© Unipublic/Photogomez Sport

Dyrektor wyścigu Vuelta a España Javier Guillen powiedział, że tzw. sprawa salbutamolu Chrisa Froome`a  (Team Sky) musi zostać rozwiązana przed tegoroczną edycją wyścigu. 

Przypomnijmy, że po osiemnastym etapie hiszpańskiej Vuelty 2017 kontrola antydopingowa późniejszego zwycięzcy tego wyścigu Chrisa Froome`a wykazała, że ma on w organizmie dwukrotnie większą niż dozwolona dawkę salbutamolu – substancji, którą leczy się astmę. W związku z jej specyficznym charakterem, Brytyjczyk może się ścigać i w maju wygrał Giro d`Italia.

Absolutnie niezbędne jest to, abyśmy w momencie rozpoczęcia Vuelty wiedzieli, kto wygrał ubiegłoroczną edycję. Rok później nie możemy znajdować się na pozycji, w której nie wiemy, co wydarzyło się rok wcześniej

– takie słowa Javiera Guillena z konferencji prasowej cytuje “Marca”.

Po tym, jak w grudniu 2017 roku sprawę ujawniły dzienniki “Le Monde” i “The Guardian”, firma Unipublic, czyli organizator Vuelty, wydała oświadczenie, że podchodzi do niej “z najwyższą ostrożnością” i oczekuje formalnych działań ze strony Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

Froome wygrał Giro, a my nie wiemy, co stanie się z resztą wyścigów, w których ma zamiar startować. Mam poczucie, że upływający czas bardziej tę sprawę komplikuje. Naprawdę nie wiem, co byśmy zrobili, gdyby Froome chciał wystartować we Vuelcie, ale wiem na pewno, że musimy wiedzieć, kto wygrał wyścig w 2017 roku

– dodał Javier Guillen.

Podczas spotkania z dziennikarzami poza dominującym tematem Chrisa Froome`a rozmawiano również o liście startowej. Dyrektor wyścigu nie ujawnił, kto pojawi się na starcie, ale wyraził radość z tego, że do hiszpańskiego wielkiego touru szykują się Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) i Fabio Aru (UAE Team Emirates), a także dość liczna reprezentacja hiszpańskich kolarzy.

Dla mnie to idealna sytuacja, gdy Hiszpanie walczą przeciwko kolarzom innych narodowości

– stwierdził Guillen, pozytywnie odnosząc się również do innowacji wprowadzanych w kolarstwie, takich jak ta związana z podziałem peletonu na grupy według zajmowanych w klasyfikacji generalnej miejsc.