fot. Deceuninck - Quick Step

Zwycięstwem Elii Vivianiego (Deceuninck – Quick Step) zakończył się pierwszy etap Tour Down Under. Włoch został też pierwszym liderem imprezy.

Pierwszy etap australijskiej imprezy prowadził z North Adelaide do Port Adelaide i liczył 129 kilometrów. Mimo stosunkowo pagórkowatego terenu w środkowej części rywalizacji, do głosu mieli dojść sprinterzy.

Tym razem, pierwszą ucieczkę w sezonie 2019, stosunkowo szybko po starcie złożyli Patrick Bevin (CCC Team), Michael Storer (Sunweb) oraz Jason Lea (UniSA – Australia). Początkowo w czołówce znajdował się także Artyom Zakharov (Astana), lecz on szybciej zrezygnował z jazdy na czele. Maksymalna przewaga harcowników wynosiła około cztery minuty, co nie dawało wielu nadziei na dojechanie do mety, tym bardziej, że peleton nie chciał odpuszczać pierwszego dnia rywalizacji w sezonie 2019.

Ostatecznie ucieczka została zlikwidowana przez ekipy sprinterskie już 38 kilometrów przed kreską. Wówczas rozpoczęły się już wielkie przygotowania do finałowego, płaskiego finiszu. W nim ostatecznie najlepszy okazał się Elia Viviani (Deceuninck – Quick Step), który został też pierwszym liderem wyścigu. Podium uzupełnili Max Walscheid (Sunweb) oraz Jakub Mareczko (CCC Team).

Wyniki:
1 VIVIANI Elia (DECEUNINCK – QUICK – STEP) 3:19:47
2 WALSCHEID Maximilian Richard (TEAM SUNWEB) 0:00:00
3 MARECZKO Jakub (CCC TEAM) 0:00:00
4 BAUHAUS Phil (BAHRAIN – MERIDA) 0:00:00
5 GIBBONS Ryan (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:00
6 PHILIPSEN Jasper (UAE TEAM EMIRATES) 0:00:00
7 HALVORSEN Kristoffer (TEAM SKY) 0:00:00
8 SAGAN Peter (BORA – HANSGROHE) 0:00:00
9 VAN POPPEL Danny (TEAM JUMBO – VISMA) 0:00:00
10 HOELGAARD Daniel (GROUPAMA – FDJ) 0:00:00
11 IMPEY Daryl (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:00
12 BALLERINI Davide (ASTANA PRO TEAM) 0:00:00
13 MCLAY Daniel (EF EDUCATION FIRST) 0:00:00
14 REIJNEN Kiel (TREK – SEGAFREDO) 0:00:00
15 STRAKHOV Dmitrii (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:00
16 COSNEFROY Benoit (AG2R LA MONDIALE) 0:00:00
17 HAAS Nathan (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:00
18 ULISSI Diego (UAE TEAM EMIRATES) 0:00:00
19 POGACAR Tadej (UAE TEAM EMIRATES) 0:00:00
20 SUTTERLIN Jasha (MOVISTAR TEAM) 0:00:00
21 POLANC Jan (UAE TEAM EMIRATES) 0:00:00
22 HAMILTON Christopher (TEAM SUNWEB) 0:00:00
23 EWAN Caleb (LOTTO – SOUDAL) 0:00:00
24 BEVIN Patrick (CCC TEAM) 0:00:00
25 MAS Lluis (MOVISTAR TEAM) 0:00:00
26 POELS Wout (TEAM SKY) 0:00:00
27 GUERRIRO Ruben (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:00
28 BENNETT George (TEAM JUMBO – VISMA) 0:00:00
29 SANCHEZ GIL Luis Leon (ASTANA PRO TEAM) 0:00:00
30 VAN DER PLOEG Neil (UNISA – AUSTRALIA) 0:00:00
31 HALLER Marco (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:00
32 LATOUR Pierre-Roger (AG2R LA MONDIALE) 0:00:00
33 SAJNOK Szymon (CCC TEAM) 0:00:00
34 MEYER Cameron (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:00
35 SCOTSON Miles (GROUPAMA – FDJ) 0:00:00
36 HAMILTON Lucas (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:00
37 WOODS Michael (EF EDUCATION FIRST) 0:00:00
38 DE KORT Koen (TREK – SEGAFREDO) 0:00:00
39 DLAMINI Nicholas (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:00
40 DEBUSSCHERE Jens (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:00
41 LUDVIGSSON Tobias (GROUPAMA – FDJ) 0:00:00
42 DOULL Owain (TEAM SKY) 0:00:00
43 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose (CCC TEAM) 0:00:00
44 EDMONDSON Alexander (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:00
45 PETERS Nans (AG2R LA MONDIALE) 0:00:00
46 DE VREESE Laurens (ASTANA PRO TEAM) 0:00:00
47 HEPBURN Michael (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:00
48 VAN BAARLE Dylan (TEAM SKY) 0:00:00
49 HARPER Chris (UNISA – AUSTRALIA) 0:00:00
50 SLAGTER Tom-Jelte (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:00
51 GESINK Robert (TEAM JUMBO – VISMA) 0:00:00
52 DEVENYNS Dries (DECEUNINCK – QUICK – STEP) 0:00:00
53 MCCARTHY Jay (BORA – HANSGROHE) 0:00:00
54 KUZNETSOV Viacheslav (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:00
55 O’CONNOR Ben (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:00
56 HAUSSLER Heinrich (BAHRAIN – MERIDA) 0:00:00
57 PRADES REVERTER Eduard (MOVISTAR TEAM) 0:00:00
58 LINDEMAN Bert-Jan (TEAM JUMBO – VISMA) 0:00:00
59 PORTE Richie (TREK – SEGAFREDO) 0:00:00
60 FERNANDEZ Ruben (MOVISTAR TEAM) 0:00:00
61 MUHLBERGER Gregor (BORA – HANSGROHE) 0:00:00
62 OWSIAN Łukasz (CCC TEAM) 0:00:00
63 MORKOV Michael (DECEUNINCK – QUICK – STEP) 0:00:00
64 BAGDONAS Gediminas (AG2R LA MONDIALE) 0:00:00
65 CASTRILLO ZAPATER Jaime (MOVISTAR TEAM) 0:00:00
66 KLUGE Roger (LOTTO – SOUDAL) 0:00:00
67 ROWE Luke (TEAM SKY) 0:00:00
68 CARRETERO Hector (MOVISTAR TEAM) 0:00:00
69 OLIVEIRA ALVES Ivo Emanuel (UAE TEAM EMIRATES) 0:00:00
70 HONORÉ Mikkel Frolich (DECEUNINCK – QUICK – STEP) 0:00:00
71 SABATINI Fabio (DECEUNINCK – QUICK – STEP) 0:00:00
72 DOWSETT Alex (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:00
73 HINDLEY Jai (TEAM SUNWEB) 0:00:00
74 ARASHIRO Yukiya (BAHRAIN – MERIDA) 0:00:00
75 ROSSKOPF Joseph (CCC TEAM) 0:00:00
76 VALLS Rafael (MOVISTAR TEAM) 0:00:00
77 BAK Lars Ytting (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:00
78 SUNDERLAND Dylan (UNISA – AUSTRALIA) 0:00:00
79 CHEVRIER Clément (AG2R LA MONDIALE) 0:00:00
80 PANTANO Jarlinson (TREK – SEGAFREDO) 0:00:00
81 LEA Jason (UNISA – AUSTRALIA) 0:00:00
82 MORABITO Steve (GROUPAMA – FDJ) 0:00:00
83 DE LA PARTE Victor (CCC TEAM) 0:00:00
84 POZZOVIVO Domenico (BAHRAIN – MERIDA) 0:00:00
85 STETINA Peter (TREK – SEGAFREDO) 0:00:00
86 LADAGNOUS Matthieu (GROUPAMA – FDJ) 0:00:00
87 CLARKE William (TREK – SEGAFREDO) 0:00:00
88 ZAKHAROV Artyom (ASTANA PRO TEAM) 0:00:00
89 VALGREN ANDERSEN Michael (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:00
90 LEEZER Thomas (TEAM JUMBO – VISMA) 0:00:00
91 KNEES Christian (TEAM SKY) 0:00:00
92 FRANKINY Kilian (GROUPAMA – FDJ) 0:00:00
93 TOOVEY Ayden (UNISA – AUSTRALIA) 0:00:00
94 DENNIS Rohan (BAHRAIN – MERIDA) 0:00:00
95 DURBRIDGE Luke (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:00
96 DUPONT Hubert (AG2R LA MONDIALE) 0:00:00
97 WHELAN James (EF EDUCATION FIRST) 0:00:00
98 ELISSONDE Kenny (TEAM SKY) 0:00:00
99 STORER Michael (TEAM SUNWEB) 0:00:00
100 CAVAGNA Rémi (DECEUNINCK – QUICK – STEP) 0:00:00
101 HAGEN Carl Fredrik (LOTTO – SOUDAL) 0:00:00
102 DENZ Nico (AG2R LA MONDIALE) 0:00:00
103 FOMINYKH Daniil (ASTANA PRO TEAM) 0:00:00
104 VINCENT Léo (GROUPAMA – FDJ) 0:00:00
105 BYSTRØM Sven Erik (UAE TEAM EMIRATES) 0:00:00
106 GIDICH Yevgeniy (ASTANA PRO TEAM) 0:00:00
107 KNOX James (DECEUNINCK – QUICK – STEP) 0:00:00
108 PERNSTEINER Hermann (BAHRAIN – MERIDA) 0:00:00
109 DAVIES Scott (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:00
110 HAYMAN Mathew (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:00
111 SUTHERLAND Rory (UAE TEAM EMIRATES) 0:00:00
112 FRÖHLINGER Johannes (TEAM SUNWEB) 0:00:00
113 POTTER Michael (UNISA – AUSTRALIA) 0:00:00
114 DE GENDT Thomas (LOTTO – SOUDAL) 0:00:00
115 HANSEN Adam (LOTTO – SOUDAL) 0:00:00
116 BOARO Manuele (ASTANA PRO TEAM) 0:00:15
117 SIEBERG Marcel (BAHRAIN – MERIDA) 0:00:24
118 HOFSTEDE Lennard (TEAM JUMBO – VISMA) 0:00:30
119 BLYTHE Adam (LOTTO – SOUDAL) 0:00:30
120 MULLEN Ryan (TREK – SEGAFREDO) 0:00:32
121 BOL Cees (TEAM SUNWEB) 0:00:32
122 MARCZYŃSKI Tomasz (LOTTO – SOUDAL) 0:00:40
123 BETTIOL Alberto (EF EDUCATION FIRST) 0:00:40
124 GATTO Oscar (BORA – HANSGROHE) 0:00:43
125 OSS Daniel (BORA – HANSGROHE) 0:00:43
126 BODNAR Maciej (BORA – HANSGROHE) 0:00:43
127 WHITE Nick (UNISA – AUSTRALIA) 0:00:53
128 WYNANTS Maarten (TEAM JUMBO – VISMA) 0:00:56
129 KANTER Max (TEAM SUNWEB) 0:00:56
130 PÖSTLBERGER Lukas (BORA – HANSGROHE) 0:00:56
131 SCULLY Thomas (EF EDUCATION FIRST) 0:01:29
132 DOCKER Mitchell (EF EDUCATION FIRST) 0:01:54
133 MORTON Lachlan (EF EDUCATION FIRST) 0:03:17

Klasyfikacja generalna:
1 VIVIANI Elia (DECEUNINCK – QUICK – STEP) 3:19:37
2 WALSCHEID Maximilian Richard (TEAM SUNWEB) 0:00:04
3 BEVIN Patrick (CCC TEAM) 0:00:05
4 STORER Michael (TEAM SUNWEB) 0:00:05
5 MARECZKO Jakub (CCC TEAM) 0:00:06
6 LEA Jason (UNISA – AUSTRALIA) 0:00:08
7 BAUHAUS Phil (BAHRAIN – MERIDA) 0:00:10
8 GIBBONS Ryan (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:10
9 PHILIPSEN Jasper (UAE TEAM EMIRATES) 0:00:10
10 HALVORSEN Kristoffer (TEAM SKY) 0:00:10
11 SAGAN Peter (BORA – HANSGROHE) 0:00:10
12 VAN POPPEL Danny (TEAM JUMBO – VISMA) 0:00:10
13 HOELGAARD Daniel (GROUPAMA – FDJ) 0:00:10
14 IMPEY Daryl (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:10
15 BALLERINI Davide (ASTANA PRO TEAM) 0:00:10
16 MCLAY Daniel (EF EDUCATION FIRST) 0:00:10
17 REIJNEN Kiel (TREK – SEGAFREDO) 0:00:10
