Quick-Step Floors / © Tim De Waele

Globalizacja kolarstwa następuje zgodnie z planem. Dziś oficjalnie światło dzienne ujrzał projekt chińskiego zespołu, którego celem jest wejście do cyklu World Tour i wygranie Tour de France.

O planach zbudowania chińskiej potęgi mówiło się już od jakiegoś czasu. Teraz wszystkie informacje zostały tylko potwierdzone. “Global Cycling Project” bo taką nazwę póki co ma ekipa, szykuje się już do działania.

Zespół tworzony przez Briana Smitha i Shane’a Suttona ma wielkie plany. Ich głównym celem jest wygranie Tour de France 2024 pod chińską banderą. Co ciekawe, póki co główny sponsor ekipy nie został jeszcze zaprezentowany, lecz zgodnie z informacjami podawanymi przez zarząd, jest to prawdziwa “gruba ryba”.

Zgodnie z ostatnią reformą cyklu World Tour przez UCI z Davidem Lappartientem na czele, zespół mógłby się starać o licencję World Tour już przed sezonem 2020, bądź dopiero przed 2023 rokiem. Jak można się domyślać, zespół próbowałby wejść do grona największych ekip w peletonie dzięki zawodnikom z wysokim miejscem w rankingu światowym, podobnie do ekipy Bahrain – Merida na samym początku działania.

Dodatkowo, najważniejszym celem zespołu jest wygranie Tour de France w roku 2024. To oznacza, iż już lada moment w peletonie może pojawić się gracz pokroju Team Sky, który byłby w stanie zdetronizować znakomity zespół z Wielkiej Brytanii.

Póki co nie wiadomo też, jak duży udział w składzie mieliby kolarze z samych Chin.