fot. Bahrain-Merida

Ivan Garcia Cortina (Bahrain Merida) najlepiej odnalazł się w sprincie z niewielkiego peletonu i mógł cieszyć się z pierwszego sukcesu w karierze. W czołowej dziesiątce rywalizację ukończył Paweł Bernas (CCC).

Piąty dzień rywalizacji w Kalifornii to liczący 218 kilometrów odcinek z Pismo Beach do Ventury. Mimo kilku górskich premii i lotnego finiszu na niewielkiej hopce na ostatnich kilometrach można było spodziewać się pojedynku sprinterów.

Od początku etapu zawodnikom towarzyszył porywisty wiatr i na akcję w takich warunkach zdecydowało się 12 kolarzy: Neilson Powless (Jumbo-Visma), Toms Skujins (Trek-Segafredo), Leonardo Basso (Ineos), Lennard Hofstede (Jumbo-Visma), Jasper Philipsen (UAE Team Emirates), Brandon McNulty (Rally UHC Cycling), Tim Declerq (Deceuninck-Quick Step), Peter Sagan (Bora-hansgrohe), Cees Bol (Sunweb), Alex Hoehn (kadra USA) oraz Davide Ballerini (Astana). Maksymalnie czołówka zyskała niecałe 3 minuty przewagi, a dzięki temu, że niemal przez cały czas wiatr wiał harcownikom w plecy, a współpraca układała się całkiem nieźle peleton przez długi czas nie był za bardzo w stanie zniwelować straty.

Około 20 kilometrów przed metą na samotną akcję zdecydował się Declerq i wydawało się, że Patrick Lefevere zgarnie czwarty sukces etapowy z rzędu w Kalifornii. Na przedmieściach Ventury pozostała część uciekinierów została doścignięta, a na krótkiej, sztywnej hopce poddać się też musiał i Declerq, bo jego samotną szarżę zakończył…inny zawodnik Deceuninck – Zdenek Stybar.

Akcję Czecha skasował Sergio Higuita (EF Education First), który na zjazdach w kierunku mety ruszył z Georgem Bennettem (Jumbo-Visma). Atakujący duet zyskał sobie niewielką przewagę, ale również i ten zryw zakończył się niepowodzeniem.

Ostatecznie walkę o zwycięstwo stoczyła grupa około 30 zawodników z której najszybszy okazał się Ivan Garcia Cortina (Bahrain Merida). Młody Hiszpan pokonał Maximiliana Richeze (Deceuninck) i atakującego wcześniej Sergio Higuitę. Wysoko, na siódmej pozycji, zafiniszował Paweł Bernas (CCC).

Liderem pozostał Tejay van Garderen (EF Education First).

Wyniki piątego etapu:

1 GARCÍA CORTINA Iván Bahrain Merida 40 35 4:56:11
2 RICHEZE Maximiliano Deceuninck – Quick Step 15 20 ,,
3 HIGUITA Sergio EF Education First 6 12 ,,
4 NIEUWENHUIS Joris Team Sunweb 9 ,,
5 ASGREEN Kasper Deceuninck – Quick Step 7 ,,
6 SCHACHMANN Maximilian BORA – hansgrohe 5 ,,
7 BERNAS Paweł CCC Team 3 ,,
8 BOUHANNI Nacer Cofidis, Solutions Crédits 2 ,,
9 POGAČAR Tadej UAE-Team Emirates 1 ,,
10 HOULE Hugo Astana Pro Team ,,
11 JANSE VAN RENSBURG Reinardt Team Dimension Data ,,
12 MANNION Gavin Rally UHC Cycling ,,
13 GROSSSCHARTNER Felix BORA – hansgrohe ,,
14 BERHANE Natnael Cofidis, Solutions Crédits ,,
15 GREGAARD Jonas Astana Pro Team ,,
16 VAN GARDEREN Tejay EF Education First ,,
17 MOSCON Gianni Team INEOS ,,
18 CATAFORD Alexander Israel Cycling Academy ,,
19 ŠPILAK Simon Team Katusha Alpecin ,,
20 HANSEN Jesper Cofidis, Solutions Crédits ,,
21 ŠTYBAR Zdeněk Deceuninck – Quick Step ,,
22 CONTRERAS Rodrigo Astana Pro Team ,,
23 URÁN Rigoberto EF Education First ,,
24 PORTE Richie Trek – Segafredo ,,
25 BENNETT George Team Jumbo-Visma ,,
26 DENNIS Rohan Bahrain Merida ,,
27 BRITTON Rob Rally UHC Cycling 0:24
28 PLANET Charles Team Novo Nordisk ,,
29 DE TIER Floris Team Jumbo-Visma ,,
30 BJERG Mikkel Hagens Berman Axeon 0:28
31 HALVORSEN Kristoffer Team INEOS ,,
32 PHILIPSEN Jasper UAE-Team Emirates ,,
33 MCCABE Travis United States ,,
34 DEGENKOLB John Trek – Segafredo ,,
35 OLIVEIRA Rui UAE-Team Emirates ,,
36 ALMEIDA João Hagens Berman Axeon ,,
37 CAVAGNA Rémi Deceuninck – Quick Step ,,
38 KUSZTOR Péter Team Novo Nordisk ,,
39 ÁVILA Edwin Israel Cycling Academy ,,
40 ATAPUMA Darwin Cofidis, Solutions Crédits ,,
41 PERNSTEINER Hermann Bahrain Merida ,,
42 STETINA Peter Trek – Segafredo ,,
43 ZOIDL Riccardo CCC Team ,,
44 CORT Magnus Astana Pro Team ,,
45 LE TURNIER Mathias Cofidis, Solutions Crédits ,,
46 MORTON Lachlan EF Education First ,,
47 MURPHY Kyle Rally UHC Cycling ,,
48 DOULL Owain Team INEOS 0:34
49 ROSA Diego Team INEOS 0:36
50 ANDERSON Edward Hagens Berman Axeon 1:27
51 GESCHKE Simon CCC Team ,,
52 FRÖHLINGER Johannes Team Sunweb ,,
53 MUÑOZ Cristian Camilo UAE-Team Emirates ,,
54 BRAND Sam Team Novo Nordisk 1:53
55 ZABEL Rick Team Katusha Alpecin ,,
56 HENTTALA Joonas Team Novo Nordisk ,,
57 EG Niklas Trek – Segafredo ,,
58 BADILATTI Matteo Israel Cycling Academy ,,
59 SAJNOK Szymon CCC Team 2:52
60 HUFFMAN Evan Rally UHC Cycling ,,
61 BAK Lars Ytting Team Dimension Data ,,
62 PEDERSEN Casper Team Sunweb ,,
63 THOMSON Jay Robert Team Dimension Data ,,
