Foto: Tour de Wallonie

Tim Wellens (Lotto Soudal) wygrał drugi etap VOO – Tour de Wallonie i został nowym liderem wyścigu.

Drugi etap Tour de Wallonie liczył ponad 167 kilometrów i startował z Villers-La-Ville. Na trasie było aż osiem oznaczonych podjazdów, w tym dwa razy kolarze musieli pokonać wzniesienie prowadzące pod cytadelę Namur.

Po kilku nieudanych atakach na czele przed peletonem pojawiła się dwójka Kasper Asgreen (Quick-Step Floors) i Nicolas Cleppe (Telenet Fidea Lions). Ich przewaga szybko urosła do ponad czterech minut.

Na górskich premiach trwała walka o każdy punkt i po szóstym podjeździe na większe prowadzenie w tej klasyfikacji wyszedł Cleppe. W międzyczasie z peletonu skontrował Lachlan Morton (Dimension Data), który dojechał do prowadzącej dwójki na 44 kilometry przed metą.

Już 25 kilometrów przed metą ucieczka przeszła do historii. Na przedostatnim podjeździe w akcję zabrali się: Tim Wellens (Lotto Soudal), Pieter Serry (Quick – Step Floors), Amanuel Gebreigzabhier (Team Dimension Data), a już na zjeździe dołączyli do nich trzej kolarze Quick – Step Floors: James Knox, Enric Mas i Jhonatan Narvaez.

Jeszcze przed ostatnim podjazdem pod cytadelę Namur do prowadzących dojechała grupka w składzie: Rémi Cavagna (Quick-Step Floors), Tiago Machado (Team Katusha-Alpecin), Viacheslav Kuznetsov (Team Katusha-Alpecin), Fabio Aru (UAE Team Emirates), Kevin Deltombe (Sport Vlaanderen-Baloise), Quentin Pacher (Vital Concept), Frederik Backaert (Wanty-Groupe Gobert) i Odd Christian Eiking (Wanty-Groupe Gobert).

Z tej dość obszernej czołówki na początku finałowego wzniesienia zaatakował Fabio Aru, ale Włoch nie zdołał samotnie dojechać do premii górskiej. Na zjeździe grupka się zjechała i było wiadomo, że o triumfie na dzisiejszym etapie zadecyduje sprint.

Najwięcej sił na walkę o zwycięstwo zachował Tim Wellens (Lotto Soudal), dla którego to już szósta wygrana w tym sezonie. Drugi był Pieter Serry (Quick – Step Floors), a trzeci Quentin Pacher (Vital Concept).

Wyniki drugiego etapu:

1 WELLENS Tim LTS les 167,2 km en 4h06’56” (moy. 40,626 km/h)
2 SERRY Pieter QST 00:00
3 PACHER Quentin VCC 00:00
4 NARVAEZ Jhonnatan * QST 00:00
5 EIKING Odd Christian * WGG 00:00
6 KUZNETSOV Viacheslav TKA 00:00
7 BACKAERT Frederik WGG 00:00
8 ARU Fabio UAD 00:00
9 DELTOMBE Kevin SVB 00:00
10 MAS NICOLAU Enric * QST 00:00
11 MACHADO Tiago TKA 00:00
12 KNOX James * QST 00:00
13 MANZIN Lorrenzo VCC 00:10
14 RIABUSHENKO Aleksandr * UAD 00:10
15 HERMANS Quinten * TFL 00:10
16 TURGIS Jimmy COF 00:10
17 ALLEGAERT Piet * SVB 00:10
18 ADAMS Jens PSV 00:10
19 MORI Manuele UAD 00:10
20 SPRENGERS Thomas SVB 00:10
21 PLANCKAERT Edward * SVB 00:10
22 MONFORT Maxime LTS 00:10
23 DOUBEY Fabien WGG 00:10
24 KREDER Michel ABS 00:10
25 MÜLLER Patrick * VCC 00:10
26 MADOUAS Valentin * GFC 00:10
27 TULIK Angelo TDE 00:10
28 DUIJN Huub VWC 00:10
29 SOUPE Geoffrey COF 00:10
30 GERTS Floris RNL 00:10
31 VAN DER LIJKE Nick RNL 00:10
32 WIRTGEN Tom * AAS 00:10
33 SOETE Daan * PSV 00:10
34 VAN GESTEL Dries * SVB 00:10
35 SMIT Willem Jakobus TKA 00:10
36 MEIJERS Jeroen RNL 00:10
37 CARDIS Romain TDE 00:10
38 VANTOMME Maxime WVA 00:10
39 DEBESAY Mekseb DDD 00:10
40 RESTREPO VALENCIA Jhonata TKA 00:10
41 DENIFL Stefan ABS 00:10
42 DE BONDT Dries VWC 00:10
43 LIVYNS Arjen * VWC 00:23
44 PEYSKENS Dimitri WVA 00:27
45 GHEBREIGZABHIER WERKILUL DDD 00:32
46 AIT EL ABDIA Anass UAD 00:49
47 ROUX Anthony GFC 01:08
48 SWEECK Laurens PSV 01:08
49 BOROŠ Michael PSV 01:08
50 PETILLI Simone UAD 01:08
51 JARRIER Benoit FST 01:08
52 VAN GINNEKEN Sjoerd RNL 01:08
53 CAVAGNA Rémi * QST 01:12
54 DE WITTE Mathias VWC 01:12
55 AERTS Toon TFL 01:12
56 CABOT Jeremy RLM 02:05
57 ANTOMARCHI Julien RLM 02:10
58 BUDDING Martijn * RNL 02:57
59 MORTON Lachlan DDD 03:07
60 GIBBONS Ryan * DDD 03:07
61 VAN MELSEN Kevin WGG 03:07
62 VAN KESSEL Corne TFL 03:07
63 LE ROUX Romain FST 03:07
64 MONIQUET Sylvain * AAS 03:07
65 CHETOUT Loic COF 03:07
66 MERLIER Braam PSV 03:07
67 DUNBAR Edward * ABS 03:07
68 BONO Matteo UAD 03:07
69 SEIGLE Romain * GFC 03:49
70 DERNIES Tom RLM 04:04
71 BAGOT Yoann VCC 04:04
72 JOLY Thomas * RLM 04:04
73 KNEISKY Morgan RLM 04:04
74 MOLLY Kenny * AAS 04:41
75 HIVERT Jonathan TDE 04:41
76 PLANCKAERT Emiel * SVB 05:11
77 WAEYTENS Zico VWC 05:37
78 VAN DER SANDE Tosh LTS 05:56
79 VAN DER HAAR Lars TFL 06:19
80 DELFOSSE Sébastien WVA 06:19
81 VAN EMPEL Etienne RNL 06:19
82 ISTA Kevyn WVA 06:41
83 NIEMIEC Przemysław UAD 07:24  
84 CIMOLAI Davide GFC 07:24
85 VANBILSEN Kenneth COF 07:24
86 ASGREEN Kasper * QST 07:24
87 DLAMINI Nicholas * DDD 07:24
88 ANTONINI Simone WGG 07:24
89 RUSSO Clement * FST 07:24
90 PERICHON Pierre Luc FST 07:24
91 PESTIAUX Yann * AAS 07:24
92 TRONET Steven RLM 07:24
93 HOFSTETTER Hugo COF 07:24
94 KIRSCH Alex WVA 07:24
95 O’CONNOR Ben * DDD 07:24
96 DOUGALL Nicolas DDD 07:24
97 DUNNE Conor ABS 07:24
98 MATHIS Marco TKA 08:36
99 PLANCKAERT Baptiste TKA 08:36
100 DEBUSSCHERE Jens LTS 08:36
101 FRISON Frederik LTS 08:36
102 WALLAYS Jelle LTS 08:36
103 AERTS Thijs * TFL 08:36
104 CLEPPE Nicolas * TFL 08:36
105 BONNET William GFC 08:36
106 DEVOLDER Stijn VWC 08:36
107 VAN HECKE Preben SVB 09:26
108 VAN STAEYEN Michaël COF 11:25
109 BLYTHE Adam ABS 11:25
110 GODON Dorian * COF 11:25
111 SPENGLER Lukas * WVA 11:25
112 DEHAES Kenny WVA 11:25
113 VALLEE Boris WGG 11:25
114 VAN GENECHTEN Jonas VCC 11:25
115 SELLIER Simon * TDE 11:25
116 NAULEAU Bryan TDE 11:25
117 DEBUY Anthony * AAS 11:25
118 WARBASSE Lawrence ABS 11:25
119 HOELGAARD Daniel GFC 11:25
120 PETIT Adrien TDE 11:25
121 HODEG CHAGUI Alvaro Jose * QST 11:25
122 WELTEN Bram * FST 11:25
123 DE WINTER Gordon * AAS 11:25
124 KRUOPIS Aidis VWC 11:25
125 ARMIRAIL Bruno GFC 11:25
126 COURTEILLE Arnaud VCC 11:25
127 VAN GOETHEM Brian RNL 11:25
128 SWEECK Diether PSV 11:25
129 WATSON Calvin ABS 15:25
130 OURSELIN Paul TDE 15:25
131 MOTTIER Justin VCC 15:25
132 WOUTERS Sieben * PSV 15:25
133 WOUTERS Enzo * LTS 15:25
134 TAMINIAUX Lionel * AAS 15:25
135 BONNAMOUR Franck * FST 15:25
136 SCHMIDT WÜRTZ Mads TKA 21:55
137 BEKAERT Yentl * TFL 22:42