fot. Team Sky

Dwadzieścia pięć górskich premii będą mieli do pokonania kolarze podczas tegorocznej edycji wyścigu Tour of California – najwięcej w historii. Panowie będą rywalizowali w dniach 12-18 maja, zaś panie – równolegle – od 16 do 18 maja. 

W wyścigu panów zostanie rozegranych siedem etapów, podczas których przejadą w sumie 1251 kilometrów, rozegrają czternaście sprintów i podjadą pod dwadzieścia pięć oznaczonych górskich premii.

Wyścig Tour of California jest szczytem amerykańskiego kolarstwa. Trasa edycji 2019 jest niesamowicie wymagająca – jest więcej podjazdów i dłuższe dystanse etapów, [ponad połowa z nich przekracza 190 km – przyp. M.W.] jakich nie było nigdy wcześniej

– powiedziała Kristin Klein, szefowa wyścigu.

Do jednych z najtrudniejszych etapów będzie należał odcinek numer dwa, podczas którego na prawie 194-kilometrowej trasie z Rancho Cordova do South Lake Tahoe kolarze będą mieli do pokonania prawie 4500 metrów przewyższenia. W ubiegłym roku po tym etapie prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął Egan Bernal (Team Sky), późniejszy zwycięzca całego wyścigu.

Rozstrzygnięcia, zarówno w rywalizacji mężczyzn, jak i kobiet, z pewnością nastąpią podczas przedostatniego etapu z metą na liczącym około 20 kilometrów podjeździe do wioski Mt. Baldy – na tę wspinaczkę składa się piętnaście zakrętów i nachylenie sięgające 15 proc.

W tegorocznej edycji wyścigu nie ma etapu jazdy na czas.

Etap pierwszy: Sacramento – Sacramento (143km)

 

Etap drugi: Rancho Cordova – South Lake Tahoe (194,5km)

Etap trzeci: Stockton – Morgan Hill (207km)

Etap czwarty: Laguna Seca – Morro Bay (212,5km)

Etap piąty: Pismo Beach – Ventura (218.5km)

Etap szósty: Ontario – Mount Baldy (127,5km)

Etap siódmy: Santa Clarita – Pasadena (141km)

Panie, tak samo jak mężczyźni, zmierzą się z Mt. Baldy – po raz pierwszy w dziesięcioletniej historii tego wyścigu. Rozpocznie się on w tym samym miejscu, gdzie piąty etap wyścigu panów, i zakończy w Pasadenie, w tym samym dniu, co jego męska edycja. Także ostatnie 56 kilometrów tego odcinka będą wyglądały tak samo jak w rywalizacji mężczyzn.

W sumie zawodniczki będą miały do pokonania 283 kilometry i 6340 metrów przewyższenia.

Etap pierwszy: Ventura – Ventura (96,5km)

Etap drugi: Ontario – Mt. Baldy (74 km)

Etap trzeci: Santa Clarita – Pasadena (115,5 km)