18 STRAKHOV Dmitrii (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:10
19 COSNEFROY Benoit (AG2R LA MONDIALE) 0:00:10
20 HAAS Nathan (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:10
21 ULISSI Diego (UAE TEAM EMIRATES) 0:00:10
22 POGACAR Tadej (UAE TEAM EMIRATES) 0:00:10
23 SUTTERLIN Jasha (MOVISTAR TEAM) 0:00:10
24 POLANC Jan (UAE TEAM EMIRATES) 0:00:10
25 HAMILTON Christopher (TEAM SUNWEB) 0:00:10
26 EWAN Caleb (LOTTO – SOUDAL) 0:00:10
27 MAS Lluis (MOVISTAR TEAM) 0:00:10
28 POELS Wout (TEAM SKY) 0:00:10
29 GUERRIRO Ruben (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:10
30 BENNETT George (TEAM JUMBO – VISMA) 0:00:10
31 SANCHEZ GIL Luis Leon (ASTANA PRO TEAM) 0:00:10
32 VAN DER PLOEG Neil (UNISA – AUSTRALIA) 0:00:10
33 HALLER Marco (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:10
34 LATOUR Pierre-Roger (AG2R LA MONDIALE) 0:00:10
35 SAJNOK Szymon (CCC TEAM) 0:00:10
36 MEYER Cameron (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:10
37 SCOTSON Miles (GROUPAMA – FDJ) 0:00:10
38 HAMILTON Lucas (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:10
39 WOODS Michael (EF EDUCATION FIRST) 0:00:10
40 DE KORT Koen (TREK – SEGAFREDO) 0:00:10
41 DLAMINI Nicholas (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:10
42 DEBUSSCHERE Jens (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:10
43 LUDVIGSSON Tobias (GROUPAMA – FDJ) 0:00:10
44 DOULL Owain (TEAM SKY) 0:00:10
45 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose (CCC TEAM) 0:00:10
46 EDMONDSON Alexander (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:10
47 PETERS Nans (AG2R LA MONDIALE) 0:00:10
48 DE VREESE Laurens (ASTANA PRO TEAM) 0:00:10
49 HEPBURN Michael (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:10
50 VAN BAARLE Dylan (TEAM SKY) 0:00:10
51 HARPER Chris (UNISA – AUSTRALIA) 0:00:10
52 SLAGTER Tom-Jelte (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:10
53 GESINK Robert (TEAM JUMBO – VISMA) 0:00:10
54 DEVENYNS Dries (DECEUNINCK – QUICK – STEP) 0:00:10
55 MCCARTHY Jay (BORA – HANSGROHE) 0:00:10
56 KUZNETSOV Viacheslav (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:10
57 O’CONNOR Ben (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:10
58 HAUSSLER Heinrich (BAHRAIN – MERIDA) 0:00:10
59 PRADES REVERTER Eduard (MOVISTAR TEAM) 0:00:10
60 LINDEMAN Bert-Jan (TEAM JUMBO – VISMA) 0:00:10
61 PORTE Richie (TREK – SEGAFREDO) 0:00:10
62 FERNANDEZ Ruben (MOVISTAR TEAM) 0:00:10
63 MUHLBERGER Gregor (BORA – HANSGROHE) 0:00:10
64 OWSIAN Łukasz (CCC TEAM) 0:00:10
65 MORKOV Michael (DECEUNINCK – QUICK – STEP) 0:00:10
66 BAGDONAS Gediminas (AG2R LA MONDIALE) 0:00:10
67 CASTRILLO ZAPATER Jaime (MOVISTAR TEAM) 0:00:10
68 KLUGE Roger (LOTTO – SOUDAL) 0:00:10
69 ROWE Luke (TEAM SKY) 0:00:10
70 CARRETERO Hector (MOVISTAR TEAM) 0:00:10
71 OLIVEIRA ALVES Ivo Emanuel (UAE TEAM EMIRATES) 0:00:10
72 HONORÉ Mikkel Frolich (DECEUNINCK – QUICK – STEP) 0:00:10
