fot. Tour de la Provence

Organizatorzy rozpoczynającego się 14. lutego wyścigu Tour de La Provence zaprezentowali nową wersję koszulki lidera i od razu odżyły wspomnienia sięgające lat 80-tych ubiegłego wieku.

Koszulka lidera francuskiego wyścigu jest repliką trykotu w jakim ścigali się zawodnicy grupy La Vie Claire, sponsorowaną przez francuską firmę zajmującą się produkcją zdrowej żywności. Niecodzienne (z dzisiejszej perspektywy) połączenie kolorów i kształtów bazuje na pracach holenderskiego malarza Pieta Mondriana. To właśnie w tych barwach zwycięstwo w Tour de France celebrowali Greg LeMond oraz Bernard Hinault, a szefem ich ekipy był Bernard Tapie.

“Chcieliśmy złożyć hołd wspaniałej części historii kolarstwa” – tak powody zmiany koszulki lidera określa dyrektor wyścigu Pierre-Maurice Courtade, który posiada kolekcję 4 tysięcy (!!!) koszulek kolarskich, a część z nich była do obejrzenia podczas wystawy na Stade Velodrome w Marsylii w 2017 roku gdzie rozegrany został etap jazdy indywidualnej na czas.

[Jeu concours]? Aujourd'hui, nous vous proposons de gagner le Maillot Leader du Tour de La Provence 2019.Pour…

Publiée par Le Tour de La Provence sur Lundi 11 février 2019

Zastępczyni dyrektora wyścigu, Marion Rousse, znana m. in. współpracy z Eurosportem, a prywatnie żona zawodnika Ag2r Tony Gallopina dodaje także, że nowy wzór koszulki lidera wyścigu to “hołd dla Bernarda Tapie, który niesamowicie pomógł w organizacji Tour de La Provence”. Tapie był rewolucjonistą w kolarstwie, który wprowadził biznesowe podejście do sportu, a także znacznie zwiększył pensje zawodników. Poza kolarstwem Tapie był m. in. ministrem w rządzie premiera Pierre’a Bérégovoya oraz właścicielem Olimpique Marsylia i doprowadził do jedynego zwycięstwa francuskiej drużyny w piłkarskiej Lidze Mistrzów.

W wyścigu Tour de La Provence wystartują 22 drużyny, a aż 9 z nich to ekipy World Tour. Na starcie zobaczymy m. in. Philippe’a Gilberta, Thibaut Pinota czy przełajowego mistrza świata Mathieu Van der Poela.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments