fot. Burgos - BH

Obecnie kolarze hiszpańskiej drużyny drugiej dywizji Burgos – BH nie mogą się ścigać z powodu dopingowej wpadki trzech zawodników, a mimo to otrzymali ostatnią dziką kartę na wyścig Volta a Catalunya 2019 (25 marca – 31 marca). 

Ibai Salas, David Belda oraz Igor Merino zostali zawieszeni na cztery lata za stosowanie różnych niedozwolonych substancji – odpowiednio za nieprawidłowości w paszporcie biologicznym, stosowanie EPO oraz hormonu wzrostu.

Sprawa trafiła do komisji dyscyplinarnej Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) po pierwszych dwóch wpadkach kolarzy ekipy Burgos, a gdy zdarzyła się trzecia, szefowie hiszpańskiego składu postanowili sami wymierzyć sobie karę zawieszenia całego składu na okres trzech tygodni – dokładnie od 16 stycznia do 5 lutego.

Zdecydowaliśmy, że dobrowolnie poddamy się karze zawieszenia jako cała drużyna na okres trzech tygodni. Dla nas niezbędne jest to, aby wszyscy kolarze i pracownicy naszego zespołu wiedzieli, że czyste kolarstwo jest rzeczą nadrzędną i nie ma w nim miejsca dla oszustów

– mówił Julio Andrés Izquierdo, menadżer drużyny Burgos – BH.

Pozostałymi zaproszeniami zostały obdarowane następujące drużyny: Caja Rural-Seguros RGA, Euskadi-Murias, Cofidis, Arkéa-Samsic, Wanty-Groupe Gobert oraz Roompot-Charles.

Poprzednią edycję wyścigu wygrał Alejandro Valverde, drugi był Nairo Quintana, a trzeci Pierre Latour.