fot. WaowDeals

Holenderka Marianne Vos (WaowDeals) jako pierwsza w historii obroniła tytuł zwyciężczyni wyścigu Ladies Tour of Norway. 31-latka wygrała w dodatku ostatni etap dedykowany najszybszym kolarkom w peletonie. Dzięki aktywnej jeździe, Kasia Niewiadoma (Canyon-SRAM) wygrała klasyfikację górską. 

Trzeci i zarazem ostatni etap wyścigu Ladies Tour of Norway liczył 154 kilometry i prowadził z Svinesund do Halden. W pierwszej połowie rywalizacji znajdowały się dwie górskie premie, a na zakończenie do pokonania były trzy pętle po mieście – każda po 5,2 km.

Kasia Niewiadoma, rozprowadzona przez koleżanki z drużyny, wygrała dwie pierwsze premie górskie i zapewniła sobie zwycięstwo w klasyfikacji górskiej.

Następnie uciekło siedem zawodniczek (bez Polek), ale zostały one doścignięte już 57 kilometrów przed metą. Mimo prób ataków, kolejna ucieczka nie mogła się zawiązać.

Pierwszą zawodniczką, której udało się uzyskać większą przewagę była Soraya Paladin z drużyny Ale Cipollini. W pogoń za nią ruszyła Rachel Neylan z Movistaru. Wszystko to zaczęło się dziać około 30 kilometrów przed metą. Nowozelandce nie udało się dogonić Włoszki, która 27 kilometrów miała już tylko około 20 sekund przewagi nad peletonem i została doścignięta już 2 kilometry później.

Od wjazdu na rundy tempo w peletonie znacząco wzrosło – do tego stopnia, że podzielił się on na dwie grupy. W pewnym momencie mocniej pociągnęła Annemiek van Vleuten z Mitchelton-Scott. Koło mocnej w tym sezonie Holenderki znakomicie trzymała Kasia Niewiadoma.

Akcja van Vleuten została skasowana, ale natychmiast z peletonu wyskoczyła inna zawodniczka Mitchelton-Scott – Gracie Elvin, która została doścignięta 7,7 km przed metą.

Tymczasem to, co działo się w peletonie kontrolowała ekipa Mitchelton-Scott. Wysoko, znakomicie i czujnie, jechały zarówno Kasia Niewiadoma, jak i Małgorzata Jasińska.

Mimo szalonego tempa w końcówce i wielu prób ataków, losy etapu rozstrzygnął finisz zredukowanego peletonu, na którym drugi dzień z rzędu, a właściwie trzeci (jeśli liczyć zwycięską dla WaowDeals jazdę drużynową na czas) najlepsza była Marianne Vos, jadąca w koszulce lidera, którą oczywiście utrzymała.

Kasia Niewiadoma nie zdołała utrzymać trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej i spadła na piątą lokatę.

Wyniki ostatniego etapu:

