fot. Amgen Tour of California

Mistrzyni świata Anna van der Breggen (Boels-Dolmans) wygrała pierwszy etap kobiecego wyścigu dookoła Kalifornii. Wysoko, na szóstej pozycji, rywalizację ukończyła Katarzyna Niewiadoma (Canyon Sram).

Ściganie kobiet w Kalifornii zainaugurował odcinek ze startem i metą w Venturze. Tuż po rozpoczęciu rywalizacji peleton ruszył w kierunku Carpinterii, gdzie wykonywał nawrót i wracał w stronę Ventury. W samej końcówce organizatorzy umiejscowili krótki, liczący niecały kilometr który mógł być miejscem decydującej o losach etapu batalii.

Panie jak zwykle od samego startu przystąpiły do ataków i przez pierwsze 20 kilometrów nie udało się uformować ucieczki, bo każda próba była kasowana lub kontrowana. Finalnie pierwszą zawodniczką której udało się wyrwać ze szponów peletonu była Lindsay Goldman (Hagens Berman Supermint). Amerykanka nic nie robiła sobie z silnego, czołowego wiatru i zmierzała w stronę pierwszych górskich premii z przewagą sięgającą nawet 2 minut.

W połowie dystansu po akcji Goldman nie było już jednak śladu, a rządy w uszczuplonym do około 20 zawodniczek peletonie objęła ekipa Boels – Dolmans. Droga powrotna w stronę Ventury była o tyle przyjemniejsza, że wiatr wiał w plecy i właśnie to próbowała wykorzystać Olga Zabelinska (Cogeas-Mettler). Doświadczona Rosjanka, specjalizująca się w jeździe na czas, postanowiła wykorzystać swoje umiejętności i ruszyła w samotnej akcji w kierunku mety.

Początkowo akcję Rosjanki nieco zlekceważono i pozwolono jej odjechać na ponad minutę, a gdy na czoło głównej grupy wróciły zawodniczki Boels-Dolmans wydawało się, że szarża Zabelinskiej szybko się skończy. Medalistka Igrzysk Olimpijskich z Londynu i Rio de Janeiro się nie poddawała i u podnóża niewielkiej hopki 10 kilometrów przed metą wciąż miała 50 sekund zapasu.

Na szczycie podjazdu Rosjanka była jeszcze pierwsza, ale na jej plecach już były Lizzie Deignan (Trek-Segafredo) oraz Anna van der Breggen (Boels-Dolmans). Na zjazdach Holenderka jeszcze mocniej nacisnęła na korby i zyskała 20 sekund przewagi nad 15-osobową grupą. Na mistrzynię świata nie było jednak mocnych i van der Breggen samotnie pokonała linię mety. W sprincie o drugie miejsce najszybsza była Elisa Balsamo (Valcar Cylance), która wyprzedziła Arlenis Sierrę (Astana Womens). Wysoko, na szóstej pozycji, etap ukończyła Katarzyna Niewiadoma (Canyon-Sram).

Wyniki pierwszego etapu:

1 VAN DER BREGGEN Anna Boels – Dolmans Cycling Team 25 30 2:36:17
2 BALSAMO Elisa Valcar Cylance Cycling 20 18 0:18
3 SIERRA Arlenis Astana Womens Team 18 12 ,,
4 KIRCHMANN Leah Team Sunweb 16 7 ,,
5 MOOLMAN Ashleigh CCC – Liv 14 4 ,,
6 NIEWIADOMA Katarzyna Canyon SRAM Racing 12 3 ,,
7 WHITE Emma Rally UHC Cycling Women 10 2 ,,
8 DEIGNAN Elizabeth Trek-Segafredo Women 8 1 ,,
9 CHAPMAN Brodie Team TIBCO – SVB 6 0:20
10 CAVALLI Marta Valcar Cylance Cycling 4 ,,
11 KOPPENBURG Clara WNT-Rotor Pro Cycling ,,
12 MAGNALDI Erica WNT-Rotor Pro Cycling ,,
13 HALL Katie Boels – Dolmans Cycling Team ,,
14 DOEBEL-HICKOK Kristabel Rally UHC Cycling Women ,,
15 ROOIJAKKERS Pauliena CCC – Liv ,,
16 ZABELINSKAYA Olga Cogeas – Mettler Pro Cycling Team ,,
17 WILES Tayler Trek-Segafredo Women ,,
18 BLAIS Marie-Soleil Astana Womens Team 0:32
19 PITEL Edwige Cogeas – Mettler Pro Cycling Team ,,
20 LABOUS Juliette Team Sunweb ,,
21 DYGERT Chloe Sho – Air TWENTY20 ,,
22 RIVERA Coryn Team Sunweb 0:38
23 JACKSON Alison Team TIBCO – SVB 0:39
24 MORENO Blanca Liliana Astana Womens Team 0:41
25 BRENNAUER Lisa WNT-Rotor Pro Cycling ,,
26 KLEIN Lisa Canyon SRAM Racing ,,
27 RAMIREZ Andrea Swapit Agolico ,,
28 GRANT Emma Sho – Air TWENTY20 ,,
29 NEBEN Amber Cogeas – Mettler Pro Cycling Team ,,
30 GANZAR Leigh Ann Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team 0:56
31 PERSICO Silvia Valcar Cylance Cycling ,,
32 HOLDEN Elizabeth Drops ,,
33 ARZUFFI Alice Maria Valcar Cylance Cycling ,,
34 BARNES Hannah Canyon SRAM Racing ,,
35 BARKER Elinor Drops ,,
36 BERGEN Sara Rally UHC Cycling Women ,,
37 PAINE Deborah Cogeas – Mettler Pro Cycling Team ,,
38 SHAPIRA Omer Canyon SRAM Racing ,,
39 GUDERZO Tatiana Bepink ,,
40 ALLISON – SCHULTZ Whitney Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team ,,
41 BARRERA Anet Swapit Agolico ,,
42 WILLIAMS Lily Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team ,,
43 CLEVENGER Erica Sho – Air TWENTY20 1:38
44 SALAZAR Lizbeth Yareli Astana Womens Team 1:46
45 FRANZ Heidi Rally UHC Cycling Women ,,
46 LACH Marta CCC – Liv 1:48
47 NEWSOM Emily Team TIBCO – SVB ,,
48 CONFALONIERI Maria Giulia Valcar Cylance Cycling ,,
49 COBB Alice Team TIBCO – SVB ,,
50 WINDER Ruth Trek-Segafredo Women ,,
51 KUIJPERS Evy CCC – Liv ,,
52 CERRA Jessica Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team ,,
53 MUCCIOLI Dalia Valcar Cylance Cycling ,,
54 PERINI Chiara Bepink 1:58
55 MATHIESEN Pernille Team Sunweb 2:22
56 STEPHENS Lauren Team TIBCO – SVB 2:46
57 CHRISTIAN Anna Drops 3:27
58 DRAGOO Allie Sho – Air TWENTY20 4:26
59 HAMMES Kathrin WNT-Rotor Pro Cycling ,,
60 DUEHRING Jasmin Sho – Air TWENTY20 ,,
61 LUEBKE Jennifer Sho – Air TWENTY20 ,,
62 CANUEL Karol-Ann Boels – Dolmans Cycling Team ,,
63 BLAAK Chantal Boels – Dolmans Cycling Team ,,
64 WORRACK Trixi Trek-Segafredo Women ,,
65 SANTOYO Brenda Andrea Swapit Agolico 6:39
66 SALCEDO Jannie Milena Swapit Agolico ,,
67 RYAN Alexis Canyon SRAM Racing ,,
68 HANSON Lauretta Trek-Segafredo Women 7:17
69 SOEK Julia Team Sunweb ,,
70 ASENCIO Laura WNT-Rotor Pro Cycling 7:46
71 CROMWELL Tiffany Canyon SRAM Racing 8:04
72 GUTIERREZ Ariadna Swapit Agolico 8:33
73 RYAN Kendall Team TIBCO – SVB 9:20
74 BARKER Megan Drops ,,
75 RACHETTO Liza Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team ,,
76 GOLDMAN Lindsay Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team 9:57
77 FRAPPORTI Simona Bepink ,,
78 RODRIGUEZ Carolina Astana Womens Team ,,
79 MICKEY Abigail Rally UHC Cycling Women ,,
80 VALSECCHI Silvia Bepink ,,
81 SANABRIA Ana Swapit Agolico ,,
82 ELLSAY Gillian Rally UHC Cycling Women ,,
83 LOWDEN Joscelin Drops 11:48
84 ANDERSEN Susanne Team Sunweb ,,
DNF VAN DER HEIJDEN Inge CCC – Liv
DNF ZANARDI Silvia Bepink ,,
DNF LEPISTÖ Lotta Trek-Segafredo Women ,,
DNF PERIZZOLO POINTET Virginie Cogeas – Mettler Pro Cycling Team ,,
DNF SCHNEIDER Skylar Boels – Dolmans Cycling Team ,,
DNF PARKINSON Abby-Mae Drops ,,
DNF BARBIERI Rachele Bepink ,,
DNF SCANDOLARA Valentina Cogeas – Mettler Pro Cycling Team

