fot. Dimension Data

Amerykanin Ben King z drużyny Dimension Data wygrał czwarty etap wyścigu Vuelta a España 2018 po całym dniu spędzonym w ucieczce. Dobrze dysponowany Michał Kwiatkowski (Team Sky) obronił prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Duży wpływ na rywalizację miał upał. 

O tym etapie mówiło się zanim jeszcze się rozpoczął, że jadąc po jego trasie nie można wyścigu wygrać, ale można go przegrać. Na metę bowiem prowadził podjazd Puerto de Alfacar (I kat.; dł. 12,4 km; śr. nach. 5,4%), zatem kolarze podeszli dziś do pierwszego poważnego testu z jazdy w górach. Łączny dystans z Vélez-Málaga do Alfacar. Sierra de la Alfaguara wynosił 161,4 km.

W ucieczce dnia jechało dziewięciu kolarzy: lider klasyfikacji górskiej Luis Ángel Maté (Cofidis), Ben King (Dimension Data), Ben Gastauer (AG2R), Nikita Stalnov (Astana), Pierre Rolland (EF Education First-Drapac), Aritz Bagües (Euskadi-Murias), Jelle Wallays (Lotto-Soudal) oraz Lars Boom (LottoNL-Jumbo).

Na pierwszej górskiej premii Maté ponownie nie pozostawił szans rywalom i po raz kolejny umocnił się na czele klasyfikacji górskiej.

Choć w pewnym momencie mogło się wydawać, że powtórzy się scenariusz z poprzednich etapów, kiedy to ucieczka odjeżdżała tylko po punkty na górskich premiach, to mniej więcej 50 kilometrów przed metą stało się jasne, że tym razem harcownicy powalczą o etapowe zwycięstwo, bowiem różnica w stosunku do peletonu zaczęła się powiększać.

Nie była to korzystna sytuacja dla Michała Kwiatkowskiego, któremu zależało na utrzymaniu czerwonej koszulki, ponieważ King i Gastauer tracili do niego jedynie odpowiednio 4 minuty i 33 sekundy oraz 5 minut i 6 sekund.

Gdy teren zaczął się wznosić, ucieczka się podzieliła. Na czele znaleźli się King i Stalnov, a dogonić próbował ich Pierre Rolland. Tymczasem strata Kwiatkowskiego malała, ale 5 kilometrów przed metą wciąż to Ben King był wirtualnym liderem.

Za pracę w peletonie wzięła się drużyna LottoNL-Jumbo, a “Kwiato” pozostał w kluczowej fazie etapu bez pomocników. W grupie tej dzielnie trzymał się również Rafał Majka.

Kilka kilometrów przed peletonem zaczęły się ruchy w grupie lidera. Jako pierwszy zaatakował Simon Yates, a chwilę później zaczął przyspieszać Alejandro Valverde. Ostatecznie nieco większą przewagę nad rywalami udało się uzyskać Yatesowi i Emanuelowi Buchmannowi, który w końcówce również wyskoczył z peletonu po cenne sekundy. W rezultacie awansowali odpowiednio na trzecie i drugie miejsce w “generalce” Michał Kwiatkowski dzięki dobrej jeździe w grupie faworytów obronił czerwoną koszulkę i ma teraz siedem sekund przewagi nad Buchmannem.

W ogólnym zestawieniu awansował również Rafał Majka, który zajmuje teraz 11. lokatę i do Kwiatkowskiego traci 42 sekundy.

Walkę o etapowy triumf rozegrali między sobą King i Stalnov. Kazach prowadził na ostatnich metrach, co oznaczało oczywiście, że przegra. Trzeci dojechał Rolland, który w pewnym momencie był bliski schwytania prowadzącej dwójki.

Wyniki 4 etapu Vuelta a Espana:

1 Benjamin King (USA) Dimension Data 4:33:12
2 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 0:00:02
3 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:00:13
4 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits 0:01:08
5 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 0:01:39
6 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal 0:01:57
7 Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos BH 0:02:24
8 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott 0:02:48
9 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe 0:02:50
10 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team 0:03:07
11 Aritz Bagues Kalparsoro (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
12 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 0:03:13
13 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky 0:03:15
14 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
15 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors
16 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ
17 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo
18 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
19 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale
20 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb
21 Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
22 David De La Cruz (Spa) Team Sky
23 George Bennett (NZl) LottoNL-Jumbo
24 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates
25 Rafal Majka (Pol) Bora-Hansgrohe
26 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors 0:03:52
27 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo
28 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team 0:03:57
29 Jesus Herrada (Spa) Cofidis, Solutions Credits 0:04:21
30 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team 0:05:07
31 Louis Meintjes (RSA) Dimension Data 0:05:09
32 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida
33 Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe
34 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
35 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott
36 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
37 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data 0:05:47
38 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:06:01
39 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:06:11
40 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ 0:06:13
41 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
42 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:06:53
43 Lars Boom (Ned) LottoNL-Jumbo 0:07:18
44 Jose Herrada (Spa) Cofidis, Solutions Credits 0:07:20
45 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:07:45
46 José Mendes (Por) Burgos BH
47 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin 0:08:11
48 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin
49 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 0:08:30
50 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates
51 Daniel Moreno (Spa) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:09:29
52 Michael Woods (Can) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
53 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida
54 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team
55 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo 0:09:38
56 Winner Anacona (Col) Movistar Team 0:09:49
57 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
58 Sergio Henao (Col) Team Sky
59 Igor Anton (Spa) Dimension Data
60 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data
61 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
62 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida 0:11:04
63 Jorge Cubero Galvez (Spa) Burgos BH
64 Stephane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits
65 Luis Guillermo Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
66 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
67 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo 0:11:51
68 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal 0:12:16
69 Pieter Serry (Bel) Quick-Step Floors
70 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team 0:12:19
71 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team
72 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky 0:13:12
73 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
74 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
75 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
76 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal
77 Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ
78 Léo Vincent (Fra) Groupama-FDJ
79 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin
80 Georg Preidler (Aut) Groupama-FDJ
81 Eduard Prades Reverter (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
82 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
83 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
84 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin
85 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
86 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
87 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team 0:14:03
88 Francisco Ventoso (Spa) BMC Racing Team
89 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
90 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
91 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data
92 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb
93 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
94 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates
95 Nicholas Schultz (Aus) Caja Rural-Seguros RGA
96 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott 0:15:08
97 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb 0:15:11
98 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 0:15:42
99 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
100 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
101 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
102 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb 0:15:49
103 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
104 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:17:05
105 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
106 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors 0:17:16
107 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:18:08
108 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale 0:18:35
109 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
110 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale
111 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale
112 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb
113 Jordi Simon Casulleras (Spa) Burgos BH
114 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin
115 Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos BH
116 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ
117 Jon Aberasturi Izaga (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
118 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
119 Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin
120 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott
121 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
122 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo
123 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida
124 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin
125 Jesus Ezquerra Muela (Spa) Burgos BH 0:19:33
126 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott 0:20:06
127 Mark Padun (Ukr) Bahrain-Merida 0:20:12
128 Bert-Jan Lindeman (Ned) LottoNL-Jumbo 0:20:17
129 Danny van Poppel (Ned) LottoNL-Jumbo
130 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors 0:20:27
131 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott
132 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team
133 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:20:29
134 Loic Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:20:31
135 Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ
136 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
137 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team
138 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky
139 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
140 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo
141 Jetse Bol (Ned) Burgos BH
142 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott
143 Hector Saez Benito (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
144 Nelson Andres Soto Martinez (Col) Caja Rural-Seguros RGA
145 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
146 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott
147 Michael Storer (Aus) Team Sunweb
148 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ
149 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida
150 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
151 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky
152 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky
153 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates
154 Alex Aranburu Deba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
155 Antonio Molina Canet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
156 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
157 Mitchell Docker (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
158 Tom Van Asbroeck (Bel) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
159 Pablo Torres Muiño (Spa) Burgos BH
160 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors
161 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
162 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
163 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
164 Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo
165 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal
166 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
167 Kasper Asgreen (Den) Quick-Step Floors

 

Klasyfikacja generalna po 4 etapach:

1 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky 13:47:19
2 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe 0:00:07
3 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott 0:00:10
4 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 0:00:12
5 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb 0:00:25
6 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida 0:00:30
7 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:33
8 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
9 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo 0:00:37
10 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors 0:00:42
11 Rafal Majka (Pol) Bora-Hansgrohe
12 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ 0:00:43
13 George Bennett (NZl) LottoNL-Jumbo 0:00:45
14 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team 0:00:46
15 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates 0:00:47
16 Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:00:48
17 David De La Cruz (Spa) Team Sky 0:00:53
18 Benjamin King (USA) Dimension Data 0:01:05
19 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors
20 Jesus Herrada (Spa) Cofidis, Solutions Credits 0:02:00
21 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team 0:02:42
22 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott 0:02:44
23 Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe 0:02:50
24 Louis Meintjes (RSA) Dimension Data 0:03:10
25 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team 0:03:18
26 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 0:03:30
27 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:03:31
28 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ 0:03:46
29 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida 0:03:54
30 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:05:12
31 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data 0:05:23
32 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 0:05:58
33 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 0:06:09
34 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin 0:06:27
35 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida 0:07:00
36 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team 0:07:15
37 Michael Woods (Can) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:07:21
38 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 0:07:28
39 Sergio Henao (Col) Team Sky 0:07:33
40 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo 0:07:35
41 Daniel Moreno (Spa) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:07:54
42 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data 0:08:04
43 Winner Anacona (Col) Movistar Team 0:08:10
44 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 0:08:12
45 Jose Herrada (Spa) Cofidis, Solutions Credits 0:08:18
46 Igor Anton (Spa) Dimension Data 0:08:26
47 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:08:27
48 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:08:58
49 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo 0:09:11
50 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin 0:09:33
51 Stephane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits
52 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:09:50
53 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team 0:09:53
54 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo 0:10:10
55 Luis Guillermo Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:10:43
56 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:10:48
57 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:10:53
58 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky 0:11:47
59 Eduard Prades Reverter (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:11:56
60 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
61 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo 0:12:05
62 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:12:18
63 Jorge Cubero Galvez (Spa) Burgos BH 0:12:33
64 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida
65 Aritz Bagues Kalparsoro (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:12:34
66 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb 0:12:54
67 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo 0:12:57
68 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin 0:13:05
69 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:13:10
70 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 0:13:28
71 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott 0:13:47
72 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida 0:13:55
73 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin 0:13:57
74 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data 0:14:09
75 Georg Preidler (Aut) Groupama-FDJ 0:14:31
76 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors 0:14:44
77 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb 0:15:44
78 Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ 0:16:09
79 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 0:16:50
80 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo 0:17:09
81 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:17:20
82 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 0:17:34
83 Léo Vincent (Fra) Groupama-FDJ 0:17:37
84 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits 0:18:20