fot. Trek-Segafredo / Getty Images

Zwycięstwem Richiego Porte (Trek – Segafredo) zakończył się ostatni, królewski etap Tour Down Under, kończący się na legendarnym Willunga Hill. Triumfatorem całego wyścigu został Daryl Impey (Mitchelton – Scott).

Szósty etap tegorocznego Tour Down Under był chyba najbardziej typowym odcinkiem dla australijskiego wyścigu World Tour. Kolarze mieli do pokonania 151,5 kilometra z McLaren Vale na legendarne wzniesienie Willunga Hill. Oczywiście finałowy podjazd był pokonywany dwukrotnie.

Podobnie jak na poprzednich etapach, szybko po starcie od peletonu oderwała się niewielka grupka zawodników w składzie Lukas Postlberger (BORA – hansgrohe), Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Gediminas Bagdonas (AG2R), Alex Dowsett (Katusha – Alpecin), Danny van Poppel (Jumbo – Visma), Jasha Sutterlin (Movistar) oraz Nicholas White (UniSA – Australia). Ich przewaga momentami dochodziła nawet do 4 minut, lecz wiadome było, że dziś peleton na pewno nie odpuści ścigania o zwycięstwo etapowe.

Jak można było się spodziewać, prawdziwe ściganie rozpoczęło się przed pierwszym podjazdem pod Willunga Hill. Dopiero na nim, faworyci wyścigu postanowili jednak rozpocząć atak na pozycję Patricka Bevina (CCC). Wszystko za sprawą kolarzy Team Sky, którzy postanowili wykorzystać wzniesienie do przerzedzenia stawki na nieco ponad 20 kilometrów przed metą. Oczywiście, jak można było się spodziewać, to pozwoliło całkowicie wchłonąć uciekinierów oraz oderwać poturbowanego Nowozelandczyka, który i tak z pewnością będzie świetnie wspominać tegoroczny wyścig.

Takie układ wydarzeń od razu pozwolił największym faworytom na rozpoczęcie kolejnych ruchów. 23 kilometry przed metą na atak zdecydował się Kenny Elissonde (Sky), na którego kole szybko siadł Wout Poels (Sky). Na szczycie podjazdu ich przewaga nad peletonem wynosiła kilkanaście sekund, lecz był to sygnał, że w końcówce nie będzie z nimi żartów.

Kiedy duet “niebiańskich” powrócił do peletonu, ochoty na harce nabrał Hector Carratero (Movistar). Młody Hiszpan zyskał pewną przewagę nad grupą zasadniczą, lecz praktycznie nikt się nie spodziewał, że dane mu będzie rozpocząć finałowy podjazd na czele. Jak można łatwo się domyślić, było to zachowanie uzasadnione, gdyż 10 kilometrów przed kreską, wyścig otwierał kilkudziesięcioosobowy peleton.

Jak absolutnie wszyscy zakładali, decydujące okazały się więc ostatnie 4 kilometry, prowadzące na szczyt legendarnego już wzniesienia w Australii Południowej. Tam, od samego początku, swój wyścig zaczęli rozgrywać kolarze ekipy Sky, na których kole siedzieli jednak wszyscy faworyci. Około 2 kilometry przed metą ponownie zaatakował Elissonde, na którego koło siadł po chwili Poels. Z tyłu sytuację kontrolował za to Daryl Impey (Mitchelton – Scott), który był blisko zwycięstwa w wyścigu.

Około 1300 metrów przed kreską doszło do tego, na co wszyscy czekali. Na ruch zdecydował się Richie Porte (Trek – Segafredo), który doszedł do czołówki i odjechał wraz z Woutem Poelsem. 500 metrów przed metą, król Willunga Hill pokazał jednak, że to on tam rządzi, odjeżdżając także Holendrowi.

Ostatecznie Tasmańczyk ponownie wygrał królewski etap Tour Down Under, lecz nie dał rady zgarnąć triumfu w generalce. Na trzecim miejscu z bardzo niewielką stratą do mety dojechał bowiem Impey, który obronił zdobyty przed rokiem tytuł. Drugi na kresce był za to wspominany już Poels.

Wyniki ostatniego etapu:

1 Richie Porte (Aus) Trek – Segafredo 3:30:14
2 Wout Poels (Ned) Team Sky 0:00:00
3 Daryl Impey (RSA) Mitchelton – Scott 0:00:00
4 Rohan Dennis (Aus) Bahrain – Merida 0:00:03
5 Luis León Sanchez (Esp) Astana Pro Team 0:00:06
6 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:00:10
7 Michael Woods (Can) Team EF Education First 0:00:15
8 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:17
9 Tom-Jelte Slagter (Ned) Team Dimension Data 0:00:17
10 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:00:17
11 Ruben Guerreiro (Por) Team Katusha – Alpecin 0:00:17
12 Ryan Gibbons (RSA) Team Dimension Data 0:00:20
13 Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team 0:00:20
14 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain – Merida 0:00:20
15 Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates 0:00:20
16 George Bennett (NZl) Team Jumbo – Visma 0:00:20
17 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 0:00:30
18 Dylan Van Baarle (Ned) Team Sky 0:00:30
19 Eduard Prades Reverter (Esp) Movistar Team 0:00:41
20 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb 0:00:43
21 Ben O’Connor (Aus) Team Dimension Data 0:00:43
22 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:48
23 Gregor Mühlberger (AUT) Bora – Hansgrohe 0:00:51
24 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama – FDJ 0:00:53
25 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 0:00:53
26 Steve Morabito (SUI) Groupama – FDJ 0:00:53
27 Chris Harper (Aus) UniSA-Australia 0:00:53
28 Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Movistar Team 0:00:53
29 Jay McCarthy (Aus) Bora – Hansgrohe 0:00:53
30 Robert Gesink (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:53
31 Hermann Pernsteiner (AUT) Bahrain – Merida 0:00:59
32 Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto – Soudal 0:00:59
33 Victor De La Parte (Esp) CCC Team 0:00:59
34 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:59
35 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck – Quick Step 0:00:59
36 Dylan Sunderland (Aus) UniSA-Australia 0:01:09
37 Pierre Latour (Fra) Ag2r La Mondiale 0:01:09
38 Nans Peters (Fra) Ag2r La Mondiale 0:01:27
39 Hubert Dupont (Fra) Ag2r La Mondiale 0:01:35
40 Clément Chevrier (Fra) Ag2r La Mondiale 0:01:35
41 Peter Stetina (USA) Trek – Segafredo 0:01:56
42 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain – Merida 0:01:56
43 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton – Scott 0:02:01
44 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky 0:02:04
45 Miles Scotson (Aus) Groupama – FDJ 0:02:54
46 Rafael Valls Ferri (Esp) Movistar Team 0:02:56
47 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto – Soudal 0:02:56
48 James Whelan (Aus) Team EF Education First 0:03:05
49 Nicholas White (Aus) UniSA-Australia 0:03:05
50 Kilian Frankiny (SUI) Groupama – FDJ 0:03:05
51 Lars Ytting Bak (Den) Team Dimension Data 0:03:05
52 Michael Valgren Andersen (Den) Team Dimension Data 0:03:05
53 Adam Hansen (Aus) Lotto – Soudal 0:03:05
54 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama – FDJ 0:03:05
55 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:03:05
56 Léo Vincent (Fra) Groupama – FDJ 0:03:05
57 Jarlinson Pantano Gomez (Col) Trek – Segafredo 0:03:12
58 Maarten Wynants (Bel) Team Jumbo – Visma 0:04:44
59 Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team 0:04:52
60 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates 0:04:52
61 Daniel Oss (Ita) Bora – Hansgrohe 0:04:52
62 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team 0:04:52
63 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain – Merida 0:04:52
64 Hector Carretero (Esp) Movistar Team 0:05:00
