fot. Astana

Magnus Cort Nielsen (Astana) wygrał piąty etap wyścigu BinckBank Tour. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Matej Mohoric (Bahrain-Merida). 

Piąty i zarazem najdłuższy etap tegorocznej edycji wyścigu BinckBank Tour liczył 204,4 km. Był to kolejny odcinek dedykowany sprinterom, choć ponownie nie było to rzeczą oczywistą, że o etapowe zwycięstwo powalczą najszybsi kolarze w peletonie.

W ucieczkę dnia zabrało się czterech kolarzy: Magnus Cort Nielsen (Astana), Alexis Gougeard (AG2R), Julius van den Berg (EF Education First-Drapac) oraz Jonas Rickaert (Sport Vlaanderen – Baloise).

Trzydzieści parę kilometrów przed metą wydarzyła się kraksa, w której wyniku musiało wycofać się dwóch kolarzy Sky: Owain Doull i Diego Rosa.

Główną atrakcją etapu była walka ucieczki z peletonem, ponieważ 11 kilometrów przed metą, czyli podczas wjazdu na ostatnie okrążenie, jej przewaga nad peletonem wynosiła minutę i pięćdziesiąt sekund. Dodatkowym smaczkiem był fakt, że szansę na objęcie prowadzenia w klasyfikacji generalnej miał Rickaert.

Przewaga jednak zmalała na tyle, że Belg musiał zapomnieć o koszulce lidera, ale wciąż miał szansę na etapowy łup. Ale niestety, 4,5 kilometra przed metą przebił oponę i zatrzymując się przy samochodzie swojej drużyny…uderzył w niego.

O zwycięstwo etapowe powalczyli zatem Nielsen, van den Berg oraz Gougeard. Z tego grona w ciemno można było wskazać etapowego zwycięzcę, ale najważniejsza informacja jest taka, że na czwartej pozycji dojechał Rickaert – kiwający z niezadowolenia głową.

Wyniki piątego etapu:

1 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team 4:39:50
2 Julius van den Berg (Ned) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
3 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
4 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:00:29
5 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott 0:00:33
6 Matteo Pelucchi (Ita) Bora-Hansgrohe
7 Florian Senechal (Fra) Quick-Step Floors
8 Tom Devriendt (Bel) Wanty-Groupe Gobert
9 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
10 Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida
11 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data
12 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert
13 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin
14 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky
15 Dylan Groenewegen (Ned) LottoNL-Jumbo
16 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
17 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
18 Rudy Barbier (Fra) AG2R La Mondiale
19 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
20 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb
21 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team
22 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
23 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors
24 Kevyn Ista (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
25 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates
26 Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
27 Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama-FDJ
28 Taco van der Hoorn (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
29 Zico Waeytens (Bel) Veranda’s Willems Crelan
30 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb
31 Lukas Spengler (Swi) WB Aqua Protect Veranclassic
32 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
33 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates
34 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal
35 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin
36 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
37 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
38 Jan Willem van Schip (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
39 Søren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb
40 Matti Breschel (Den) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
41 Nick van der Lijke (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
42 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team
43 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe
44 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates
45 Lars Boom (Ned) LottoNL-Jumbo
46 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team
47 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo
48 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
49 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ
50 Alex Kirsch (Lux) WB Aqua Protect Veranclassic
51 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert
52 Jos van Emden (Ned) LottoNL-Jumbo
53 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb
54 Sean De Bie (Bel) Veranda’s Willems Crelan
55 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors
56 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo
57 Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
58 Loïc Vliegen (Bel) BMC Racing Team
59 Zdenek Stybar (Cze) Quick-Step Floors
60 Tom Van Asbroeck (Bel) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
61 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
62 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
63 Senne Leysen (Bel) Veranda’s Willems Crelan
64 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates
65 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
66 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates
67 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
68 Julien Vermote (Bel) Dimension Data
69 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ
70 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky
71 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal
72 Gijs Van Hoecke (Bel) LottoNL-Jumbo
73 Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team
74 Leonardo Basso (Ita) Team Sky
75 Tom Scully (NZl) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
76 Hector Carretero (Spa) Movistar Team
77 Nuno Bico (Por) Movistar Team
78 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo
79 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team
80 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ
81 Scott Thwaites (GBr) Dimension Data
82 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team
83 Maxime Vantomme (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
84 Ben Swift (GBr) UAE Team Emirates
85 Jesper Asselman (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
86 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe
87 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida
88 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty-Groupe Gobert
89 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott
90 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
91 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale
92 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
93 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert
94 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors
95 Maximilian Schachmann (Ger) Quick-Step Floors
96 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data
97 Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott
98 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb
99 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
100 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team
101 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott
102 Nicolas Dougall (RSA) Dimension Data
103 Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert
104 Romain Seigle (Fra) Groupama-FDJ
105 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb
106 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
107 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team
108 Sjoerd van Ginneken (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
109 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin
110 Aime De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
111 Borut Bozic (Slo) Bahrain-Merida
112 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale
113 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team
114 Stijn Steels (Bel) Veranda’s Willems Crelan
115 Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott
116 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
117 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty-Groupe Gobert
118 Dimitri Peyskens (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
119 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale
120 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal
121 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
122 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
123 Paul Martens (Ger) LottoNL-Jumbo
124 Stijn Devolder (Bel) Veranda’s Willems Crelan
125 Logan Owen (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
126 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal
127 Francisco Ventoso (Spa) BMC Racing Team
128 Kenny Dehaes (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
129 Aidis Kruopis (Ltu) Veranda’s Willems Crelan
130 Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida
131 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data 0:00:48
132 Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo
133 Elmar Reinders (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 0:00:51
134 Ludwig De Winter (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
135 Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin
136 Davide Cimolai (Ita) Groupama-FDJ
137 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb
138 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal
139 Mads Würtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin 0:01:17
140 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe 0:01:55
141 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team 0:03:15
142 Svein Tuft (Can) Mitchelton-Scott
143 Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama-FDJ 0:05:06
144 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:06:47
145 Dries De Bondt (Bel) Veranda’s Willems Crelan
146 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida
147 Marco Mathis (Ger) Katusha-Alpecin 0:07:28
148 David Per (Slo) Bahrain-Merida 0:08:12
149 Lukasz Wisniowski (Pol) Team Sky 0:08:19
DNF Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo
DNF Diego Rosa (Ita) Team Sky
DNF Owain Doull (GBr) Team Sky
DNF Amund Grøndahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo
DNS Christopher Lawless (GBr) Team Sky
DNS Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise

Klasyfikacja generalna po pięciu etapach:

1 Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida 16:28:51
2 Sean De Bie (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:00:03
3 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team 0:00:22
4 Maxime Vantomme (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic 0:00:28
5 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb 0:00:30
6 Taco van der Hoorn (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 0:00:32
7 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal 0:00:36
8 Søren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb 0:00:37
9 Maximilian Schachmann (Ger) Quick-Step Floors 0:00:41
10 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin
11 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott 0:00:42
12 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors 0:00:43
13 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe 0:00:45
14 Tom Scully (NZl) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
15 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team 0:00:50
16 Jos van Emden (Ned) LottoNL-Jumbo
17 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky 0:00:52
18 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 0:00:53
19 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors
20 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
21 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ 0:00:54
22 Lars Boom (Ned) LottoNL-Jumbo 0:00:56
23 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
24 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:00:58
25 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin 0:01:00
26 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team 0:01:01
27 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:01:03
28 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates
29 Gijs Van Hoecke (Bel) LottoNL-Jumbo 0:01:04
30 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team
31 Florian Senechal (Fra) Quick-Step Floors 0:01:07
32 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates
33 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb 0:01:08
34 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
35 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb
36 Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team 0:01:09
37 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ 0:01:18
38 Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott 0:01:19
39 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty-Groupe Gobert 0:01:20
40 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data 0:01:22
41 Jesper Asselman (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
42 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 0:01:23
43 Zdenek Stybar (Cze) Quick-Step Floors 0:01:25
44 Ben Swift (GBr) UAE Team Emirates 0:01:26
45 Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida
46 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe
47 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
48 Nicolas Dougall (RSA) Dimension Data 0:01:29
49 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ 0:01:30
50 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert 0:01:33
51 Dion Smith (NZl) Wanty-Groupe Gobert 0:01:36
52 Alex Kirsch (Lux) WB Aqua Protect Veranclassic 0:01:39
53 Dylan Groenewegen (Ned) LottoNL-Jumbo
54 Tom Van Asbroeck (Bel) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:01:41
55 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale 0:01:42
56 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo
57 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe
58 Julien Vermote (Bel) Dimension Data 0:01:46
59 Nick van der Lijke (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 0:01:50
60 Matti Breschel (Den) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:01:52
61 Kevyn Ista (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
62 Borut Bozic (Slo) Bahrain-Merida
63 Leonardo Basso (Ita) Team Sky 0:01:53
64 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal 0:01:56
65 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates 0:01:59
66 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal 0:02:00
67 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert 0:02:01
68 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team 0:02:05
69 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty-Groupe Gobert 0:02:07
70 Romain Seigle (Fra) Groupama-FDJ 0:02:15
71 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team 0:02:16
72 Dimitri Peyskens (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic 0:02:22
73 Rudy Barbier (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:29
74 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data 0:02:31
75 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:02:32
76 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin
77 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo 0:02:34
78 Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:02:35
79 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:02:37
80 Matteo Pelucchi (Ita) Bora-Hansgrohe 0:02:43
81 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:44
82 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida 0:02:45
83 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale 0:02:48
84 Senne Leysen (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:02:49
85 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 0:02:56
86 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky
87 Sjoerd van Ginneken (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 0:02:57
88 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb 0:02:58
89 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal 0:03:00
90 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale 0:03:03
91 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team 0:03:08
92 Stijn Steels (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:03:10
93 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott 0:03:13
94 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo 0:03:15
95 Scott Thwaites (GBr) Dimension Data 0:03:17
96 Stijn Devolder (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:03:19
97 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates 0:03:22
98 Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:03:23
99 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo 0:03:30
100 Logan Owen (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:03:31
101 Hector Carretero (Spa) Movistar Team 0:03:34
102 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors 0:03:35
103 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:03:36
104 Mads Würtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin 0:03:37
105 Nuno Bico (Por) Movistar Team 0:03:43
106 Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert 0:03:44
107 Jan Willem van Schip (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 0:03:48
108 Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo
109 Dayer Quintana (Col) Movistar Team 0:03:53
110 Aime De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:04:05
111 Kenny Dehaes (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic 0:04:07
112 Paul Martens (Ger) LottoNL-Jumbo 0:04:08
113 Julius van den Berg (Ned) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:04:14
114 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team 0:04:17
115 Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin 0:04:18
116 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott
117 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
118 Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama-FDJ 0:04:19
119 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team 0:04:26
120 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal 0:04:33
121 Zico Waeytens (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:04:34
122 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 0:04:35
123 Lukas Spengler (Swi) WB Aqua Protect Veranclassic 0:04:50
124 Aidis Kruopis (Ltu) Veranda’s Willems Crelan 0:04:59
125 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data
126 Francisco Ventoso (Spa) BMC Racing Team 0:05:03
127 Loïc Vliegen (Bel) BMC Racing Team 0:05:08
128 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe 0:05:20
129 Elmar Reinders (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 0:05:35
130 Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott
131 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo 0:05:37
132 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:05:43
133 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team 0:05:45
134 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates 0:06:05
135 Tom Devriendt (Bel) Wanty-Groupe Gobert 0:06:46
136 Davide Cimolai (Ita) Groupama-FDJ 0:07:05
137 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida 0:07:36
138 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:09:05
139 Svein Tuft (Can) Mitchelton-Scott 0:09:14
140 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal 0:10:08
141 Lukasz Wisniowski (Pol) Team Sky 0:10:20
142 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 0:10:24
143 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:11:18
144 Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama-FDJ 0:11:25
145 Ludwig De Winter (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic 0:11:33
146 David Per (Slo) Bahrain-Merida 0:11:49
147 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team 0:12:04
148 Marco Mathis (Ger) Katusha-Alpecin 0:13:08
149 Dries De Bondt (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:15:27