bauke Mollema (Ned) Trek – Segafredo 0:01:24
16 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team 0:01:25
17 Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:01:28
18 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 0:01:29
19 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain – Merida 0:01:32
20 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:01:35
21 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky 0:01:37
22 Maximilian Schachmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:01:39
23 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Astana Pro Team 0:01:46
24 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:01:46
25 Tejay Van Garderen (USA) EF Education First 0:01:49
26 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky 0:01:53
27 Brent Bookwalter (USA) Mitchelton – Scott 0:01:55
28 Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:04
29 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:40
30 Aurélien Paret-Peintre (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:40
31 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Mitchelton – Scott 0:02:50
32 Sébastien Reichenbach (SUI) Groupama – FDJ 0:02:53
33 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:02:53
34 Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team 0:02:53
35 Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team 0:03:02
36 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:03:07
37 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team 0:03:11
38 Roman Kreuziger (Cze) Team Dimension Data 0:03:25
39 Artem Nych (Rus) Gazprom – RusVelo 0:03:52
40 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:03:52
41 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale 0:04:01
42 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal 0:04:04
43 Louis Meintjes (RSA) Team Dimension Data 0:04:11
44 Daniel Navarro Garcia (Esp) Team Katusha Alpecin 0:04:27
45 Sander Armée (Bel) Lotto Soudal 0:04:42
46 Lawrence Warbasse (USA) AG2R La Mondiale 0:04:49
47 Benoît Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale 0:04:54
48 Callum Scotson (Aus) Mitchelton – Scott 0:05:03
49 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 0:05:30
50 Patrick Bevin (NZl) CCC Team 0:05:40
51 Łukasz Owsian (Pol) CCC Team 0:05:40
52 Serge Pauwels (Bel) CCC Team 0:05:46
53 Omar Fraile Matarranz (Esp) Astana Pro Team 0:06:00
54 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:06:00
55 Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team 0:06:58
56 Koen Bouwman (Ned) Team Jumbo – Visma 0:08:01
57 Nikias Arndt (GER) Team Sunweb 0:08:06
58 Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Movistar Team 0:08:19
59 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:08:19
60 Joseph Rosskopf (USA) CCC Team 0:08:25
61 Rob Power (Aus) Team Sunweb 0:08:25
62 Simon Clarke (Aus) EF Education First 0:08:27
63 Miles Scotson (Aus) Groupama – FDJ 0:08:30
64 Anthony Roux (Fra) Groupama – FDJ 0:08:30
65 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 0:08:44
66 Richie Porte (Aus) Trek – Segafredo 0:08:44
67 Sean Bennett (USA) EF Education First 0:08:54
68 Chad Haga (USA) Team Sunweb 0:09:01
69 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 0:09:21
70 Péter Kusztor (Hun) Team Novo Nordisk 0:09:47
71 Jack Bauer (NZl) Mitchelton – Scott 0:10:07
72 Peter Kennaugh (GBr) Bora – Hansgrohe 0:10:41
73 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 0:10:43
74 Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:11:42
75 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton – Scott 0:11:48
76 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team 0:11:51
77 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 0:11:51
78 Christoph Pfingsten (GER) Bora – Hansgrohe 0:12:02
79 Alex Dowsett (GBr) Team Katusha Alpecin 0:12:18
80 James Whelan (Aus) EF Education First 0:12:20
81 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:12:22
82 Rohan Dennis (Aus) Bahrain – Merida 0:12:31
83 Declan Irvine (Aus) Team Novo Nordisk 0:13:19
84 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk 0:13:19
85 Marc Sarreau (Fra) Groupama – FDJ 0:13:24
86 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha Alpecin 0:14:00
87 Mark Cavendish (GBr) Team Dimension Data 0:15:06
88 Mickaël Delage (Fra) Groupama – FDJ 0:15:18
89 Fabio Calabria (Aus) Team Novo Nordisk 0:15:52
90 Bruno Armirail (Fra) Groupama – FDJ 0:16:37
91 Jos Van Emden (Ned) Team Jumbo – Visma 0:17:08
92 Maximilian Walscheid (GER) Team Sunweb 0:17:15
93 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky 0:17:22
94 Elia Viviani (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:17:28
95 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk 0:17:32
96 Fernando Gaviria Rendon (Col) UAE Team Emirates 0:17:34
97 Sacha Modolo (Ita) EF Education First 0:17:34
98 Daniel McLay (GBr) EF Education First 0:17:34
99 Michael Mørkøv (Den) Deceuninck – Quick Step 0:17:34
100 Julius Van Den Berg (Ned) EF Education First 0:17:34
101 Michael Albasini (SUI) Mitchelton – Scott 0:17:40
102 Mikkel Frølich Honoré (Den) Deceuninck – Quick Step 0:17:41
103 Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal 0:17:49
104 Matteo Moschetti (Ita) Trek – Segafredo 0:17:51
105 Markel Irizar Aramburu (Esp) Trek – Segafredo 0:17:51
106 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain – Merida 0:17:51
107 William Clarke (Aus) Trek – Segafredo 0:17:51
108 Marcel Kittel (GER) Team Katusha Alpecin 0:17:53
109 Marco Haller (AUT) Team Katusha Alpecin 0:17:53
110 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 0:17:57
111 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale 0:18:02
112 Igor Boev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:18:02
113 Alexander Porsev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:18:05
114 Cees Bol (Ned) Team Sunweb 0:18:05
115 Sergei Shilov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:18:05
116 Jan Tratnik (Slo) Bahrain – Merida 0:18:08
117 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:18:20
118 Marcel Sieberg (GER) Bahrain – Merida 0:18:23
119 Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:18:25
120 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:18:27
121 Michał Gołaś (Pol) Team Sky 0:18:37
122 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates 0:18:40
123 Adam Blythe (GBr) Lotto Soudal 0:18:55
124 Sam Bennett (Irl) Bora – Hansgrohe 0:18:58
125 Jaime Castrillo Zapater (Esp) Movistar Team 0:19:08
126 Sam Bewley (NZl) Mitchelton – Scott 0:19:13
127 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 0:19:18
128 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk 0:19:36
129 Anton Vorobyev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:19:52
130 Paul Martens (GER) Team Jumbo – Visma 0:20:04
131 Bernhard Eisel (AUT) Team Dimension Data 0:20:12
132 Jakub Mareczko (Ita) CCC Team 0:20:16
133 Mehdi Benhamouda (Fra) Team Novo Nordisk 0:20:26
134 Roger Kluge (GER) Lotto Soudal 0:20:49
135 Phil Bauhaus (GER) Bahrain – Merida 0:21:16
136 Thomas Leezer (Ned) Team Jumbo – Visma 0:22:25
137 Amanuel Ghebreigzabhier Werkilul (Eri) Team Dimension Data 0:22:50
138 Erik Baska (Svk) Bora – Hansgrohe 0:23:09
139 Tony Martin (GER) Team Jumbo – Visma 0:32:12