Tim Wellens (Lotto Soudal) wygrał po ataku na ostatnich kilometrach Trofeo de Tramuntana. To jego trzecie zwycięstwo z rzędu na tym wyścigu!

Trzecim wyścigiem cyklu Challenge Mallorca było Trofeo de Tramuntana. Na pagórkowatej trasie z Soller do Deia kolarze mieli do przejechania 176 kilometrów. Naszpikowana podjazdami rywalizacji zdecydowanie faworyzowała kolarzy lubujących się w klasykach.

 

Na początku wyścigu na czoło wysforowała się dziewiątka kolarzy, wśród których byli między innymi Lluís Mas (Movistar) i Giulio Ciccone (Trek – Segafredo). Po kolejnych podjazdach sytuacja ulegała zmianie.

Po Coll d’Honor na czele jechała już grupa ponad 40 kolarzy. W czołówce nie było spokojnie i co rusz mieliśmy nowe ataki. 80 kilometrów przed metą urwała się trójka: Nicola Conci (Trek – Segafredo), Mauricio Moreira (Caja Rural – Seguros RGA) i Mario González (Euskadi – Murias).

Conci miał problem z rowerem i odpadł z czołówki, natomiast tempa kolegi nie wytrzymał Moreira. Do samotnego Gonzáleza na 63 kilometry przed metą dojechał natomiast Sjoerd van Ginneken (Roompot – Charles).

Duża grupa nie dawała za wygraną i po sporym przyspieszeniu wszystko zjechało się na 46 kilometrów przed metą. W czołówce było około 30 kolarzy, w tym Alejandro Valverde (Movistar), Daniel Martin (UAE Team Emirates), Tim Wellens (Lotto Soudal), Rafał Majka (BORA – hansgrohe) czy Jesus i Jose Herrada (obaj Cofidis).

Na podjeździe Coll de Puig Major (5 km długości; średnie nachylenie 5,3 %) na atak zdecydował się nie kto inny jak mistrz świata Alejandro Valverde. Jednak zawodnika Movistaru szybko skontrował wczorajszy zwycięzca Trofeo Andratx – Lloseta Emanuel Buchmann (BORA – hansgrohe).

25 kilometrów przed metą Niemiec miał prawie pół minuty przewagi nad trójką: Wellens, Ben Hermans (Israel Cycling Academy), Sergio Higuita (Fundación Euskadi). Dość szybko z pościgu wyeliminował się Hermans, który miał problemy z rowerem.

Kiedy mocniej przyspieszył Wellens na jego kole nie zdołał utrzymać się Higuita. Kolarz Lotto Soudal na 10 kilometrów przed metą dojechał do Buchmanna.

Ostatnie kilometry lepiej rozegrał Belg i to on mógł się cieszyć z pierwszego zwycięstwa Lotto Soudal w tym sezonie. Co ciekawe, jest to jego trzeci z rzędu triumf w tym wyścigu.

Drugi był Emanuel Buchmann (BORA – hansgrohe), a trzeci Alejandro Valverde (Movistar). Na dwunastym miejscu przyjechał Rafał Majka (BORA – hansgrohe).

Wyniki:

Pozycja Kolarz Ekipa Czas
1  WELLENS Tim Lotto Soudal 04:50:40
2  BUCHMANN Emanuel BORA – hansgrohe 00:14
3  VALVERDE Alejandro Movistar Team 01:02
4  HIGUITA Sergio Fundación Euskadi 01:19
5  ŠPILAK Simon Team Katusha – Alpecin 01:33
6  OLIVEIRA Nelson Movistar Team 01:46
7  MARTIN Guillaume Wanty – Groupe Gobert ,,
8  WEENING Pieter Roompot – Charles ,,
9  ROJAS José Joaquín Movistar Team 01:49
10  CICCONE Giulio Trek – Segafredo ,,
11  KONRAD Patrick BORA – hansgrohe 01:58
12  MAJKA Rafał BORA – hansgrohe ,,
13  HERRADA José Cofidis, Solutions Crédits 02:11
14  PETILLI Simone UAE-Team Emirates 02:12
15  ARU Fabio UAE-Team Emirates ,,
16  ZAKARIN Ilnur Team Katusha – Alpecin ,,
17  HANSEN Jesper Cofidis, Solutions Crédits 02:19
18  HERMANS Ben Israel Cycling Academy ,,
19  BRAMBILLA Gianluca Trek – Segafredo 02:26
20  SERRANO Gonzalo Caja Rural – Seguros RGA 02:45
21  RODRÍGUEZ Óscar Euskadi – Murias 03:47
22  FELLINE Fabio Trek – Segafredo 05:09
23  BARCELÓ Fernando Euskadi – Murias ,,
24  SPRENGERS Thomas Sport Vlaanderen – Baloise 06:09
25  VAN POUCKE Aaron Sport Vlaanderen – Baloise ,,
26  VAN DER LIJKE Nick Roompot – Charles ,,
27  LASTRA Jonathan Caja Rural – Seguros RGA ,,
28  LAMBRECHT Bjorg Lotto Soudal ,,
29  ARMÉE Sander Lotto Soudal ,,
30  VAN HECKE Preben Sport Vlaanderen – Baloise ,,
31  MARTIN Gotzon Fundación Euskadi 07:18
32  LIGTHART Pim Direct Energie 07:51
33  VERWILST Aaron Sport Vlaanderen – Baloise 09:01
34  VAN MELSEN Kevin Wanty – Groupe Gobert 09:48
35  GOGL Michael Trek – Segafredo 09:58
36  SAMITIER Sergio Euskadi – Murias 10:13
37  BENEDETTI Cesare BORA – hansgrohe 10:50
38  KOCHETKOV Pavel Team Katusha – Alpecin ,,
39  SKUJIŅŠ Toms Trek – Segafredo 10:56
40  MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits 11:14
41  SÁEZ Héctor Euskadi – Murias ,,
42  BRITTON Rob Rally UHC Cycling 11:41
43  MCNULTY Brandon Rally UHC Cycling ,,
44  FEELEY Daire EvoPro Racing 12:03
45  CONCI Nicola Trek – Segafredo 12:23
46  COLMAN Alex Canyon dhb p/b Bloor Homes 12:38
47  BUADES Marc Spain ,,
48  CUADROS Álvaro Caja Rural – Seguros RGA 12:56
49  HERRADA Jesús Cofidis, Solutions Crédits 14:32
50  STEWART Thomas Canyon dhb p/b Bloor Homes 15:29
51  BOSWELL Ian Team Katusha – Alpecin ,,
52  EG Niklas Trek – Segafredo ,,
53  DELTOMBE Kevin Sport Vlaanderen – Baloise ,,
54  LUKŠEVICS Viesturs Amore & Vita – Prodir ,,
55  MANNION Gavin Rally UHC Cycling ,,
56  ASSELMAN Jesper Roompot – Charles 17:20
57  RAVASI Edward UAE-Team Emirates ,,
58  AGUIRRE Hernán Interpro Cycling Academy ,,
59  EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits 17:33
60  QUÉMÉNEUR Perrig Direct Energie ,,
61  AZURMENDI Ibai Fundación Euskadi ,,
62  MORA Sebastián Caja Rural – Seguros RGA ,,
63  BERNARDINETTI Marco Amore & Vita – Prodir ,,
64  UDONDO Gotzon Euskadi – Murias 17:38
65  BURGAUDEAU Mathieu Direct Energie 18:05
66  PLAZA Rubén Israel Cycling Academy ,,
67  CUADRADO Unai Fundación Euskadi 19:47
68  SICARD Romain Direct Energie 19:56
69  LÓPEZ-CÓZAR Juan Antonio Euskadi – Murias 22:46
70  LOPEZ Diego Fundación Euskadi ,,
71  VAN GINNEKEN Sjoerd Roompot – Charles 22:47
72  VAN POPPEL Boy Roompot – Charles ,,
DNF  MONCASSIN Maxence Amore & Vita – Prodir
DNF  SOTO Antonio Jesus Fundación Euskadi ,,
DNF  SAGIV Guy Israel Cycling Academy ,,
DNF  HODAPP Johannes Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY ,,
DNF  MONFORT Maxime Lotto Soudal ,,
DNF  NIKA Iltjan Amore & Vita – Prodir ,,
DNF  HUFFMAN Evan Rally UHC Cycling ,,
DNF  NAESEN Lawrence Lotto Soudal ,,
DNF  LIZDE Seid EvoPro Racing ,,
DNF  FABBRO Matteo Team Katusha – Alpecin ,,
