fot. Tour of Norway

24-letni Duńczyk Alexander Kamp z drużyny Virtu Cycling wygrał ostatni etap wyścigu Tour of Norway. Z kolei Eduard Prades reprezentujący barwy Euskadi-Murias, wygrywając klasyfikację generalną, odniósł największy sukces w karierze. 

Piąty i zarazem ostatni etap wyścigu Tour of Norway liczył 154 kilometry i prowadził z Moelv do Lillehammer. Na trasie znajdowały się trzy górskie premie – dwie drugiej kategorii w pierwszej fazie etapu i jedna pierwszej kategorii, której szczyt znajdował się 15 kilometrów przed metą. Jako ciekawostkę warto podać fakt, że peleton przejeżdżał przez Rudsbygd – rodzinne miasto zwycięzcy drugiego etapu – Edvalda Boassona Hagena z drużyny Dimension Data.

Od początku rywalizacji wielu kolarzy próbowało zabrać się do ucieczki dnia, ale ostatecznie ta sztuka udała się dziesięciu kolarzom, wśród których był Paweł Bernas reprezentujący pomarańczowe barwy polskiej drużyny CCC Sprandi Polkowice. Wraz z upływającymi kilometrami ucieczka dzieliła się, ale aktywności nie można odmówić Bernasowi, który walczył o jak najdłuższą obecność przed peletonem.

Ostatni oznaczony podjazd dnia – wspomnianą wcześniej premię górską pierwszej kategorii Kanthaugen (dł. 2,5 km; śr. nach. 9,3%) – rozpoczęła już nowa grupa zawodników na czele, wśród których ponownie znalazł się kolarz CCC. Tym razem był to Niemiec Jonas Koch.

Na podjeździe od peletonu oderwało się trzech zawodników: Eduard Prades (Euskadi-Murias), mający jedynie 31 sekund straty do lidera Dylana Groenewagena, Carl Fredrik Hagen (Team Joker Icopal) oraz Alexander Kamp (Team Virtu Cycling). Na zjeździe wypracowali sobie przewagę wynoszącą około 35 sekund.

Praca w drugiej grupie spoczęła przede wszystkim na barkach ekipy Caja Rural, która miała zresztą o to pretensje do swoich rywali. Wobec tego przewaga prowadzącego tria rosła i trzy kilometry przed metą wynosiła 45 sekund.

Uciekinierzy zdołali utrzymać wystarczającą przewagę, by rozstrzygnąć między sobą walkę o etapowe zwycięstwo. Na ostatnim kilometrze z rywalizacji wykluczył się Carl Fredrik Hagen, a w dwójkowym pojedynku Prades vs. Kamp lepszy okazał się Duńczyk.

Wobec tego, że wzniesień nie przetrzymał holenderski sprinter i posiadacz hat-tricka w tegorocznej edycji ścigania dookoła Norwegii Dylan Groenewegen (LottoNL-Jumbo), klasyfikacja generalna padła łupem Eduarda Pradesa. Hiszpan podtrzymał wysoką formę, którą zaprezentował ostatnio w Tour de Yorkshire (drugie miejsce w klasyfikacji generalnej) i dzięki zabraniu się do odpowiedniej akcji i słabo układającej się współpracy w pogoni, odniósł największy sukces w karierze, jakim jest niewątpliwie zwycięstwo w wyścigu kategorii 2.HC.

Wyniki ostatniego etapu:

