fot. Astana

Zwycięstwem Matteo Trentina (Mitchelton – Scott) zakończył się piąty etap wyścigu Vuelta a Andalucia. Triumfatorem całego wyścigu został Jacob Fuglsang (Astana).

Ostatni etap hiszpańskiej etapówki nie należał do najtrudniejszych. Kolarze mieli do pokonania 163 kilometry pagórkowatego terenu z Otura do Alhaurin de la Torre. Końcówka odcinka nie należała jednak do najtrudniejszych, co zapowiadało finisz z nieco ograniczonego peletonu.

Zgodnie z kolarską tradycją, niedługo po starcie od peletonu oderwała się grupka w składzie Carlos Verona (Movistar), Simon Yates (Mitchelton – Scott), Grega Bole (Bahrain – Merida), Guillaume Martin (Wanty – Groupe Gobert), Nick van der Lijke (Rompoot), Joan Bou (Nippo – Vini Fantini), Fausto Masnada ,Matteo Montaguti (Androni – Giocattoli), Lorenzo Rota (Bardiani – CSF), Tomasz Marczyński (Lotto Soudal) oraz antwan Tolhoek (Jumbo – Visma). Ich przewaga momentami dochodziła do 4 minut, lecz wydawało się, że peleton wszystko kontroluje.

Wraz z upływem kilometrów i kolejnych, krótkich podjazdów, sytuacja na trasie robiła się coraz bardziej zawiła. Jak można było się spodziewać, po pewnym czasie na solową akcję zdecydował się wczorajszy zwycięzca Simon Yates, który liczył na samotny dojazd.

Jak się jednak okazało, peleton był bezlitosny, dochodząc ostatniego harcownika około 20 kilometrów przed kreską. Wówczas grupa zasadnicza liczyła około 60 zawodników, wśród których znajdował się etapowy zwycięzca.

W finałowym, trudnym finiszu, zdecydowanie najlepszy okazał się Matteo Trentin (Mitchelton – Scott), który za plecami zostawił Enrique Sanza (Euskadi – Murias) i Carlosa Barbero (Movistar). Koszulkę lidera obronił Jacob Fuglsang (Astana), który został triumfatorem całej imprezy.