64 RICE Michael Hagens Berman Axeon ,,
65 DE VREESE Laurens Astana Pro Team ,,
66 CURVERS Roy Team Sunweb ,,
67 FOMINYKH Daniil Astana Pro Team ,,
68 VAN HOECKE Gijs CCC Team ,,
69 KING Ben Team Dimension Data 3:14
70 SCHÄR Michael CCC Team ,,
71 DECLERCQ Tim Deceuninck – Quick Step ,,
72 BOL Cees Team Sunweb ,,
73 MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits 0:28
74 MØRKØV Michael Deceuninck – Quick Step 4:15
75 JAKOBSEN Fabio Deceuninck – Quick Step ,,
76 FORTIN Filippo Cofidis, Solutions Crédits ,,
77 LOZANO David Team Novo Nordisk ,,
78 HERNANDEZ Michael United States ,,
79 PERON Andrea Team Novo Nordisk ,,
80 SAGAN Peter BORA – hansgrohe ,,
81 GATTO Oscar BORA – hansgrohe ,,
82 SAGIV Guy Israel Cycling Academy ,,
83 SAGAN Juraj BORA – hansgrohe ,,
84 DEBUSSCHERE Jens Team Katusha Alpecin ,,
85 FABBRO Matteo Team Katusha Alpecin ,,
86 LAENGEN Vegard Stake UAE-Team Emirates ,,
87 LINDEMAN Bert-Jan Team Jumbo-Visma 4:58
88 WALSCHEID Max Team Sunweb ,,
89 ROWE Luke Team INEOS ,,
90 SKUJIŅŠ Toms Trek – Segafredo 5:11
91 POWLESS Neilson Team Jumbo-Visma ,,
92 BASSO Leonardo Team INEOS 5:41
93 BALLERINI Davide Astana Pro Team ,,
94 SIEBERG Marcel Bahrain Merida ,,
95 BAUHAUS Phil Bahrain Merida 6:16
96 HAUSSLER Heinrich Bahrain Merida ,,
97 CRADDOCK Lawson EF Education First ,,
98 SCHREURS Hamish Israel Cycling Academy 6:18
99 SWIRBUL Keegan United States ,,
100 GONÇALVES José Team Katusha Alpecin ,,
101 FERRARI Roberto UAE-Team Emirates 7:01
102 MCNULTY Brandon Rally UHC Cycling 8:04
103 PEDERSEN Mads Trek – Segafredo 8:30
104 STORER Michael Team Sunweb ,,
105 HAAS Nathan Team Katusha Alpecin ,,
106 HOFSTEDE Lennard Team Jumbo-Visma ,,
107 OSS Daniel BORA – hansgrohe 10:36
108 CAVENDISH Mark Team Dimension Data ,,
109 GOLDSTEIN Roy Israel Cycling Academy ,,
110 BRYON Miguel United States ,,
111 ORONTE Emerson Rally UHC Cycling ,,
112 EISEL Bernhard Team Dimension Data ,,
113 DAVIS Cole Hagens Berman Axeon 15:18
114 HOEHN Alex United States ,,
115 BAŠKA Erik BORA – hansgrohe ,,
116 BOARDMAN Samuel United States ,,
117 REIJNEN Kiel Trek – Segafredo ,,
118 BROWN Jonny Hagens Berman Axeon ,,
119 GARRISON Ian Hagens Berman Axeon ,,
120 HOWES Alex EF Education First ,,
121 VAN POPPEL Danny Team Jumbo-Visma 24:09
OTL PHINNEY Taylor EF Education First -4:56:11
DNS DE LA CRUZ David Team INEOS ,,
DNS ROOSEN Timo Team Jumbo-Visma ,,
DNS CRAS Steff Team Katusha Alpecin ,,
DNS STITES Tyler United States ,,
DNS MEINTJES Louis Team Dimension Data ,,