65 Davide Ballerini (Ita) Astana Pro Team 0:05:36
66 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team 0:05:36
67 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:05:36
68 Alberto Bettiol (Ita) Team EF Education First 0:05:36
69 Johannes Fröhlinger (GER) Team Sunweb 0:05:36
70 Luke Rowe (GBr) Team Sky 0:05:36
71 Roger Kluge (GER) Lotto – Soudal 0:05:40
72 Michael Mørkøv (Den) Deceuninck – Quick Step 0:05:40
73 Scott Davies (GBr) Team Dimension Data 0:05:40
74 Ivo Oliveira (Por) UAE Team Emirates 0:05:40
75 James Knox (GBr) Deceuninck – Quick Step 0:05:40
76 Lukasz Owsian (Pol) CCC Team 0:05:41
77 Joseph Rosskopf (USA) CCC Team 0:05:41
78 Marco Haller (AUT) Team Katusha – Alpecin 0:05:41
79 Ayden Toovey (Aus) UniSA-Australia 0:05:41
80 Patrick Bevin (NZl) CCC Team 0:05:41
81 Lachlan Morton (Aus) Team EF Education First 0:05:46
82 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton – Scott 0:05:53
83 Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton – Scott 0:05:53
84 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton – Scott 0:05:53
85 William Clarke (Aus) Trek – Segafredo 0:06:00
86 Michael Potter (Aus) UniSA-Australia 0:07:00
87 Caleb Ewan (Aus) Lotto – Soudal 0:07:00
88 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton – Scott 0:07:02
89 Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama – FDJ 0:07:02
90 Jasper Philipsen (Bel) UAE Team Emirates 0:07:18
91 Thomas Leezer (Ned) Team Jumbo – Visma 0:07:30
92 Cees Bol (Ned) Team Sunweb 0:07:30
93 Ryan Mullen (Irl) Trek – Segafredo 0:07:30
94 Jason Lea (Aus) UniSA-Australia 0:07:30
95 Gediminas Bagdonas (Ltu) Ag2r La Mondiale 0:08:30
96 Thomas De Gendt (Bel) Lotto – Soudal 0:09:13
97 Danny Van Poppel (Ned) Team Jumbo – Visma 0:09:13
98 Adam Blythe (GBr) Lotto – Soudal 0:09:41
99 Peter Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:09:41
100 Koen De Kort (Ned) Trek – Segafredo 0:09:41
101 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates 0:09:41
102 Christian Knees (GER) Team Sky 0:09:41
103 Nico Denz (GER) Ag2r La Mondiale 0:09:41
104 Nicholas Dlamini (RSA) Team Dimension Data 0:09:41
105 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:09:41
106 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:09:41
107 Oscar Gatto (Ita) Bora – Hansgrohe 0:09:41
108 Maciej Bodnar (Pol) Bora – Hansgrohe 0:09:41
109 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team 0:09:41
110 Mitchell Docker (Aus) Team EF Education First 0:09:41
111 Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) CCC Team 0:09:41
112 Jakub Mareczko (Ita) CCC Team 0:09:41
113 Tom Scully (NZl) Team EF Education First 0:09:41
114 Dmitrii Strakhov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:09:41
115 Lukas Pöstlberger (AUT) Bora – Hansgrohe 0:13:28
116 Marcel Sieberg (GER) Bahrain – Merida 0:13:41
117 Phil Bauhaus (GER) Bahrain – Merida 0:13:41
118 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo – Visma 0:13:41
119 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:13:41
120 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky 0:13:41
121 Maximilian Walscheid (GER) Team Sunweb 0:13:41
122 Neil Van Der Ploeg (Aus) UniSA-Australia 0:13:41
123 Elia Viviani (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:13:41
124 Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:13:41
125 Szymon Sajnok (Pol) CCC Team 0:13:41
126 Jens Debusschere (Bel) Team Katusha – Alpecin 0:13:41
127 Benoît Cosnefroy (Fra) Ag2r La Mondiale 0:13:41
128 Nathan Haas (Aus) Team Katusha – Alpecin 0:24:16
129 Alex Dowsett (GBr) Team Katusha – Alpecin 0:24:16
DNF Jaime Castrillo Zapater (Esp) Movistar Team
DNF Daniel McLay (GBr) Team EF Education First