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 VAN DER BREGGEN Anna Boels – Dolmans Cycling Team 5 2:36:04
2 BALSAMO Elisa Valcar Cylance Cycling 0:25
3 SIERRA Arlenis Astana Womens Team 0:27
4 DEIGNAN Elizabeth Trek-Segafredo Women 0:29
5 KIRCHMANN Leah Team Sunweb 0:31
6 MOOLMAN Ashleigh CCC – Liv ,,
7 NIEWIADOMA Katarzyna Canyon SRAM Racing ,,
8 WHITE Emma Rally UHC Cycling Women ,,
9 ZABELINSKAYA Olga Cogeas – Mettler Pro Cycling Team 0:32
10 CHAPMAN Brodie Team TIBCO – SVB 0:33
11 CAVALLI Marta Valcar Cylance Cycling ,,
12 KOPPENBURG Clara WNT-Rotor Pro Cycling ,,
13 MAGNALDI Erica WNT-Rotor Pro Cycling ,,
14 HALL Katie Boels – Dolmans Cycling Team ,,
15 DOEBEL-HICKOK Kristabel Rally UHC Cycling Women ,,
16 ROOIJAKKERS Pauliena CCC – Liv ,,
17 WILES Tayler Trek-Segafredo Women ,,
18 BLAIS Marie-Soleil Astana Womens Team 0:45
19 PITEL Edwige Cogeas – Mettler Pro Cycling Team ,,
20 LABOUS Juliette Team Sunweb ,,
21 DYGERT Chloe Sho – Air TWENTY20 ,,
22 RIVERA Coryn Team Sunweb 0:51
23 JACKSON Alison Team TIBCO – SVB 0:52
24 MORENO Blanca Liliana Astana Womens Team 0:54
25 BRENNAUER Lisa WNT-Rotor Pro Cycling ,,
26 KLEIN Lisa Canyon SRAM Racing ,,
27 RAMIREZ Andrea Swapit Agolico ,,
28 GRANT Emma Sho – Air TWENTY20 ,,
29 NEBEN Amber Cogeas – Mettler Pro Cycling Team ,,
30 GANZAR Leigh Ann Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team 1:09
31 PERSICO Silvia Valcar Cylance Cycling ,,
32 HOLDEN Elizabeth Drops ,,
33 ARZUFFI Alice Maria Valcar Cylance Cycling ,,
34 BARNES Hannah Canyon SRAM Racing ,,
35 BARKER Elinor Drops ,,
36 BERGEN Sara Rally UHC Cycling Women ,,
37 PAINE Deborah Cogeas – Mettler Pro Cycling Team ,,
38 SHAPIRA Omer Canyon SRAM Racing ,,
39 GUDERZO Tatiana Bepink ,,
40 ALLISON – SCHULTZ Whitney Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team ,,
41 BARRERA Anet Swapit Agolico ,,
42 WILLIAMS Lily Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team ,,
43 CLEVENGER Erica Sho – Air TWENTY20 1:51
44 SALAZAR Lizbeth Yareli Astana Womens Team 1:59
45 FRANZ Heidi Rally UHC Cycling Women ,,
46 LACH Marta CCC – Liv 2:01
47 NEWSOM Emily Team TIBCO – SVB ,,
48 CONFALONIERI Maria Giulia Valcar Cylance Cycling ,,
49 COBB Alice Team TIBCO – SVB ,,
50 WINDER Ruth Trek-Segafredo Women ,,
51 KUIJPERS Evy CCC – Liv ,,
52 CERRA Jessica Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team ,,
53 MUCCIOLI Dalia Valcar Cylance Cycling ,,
54 PERINI Chiara Bepink 2:11
55 MATHIESEN Pernille Team Sunweb 2:35
56 STEPHENS Lauren Team TIBCO – SVB 2:59
57 CHRISTIAN Anna Drops 3:40
58 DRAGOO Allie Sho – Air TWENTY20 4:39
59 HAMMES Kathrin WNT-Rotor Pro Cycling ,,
60 DUEHRING Jasmin Sho – Air TWENTY20 ,,
61 LUEBKE Jennifer Sho – Air TWENTY20 ,,
62 CANUEL Karol-Ann Boels – Dolmans Cycling Team ,,
63 BLAAK Chantal Boels – Dolmans Cycling Team ,,
64 WORRACK Trixi Trek-Segafredo Women ,,
65 SANTOYO Brenda Andrea Swapit Agolico 6:52
66 SALCEDO Jannie Milena Swapit Agolico ,,
67 RYAN Alexis Canyon SRAM Racing ,,
68 HANSON Lauretta Trek-Segafredo Women 7:30
69 SOEK Julia Team Sunweb ,,
70 ASENCIO Laura WNT-Rotor Pro Cycling 7:59
71 CROMWELL Tiffany Canyon SRAM Racing 8:17
72 GUTIERREZ Ariadna Swapit Agolico 8:46
73 RYAN Kendall Team TIBCO – SVB 9:33
74 BARKER Megan Drops ,,
75 RACHETTO Liza Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team ,,
76 GOLDMAN Lindsay Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team 10:10
77 FRAPPORTI Simona Bepink ,,
78 RODRIGUEZ Carolina Astana Womens Team ,,
79 MICKEY Abigail Rally UHC Cycling Women ,,
80 VALSECCHI Silvia Bepink ,,
81 SANABRIA Ana Swapit Agolico ,,
82 ELLSAY Gillian Rally UHC Cycling Women ,,
83 LOWDEN Joscelin Drops 12:01
84 ANDERSEN Susanne Team Sunweb ,