Fot. Trek Bikes

Podczas Saitama Criterium zawodnicy korzystający z osprzętu amerykańskiej firmy mieli na swoich rowerach założoną nową wersję słynnego eTap – wygląda na to, że po Campagnolo tym razem SRAM wprowadzi 12-rzędowe kasety!

Ciekawie wygląda „taktyka” w projektowaniu kaset – Campagnolo twierdzi, że 12 rzędów pozwoli na zmniejszenie „przeskoków” pomiędzy kolejnymi przełożeniami. SRAM z kolei chce zapewnić większy zakres korzystając z mniejszych zębatek – układ 11-28 zostanie zastąpiony 10-28, co zwiększy procentowy stosunek z 255% na 280%, a więc więcej niż 11-30 w Shimano. Żeby obsłużyć większą kasetę z zębatką 10T SRAM skorzystał z bębenka nazwanego XDr, który jest szosową wersją XD używanego w grupie SRAM Eagle w rowerach MTB. To oznacza, że nie powinno być problemów z dopasowaniem do obecnych bębenków.

Ciekawie wygląda sprawa tarczy w korbie – na rowerach zawodowców w Japonii dziennikarze cyclingtips zauważyli zestawy 48/35 i 50/37. Od razu trzeba zaznaczyć – 48-10 daje niemal identyczne przełożenie jak „tradycyjne” 53-11, a 35-28 to zaledwie jeden „ząbek” różnicy od 34-28 używanego na najtrudniejszych podjazdach.

Cieszy też fakt, że SRAM udoskonalił system „sprzęgła”, który wcześniej pojawił się w Shimano Dura-Ace i Ultegra. Dzięki sprężynie przerzutka nie wibruje tak mocno jak sztywniejsze konstrukcje, co zapobiega spadaniu łańcucha. Przy okazji – łańcuch jest asymetryczny – zewnętrzna część tworzy prostą linię, a tylko wewnętrzna ma odpowiednie do zębów zagięcia.

Niewielka zmiana czeka z kolei w kwestii klamkomanetek bezprzewodowego systemu. Obecne, wyróżniające się „kwadratowością” są bardzo wygodne i jedyną widoczną na pierwszy rzut oka różnicą wydaje się być zmniejszenie objętości, co poprawi chwyt. Poza tym gumy mają troszkę inną teksturę, co ma zapobiegać ślizganiu dłoni.

Na razie nie wiadomo kiedy SRAM oficjalnie potwierdzi wprowadzenie nowego Red eTap – wygląda jednak na to, że w przyszłym sezonie zawodnicy korzystający z produktów amerykańskiej firmy będą mogli „pobawić się” nowym systemem.