fot. Vérandas Willems-Crelan

Tim Merlier zwycięstwem w sprinterskim finiszu na ostatnim etapie wyścigu Tour of Denmark ukoronował świetny występ drużyny Vérandas Willems-Crelan. Wout Van Aert został zwycięzcą klasyfikacji generalnej. 

Piąty i zarazem ostatni etap wyścigu Tour of Denmark z Faxe do Frederiksberga liczył 199 kilometrów. Podobnie jak wszystkie poprzednie odcinki był płaski.

Na początku etapu do ucieczki dnia zabrało się ośmiu kolarzy, ale później jej skład się zmniejszał i w ostatniej fazie na czele jechała piątka: Nicolai Brøchner (Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources), Tobias Kongstad (Riwal CeramicSpeed Cycling Team), Robin Carpenter, Adam De Vos (Rally Cycling) oraz Casper Pedersen (Aqua Blue Sport).

Z uciekinierów najdłużej na czele utrzymał się Casper Pedersen, schwytany dopiero niecałe 4 kilometry przed metą. Natychmiast kontrataku spróbował Julius Johansen z Team Coloquick, ale reprezentant gospodarzy zdołał utrzymać się przed peletonem jedynie przez chwilę.

Mimo dobrego rozprowadzenia drużyny Bardiani, udanie finiszował Tim Merlier, który wyprzedził w bezpośrednim pojedynku Maxa Kantera z Team Sunweb. Jest to drugie etapowe zwycięstwo Merliera i trzecie dla ekipy Vérandas, ponieważ drugiego dnia wyścigu triumfował Van Aert.

Wyniki ostatniego etapu:

1 Tim Merlier (Bel) Veranda’s Willems Crelan 4:18:23
2 Max Kanter (Ger) Team Sunweb
3 Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport
4 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team
5 Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
6 Andreas Nielsen (Den) Riwal Ceramicspeed
7 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Club
8 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy
9 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
10 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
11 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team
12 Sean De Bie (Bel) Veranda’s Willems Crelan
13 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert
14 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
15 Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy
16 Cees Bol (Ned) Team Sunweb
17 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
18 John Murphy (USA) Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Resources
19 Wout Van Aert (Bel) Veranda’s Willems Crelan
20 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport
21 Herman Dahl (Nor) Joker Icopal
22 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
23 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy
24 Eric Young (USA) Rally Cycling
25 Miguel Bryon (USA) Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Resources
26 Niklas Larsen (Den) Team Waoo
27 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
28 Rasmus Christian Quaade (Den) BHS-Almeborg Bornholm
29 Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team
30 Christopher Juul Jensen (Den) Team Postnord Danmark
31 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Club
32 Nicklas Overgaard Amdi Pedersen (Den) BHS-Almeborg Bornholm
33 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Club
34 Fabian Lienhard (Swi) Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Resources
35 Emil Nygaard Vinjebo (Den) Team Coloquick
36 Lasse Norman Hansen (Den) Aqua Blue Sport
37 Nils Eekhoff (Ned) Team Sunweb
38 Bjørn Tore Hoem (Nor) Joker Icopal
39 Julius Johansen (Den) Team Coloquick
40 Ryan Anderson (Can) Rally Cycling
41 Senne Leysen (Bel) Veranda’s Willems Crelan
42 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling
43 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
44 Adam De Vos (Can) Rally Cycling
45 Mariusz Gasiorowski (Pol) Team Hurom
46 Mikkel Bjerg (Den) Team Postnord Danmark 0:00:10
47 Colin Joyce (USA) Rally Cycling
48 Magnus Bak Klaris (Den) BHS-Almeborg Bornholm
49 Alexander Kamp (Den) Team Waoo
50 Troels Rønning Vinther (Den) Riwal Ceramicspeed
51 Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb
52 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
53 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
54 Fritjof Røinås (Nor) Joker Icopal
55 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Waoo
56 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
57 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
58 Pieter Weening (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
59 Wesley Kreder (Ned) Wanty-Groupe Gobert
60 Chris Anker Sörensen (Den) Riwal Ceramicspeed 0:00:17
61 Rasmus Bøgh Wallin (Den) Team Coloquick
62 Torkil Veyhe (Den) Team Waoo
63 Elmar Reinders (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
64 Daniel Bligaard Lyhne (Den) Team Coloquick
65 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:00:20
66 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF 0:00:24
67 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF 0:00:34
68 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 0:00:35
69 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport
70 Aaron Gate (NZl) Aqua Blue Sport
71 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy
72 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Resources
73 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy 0:00:38
74 Rasmus Guldhammer (Den) Team Waoo 0:00:40
75 Patrick Clausen (Den) Riwal Ceramicspeed
76 Aime De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
77 Nicolai Brøchner (Den) Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Resources 0:00:43
78 Mark McNally (GBr) Wanty-Groupe Gobert 0:00:47
79 Christian Moberg Jörgensen (Den) Team Coloquick 0:01:43
80 Julien Morice (Fra) Vital Concept Club 0:02:12
81 Casper Pedersen (Den) Aqua Blue Sport 0:02:27
82 Stijn Steels (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:05:02
83 Robbert de Greef (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 0:06:20
84 Tobias Mørch Kongstad (Den) Riwal Ceramicspeed 0:07:02
85 Mathias Norsgaard Jørgensen (Den) Riwal Ceramicspeed 0:10:00
86 Jesper Schultz (Den) Team Waoo
87 Christoffer Lisson (Den) BHS-Almeborg Bornholm
88 Mads Pedersen (Den) Team Postnord Danmark 0:10:26
89 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team 0:11:00
90 Fabio Calabria (Aus) Team Novo Nordisk
91 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk
92 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk
93 Martin Toft Madsen (Den) BHS-Almeborg Bornholm
94 Emil Toudal (Den) BHS-Almeborg Bornholm
95 Rasmus Byriel Iversen (Den) Team Postnord Danmark
96 Silas Zacharias Clemmensen (Den) Team Postnord Danmark
97 Vitaliy Buts (Ukr) Team Hurom
98 Andriy Vasylyuk (Ukr) Team Hurom
99 Emanuel Piaskowy (Pol) Team Hurom
100 Mateusz Manowski (Pol) Team Hurom
DNF Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team
DNF Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb
DNF Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty-Groupe Gobert
DNF Tom Devriendt (Bel) Wanty-Groupe Gobert
DNF Sondre Enger (Nor) Israel Cycling Academy
DNF Andrea Guardini (Ita) Bardiani CSF
DNF Wouter Wippert (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
DNF Umberto Poli (Ita) Team Novo Nordisk
DNF Elias Van Breussegem (Bel) Veranda’s Willems Crelan
DNF Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept Club
DNF Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept Club
DNF Ole Forfang (Nor) Joker Icopal
DNF Henrik Evensen (Nor) Joker Icopal
DNF Rasmus Fossum Tiller (Nor) Joker Icopal
DNF Brad Huff (USA) Rally Cycling
DNF Brendan Rhim (USA) Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Resources
DNF Steffen Munk Christiansen (Den) Team Coloquick
DNF Michael Carbel (Den) Team Postnord Danmark
DNF Eryk Laton (Pol) Team Hurom