Wyniki:
1 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton – Scott 3:58:19
2 Enrique Sanz Unzue (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:00:00
3 Carlos Barbero (Esp) Movistar Team 0:00:00
4 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal 0:00:00
5 Colin Joyce (USA) Rally UHC Cycling 0:00:00
6 Matej Mohoric (Slo) Bahrain – Merida 0:00:00
7 Juan José Lobato Del Valle (Esp) Nippo – Vini Fantini – Faizanè 0:00:00
8 Lars Boom (Ned) Roompot – Charles 0:00:00
9 Eduard Prades Reverter (Esp) Movistar Team 0:00:00
10 Steven Kruijswijk (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:00
11 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:00:00
12 Luis León Sanchez (Esp) Astana Pro Team 0:00:00
13 Ion Izagirre Insausti (Esp) Astana Pro Team 0:00:00
14 Ivan Garcia Cortina (Esp) Bahrain – Merida 0:00:00
15 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty – Gobert Cycling Team 0:00:00
16 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF 0:00:00
17 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:00:00
18 Jonathan Lastra Martinez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
19 Matteo Montaguti (Ita) Androni Giocattoli Sidermec 0:00:00
20 Jack Haig (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:00
21 Marco Canola (Ita) Nippo – Vini Fantini – Faizanè 0:00:00
22 Aleksandr Vlasov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
23 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 0:00:00
24 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
25 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF 0:00:00
26 Mathias De Witte (Bel) Roompot – Charles 0:00:00
27 Sergio Andres Higuita Garcia (Col) Equipo Euskadi 0:00:00
28 Dylan Teuns (Bel) Bahrain – Merida 0:00:00
29 Pello Bilbao Lopez De Armentia (Esp) Astana Pro Team 0:00:00
30 David Gonzalez Lopez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
31 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:00:00
32 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Gobert Cycling Team 0:00:00
33 Adam Yates (GBr) Mitchelton – Scott 0:00:00
34 Antwan Tolhoek (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:12
35 Garikoitz Bravo Oiarbide (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:00:12
36 Jürgen Roelandts (Bel) Movistar Team 0:00:12
37 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Charles 0:00:12
38 Hector Carretero (Esp) Movistar Team 0:00:15
39 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot – Charles 0:00:16
40 Angel Madrazo Ruiz (Esp) Burgos – BH 0:00:16
41 Carlos Verona Quintanilla (Esp) Movistar Team 0:00:16
42 Ricardo Vilela (Por) Burgos – BH 0:00:16
43 Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:16
44 Cristian Rodriguez Martin (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:16
45 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Esp) Equipo Euskadi 0:00:20
46 Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:20
47 Ivan Rovny (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:22
48 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF 0:00:25
49 Cyril Barthe (Fra) Euskadi Basque Country – Murias 0:00:25
50 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli Sidermec 0:00:28
51 José Rojas (Esp) Movistar Team 0:00:29
52 Nelson Soto Martinez (Col) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:29
53 Jetse Bol (Ned) Burgos – BH 0:00:29
54 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF 0:00:29
55 Luca Covili (Ita) Bardiani CSF 0:00:29
56 Nicola Bagioli (Ita) Nippo – Vini Fantini – Faizanè 0:00:32
57 Mikel Iturria Segurola (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:00:33
58 Joan Bou Company (Esp) Nippo – Vini Fantini – Faizanè 0:00:33
59 Gotzon Martin Sanz (Esp) Equipo Euskadi 0:00:33
60 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal 0:00:35
61 Jorge Cubero Galvez (Esp) Burgos – BH 0:00:35
62 Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:35
63 Daan Olivier (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:38
64 Sepp Kuss (USA) Team Jumbo – Visma 0:00:38
65 Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:38
66 Johan Esteban Chaves Rubio (Col) Mitchelton – Scott 0:00:38
67 Grega Bole (Slo) Bahrain – Merida 0:00:38
68 Edoardo Affini (Ita) Mitchelton – Scott 0:00:42
69 Jonas Van Genechten (Bel) Vital Concept – B&B Hotels 0:00:44
70 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli Sidermec 0:00:44
71 Antonio Jesus Soto Guirao (Esp) Equipo Euskadi 0:00:44
72 Mikel Nieve Iturralde (Esp) Mitchelton – Scott 0:00:44
73 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:00:44
74 Luka Pibernik (Slo) Bahrain – Merida 0:00:50
75 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:51
76 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:51
77 Unai Cuadrado Ruiz De Gauna (Esp) Equipo Euskadi 0:00:54
78 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:00:54
79 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 0:00:54
80 Umberto Orsini (Ita) Bardiani CSF 0:00:57
81 Petr Rikunov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:57
82 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal 0:00:57
83 Rémy Mertz (Bel) Lotto Soudal 0:00:57
84 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo – Vini Fantini – Faizanè 0:01:02
85 Rafael Valls Ferri (Esp) Movistar Team 0:01:04
86 Ryan Anderson (Can) Rally UHC Cycling 0:01:10
87 Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:01:11
88 Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal 0:01:11
89 Svein Tuft (Can) Rally UHC Cycling 0:01:23
90 Jonas Vingegaard (Den) Team Jumbo – Visma 0:01:23
91 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli Sidermec 0:01:45
92 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli Sidermec 0:01:52
93 Txomin Juaristi Arrieta (Esp) Equipo Euskadi 0:01:58
94 Gavin Mannion (USA) Rally UHC Cycling 0:01:59
95 Robin Carpenter (USA) Rally UHC Cycling 0:01:59
96 Simon Yates (GBr) Mitchelton – Scott 0:01:59
97 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
98 Sergio Samitier Samitier (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:05:16
99 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain – Merida 0:05:16
100 Juan Antonio Lopez-Cozar Jaimez (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:05:16
101 Michaël Van Staeyen (Bel) Roompot – Charles 0:05:19
102 Wesley Kreder (Ned) Wanty – Gobert Cycling Team 0:05:19
103 Thimo Willems (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:06:46
104 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal 0:06:51
105 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Charles 0:06:51
106 José Fernandes (Por) Burgos – BH 0:06:51
107 Ludwig De Winter (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:06:51
108 Moreno Moser (Ita) Nippo – Vini Fantini – Faizanè 0:06:51
109 Alvaro Cuadros Morata (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:06:51
110 Xavier Cañellas Sanchez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:06:51
111 Steven Lammertink (Ned) Vital Concept – B&B Hotels 0:06:51
112 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:06:55
113 Kyle Murphy (USA) Rally UHC Cycling 0:06:57
114 Alessandro Pessot (Ita) Bardiani CSF 0:07:23
DNF Sean De Bie (Bel) Roompot – Charles
DNF Emerson Oronte (USA) Rally UHC Cycling
DNF Danny Van Poppel (Ned) Team Jumbo – Visma