Klasyfikacja generalna po piątym etapie: 

1 1 VAN GARDEREN Tejay EF Education First 6 26:13:01
2 3 ▲1 ASGREEN Kasper Deceuninck – Quick Step 0:04
3 2 ▼1 MOSCON Gianni Team INEOS 0:06
4 4 POGAČAR Tadej UAE-Team Emirates 0:16
5 5 SCHACHMANN Maximilian BORA – hansgrohe 0:22
6 11 ▲5 HIGUITA Sergio EF Education First 0:28
7 7 GREGAARD Jonas Astana Pro Team 0:33
8 10 ▲2 BENNETT George Team Jumbo-Visma 0:34
9 9 GROSSSCHARTNER Felix BORA – hansgrohe 0:35
10 16 ▲6 URÁN Rigoberto EF Education First 0:36
11 13 ▲2 HANSEN Jesper Cofidis, Solutions Crédits 0:37
12 14 ▲2 CATAFORD Alexander Israel Cycling Academy ,,
13 15 ▲2 PORTE Richie Trek – Segafredo ,,
14 17 ▲3 DENNIS Rohan Bahrain Merida 0:42
15 18 ▲3 ŠPILAK Simon Team Katusha Alpecin 0:44
16 20 ▲4 BERHANE Natnael Cofidis, Solutions Crédits 0:46
17 24 ▲7 CONTRERAS Rodrigo Astana Pro Team 0:54
18 6 ▼12 BRITTON Rob Rally UHC Cycling 0:57
19 27 ▲8 MANNION Gavin Rally UHC Cycling ,,
20 12 ▼8 MORTON Lachlan EF Education First 1:04
21 19 ▼2 PERNSTEINER Hermann Bahrain Merida 1:12
22 25 ▲3 LE TURNIER Mathias Cofidis, Solutions Crédits 1:23
23 26 ▲3 MURPHY Kyle Rally UHC Cycling 1:25
24 28 ▲4 ATAPUMA Darwin Cofidis, Solutions Crédits 1:27
25 29 ▲4 MCCABE Travis United States 1:29
26 30 ▲4 ZOIDL Riccardo CCC Team 1:36
27 32 ▲5 ÁVILA Edwin Israel Cycling Academy 1:56
28 23 ▼5 MUÑOZ Cristian Camilo UAE-Team Emirates 2:18
29 31 ▲2 BADILATTI Matteo Israel Cycling Academy 3:19
30 36 ▲6 STETINA Peter Trek – Segafredo 3:23
31 33 ▲2 SCHÄR Michael CCC Team 4:55
32 40 ▲8 MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits 5:16
33 34 ▲1 KING Ben Team Dimension Data 5:26
34 35 ▲1 LAENGEN Vegard Stake UAE-Team Emirates 6:50
35 37 ▲2 POWLESS Neilson Team Jumbo-Visma 8:21
36 42 ▲6 ALMEIDA João Hagens Berman Axeon 8:41
37 41 ▲4 KUSZTOR Péter Team Novo Nordisk ,,
38 38 BALLERINI Davide Astana Pro Team 8:54
39 39 CRADDOCK Lawson EF Education First 9:38
40 48 ▲8 CAVAGNA Rémi Deceuninck – Quick Step 10:17
41 46 ▲5 EG Niklas Trek – Segafredo ,,
42 49 ▲7 HOULE Hugo Astana Pro Team 11:15
43 52 ▲9 PLANET Charles Team Novo Nordisk 14:02
44 45 ▲1 SWIRBUL Keegan United States 14:42
45 50 ▲5 FOMINYKH Daniil Astana Pro Team 14:53
46 51 ▲5 VAN HOECKE Gijs CCC Team 16:00
47 54 ▲7 ROSA Diego Team INEOS 16:14
48 53 ▲5 GESCHKE Simon CCC Team 16:17
49 43 ▼6 MCNULTY Brandon Rally UHC Cycling ,,
50 57 ▲7 PHILIPSEN Jasper UAE-Team Emirates 18:14
51 56 ▲5 ANDERSON Edward Hagens Berman Axeon 18:38
52 63 ▲11 NIEUWENHUIS Joris Team Sunweb 18:44
53 59 ▲6 LOZANO David Team Novo Nordisk 22:18
54 55 ▲1 SCHREURS Hamish Israel Cycling Academy 22:39
55 62 ▲7 SAGAN Juraj BORA – hansgrohe 22:54
56 64 ▲8 ROWE Luke Team INEOS 23:49
57 47 ▼10 HOEHN Alex United States 23:52
58 66 ▲8 BOUHANNI Nacer Cofidis, Solutions Crédits 23:56
59 65 ▲6 CORT Magnus Astana Pro Team ,,
60 61 ▲1 GONÇALVES José Team Katusha Alpecin 24:43
61 71 ▲10 OLIVEIRA Rui UAE-Team Emirates 25:28