1 Marianne Vos (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team 3:49:14
2 Coryn Rivera (USA) Team Sunweb Women
3 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle High5
4 Chloe Hosking (Aus) Ale Cipollini
5 Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies
6 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Valcar PBM
7 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam
8 Chiara Consonni (Ita) Valcar PBM
9 Christina Malling Siggaard (Den) Team Virtu Cycling
10 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton Scott Women
11 Susanne Andersen (Nor) Hitec Products-Birk Sport
12 Silvia Persico (Ita) Valcar PBM
13 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar PBM
14 Eva Buurman (Ned) Trek-Drops
15 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cyclingteam
16 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon-SRAM Racing
17 Margarita Victoria Garcia (Spa) Movistar Team Women
18 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women
19 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana
20 Liane Lippert (Ger) Team Sunweb Women
21 Stine Borgli (Nor) Norway
22 Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women
23 Malgorzata Jasinska (Pol) Movistar Team Women
24 Rozanne Slik (Ned) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
25 Alison Jackson (Can) Team Tibco-Silicon Valley Bank
26 Abby-Mae Parkinson (GBr) Trek-Drops
27 Alexis Ryan (USA) Canyon-SRAM Racing
28 Moniek Tenniglo (Ned) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:00:05
29 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam
30 Anouska Koster (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team
31 Alicia Gonzalez (Spa) Movistar Team Women
32 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
33 Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb Women 0:00:09
34 Annemiek van Vleuten (Ned) Mitchelton Scott Women
35 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5 0:00:27
36 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton Scott Women 0:00:32
37 Jeanne Korevaar (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team 0:01:30
38 Sara Penton (Swe) Team Virtu Cycling 0:03:26
39 Kelly Van Den Steen (Bel) Lotto Soudal Ladies
40 Edwige Pitel (Fra) Cogeas
41 Karlijn Swinkels (Ned) Ale Cipollini
42 Anabelle Dreville (Fra) Lotto Soudal Ladies
43 Danielle Rowe (GBr) Waowdeals Pro Cycling Team
44 Riejanne Markus (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team
45 Birgitte Ravndal (Nor) Norway
46 Katia Ragusa (Ita) BePink
47 Mieke Kröger (Ger) Team Virtu Cycling
48 Vita Heine (Nor) Hitec Products-Birk Sport
49 Lisa Klein (Ger) Canyon-SRAM Racing
50 Greta Richioud (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
51 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb Women
52 Lauren Kitchen (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
53 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women’s Team
54 Nicole Steigenga (Ned) BePink
55 Caroline Thorvik Olsen (Nor) Norway
56 Agua Marina Espinola (Par) Cogeas
57 Julie Leth (Den) Wiggle High5
58 Katrine Aalerud (Nor) Team Virtu Cycling
59 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-SRAM Racing
60 Sara Mustonen Lichan (Swe) Sweden
61 Julie Van De Velde (Bel) Lotto Soudal Ladies
62 Rachel Neylan (Aus) Movistar Team Women
63 Ingrid Drexel (Mex) Team Tibco-Silicon Valley Bank
64 Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products-Birk Sport
65 Dalia Muccioli (Ita) Valcar PBM
66 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam
67 Asja Paladin (Ita) Valcar PBM
68 Roxane Knetemann (Ned) Ale Cipollini
69 Soraya Paladin (Ita) Ale Cipollini
70 Ane Santesteban (Spa) Ale Cipollini
71 Kathrin Hammes (Ger) Trek-Drops
72 Kirsten Wild (Ned) Wiggle High5
73 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana
74 Trixi Worrack (Ger) Canyon-SRAM Racing
75 Tatiana Guderzo (Ita) BePink
76 Alexandra Manly (Aus) Mitchelton Scott Women
77 Skylar Schneider (USA) Boels Dolmans Cyclingteam 0:03:33
78 Anna Christian (GBr) Trek-Drops 0:05:57
79 Sara Olsson (Swe) Sweden
80 Anna Plichta (Pol) Boels Dolmans Cyclingteam
81 Lourdes Oyarbide (Spa) Movistar Team Women
82 Silvia Valsecchi (Ita) BePink
83 Ruth Winder (USA) Team Sunweb Women 0:09:31
84 Jessica Allen (Aus) Mitchelton Scott Women 0:12:56
85 Louise Norman Hansen (Den) Team Virtu Cycling
86 Anastasiia Iakovenko (Rus) BTC City Ljubljana
87 Anna Trevisi (Ita) Ale Cipollini
88 Maria Novolodskaya (Rus) Cogeas
89 Teniel Campbell (Tto) Cogeas
90 Christa Riffel (Ger) Canyon-SRAM Racing
91 Alexandra Nessmar (Swe) Sweden
92 Clara Lundmark (Swe) Sweden
93 Hannah Payton (GBr) Trek-Drops
94 Elena Pirrone (Ita) Astana Women’s Team