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Daryl Impey (RSA) Mitchelton – Scott 20:30:42
2 Richie Porte (Aus) Trek – Segafredo 0:00:13
3 Wout Poels (Ned) Team Sky 0:00:17
4 Luis León Sanchez (Esp) Astana Pro Team 0:00:19
5 Rohan Dennis (Aus) Bahrain – Merida 0:00:26
6 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:00:33
7 Michael Woods (Can) Team EF Education First 0:00:38
8 Ruben Guerreiro (Por) Team Katusha – Alpecin 0:00:40
9 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:40
10 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:00:40
11 Ryan Gibbons (RSA) Team Dimension Data 0:00:43
12 George Bennett (NZl) Team Jumbo – Visma 0:00:43
13 Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates 0:00:43
14 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain – Merida 0:00:43
15 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 0:00:53
16 Dylan Van Baarle (Ned) Team Sky 0:00:53
17 Tom-Jelte Slagter (Ned) Team Dimension Data 0:01:01
18 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb 0:01:06
19 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton – Scott 0:01:18
20 Ben O’Connor (Aus) Team Dimension Data 0:01:27
21 Gregor Mühlberger (AUT) Bora – Hansgrohe 0:01:35
22 Eduard Prades Reverter (Esp) Movistar Team 0:01:36
23 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama – FDJ 0:01:37
24 Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Movistar Team 0:01:44
25 Steve Morabito (SUI) Groupama – FDJ 0:01:48
26 Chris Harper (Aus) UniSA-Australia 0:01:48
27 Hermann Pernsteiner (AUT) Bahrain – Merida 0:01:48
28 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 0:02:00
29 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck – Quick Step 0:02:01
30 Dylan Sunderland (Aus) UniSA-Australia 0:02:11
31 Robert Gesink (Ned) Team Jumbo – Visma 0:02:12
32 Pierre Latour (Fra) Ag2r La Mondiale 0:02:21
33 Jay McCarthy (Aus) Bora – Hansgrohe 0:02:31
34 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton – Scott 0:02:45
35 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo – Visma 0:03:01
36 Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto – Soudal 0:03:16
37 Michael Valgren Andersen (Den) Team Dimension Data 0:04:00
38 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:04:33
39 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain – Merida 0:05:19
40 Lars Ytting Bak (Den) Team Dimension Data 0:05:23
41 Patrick Bevin (NZl) CCC Team 0:05:38
42 Rafael Valls Ferri (Esp) Movistar Team 0:05:47
43 Miles Scotson (Aus) Groupama – FDJ 0:06:07
44 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky 0:07:07
45 Hector Carretero (Esp) Movistar Team 0:07:24
46 James Whelan (Aus) Team EF Education First 0:07:47
47 Hubert Dupont (Fra) Ag2r La Mondiale 0:08:06
48 James Knox (GBr) Deceuninck – Quick Step 0:08:24
49 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain – Merida 0:08:49
50 Peter Stetina (USA) Trek – Segafredo 0:09:05
51 Jarlinson Pantano Gomez (Col) Trek – Segafredo 0:09:07
52 Daniel Oss (Ita) Bora – Hansgrohe 0:09:40
53 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates 0:09:55
54 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto – Soudal 0:09:55
55 Peter Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:10:16
56 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team 0:10:48
57 Dmitrii Strakhov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:11:19
58 Nicholas White (Aus) UniSA-Australia 0:11:38
59 Scott Davies (GBr) Team Dimension Data 0:12:04
60 Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team 0:12:09
61 Marco Haller (AUT) Team Katusha – Alpecin 0:12:11
62 Joseph Rosskopf (USA) CCC Team 0:13:47