62 68 ▲6 FRÖHLINGER Johannes Team Sunweb 25:34
63 67 ▲4 HENTTALA Joonas Team Novo Nordisk 25:54
64 58 ▼6 HAAS Nathan Team Katusha Alpecin 26:22
65 72 ▲7 ŠTYBAR Zdeněk Deceuninck – Quick Step 26:25
66 69 ▲3 HUFFMAN Evan Rally UHC Cycling 26:59
67 70 ▲3 DECLERCQ Tim Deceuninck – Quick Step 27:21
68 60 ▼8 OSS Daniel BORA – hansgrohe 28:57
69 73 ▲4 DE TIER Floris Team Jumbo-Visma 30:37
70 74 ▲4 FABBRO Matteo Team Katusha Alpecin 30:58
71 84 ▲13 JANSE VAN RENSBURG Reinardt Team Dimension Data 33:35
72 95 ▲23 RICHEZE Maximiliano Deceuninck – Quick Step 33:51
73 80 ▲7 HALVORSEN Kristoffer Team INEOS 33:59
74 85 ▲11 DEGENKOLB John Trek – Segafredo 34:03
75 81 ▲6 DOULL Owain Team INEOS 34:05
76 97 ▲21 BERNAS Paweł CCC Team 34:22
77 77 SKUJIŅŠ Toms Trek – Segafredo 35:29
78 101 ▲23 BJERG Mikkel Hagens Berman Axeon 36:22
79 87 ▲8 BAK Lars Ytting Team Dimension Data 36:27
80 90 ▲10 BOL Cees Team Sunweb 36:49
81 96 ▲15 PEDERSEN Casper Team Sunweb 36:53
82 78 ▼4 SAGAN Peter BORA – hansgrohe 37:32
83 79 ▼4 JAKOBSEN Fabio Deceuninck – Quick Step 37:40
84 82 ▼2 MØRKØV Michael Deceuninck – Quick Step 37:46
85 86 ▲1 PERON Andrea Team Novo Nordisk 37:50
86 76 ▼10 HOFSTEDE Lennard Team Jumbo-Visma 38:01
87 92 ▲5 BASSO Leonardo Team INEOS 39:16
88 99 ▲11 LINDEMAN Bert-Jan Team Jumbo-Visma 39:32
89 75 ▼14 ORONTE Emerson Rally UHC Cycling 39:37
90 83 ▼7 BAUHAUS Phil Bahrain Merida 39:51
91 94 ▲3 HAUSSLER Heinrich Bahrain Merida 40:08
92 110 ▲18 GARCÍA CORTINA Iván Bahrain Merida 41:58
93 88 ▼5 BRYON Miguel United States 44:11
94 111 ▲17 BRAND Sam Team Novo Nordisk 44:12
95 103 ▲8 DE VREESE Laurens Astana Pro Team 44:14
96 116 ▲20 ZABEL Rick Team Katusha Alpecin 44:30
97 107 ▲10 SAJNOK Szymon CCC Team 45:00
98 113 ▲15 RICE Michael Hagens Berman Axeon 45:17
99 115 ▲16 THOMSON Jay Robert Team Dimension Data 45:22
100 117 ▲17 CURVERS Roy Team Sunweb 45:29
101 102 ▲1 STORER Michael Team Sunweb 46:21
102 108 ▲6 DEBUSSCHERE Jens Team Katusha Alpecin 46:23
103 114 ▲11 SAGIV Guy Israel Cycling Academy 46:40
104 104 WALSCHEID Max Team Sunweb 46:58
105 121 ▲16 FORTIN Filippo Cofidis, Solutions Crédits 47:15
106 89 ▼17 REIJNEN Kiel Trek – Segafredo 48:53
107 91 ▼16 HOWES Alex EF Education First ,,
108 93 ▼15 BOARDMAN Samuel United States 49:04
109 105 ▼4 HERNANDEZ Michael United States 49:05
110 123 ▲13 GATTO Oscar BORA – hansgrohe 49:48
111 100 ▼11 DAVIS Cole Hagens Berman Axeon 49:54
112 120 ▲8 FERRARI Roberto UAE-Team Emirates 49:56
113 125 ▲12 SIEBERG Marcel Bahrain Merida 51:42
114 122 ▲8 PEDERSEN Mads Trek – Segafredo 52:31
115 124 ▲9 GOLDSTEIN Roy Israel Cycling Academy 56:20
116 109 ▼7 BAŠKA Erik BORA – hansgrohe 57:26
117 112 ▼5 BROWN Jonny Hagens Berman Axeon 57:41
118 126 ▲8 CAVENDISH Mark Team Dimension Data 1:03:00
119 127 ▲8 EISEL Bernhard Team Dimension Data 1:04:37
120 119 ▼1 GARRISON Ian Hagens Berman Axeon 1:04:38
121 106 ▼15 VAN POPPEL Danny Team Jumbo-Visma 1:06:17