1 KAMP Alexander Team Virtu Cycling 20 30 3:34:55
2 PRADES Eduard Euskadi – Murias 10 18 ,,
3 HAGEN Carl Fredrik Team Joker Icopal 5 12 0:09
4 MEIJERS Jeroen Roompot – Nederlandse Loterij 7 0:26
5 JULES Justin WB Aqua Protect Veranclassic 4 ,,
6 ROVNY Ivan Gazprom-RusVelo 3 ,,
7 WARBASSE Larry Aqua Blue Sport 2 ,,
8 ARANBURU Alex Caja Rural – Seguros RGA 1 ,,
9 BAUGNIES Jerome Wanty – Groupe Gobert ,,
10 DELTOMBE Kevin Sport Vlaanderen – Baloise ,,
11 FINETTO Mauro Delko Marseille Provence KTM ,,
12 BAGÜES Aritz Euskadi – Murias ,,
13 VANGSTAD Andreas Team Joker Icopal ,,
14 RUIJGH Rob Tarteletto – Isorex ,,
15 KOCH Jonas CCC Sprandi Polkowice ,,
16 BOASSON HAGEN Edvald Dimension Data ,,
17 DEIGNAN Philip Team Sky 0:34
18 MOLINA Antonio Caja Rural – Seguros RGA 0:39
19 FOLIFOROV Alexander Gazprom-RusVelo 0:41
20 WEENING Pieter Roompot – Nederlandse Loterij 0:44
21 PEYSKENS Dimitri WB Aqua Protect Veranclassic ,,
22 MAS Lluís Guillermo Caja Rural – Seguros RGA 0:50
23 HAGEN Krister Team Coop 1:37
24 AASVOLD Kristian Team Coop ,,
25 MARTENS Paul Team LottoNL-Jumbo 1:54
26 SCHULTZ Nick Caja Rural – Seguros RGA 2:56
27 MIHAYLOV Nikolay Delko Marseille Provence KTM ,,
28 SCHULTZ Jesper Team Virtu Cycling ,,
29 HOELGAARD Markus Team Joker Icopal ,,
30 SAMITIER Sergio Euskadi – Murias ,,
31 ROOSEN Timo Team LottoNL-Jumbo 3:43
32 VAN DER LIJKE Nick Roompot – Nederlandse Loterij ,,
33 KIRSCH Alex WB Aqua Protect Veranclassic 4:16
34 JENSEN August Israel Cycling Academy ,,
35 LARSEN Niklas Team Virtu Cycling ,,
36 SKJERPING Kristoffer Team Joker Icopal 5:03
37 FARAZIJN Maxime Sport Vlaanderen – Baloise ,,
38 TRONDSEN Trond Team Coop ,,
39 WARNIER Antoine WB Aqua Protect Veranclassic 5:05
40 STOCKMAN Abram Tarteletto – Isorex ,,
41 GERTS Floris Roompot – Nederlandse Loterij 5:07
42 IRISARRI Jon Caja Rural – Seguros RGA ,,
43 LAGUTIN Sergey Gazprom-RusVelo ,,
44 KUDUS Merhawi Dimension Data 5:09
45 ENGER Sondre Holst Israel Cycling Academy ,,
46 LIGTHART Pim Roompot – Nederlandse Loterij 5:11
47 SKAARSETH Anders Uno-X Norwegian Development Team 5:12
48 WACKERMANN Luca Bardiani – CSF 6:01
49 MENTEN Milan Sport Vlaanderen – Baloise ,,
50 VAN GESTEL Dries Sport Vlaanderen – Baloise ,,
51 VAN MELSEN Kevin Wanty – Groupe Gobert ,,
52 ALBANESE Vincenzo Bardiani – CSF ,,
53 SAEZ Héctor Euskadi – Murias ,,
54 JANSEN Amund Grondahl Team LottoNL-Jumbo 6:21
55 GONZALEZ Aitor Euskadi – Murias ,,
56 BERNAS Pawel CCC Sprandi Polkowice 6:31
57 LOPEZ David Team Sky 9:08
58 DIBBEN Jonathan Team Sky ,,
59 PEARSON Daniel Aqua Blue Sport ,,