73 SABATINI Fabio (DECEUNINCK – QUICK – STEP) 0:00:10
74 DOWSETT Alex (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:10
75 HINDLEY Jai (TEAM SUNWEB) 0:00:10
76 ARASHIRO Yukiya (BAHRAIN – MERIDA) 0:00:10
77 ROSSKOPF Joseph (CCC TEAM) 0:00:10
78 VALLS Rafael (MOVISTAR TEAM) 0:00:10
79 BAK Lars Ytting (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:10
80 SUNDERLAND Dylan (UNISA – AUSTRALIA) 0:00:10
81 CHEVRIER Clément (AG2R LA MONDIALE) 0:00:10
82 PANTANO Jarlinson (TREK – SEGAFREDO) 0:00:10
83 MORABITO Steve (GROUPAMA – FDJ) 0:00:10
84 DE LA PARTE Victor (CCC TEAM) 0:00:10
85 POZZOVIVO Domenico (BAHRAIN – MERIDA) 0:00:10
86 STETINA Peter (TREK – SEGAFREDO) 0:00:10
87 LADAGNOUS Matthieu (GROUPAMA – FDJ) 0:00:10
88 CLARKE William (TREK – SEGAFREDO) 0:00:10
89 ZAKHAROV Artyom (ASTANA PRO TEAM) 0:00:10
90 VALGREN ANDERSEN Michael (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:10
91 LEEZER Thomas (TEAM JUMBO – VISMA) 0:00:10
92 KNEES Christian (TEAM SKY) 0:00:10
93 FRANKINY Kilian (GROUPAMA – FDJ) 0:00:10
94 TOOVEY Ayden (UNISA – AUSTRALIA) 0:00:10
95 DENNIS Rohan (BAHRAIN – MERIDA) 0:00:10
96 DURBRIDGE Luke (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:10
97 DUPONT Hubert (AG2R LA MONDIALE) 0:00:10
98 WHELAN James (EF EDUCATION FIRST) 0:00:10
99 ELISSONDE Kenny (TEAM SKY) 0:00:10
100 CAVAGNA Rémi (DECEUNINCK – QUICK – STEP) 0:00:10
101 HAGEN Carl Fredrik (LOTTO – SOUDAL) 0:00:10
102 DENZ Nico (AG2R LA MONDIALE) 0:00:10
103 FOMINYKH Daniil (ASTANA PRO TEAM) 0:00:10
104 VINCENT Léo (GROUPAMA – FDJ) 0:00:10
105 BYSTRØM Sven Erik (UAE TEAM EMIRATES) 0:00:10
106 GIDICH Yevgeniy (ASTANA PRO TEAM) 0:00:10
107 KNOX James (DECEUNINCK – QUICK – STEP) 0:00:10
108 PERNSTEINER Hermann (BAHRAIN – MERIDA) 0:00:10
109 DAVIES Scott (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:10
110 HAYMAN Mathew (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:10
111 SUTHERLAND Rory (UAE TEAM EMIRATES) 0:00:10
112 FRÖHLINGER Johannes (TEAM SUNWEB) 0:00:10
113 POTTER Michael (UNISA – AUSTRALIA) 0:00:10
114 DE GENDT Thomas (LOTTO – SOUDAL) 0:00:10
115 HANSEN Adam (LOTTO – SOUDAL) 0:00:10
116 BOARO Manuele (ASTANA PRO TEAM) 0:00:25
117 SIEBERG Marcel (BAHRAIN – MERIDA) 0:00:34
118 HOFSTEDE Lennard (TEAM JUMBO – VISMA) 0:00:40
119 BLYTHE Adam (LOTTO – SOUDAL) 0:00:40
120 MULLEN Ryan (TREK – SEGAFREDO) 0:00:42
121 BOL Cees (TEAM SUNWEB) 0:00:42
122 MARCZYŃSKI Tomasz (LOTTO – SOUDAL) 0:00:50
123 BETTIOL Alberto (EF EDUCATION FIRST) 0:00:50
124 GATTO Oscar (BORA – HANSGROHE) 0:00:53
125 OSS Daniel (BORA – HANSGROHE) 0:00:53
126 BODNAR Maciej (BORA – HANSGROHE) 0:00:53
127 WHITE Nick (UNISA – AUSTRALIA) 0:01:03
128 WYNANTS Maarten (TEAM JUMBO – VISMA) 0:01:06
129 KANTER Max (TEAM SUNWEB) 0:01:06
130 PÖSTLBERGER Lukas (BORA – HANSGROHE) 0:01:06
131 SCULLY Thomas (EF EDUCATION FIRST) 0:01:39
132 DOCKER Mitchell (EF EDUCATION FIRST) 0:02:04
133 MORTON Lachlan (EF EDUCATION FIRST) 0:03:27