Choć w sezonie 2018 kolarska Proliga nie została zorganizowana przez PZKol, nie oznacza to, iż nie należy wyróżnić najlepszego zawodnika polskiego peletonu. Tym razem został nim Maciej Paterski (Wibatech – Merx 7R). Najlepszym orlikiem został Szymon Sajnok (CCC Sprandi Polkowice).

By jak najlepiej przełożyć zeszłoroczną klasyfikacją na sezon 2018, skorzystaliśmy z przeliczników używanych przez PZKol. Oczywiście w punktacji uznane zostały wyścigi organizowane w Polsce, posiadające kategorię UCI. Wszystkie pozostałe liczby pozostały bez zmian. Całość przeliczników dostępna jest tutaj.

Jak się ostatecznie okazało, najskuteczniejszym zawodnikiem sezonu był Maciej Paterski (Wibatech – Merx 7R), który pokonał Mateusza Taciaka (CCC Sprandi Polkowice) i Łukasza Owsiana (CCC Sprandi Polkowice). Wśród orlików najlepszy był za to Szymon Sajnok (CCC Sprandi Polkowice), który pewnie wyprzedził Filipa Maciejuka (Leopard) i Alana Banaszka (CCC Sprandi Polkowice). Co ciekawe, dzięki świetnym występom w mistrzostwach Polski, na bardzo wysokich lokatach znaleźli się Maciej Bodnar (BORA – hansgrohe) i Michał Kwiatkowski (Sky).

Poniżej prezentujemy pełną tabelę wyników:

1Maciej PaterskiWibatech – Merx 7R294
2Mateusz TaciakCCC Sprandi Polkowice262
3Łukasz OwsianCCC Sprandi Polkowice250
4Maciej BodnarBORA – hansgrohe218
5Michał KwiatkowskiSky200
6Sylwester JaniszewskiWibatech – Merx 7R198
7Szymon SajnokCCC Sprandi PolkowiceOR180
8Paweł CieślikCCC Sprandi Polkowice160
9Filip MaciejukLeopardOR146
10Grzegorz StępniakWibatech – Merx 7R131
11Adrian BanaszekVoster ATS121
12Paweł FranczakHurom118
13Marek RutkiewiczWibatech – Merx 7R113
14Kamil GradekCCC Sprandi Polkowice112
15Kamil ZielińskiHurom104
16Patryk StoszCCC Sprandi Polkowice100
17Eryk LatońHurom95
18Marcin BiałobłockiNopinz89
19Adam StachowiakVoster ATS85
20Mateusz GrabisVoster ATS75
21Bartosz WarchołWibatech – Merx 7R74
22Michał PodlaskiVoster ATS71
23Mateusz KomarVoster ATS70
24Piotr KonwaElkov – Author69
25Tobiasz Pawlak63
26Alan BanaszekCCC Sprandi PolkowiceOR62
27Karol DomagalskiOne Pro Cycling57
28Kamil MałeckiCCC Sprandi PolkowiceOR54
29Paweł BernasCCC Sprandi Polkowice54
30Jakub KaczmarekHurom50
31Michał GołaśSky40
32Adrian KurekCCC Sprandi Polkowice35
33Szymon RekitaLeopard25
34Leszek PlucińskiCCC Sprandi Polkowice25
35Piotr PękalaMostostal PuławyOR25
36Norbert BanaszekWibatech – Merx 7R23
37Łukasz WiśniowskiSky22
38Emanuel PiaskowyHurom20
39Adrian BrzózkaJBG2 – MTB20
40Andrzej BartkiewiczHurom19
41Jakub MuriasUCI WCC TeamOR17
42Michał PalutaCCC Sprandi Polkowice17
43Karol KuklewiczTC Chrobry Scott GłogówOR17
44Wojciech ZiółkowskiDomin15
45Bartłomiej WojtanekTC Chrobry Scott GłogówOR15
46Artur DetkoDomin15
47Jarosław MaryczWibatech – Merx 7R12
48Szymon KrawczykVoster ATSOR12
49Marceli BogusławskiHuromOR11
50Piotr BrożynaCCC Sprandi Polkowice10
51Adrian HonkiszWibatech – Merx 7R9
52Adrian Tekliński8
53Adam WójcikDomin8
54Dawid BurczakTarnovia Tarnowo PodgórneOR8
55Jacek MorajkoWibatech – Merx 7R8
56Damian SławekGKS CartusiaOR6
57Bartłomiej ProćMostostal PuławyOR5
58Bartosz RudykOR5
59Sebastian MatusiakOR4
60Mateusz KostańskiTarnovia Tarnowo PodgórneOR3
61Artur JatczakTC Chrobry Scott GłogówOR2
62Mateusz NowaczekVoster ATS2
63Mariusz GąsiorowskiOR2
64Patryk GóreckiMostostal PuławyOR2
65Przemysław SobierajVoster ATS2
66Mateusz NieborasJBG2 – MTBOR2
67Kacper KistowskiWibatech – Merx 7ROR1
68Paweł SzóstkaTC Chrobry Scott GłogówOR1
69Adam KuśDelio Gallina ColosioOR1
70Wojciech SykałaWibatech – Merx 7R1