60 SHALUNOV Evgeny Gazprom-RusVelo ,,
61 SISKEVICIUS Evaldas Delko Marseille Provence KTM ,,
62 GEBREIGZABHIER Amanuel Dimension Data 9:18
63 AALRUST Hakon Team Coop ,,
64 DELFOSSE Sebastien WB Aqua Protect Veranclassic ,,
65 LUKKEDAHL Øivind Team Coop ,,
66 WAERSTED Syver Uno-X Norwegian Development Team ,,
67 TRAEEN Torstein Uno-X Norwegian Development Team 9:34
68 MCNALLY Mark Wanty – Groupe Gobert 13:36
69 VAN HECKE Preben Sport Vlaanderen – Baloise ,,
70 PORSEV Alexander Gazprom-RusVelo ,,
71 VALLÉE Boris Wanty – Groupe Gobert ,,
72 VEYHE Torkil Team Virtu Cycling ,,
73 DE GREEF Robbert Roompot – Nederlandse Loterij 13:44
DNF DOUGALL Nick Dimension Data -3:34:55
DNF DLAMINI Nickolas Dimension Data ,,
DNF JANSE VAN RENSBURG Reinardt Dimension Data ,,
DNF HALVORSEN Kristoffer Team Sky ,,
DNF BASSO Leonardo Team Sky ,,
DNF GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL-Jumbo ,,
DNF EENKHOORN Pascal Team LottoNL-Jumbo ,,
DNF EARLE Nathan Israel Cycling Academy ,,
DNF GOLDSTEIN Omer Israel Cycling Academy ,,
DNF TUREK Daniel Israel Cycling Academy ,,
DNF VAN WINDEN Dennis Israel Cycling Academy ,,
DNF ARCHBOLD Shane Aqua Blue Sport ,,
DNF DENIFL Stefan Aqua Blue Sport ,,
DNF WATSON Calvin Aqua Blue Sport ,,
DNF BRESCIANI Michael Bardiani – CSF ,,
DNF MARONESE Marco Bardiani – CSF ,,
DNF SAVINI Daniel Bardiani – CSF ,,
DNF YSSAAD Yannis Caja Rural – Seguros RGA ,,
DNF BANASZEK Alan CCC Sprandi Polkowice ,,
DNF KUREK Adrian CCC Sprandi Polkowice ,,
DNF SCHLEGEL Michal CCC Sprandi Polkowice ,,
DNF SISR Frantisek CCC Sprandi Polkowice ,,
DNF EL FARES Julien Delko Marseille Provence KTM ,,
DNF JONES Brenton Delko Marseille Provence KTM ,,
DNF SMUKULIS Gatis Delko Marseille Provence KTM ,,
DNF ABERASTURI Jon Euskadi – Murias ,,
DNF MAIKIN Roman Gazprom-RusVelo ,,
DNF WARLOP Jordi Sport Vlaanderen – Baloise ,,
DNF KREDER Wesley Wanty – Groupe Gobert ,,
DNF SPENGLER Lukas WB Aqua Protect Veranclassic ,,
DNF TILLER Rasmus Team Joker Icopal ,,
DNF BOUCHER David Tarteletto – Isorex ,,
DNF SEFA Ylber Tarteletto – Isorex ,,
DNF TORRES Sergio Tarteletto – Isorex ,,
DNF LEIGH Andy Tarteletto – Isorex ,,
DNF BENDIXEN Louis Team Coop ,,
DNF FLØTTEN Audun Brekke Team Virtu Cycling ,,
DNF ANDERSEN Asbjørn Kragh Team Virtu Cycling ,,
DNF SAUGSTAD Lars Uno-X Norwegian Development Team ,,
DNF KULSET Kristian Uno-X Norwegian Development Team ,,
DNF RESELL Erik Nordsaeter Uno-X Norwegian Development Team ,,
DNS KREDER Michel Aqua Blue Sport ,,
DNS VANSPEYBROUCK Pieter Wanty – Groupe Gobert ,,
DNS HOEM Bjørn Tore Team Joker Icopal ,,

