fot. Marek Bala / naszosie.pl

Mistrz świata niezbyt często jest widywany w tradycyjnym trykocie zespołu – wszystko dzięki licznym tytułom.

Wczoraj Peter Sagan (BORA-hansgrohe) zdobył swój szósty tytuł mistrza Słowacji. W ten sposób mistrz świata zapewnił sobie prawo do noszenia wyjątkowej koszulki przez kolejny rok, co skłoniło statystyków do stworzenia ciekawego zestawienia. Okazuje się, że odliczając mistrzostwa kraju oraz wyścigi jazdy indywidualnej na czas, ostatnim występem Sagana w “zwyczajnej” koszulce zespołu był… trzeci etap Tour de Suisse 2011!

Mający wówczas 21 lat Słowak wygrał wtedy odcinek szwajcarskiego wyścigu i przejął koszulkę lidera klasyfikacji punktowej, którą utrzymał do końca imprezy. Następnie Sagan został mistrzem swojego kraju i w ten sposób rozpoczął okres noszenia specjalnych barw. W kolejnych sezonach – 2012, 2013, 2014 i 2015 – Peter zostawał najlepszym Słowakiem i wciąż nosił koszulkę z flagą kraju. Kolejne trzy lata to już dominacja na mistrzostwach świata i ciągłe prawo do występowania w “tęczy”.

Co ciekawe, nawet wliczając etapy jazdy na czas, statystyka mistrza globu jest imponująca.  Okazuje się, że Sagan od 2012 roku zaliczył 501 dni startowych, z których “zwyczajną” koszulkę nosił… 41 razy! To przekłada się na niewiele ponad 8% występów w barwach ekipy.