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Marianne Vos (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team 10:17:49
2 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle High5 0:00:22
3 Coryn Rivera (USA) Team Sunweb Women 0:00:33
4 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam 0:00:37
5 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon-SRAM Racing 0:00:39
6 Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women 0:00:46
7 Eva Buurman (Ned) Trek-Drops 0:00:51
8 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women
9 Alison Jackson (Can) Team Tibco-Silicon Valley Bank 0:00:59
10 Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb Women 0:01:00
11 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton Scott Women 0:01:02
12 Chiara Consonni (Ita) Valcar PBM 0:01:04
13 Malgorzata Jasinska (Pol) Movistar Team Women
14 Margarita Victoria Garcia (Spa) Movistar Team Women
15 Liane Lippert (Ger) Team Sunweb Women
16 Rozanne Slik (Ned) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:01:08
17 Moniek Tenniglo (Ned) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:01:09
18 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam 0:01:13
19 Annemiek van Vleuten (Ned) Mitchelton Scott Women 0:01:17
20 Chloe Hosking (Aus) Ale Cipollini 0:01:22
21 Alexis Ryan (USA) Canyon-SRAM Racing 0:01:31
22 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana 0:01:34
23 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton Scott Women 0:01:47
24 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5 0:02:18
25 Jeanne Korevaar (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team 0:02:57
26 Christina Malling Siggaard (Den) Team Virtu Cycling 0:03:14
27 Susanne Andersen (Nor) Hitec Products-Birk Sport 0:03:18
28 Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:03:25
29 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cyclingteam 0:03:28
30 Stine Borgli (Nor) Norway 0:03:32
31 Silvia Persico (Ita) Valcar PBM
32 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana 0:03:44
33 Abby-Mae Parkinson (GBr) Trek-Drops 0:04:22
34 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana 0:04:33
35 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb Women 0:04:34
36 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam
37 Soraya Paladin (Ita) Ale Cipollini
38 Danielle Rowe (GBr) Waowdeals Pro Cycling Team 0:06:54
39 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women’s Team 0:06:58
40 Karlijn Swinkels (Ned) Ale Cipollini 0:07:05
41 Sara Penton (Swe) Team Virtu Cycling 0:07:15
42 Riejanne Markus (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team 0:07:17
43 Alicia Gonzalez (Spa) Movistar Team Women 0:07:18
44 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-SRAM Racing 0:07:21
45 Lisa Klein (Ger) Canyon-SRAM Racing 0:07:35
46 Greta Richioud (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:07:58
47 Kirsten Wild (Ned) Wiggle High5 0:08:08
48 Trixi Worrack (Ger) Canyon-SRAM Racing
49 Katrine Aalerud (Nor) Team Virtu Cycling 0:08:15
50 Birgitte Ravndal (Nor) Norway 0:09:51
51 Lauren Kitchen (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:10:02
52 Alexandra Manly (Aus) Mitchelton Scott Women
53 Anouska Koster (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team 0:11:46
54 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Valcar PBM 0:11:50
55 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar PBM
56 Skylar Schneider (USA) Boels Dolmans Cyclingteam 0:12:57
57 Ruth Winder (USA) Team Sunweb Women 0:13:46
58 Mieke Kröger (Ger) Team Virtu Cycling 0:14:12
59 Katia Ragusa (Ita) BePink 0:14:16
60 Ane Santesteban (Spa) Ale Cipollini 0:14:18
61 Kelly Van Den Steen (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:15:07
62 Edwige Pitel (Fra) Cogeas
63 Sara Mustonen Lichan (Swe) Sweden
64 Vita Heine (Nor) Hitec Products-Birk Sport
65 Kathrin Hammes (Ger) Trek-Drops
66 Dalia Muccioli (Ita) Valcar PBM
67 Rachel Neylan (Aus) Movistar Team Women
68 Tatiana Guderzo (Ita) BePink 0:15:16
69 Maria Novolodskaya (Rus) Cogeas 0:15:27
70 Julie Leth (Den) Wiggle High5 0:15:35
71 Lourdes Oyarbide (Spa) Movistar Team Women 0:17:38
72 Anna Trevisi (Ita) Ale Cipollini 0:17:41
73 Anabelle Dreville (Fra) Lotto Soudal Ladies 0:20:40
74 Nicole Steigenga (Ned) BePink
75 Roxane Knetemann (Ned) Ale Cipollini 0:20:55
76 Elena Pirrone (Ita) Astana Women’s Team 0:21:20
77 Ingrid Drexel (Mex) Team Tibco-Silicon Valley Bank 0:22:08
78 Agua Marina Espinola (Par) Cogeas
79 Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products-Birk Sport
80 Asja Paladin (Ita) Valcar PBM
81 Silvia Valsecchi (Ita) BePink 0:23:23
82 Anastasiia Iakovenko (Rus) BTC City Ljubljana 0:23:44
83 Christa Riffel (Ger) Canyon-SRAM Racing 0:24:20
84 Hannah Payton (GBr) Trek-Drops 0:24:37
85 Sara Olsson (Swe) Sweden 0:24:39
86 Anna Christian (GBr) Trek-Drops
87 Julie Van De Velde (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:27:41
88 Anna Plichta (Pol) Boels Dolmans Cyclingteam 0:28:16
89 Louise Norman Hansen (Den) Team Virtu Cycling 0:30:10
90 Jessica Allen (Aus) Mitchelton Scott Women 0:30:32
91 Caroline Thorvik Olsen (Nor) Norway 0:35:46
92 Alexandra Nessmar (Swe) Sweden 0:37:11
93 Clara Lundmark (Swe) Sweden 0:38:15
94 Teniel Campbell (Tto) Cogeas