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Wout Van Aert (Bel) Veranda’s Willems Crelan 18:08:25
2 Rasmus Christian Quaade (Den) BHS-Almeborg Bornholm 0:00:32
3 Lasse Norman Hansen (Den) Aqua Blue Sport 0:00:36
4 Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team 0:00:50
5 Julius Johansen (Den) Team Coloquick 0:00:56
6 Emil Nygaard Vinjebo (Den) Team Coloquick 0:00:58
7 Christopher Juul Jensen (Den) Team Postnord Danmark 0:01:06
8 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:01:11
9 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling 0:01:18
10 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:01:23
11 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Club 0:01:28
12 Alexander Kamp (Den) Team Waoo 0:01:30
13 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert 0:01:37
14 Max Kanter (Ger) Team Sunweb 0:01:38
15 Colin Joyce (USA) Rally Cycling 0:01:39
16 Magnus Bak Klaris (Den) BHS-Almeborg Bornholm
17 Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb 0:01:48
18 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 0:01:49
19 Adam De Vos (Can) Rally Cycling
20 Mikkel Bjerg (Den) Team Postnord Danmark 0:01:56
21 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:02:00
22 Troels Rønning Vinther (Den) Riwal Ceramicspeed 0:02:01
23 Senne Leysen (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:02:19
24 Torkil Veyhe (Den) Team Waoo 0:02:21
25 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:02:23
26 Bjørn Tore Hoem (Nor) Joker Icopal 0:02:29
27 Pieter Weening (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 0:02:35
28 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy 0:02:36
29 Fabian Lienhard (Swi) Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Resources 0:02:37
30 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Club 0:02:41
31 Ryan Anderson (Can) Rally Cycling 0:02:44
32 Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 0:02:54
33 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:02:56
34 Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:03:02
35 Aime De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:03:12
36 Cees Bol (Ned) Team Sunweb 0:03:43
37 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Waoo 0:03:57
38 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Club 0:04:19
39 Chris Anker Sörensen (Den) Riwal Ceramicspeed
40 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF 0:04:32
41 Nils Eekhoff (Ned) Team Sunweb 0:05:08
42 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF 0:05:39
43 Andreas Nielsen (Den) Riwal Ceramicspeed
44 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
45 Tim Merlier (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:05:55
46 Rasmus Guldhammer (Den) Team Waoo 0:06:09
47 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF 0:06:42
48 Sean De Bie (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:06:44
49 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy 0:07:05
50 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy 0:07:57
51 Robbert de Greef (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 0:08:46
52 Mark McNally (GBr) Wanty-Groupe Gobert 0:09:06
53 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Resources 0:09:20
54 Fritjof Røinås (Nor) Joker Icopal 0:09:33
55 Casper Pedersen (Den) Aqua Blue Sport 0:09:38
56 Nicolai Brøchner (Den) Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Resources 0:09:51
57 Wesley Kreder (Ned) Wanty-Groupe Gobert 0:09:53
58 John Murphy (USA) Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Resources 0:09:59
59 Niklas Larsen (Den) Team Waoo 0:10:35
60 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF 0:10:49
61 Elmar Reinders (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 0:10:54
62 Eric Young (USA) Rally Cycling 0:11:01
63 Christoffer Lisson (Den) BHS-Almeborg Bornholm 0:11:11
64 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk 0:11:22
65 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport 0:11:58
66 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk 0:12:39
67 Herman Dahl (Nor) Joker Icopal 0:13:12
68 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy 0:13:21
69 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 0:13:45
70 Jesper Schultz (Den) Team Waoo 0:14:01
71 Emanuel Piaskowy (Pol) Team Hurom 0:14:17
72 Rasmus Bøgh Wallin (Den) Team Coloquick 0:14:57
73 Mads Pedersen (Den) Team Postnord Danmark 0:15:06
74 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 0:15:59
75 Miguel Bryon (USA) Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Resources 0:16:15
76 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team 0:16:27
77 Mariusz Gasiorowski (Pol) Team Hurom 0:17:04
78 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport 0:17:14
79 Aaron Gate (NZl) Aqua Blue Sport 0:17:43
80 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team 0:18:11
81 Patrick Clausen (Den) Riwal Ceramicspeed 0:18:28
82 Andriy Vasylyuk (Ukr) Team Hurom 0:18:47
83 Vitaliy Buts (Ukr) Team Hurom 0:19:17
84 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:20:03
85 Julien Morice (Fra) Vital Concept Club 0:20:15
86 Martin Toft Madsen (Den) BHS-Almeborg Bornholm 0:20:31
87 Christian Moberg Jörgensen (Den) Team Coloquick 0:20:46
88 Daniel Bligaard Lyhne (Den) Team Coloquick 0:22:47
89 Nicklas Overgaard Amdi Pedersen (Den) BHS-Almeborg Bornholm 0:26:28
90 Stijn Steels (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:26:34
91 Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport 0:29:31
92 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk 0:29:39
93 Mathias Norsgaard Jørgensen (Den) Riwal Ceramicspeed 0:31:15
94 Fabio Calabria (Aus) Team Novo Nordisk 0:31:46
95 Silas Zacharias Clemmensen (Den) Team Postnord Danmark 0:32:17
96 Emil Toudal (Den) BHS-Almeborg Bornholm 0:32:56
97 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk 0:35:00
98 Tobias Mørch Kongstad (Den) Riwal Ceramicspeed 0:38:16
99 Rasmus Byriel Iversen (Den) Team Postnord Danmark 0:43:22
100 Mateusz Manowski (Pol) Team Hurom 1:05:13