63 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team 0:13:48
64 Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton – Scott 0:14:46
65 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton – Scott 0:14:58
66 Ryan Mullen (Irl) Trek – Segafredo 0:15:55
67 Victor De La Parte (Esp) CCC Team 0:15:57
68 Danny Van Poppel (Ned) Team Jumbo – Visma 0:16:25
69 Kilian Frankiny (SUI) Groupama – FDJ 0:16:27
70 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama – FDJ 0:16:27
71 Thomas Leezer (Ned) Team Jumbo – Visma 0:16:52
72 Clément Chevrier (Fra) Ag2r La Mondiale 0:16:57
73 Ayden Toovey (Aus) UniSA-Australia 0:16:59
74 Thomas De Gendt (Bel) Lotto – Soudal 0:17:20
75 Adam Hansen (Aus) Lotto – Soudal 0:18:10
76 Alberto Bettiol (Ita) Team EF Education First 0:18:33
77 Jasper Philipsen (Bel) UAE Team Emirates 0:18:41
78 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton – Scott 0:19:08
79 Johannes Fröhlinger (GER) Team Sunweb 0:19:22
80 Léo Vincent (Fra) Groupama – FDJ 0:19:50
81 Nans Peters (Fra) Ag2r La Mondiale 0:20:14
82 Lachlan Morton (Aus) Team EF Education First 0:20:23
83 Davide Ballerini (Ita) Astana Pro Team 0:21:22
84 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton – Scott 0:21:51
85 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:22:06
86 Tom Scully (NZl) Team EF Education First 0:22:10
87 Christian Knees (GER) Team Sky 0:22:23
88 Ivo Oliveira (Por) UAE Team Emirates 0:22:37
89 Luke Rowe (GBr) Team Sky 0:23:00
90 Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama – FDJ 0:23:05
91 Maarten Wynants (Bel) Team Jumbo – Visma 0:23:17
92 Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team 0:23:56
93 Mitchell Docker (Aus) Team EF Education First 0:23:57
94 Phil Bauhaus (GER) Bahrain – Merida 0:24:14
95 Caleb Ewan (Aus) Lotto – Soudal 0:24:21
96 William Clarke (Aus) Trek – Segafredo 0:24:29
97 Maciej Bodnar (Pol) Bora – Hansgrohe 0:24:33
98 Lukasz Owsian (Pol) CCC Team 0:24:52
99 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:25:46
100 Nicholas Dlamini (RSA) Team Dimension Data 0:25:57
101 Michael Mørkøv (Den) Deceuninck – Quick Step 0:26:11
102 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:26:51
103 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team 0:27:02
104 Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:27:05
105 Michael Potter (Aus) UniSA-Australia 0:27:06
106 Koen De Kort (Ned) Trek – Segafredo 0:27:08
107 Jason Lea (Aus) UniSA-Australia 0:27:23
108 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo – Visma 0:27:37
109 Cees Bol (Ned) Team Sunweb 0:27:54
110 Roger Kluge (GER) Lotto – Soudal 0:28:44
111 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates 0:30:24
112 Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) CCC Team 0:30:39
113 Adam Blythe (GBr) Lotto – Soudal 0:30:39
114 Jakub Mareczko (Ita) CCC Team 0:31:06
115 Nico Denz (GER) Ag2r La Mondiale 0:31:14
116 Gediminas Bagdonas (Ltu) Ag2r La Mondiale 0:32:00
117 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky 0:33:27
118 Jens Debusschere (Bel) Team Katusha – Alpecin 0:33:29
119 Elia Viviani (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:33:56
120 Maximilian Walscheid (GER) Team Sunweb 0:34:07
121 Neil Van Der Ploeg (Aus) UniSA-Australia 0:34:13
122 Marcel Sieberg (GER) Bahrain – Merida 0:34:22
123 Oscar Gatto (Ita) Bora – Hansgrohe 0:36:35
124 Benoît Cosnefroy (Fra) Ag2r La Mondiale 0:36:48
125 Nathan Haas (Aus) Team Katusha – Alpecin 0:37:21
126 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:40:32
127 Lukas Pöstlberger (AUT) Bora – Hansgrohe 0:41:13
128 Alex Dowsett (GBr) Team Katusha – Alpecin 0:42:54
129 Szymon Sajnok (Pol) CCC Team 0:47:58