DNF  CASANOVAS David Interpro Cycling Academy ,,
DNF  MOLINA Antonio Caja Rural – Seguros RGA ,,
DNF  PEARSON Daniel Canyon dhb p/b Bloor Homes ,,
DNF  MÜNSTERMANN Per Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY ,,
DNF  GONZÁLEZ Mario Euskadi – Murias ,,
DNF  ĐURASEK Kristijan UAE-Team Emirates ,,
DNF  BENNASSAR Joan Spain ,,
DNF  MATHIS Marco Cofidis, Solutions Crédits ,,
DNF  NAVARRO Gauthier Interpro Cycling Academy ,,
DNF  VAN GOMPEL Mathias Sport Vlaanderen – Baloise ,,
DNF  PELEGRÍ Óscar Spain ,,
DNF  ARANBURU Jokin Fundación Euskadi ,,
DNF  ANDERSON Ryan Rally UHC Cycling ,,
DNF  LEINAU Joann Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY ,,
DNF  GRELLIER Fabien Direct Energie ,,
DNF  RICHARDSON Alexander Canyon dhb p/b Bloor Homes ,,
DNF  PEDRERO Antonio Movistar Team ,,
DNF  MESTRE Dominic EvoPro Racing ,,
DNF  TANFIELD Harry Team Katusha – Alpecin ,,
DNF  GUILLONNET Adrien Interpro Cycling Academy ,,
DNF  MOREIRA Mauricio Caja Rural – Seguros RGA ,,
DNF  CELANO Danilo Amore & Vita – Prodir ,,
DNF  KONING Peter Bike Aid ,,
DNF  CATAFORD Alexander Israel Cycling Academy ,,
DNF  MIRZA Yousif UAE-Team Emirates ,,
DNF  RIERA Joan Albert Spain ,,
DNF  ROSSETTO Stéphane Cofidis, Solutions Crédits ,,
DNF  BICHLMANN Daniel Bike Aid ,,
DNF  BARGUIL Warren Arkéa Samsic ,,
DNF  MEURISSE Xandro Wanty – Groupe Gobert ,,
DNF  DOUBEY Fabien Wanty – Groupe Gobert ,,
DNF  DE VOS Adam Rally UHC Cycling ,,
DNF  LEINAU Louis Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY ,,
DNF  CAÑELLAS Xavier Caja Rural – Seguros RGA ,,
DNF  PATON Alex Canyon dhb p/b Bloor Homes ,,
DNF  ERVITI Imanol Movistar Team ,,
DNF  MCGEOUGH Cormac EvoPro Racing ,,
DNF  DRUCKER Jempy BORA – hansgrohe ,,
DNF  HUDRY Florian Interpro Cycling Academy ,,
DNF  LEYSEN Senne Roompot – Charles ,,
DNF  FICARA Pierpaolo Amore & Vita – Prodir ,,
DNF  SCHÄFER Timo Bike Aid ,,
DNF  CIMOLAI Davide Israel Cycling Academy ,,
DNF  RIABUSHENKO Alexandr UAE-Team Emirates ,,
DNF  AMORES Julio Alberto Spain ,,
DNF  GUERNALEC Thibault Arkéa Samsic ,,
DNF  CARDIS Romain Direct Energie ,,
DNF  WOLF Justin Bike Aid ,,
DNF  MAS Lluís Movistar Team ,,
DNF  KREDER Wesley Wanty – Groupe Gobert ,,
DNF  MOINARD Amaël Arkéa Samsic ,,
DNF  KNOLLE Jon Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY ,,
DNF  RUSSO Clément Arkéa Samsic ,,
DNF  DE BOCK Stijn Canyon dhb p/b Bloor Homes ,,
DNF  BENNATI Daniele Movistar Team ,,
DNF  ZHUPA Eugert EvoPro Racing ,,
DNF  KENNAUGH Peter BORA – hansgrohe ,,
DNF  SARAMOTINS Aleksejs Interpro Cycling Academy ,,
DNF  TIMMERMANS Justin Roompot – Charles ,,
DNF  FREULER Jan-André Amore & Vita – Prodir ,,
DNF  VAN ENGELEN Adne Bike Aid ,,
DNF  GOLDSTEIN Roy Israel Cycling Academy ,,
DNF  DE WINTER Ludwig Wanty – Groupe Gobert ,,
DNF  DE BUYST Jasper Lotto Soudal ,,
DNF  KEARNEY Aaron EvoPro Racing ,,
DNF  JARRIER Benoît Arkéa Samsic ,,
DNF  VAN GOETHEM Brian Lotto Soudal ,,
DNF  DOWNEY Mark EvoPro Racing ,,
DNF  BIERMANS Jenthe Team Katusha – Alpecin ,,
DNF  MINNAARD Marco Wanty – Groupe Gobert ,,
DNF  LE ROUX Romain Arkéa Samsic ,,
DNF  VAUGHAN Jacob Canyon dhb p/b Bloor Homes ,,
DNF  INTRA Felix Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY ,,
DNF  WAGNER Robert Arkéa Samsic ,,
DNF  MARTIN Dan UAE-Team Emirates ,,
DNF  TORRES Albert Spain ,,
DNF  SAGAN Juraj BORA – hansgrohe ,,
DNF  PONCE Samuel Interpro Cycling Academy ,,
DNF  PLANCKAERT Emiel Sport Vlaanderen – Baloise ,,
OTL  IRIBAR JAUREGI Unai Spain 24:07:00
OTL  NAULEAU Bryan Direct Energie 27:07:00
OTL  GEBREMEDHIN Awet Israel Cycling Academy 31:29:00