fot. Deceuninck-Quick Step / Sigfrid Eggers

19-letni Remco Evenepoel ma za sobą debiut w World Tourze – podwójny mistrz świata juniorów ukończył pierwszy etap wyścigu Vuelta a San Juan, podczas którego pracował na rzecz Alvaro Hodega. Denerwował się? Tak, ale szybko zauważył, że stresował się również jego 36-letni kolega z drużyny – Iljo Keisse. 

Nie jest tajemnicą, że Evenepoel pominął kategorię U-23 i przebojem wdarł się do World Touru, w którym właśnie zaliczył pierwszy start. W dość dynamicznej i trochę nerwowej końcówce pierwszego etapu wyścigu Vuelta a San Juan młody Belg jechał na czele peletonu i kontrolował sytuację, pomagając koledze z drużyny, sprinterowi Alvaro Hodegowi.

Było…cicho. W porównaniu do juniorskiego peletonu było naprawdę cicho. Udało mi się uniknąć kraksy. Musiałem odskoczyć na bok, by nie zostać w nią zamieszany. Cóż, ponownie udowodniłem, że potrafię jeździć w peletonie

– sprawozdawał przebieg pierwszego etapu Vuelty a San Juan Evenepoel.

Taka jazda sprawiła, że skomplementowali go nie tylko koledzy z drużyny, ale także były trzykrotny mistrz świata Peter Sagan.

Peter Sagan, podczas krótkiej rozmowy, pogratulował mi tego, jak jechałem w grupie. Naprawdę miło, że tak wielcy kolarzy mają do mnie szacunek, więc ja muszę także darzyć ich szacunkiem

– powiedział Evenepoel.

Podwójny tytuł mistrza świata w Innsbrucku (w jeździe indywidualnej na czas oraz w wyścigu ze startu wspólnego) stanowi jedynie ukoronowanie wspaniałego dla Evenepoela sezonu 2018, w którym wygrywał niemal każdy wyścig, w którym wystartował. W sumie zanotował dwadzieścia trzy zwycięstwa.

Podczas konferencji prasowej po tym, jak zdobył tęczową koszulkę ze startu wspólnego, zadziwił nas dojrzałością, wyważonymi wypowiedziami i jednocześnie sympatycznym usposobieniem. Nic więc dziwnego, że dziennikarze obecni w Argentynie byli ciekawi, czy tak poukładany chłopak odczuwał stres.

Oczywiście, byłem zdenerwowany. Ale rano rozmawiałem z Iljo i on też był stremowany. Jeśli nie denerwujesz się przed wyścigiem, nie możesz skupić się na swojej pracy, a co za tym idzie nie jesteś prawdziwym zawodowcem. To zwyczajna rzecz w peletonie. Tak, wciąż mam tylko 19 lat, ale [Iljo] ma 36 i także się stresuje

– odpowiedział w swoim stylu Belg.

Remco Evenepoel po wyścigu Vuelta a San Juan wystartuje w UAE Tour, gdzie dla odmiany spotka się w peletonie z inną gwiazdą światowego kolarstwa – Chrisem Froomem.