fot. Team Sky

Według informacji portalu Cyclingnews zwycięzca AMGEN Tour of California 2018  Egan Bernal (Team Sky), wbrew wcześniejszym zapowiedziom kierownictwa drużyny, wystartuje w Tour de France 2018. 

Egan Bernal przeżywa najlepszy sezon w swojej krótkiej, z racji młodego wieku, karierze. W lutym wygrał kolumbijską “etapówkę” Oro y Paz, a kilka dni temu, dzięki dominacyjnej jeździe w górach, odniósł zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Tour of California. Pomiędzy tymi sukcesami wygrał etap i zajął drugie miejsce w “generalce” Tour de Romandie, w Tour of Catalonia sytuował się również zaraz za liderem, ale w odnotowaniu dobrego rezultatu przeszkodziła mu kraksa, którą niechcący spowodował José Joaquín Rojas (Bernal nie zdążył wyhamować przed przewracającym się na zjeździe Hiszpanem).

Przed sezonem 2018, w którym 21-letni Kolumbijczyk po raz pierwszy w życiu ściga się na poziomie World Tour, mówiło się, że na pewno nie znajdzie się w składzie Team Sky na Tour de France, by uniknąć rzucania na głęboką wodę w tak wczesnej fazie kariery. Jednak według informacji portalu Cyclingnews jego dobre występy w ostatnich tygodniach spowodowały, że kierownictwo drużyny raz jeszcze przemyślało podjętą wcześniej decyzję i jest niemal pewne, że będzie jednym z ośmiu kolarzy wspierających Chrisa Froome`a lub Gerainta Thomasa (a może ich obu?).

Zdaniem agenta Bernala Giuseppe Acquadro, który udzielił wywiadu hiszpańskiej “Marce”, wyjazd do Francji będzie dla jego podopiecznego paradoksalnie lepszym rozwiązaniem niż zapowiadany wcześniej start w hiszpańskiej Vuelcie.

Jeśli wystartowałby we Vuelcie, spoczywałaby na nim większa presja, ponieważ wszystkie oczy skierowane byłyby ku niemu. Natomiast start w Tour de France u boku Chrisa Froome`a pozwoli mu zrelaksować się, skupić na pracy i uczyć się. Jeśli odnajdzie się w tej roli, będzie świetnie, ale nie nakładamy na niego żadnej presji

– powiedział Acquadro.

Bernal w 2016 roku podpisał czteroletni kontrakt z Androni Giocattoli, włoską drużyną drugiej dywizji, ale według Cyclingnews drużyna Sky wykupiła go za około 350 tysięcy euro.