Klasyfikacja generalna:
1 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 17:42:00
2 Ion Izagirre Insausti (Esp) Astana Pro Team 0:00:07
3 Steven Kruijswijk (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:11
4 Pello Bilbao Lopez De Armentia (Esp) Astana Pro Team 0:00:21
5 Adam Yates (GBr) Mitchelton – Scott 0:00:57
6 Jack Haig (Aus) Mitchelton – Scott 0:01:08
7 Sergio Andres Higuita Garcia (Col) Equipo Euskadi 0:01:12
8 Aleksandr Vlasov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:01:43
9 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 0:02:53
10 Dylan Teuns (Bel) Bahrain – Merida 0:03:41
11 Luis León Sanchez (Esp) Astana Pro Team 0:04:02
12 Hector Carretero (Esp) Movistar Team 0:04:05
13 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:04:09
14 Eduard Prades Reverter (Esp) Movistar Team 0:04:29
15 Antwan Tolhoek (Ned) Team Jumbo – Visma 0:04:32
16 Carlos Verona Quintanilla (Esp) Movistar Team 0:04:44
17 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Gobert Cycling Team 0:05:07
18 Garikoitz Bravo Oiarbide (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:05:16
19 Cristian Rodriguez Martin (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:05:40
20 Matteo Montaguti (Ita) Androni Giocattoli Sidermec 0:05:49
21 Matej Mohoric (Slo) Bahrain – Merida 0:07:25
22 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli Sidermec 0:07:35
23 Jonathan Lastra Martinez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:07:47
24 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:07:52
25 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot – Charles 0:07:56
26 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF 0:08:40
27 Joan Bou Company (Esp) Nippo – Vini Fantini – Faizanè 0:08:52
28 Mikel Iturria Segurola (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:11:27
29 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:12:12
30 Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:12:20
31 Ricardo Vilela (Por) Burgos – BH 0:13:23
32 Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:13:42
33 Angel Madrazo Ruiz (Esp) Burgos – BH 0:13:52
34 Sepp Kuss (USA) Team Jumbo – Visma 0:13:56
35 Gavin Mannion (USA) Rally UHC Cycling 0:14:16
36 Mikel Nieve Iturralde (Esp) Mitchelton – Scott 0:14:26
37 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:14:30
38 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Charles 0:14:41
39 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli Sidermec 0:15:48
40 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli Sidermec 0:15:56
41 Simon Yates (GBr) Mitchelton – Scott 0:16:13
42 Rafael Valls Ferri (Esp) Movistar Team 0:17:47
43 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal 0:18:20
44 Ivan Garcia Cortina (Esp) Bahrain – Merida 0:18:22
45 José Rojas (Esp) Movistar Team 0:18:33
46 Juan José Lobato Del Valle (Esp) Nippo – Vini Fantini – Faizanè 0:19:17
47 Johan Esteban Chaves Rubio (Col) Mitchelton – Scott 0:19:20
48 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 0:19:21
49 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain – Merida 0:19:54
50 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:20:11
51 Marco Canola (Ita) Nippo – Vini Fantini – Faizanè 0:20:13
52 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF 0:20:17
53 David Gonzalez Lopez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:20:35
54 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty – Gobert Cycling Team 0:21:20
55 Jürgen Roelandts (Bel) Movistar Team 0:21:28
56 Antonio Jesus Soto Guirao (Esp) Equipo Euskadi 0:21:36