Ostateczna klasyfikacja generalna:

1 10 ▲9 PRADES Eduard Euskadi – Murias 200 150 20:47:57
2 32 ▲30 KAMP Alexander Team Virtu Cycling 150 110 0:03
3 3 – BOASSON HAGEN Edvald Dimension Data 125 90 0:12
4 37 ▲33 HAGEN Carl Fredrik Team Joker Icopal 100 80 0:21
5 4 ▼1 ARANBURU Alex Caja Rural – Seguros RGA 85 70 0:28
6 6 – MEIJERS Jeroen Roompot – Nederlandse Loterij 70 60 0:29
7 11 ▲4 JULES Justin WB Aqua Protect Veranclassic 60 55 0:32
8 19 ▲11 KOCH Jonas CCC Sprandi Polkowice 50 50 0:35
9 21 ▲12 BAGÜES Aritz Euskadi – Murias 40 45 ,,
10 23 ▲13 ROVNY Ivan Gazprom-RusVelo 35 40 ,,
11 24 ▲13 WARBASSE Larry Aqua Blue Sport 30 36 ,,
12 34 ▲22 VANGSTAD Andreas Team Joker Icopal 25 32 0:39
13 36 ▲23 DELTOMBE Kevin Sport Vlaanderen – Baloise 20 28 0:42
14 38 ▲24 RUIJGH Rob Tarteletto – Isorex 15 24 ,,
15 22 ▲7 MOLINA Antonio Caja Rural – Seguros RGA 10 20 0:48
16 26 ▲10 PEYSKENS Dimitri WB Aqua Protect Veranclassic 5 16 0:53
17 48 ▲31 DEIGNAN Philip Team Sky 5 14 0:55
18 56 ▲38 BAUGNIES Jerome Wanty – Groupe Gobert 5 12 0:56
19 13 ▼6 MAS Lluís Guillermo Caja Rural – Seguros RGA 5 10 0:59
20 52 ▲32 FOLIFOROV Alexander Gazprom-RusVelo 5 8 1:02
21 49 ▲28 WEENING Pieter Roompot – Nederlandse Loterij 5 6 1:05
22 14 ▼8 AASVOLD Kristian Team Coop 5 4 1:46
23 31 ▲8 HAGEN Krister Team Coop 5 3 1:49
24 74 ▲50 FINETTO Mauro Delko Marseille Provence KTM 5 2 2:15
25 39 ▲14 SCHULTZ Nick Caja Rural – Seguros RGA 5 1 3:07
26 44 ▲18 SCHULTZ Jesper Team Virtu Cycling 5 3:12
27 50 ▲23 HOELGAARD Markus Team Joker Icopal 5 3:17
28 58 ▲30 MIHAYLOV Nikolay Delko Marseille Provence KTM 5 3:31
29 18 ▼11 ROOSEN Timo Team LottoNL-Jumbo 5 3:52
30 35 ▲5 VAN DER LIJKE Nick Roompot – Nederlandse Loterij 5 3:59
31 16 ▼15 LARSEN Niklas Team Virtu Cycling 3 4:25
32 43 ▲11 KIRSCH Alex WB Aqua Protect Veranclassic 3 4:32
33 54 ▲21 JENSEN August Israel Cycling Academy 3 4:37
34 2 ▼32 ENGER Sondre Holst Israel Cycling Academy 3 4:55
35 8 ▼27 TRONDSEN Trond Team Coop 3 5:08
36 15 ▼21 FARAZIJN Maxime Sport Vlaanderen – Baloise 3 5:12
37 12 ▼25 WARNIER Antoine WB Aqua Protect Veranclassic 3 ,,
38 25 ▼13 STOCKMAN Abram Tarteletto – Isorex 3 5:14
39 27 ▼12 IRISARRI Jon Caja Rural – Seguros RGA 3 5:16
40 28 ▼12 GERTS Floris Roompot – Nederlandse Loterij 3 ,,
41 40 ▼1 KUDUS Merhawi Dimension Data 5:25
42 51 ▲9 LAGUTIN Sergey Gazprom-RusVelo 5:28
43 47 ▲4 LIGTHART Pim Roompot – Nederlandse Loterij 5:31
44 79 ▲35 SKJERPING Kristoffer Team Joker Icopal 5:35
45 20 ▼25 WACKERMANN Luca Bardiani – CSF 6:10
46 29 ▼17 VAN GESTEL Dries Sport Vlaanderen – Baloise ,,
47 30 ▼17 MENTEN Milan Sport Vlaanderen – Baloise ,,
48 86 ▲38 MARTENS Paul Team LottoNL-Jumbo 6:19
49 55 ▲6 VAN MELSEN Kevin Wanty – Groupe Gobert 6:22
50 60 ▲10 JANSEN Amund Grondahl Team LottoNL-Jumbo 7:11
51 76 ▲25 SKAARSETH Anders Uno-X Norwegian Development Team ,,
52 70 ▲18 ALBANESE Vincenzo Bardiani – CSF 7:33
53 77 ▲24 BERNAS Pawel CCC Sprandi Polkowice 8:31
54 17 ▼37 SISKEVICIUS Evaldas Delko Marseille Provence KTM 9:17
55 41 ▼14 PEARSON Daniel Aqua Blue Sport 9:24
56 53 ▼3 LOPEZ David Team Sky 9:26
57 46 ▼11 LUKKEDAHL Øivind Team Coop 9:36
58 73 ▲15 AALRUST Hakon Team Coop 10:57
59 82 ▲23 GEBREIGZABHIER Amanuel Dimension Data 12:04
60 85 ▲25 DIBBEN Jonathan Team Sky 12:39
61 100 ▲39 SAEZ Héctor Euskadi – Murias 13:50
62 91 ▲29 SHALUNOV Evgeny Gazprom-RusVelo 14:09
63 64 ▲1 VALLÉE Boris Wanty – Groupe Gobert 14:48
64 65 ▲1 MCNALLY Mark Wanty – Groupe Gobert ,,
65 75 ▲10 VAN HECKE Preben Sport Vlaanderen – Baloise 15:27
66 80 ▲14 VEYHE Torkil Team Virtu Cycling 15:58
67 104 ▲37 GONZALEZ Aitor Euskadi – Murias 16:20
68 98 ▲30 TRAEEN Torstein Uno-X Norwegian Development Team 16:55
69 109 ▲40 SAMITIER Sergio Euskadi – Murias 17:56
70 103 ▲33 DELFOSSE Sebastien WB Aqua Protect Veranclassic 19:07
71 102 ▲31 DE GREEF Robbert Roompot – Nederlandse Loterij 22:29
72 89 ▲17 PORSEV Alexander Gazprom-RusVelo 25:25
73 111 ▲38 WAERSTED Syver Uno-X Norwegian Development Team 26:37