Człowiek, który odkrył Egana Bernala dla europejskiego kolarstwa, czyli legendarny szef włoskiej drużyny Androni Gianni Savio, uważa, że jego wychowanek nie powinien jeszcze startować w Tour de France.

Słowa Gianniego Savio są odpowiedzią na informacje portalu Cyclingnews, że Egan Bernal wystartuje najprawdopodobniej w Wielkiej Pętli. 

To dla niego za wcześnie. Sky wystawi skład dla Chrisa Froome`a, dlatego potrzebują silnej i doświadczonej drużyny, która przez trzy tygodnie będzie znajdowała się na najwyższym poziomie. Mam nadzieję, że Sky zabierze go na Vueltę, ponieważ to byłoby zbyt wiele jak na pierwszy wielki tour w karierze

– powiedział Gianni Savio portalowi VeloNews w Rivo del Garda, skąd wystartował 17. etap wyścigu Giro d`Italia.

70-letni Włoch, którego specjalnością jest wyszukiwanie kolarskich talentów w Kolumbii, wrócił ze swoim składem na Giro po dwuletniej przerwie. Przed startem Corsa Rosa dość głośno było o tym, że nie zabrał ze sobą 20-letniego, bardzo dobrze spisującego się w pierwszej części sezonu 2018, Kolumbijczyka Ivana Sosy, zatem zachowawczość Savio wobec młodych gwiazd jest już dobrze znana.

Każdy wymagał ode mnie, bym predestynował go do składu na Giro, ale ja powiedziałem nie! Młody kolarz może ścigać się przez trzy, cztery albo pięć dni najwyższym poziomie, ale trzytygodniowy wyścig może go zabić. Moją filozofią zawsze było, aby młodych zawodników wprowadzać do kolarstwa bardzo powoli

– wyjaśnił Gianni Savio.

Jako trener narodowej reprezentacji Kolumbii Gianni Savio poprowadził Santiago Botero do mistrzostwa świata w jeździe indywidualnej na czas elity mężczyzn. Do dziś jest on jedynym kolarzem z Ameryki Łacińskiej, który założył tęczową koszulkę w elicie. Ponadto spod jego skrzydeł wyszły takie gwiazdy jak Freddy González, Ivan Parra, Jackson Rodríguez i José Serpa.

W Giro d`Italia 2018 drużyna Androni – Sidermec – Bottecchia nie ma lidera na klasyfikację generalną, dlatego jej taktyka opiera na zabieraniu się w ucieczki i szukania szansy na zwycięstwo etapowe. Po szesnastu etapach podopieczny Gianniego Savio meldował się w każdej ucieczce dnia 101. Giro d`Italia.