57 Ivan Rovny (Rus) Gazprom – RusVelo 0:21:38
58 Lars Boom (Ned) Roompot – Charles 0:21:45
59 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF 0:21:45
60 Mathias De Witte (Bel) Roompot – Charles 0:21:55
61 Cyril Barthe (Fra) Euskadi Basque Country – Murias 0:22:00
62 Luka Pibernik (Slo) Bahrain – Merida 0:22:07
63 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Esp) Equipo Euskadi 0:22:10
64 Carlos Barbero (Esp) Movistar Team 0:22:19
65 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal 0:22:27
66 Jorge Cubero Galvez (Esp) Burgos – BH 0:22:35
67 Jonas Van Genechten (Bel) Vital Concept – B&B Hotels 0:23:08
68 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:23:11
69 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal 0:23:17
70 Nicola Bagioli (Ita) Nippo – Vini Fantini – Faizanè 0:23:32
71 Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:23:41
72 Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:23:48
73 Colin Joyce (USA) Rally UHC Cycling 0:23:49
74 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF 0:23:55
75 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton – Scott 0:24:13
76 Nelson Soto Martinez (Col) Caja Rural – Seguros RGA 0:25:01
77 Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo – Visma 0:25:24
78 Luca Covili (Ita) Bardiani CSF 0:26:04
79 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli Sidermec 0:26:04
80 Txomin Juaristi Arrieta (Esp) Equipo Euskadi 0:26:08
81 Grega Bole (Slo) Bahrain – Merida 0:26:25
82 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo – Vini Fantini – Faizanè 0:26:57
83 Edoardo Affini (Ita) Mitchelton – Scott 0:26:59
84 Robin Carpenter (USA) Rally UHC Cycling 0:27:58
85 Svein Tuft (Can) Rally UHC Cycling 0:29:13
86 Enrique Sanz Unzue (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:29:13
87 Daan Olivier (Ned) Team Jumbo – Visma 0:29:25
88 José Fernandes (Por) Burgos – BH 0:30:27
89 Wesley Kreder (Ned) Wanty – Gobert Cycling Team 0:30:39
90 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Charles 0:30:47
91 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:31:26
92 Xavier Cañellas Sanchez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:31:31
93 Jetse Bol (Ned) Burgos – BH 0:31:51
94 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:32:54
95 Ryan Anderson (Can) Rally UHC Cycling 0:33:38
96 Unai Cuadrado Ruiz De Gauna (Esp) Equipo Euskadi 0:33:39
97 Kyle Murphy (USA) Rally UHC Cycling 0:33:43
98 Steven Lammertink (Ned) Vital Concept – B&B Hotels 0:34:07
99 Petr Rikunov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:34:12
100 Gotzon Martin Sanz (Esp) Equipo Euskadi 0:34:50
101 Umberto Orsini (Ita) Bardiani CSF 0:36:01
102 Michaël Van Staeyen (Bel) Roompot – Charles 0:36:59
103 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:37:31
104 Juan Antonio Lopez-Cozar Jaimez (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:39:11
105 Moreno Moser (Ita) Nippo – Vini Fantini – Faizanè 0:39:15
106 Sergio Samitier Samitier (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:40:06
107 Thimo Willems (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:42:10
108 Alvaro Cuadros Morata (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:42:49
109 Jonas Vingegaard (Den) Team Jumbo – Visma 0:43:41
110 Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal 0:44:40
111 Ludwig De Winter (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:47:29
112 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal 0:48:07
113 Alessandro Pessot (Ita) Bardiani CSF 0:54:40
114 Rémy Mertz (Bel) Lotto Soudal 0:55:08