Tour of Croatia / KL-Photo

Alessandro Tonelli (Bardiani – CSF) był najszybszy na czwartym etapie Tour of Croatia. Liderem pozostał Konstantin Siwcow (Bahrain Merida Pro Cycling Team).

Czwarty etap Wyścigu Dookoła Chorwacji liczył 171 kilometrów i prowadził z Starigradu do miejscowości Crikvenica. Zanosiło się na typowy etap dla sprinterów, choć harcownicy nie byli bez szans.

Po kilku nieudanych atakach zawiązał się siedmioosobowy odjazd, w którym znalazł się Łukasz Owsian z CCC Sprandi Polkowice. Wraz z Polakiem przed dużą grupą kręcili: Alessandro Tonelli (Bardiani – CSF), Guillaume Boivin (Israel Cycling Academy), Zhandos Bizhigitov (Astana), Janez Brajkovič (Adria Mobil), Laurent Didier (Trek – Segafredo) i Aristobulo Cala (Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes).

W pewnym momencie mieli oni nawet ponad cztery minuty przewagi, ale na 30 kilometrów przed metą dystans zmniejszył się do 90 sekund. Na jedynej górskiej premii ucieczka mocno się podzieliła i na czele został Tonelli, a za nim kręcili Owsian i Cala.

15 kilometrów przed metą Tonelli miał 45 sekund przewagi nad trójką Owsian, Cala i Boivin. Kolejne kilkanaście tracił peleton, który dość szybko dogonił grupkę z Polakiem. Mocno zmęczony Włoch nie dawał za wygraną i 4000 metrów przed metą miał 30 sekund zapasu i wielkie szanse na etapowy triumf.

Tonelli przejeżdżając znacznik ostatniego kilometra miał już tylko dziesięć sekund przewagi nad rozpędzonym peletonem. Oglądał się za siebie, nie wierzył, ale jego pierwsze zwycięstwo w karierze stało się faktem! W sukurs przyszła mu trochę kraksa, która miała miejsce 500 metrów przed metą.

Drugi finiszował Enrico Barbin (Bardiani – CSF), a trzeci Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice).

Wyniki czwartego etapu:

1 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani – CSF 3:56:57
2 Enrico Barbin (Ita) Bardiani – CSF 0:00:12
3 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:12
4 Fabian Lienhard (Sui) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:00:12
5 Niccolò Bonifazio (Ita) Bahrain – Merida 0:00:12
6 Žiga Rucigaj (Slo) Ljubljana – Gusto Xaurum 0:00:12
7 Federico Zurlo (Ita) MsTina – Focus 0:00:12
8 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:12
9 Jonathan Lastra Martinez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:12
10 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy 0:00:12
11 Alex Kirsch (Lux) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:00:12
12 Pawel Bernas (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:12
13 Danilo Celano (Ita) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:12
14 Andrew Fenn (Gbr) Aqua Blue Sport 0:00:12
15 Simone Ponzi (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:00:12
16 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:00:12
17 Johnatan Cañaveral Vargas (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:00:12
18 Jeroen Meijers (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:12
19 Juan Jose Lobato Del Valle (Esp) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:00:12
20 Ruben Dario Acosta Ospina (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:00:12
21 Paolo Simion (Ita) Bardiani – CSF 0:00:12
22 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:12
23 Hayato Yoshida (Jpn) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:00:12
24 Igor Boev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:12
25 Mirco Maestri (Ita) Bardiani – CSF 0:00:12
26 Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil 0:00:12
27 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek – Segafredo 0:00:12
28 Gianluca Brambilla (Ita) Trek – Segafredo 0:00:12
29 Daniel Savini (Ita) Bardiani – CSF 0:00:12
30 Benjamin Hill (Aus) Ljubljana – Gusto Xaurum 0:00:12
31 Josip Rumac (Cro) Meridiana – Kamen Team 0:00:12
32 Deni Banicek (Cro) Meridiana – Kamen Team 0:00:12
33 Tadej Pogacar (Slo) Ljubljana – Gusto Xaurum 0:00:12
34 David Lozano Riba (Esp) Team Novo Nordisk 0:00:12
35 Daniel Pearson (Gbr) Aqua Blue Sport 0:00:12
36 Kanstantsin Siutsou (Blr) Bahrain – Merida 0:00:12
37 Mateo Frankovic (Cro) Meridiana – Kamen Team 0:00:12
38 Gorazd Per (Slo) Adria Mobil 0:00:12
39 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain – Merida 0:00:12
40 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk 0:00:12
41 Emanuel Kiserlovski (Cro) Meridiana – Kamen Team 0:00:12
42 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:12
43 Diego Fernando Cano Malaver (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:00:12
44 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:12
45 Matteo Rabottini (Ita) Meridiana – Kamen Team 0:00:12
46 Taylor Eisenhart (Usa) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:00:12
47 Matej Mohoric (Slo) Bahrain – Merida 0:00:12
48 Bruno Maltar (Cro) Meridiana – Kamen Team 0:00:12
49 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:00:12
50 Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:12
51 Domen Novak (Slo) Bahrain – Merida 0:00:12
52 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:12
53 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:00:12
54 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team 0:00:12
55 Jure Golcer (Slo) Adria Mobil 0:00:12
56 Eduardo Estrada Celis (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:00:12
57 Izidor Penko (Slo) Ljubljana – Gusto Xaurum 0:00:12
58 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy 0:00:12
59 Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:00:12
60 Janez Brajkovic (Slo) Adria Mobil 0:00:12
61 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy 0:00:49
62 Umberto Poli (Ita) Team Novo Nordisk 0:00:12
63 Aristobulo Cala Cala (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:00:56
64 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:56
65 Manuele Boaro (Ita) Bahrain – Merida 0:00:56
66 Artem Nych (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:12
67 Kamil Gradek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:01:05
68 Wouter Wippert (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:01:10
69 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team 0:01:10
70 Riccardo Stacchiotti (Ita) MsTina – Focus 0:00:12
71 Laurent Didier (Lux) Trek – Segafredo 0:01:19
72 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani – CSF 0:00:12
73 Sergei Shilov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:12
74 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team 0:00:12
75 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team 0:01:32
76 Michel Kreder (Ned) Aqua Blue Sport 0:01:52
77 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:02:25
78 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team 0:04:42
79 Žiga Jerman (Slo) Ljubljana – Gusto Xaurum 0:05:14
80 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy 0:07:30
81 Miguel Bryon (Usa) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:07:30
82 Emil Dima (Rou) MsTina – Focus 0:07:30
83 Damiano Cima (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:07:30
84 Vlad-Nicolae Dobre (Rou) MsTina – Focus 0:07:30
85 Andrea Guardini (Ita) Bardiani – CSF 0:07:30
86 Andrew Dahlheim (Usa) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:07:30
87 Matic Grošelj (Slo) Ljubljana – Gusto Xaurum 0:07:30
88 Pawel Franczak (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:07:30
89 Gregor Gazvoda (Slo) Adria Mobil 0:07:30
90 Marko Kump (Slo) CCC Sprandi – Polkowice 0:07:30
91 Raul-Antonio Sinza (Rou) MsTina – Focus 0:07:30
92 William David Muñoz Perez (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:07:30
93 Hiroki Nishimura (Jpn) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:07:30
94 Franklin Six (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:08:41
95 Ludwig De Winter (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:08:41
96 Justin Oien (Usa) Caja Rural – Seguros RGA 0:13:38
97 Yannis Yssaad (Fra) Caja Rural – Seguros RGA 0:13:38
98 Eduard Michael Grosu (Rou) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:13:38
99 Nicolas Marini (Ita) MsTina – Focus 0:13:38
100 Kohei Uchima (Jpn) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:13:38
101 Alex Frame (Nzl) Trek – Segafredo 0:13:38
102 Nicholas Jack William Schultz (Aus) Caja Rural – Seguros RGA 0:13:38
103 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport 0:13:38
104 Conor Dunne (Irl) Aqua Blue Sport 0:13:38
105 Žiga Horvat (Slo) Adria Mobil 0:13:38
106 Jon Božic (Slo) Adria Mobil 0:13:38
107 Viktor Potocki (Cro) Ljubljana – Gusto Xaurum 0:13:38
108 David Jabuka (Cro) Meridiana – Kamen Team 0:13:38
109 Ludovic Robeet (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:13:38
110 Jimmy Duquennoy (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:13:38
111 Julien Stassen (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:13:38
112 Roman Maikin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:13:38
113 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team 0:13:38
114 Mattia Marcelli (Ita) MsTina – Focus 0:13:38
115 Hendrikus Van Ijzendoorn (Ned) Team Novo Nordisk 0:13:38
116 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy 0:13:38
117 Sondre Enger (Nor) Israel Cycling Academy 0:13:38
118 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:13:38
119 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:13:38
DNF Julen Amezqueta Moreno (Esp) Caja Rural – Seguros RGA
DNF Shane Archbold (Nzl) Aqua Blue Sport
DNF Nicolai Philip Brøchner Nielsen (Den) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources
DNS Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk

Klasyfikacja generalna po czwartym etapie:

1 Kanstantsin Siutsou (Blr) Bahrain – Merida 19:12:19
2 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:08
3 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team 0:00:47
4 Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil 0:01:06
5 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:01:48
6 Daniel Pearson (Gbr) Aqua Blue Sport 0:02:11
7 Gianluca Brambilla (Ita) Trek – Segafredo 0:02:33
8 Ruben Dario Acosta Ospina (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:02:52
9 Artem Nych (Rus) Gazprom – RusVelo 0:03:01
10 Jonathan Lastra Martinez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:03:48
11 Domen Novak (Slo) Bahrain – Merida 0:04:05
12 Taylor Eisenhart (Usa) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:05:07
13 Enrico Barbin (Ita) Bardiani – CSF 0:05:18
14 Tadej Pogacar (Slo) Ljubljana – Gusto Xaurum 0:06:10
15 Josip Rumac (Cro) Meridiana – Kamen Team 0:07:04
16 Johnatan Cañaveral Vargas (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:07:29
17 David Lozano Riba (Esp) Team Novo Nordisk 0:08:08
18 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:08:22
19 Žiga Rucigaj (Slo) Ljubljana – Gusto Xaurum 0:08:57
20 Danilo Celano (Ita) Caja Rural – Seguros RGA 0:09:05
21 Simone Ponzi (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:09:11
22 Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:09:25
23 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team 0:09:28
24 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani – CSF 0:09:57
25 Matteo Rabottini (Ita) Meridiana – Kamen Team 0:10:02
26 Aristobulo Cala Cala (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:10:36
27 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:10:53
28 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:12:16
29 Janez Brajkovic (Slo) Adria Mobil 0:12:55
30 Emanuel Kiserlovski (Cro) Meridiana – Kamen Team 0:12:58
31 Jure Golcer (Slo) Adria Mobil 0:14:24
32 Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:14:40
33 Sergei Shilov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:15:07
34 Matej Mohoric (Slo) Bahrain – Merida 0:15:54
35 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team 0:16:33
36 Daniel Savini (Ita) Bardiani – CSF 0:17:05
37 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain – Merida 0:17:32
38 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy 0:17:52
39 Laurent Didier (Lux) Trek – Segafredo 0:19:32
40 Manuele Boaro (Ita) Bahrain – Merida 0:19:53
41 Mateo Frankovic (Cro) Meridiana – Kamen Team 0:20:34
42 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team 0:21:27
43 Raul-Antonio Sinza (Rou) MsTina – Focus 0:22:50
44 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy 0:23:08
45 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural – Seguros RGA 0:23:22
46 Jeroen Meijers (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:23:27
47 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy 0:23:37
48 Deni Banicek (Cro) Meridiana – Kamen Team 0:23:41
49 Andrew Fenn (Gbr) Aqua Blue Sport 0:23:42
50 Igor Boev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:23:42
51 Eduardo Estrada Celis (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:23:56
52 Fabian Lienhard (Sui) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:23:59
53 Bruno Maltar (Cro) Meridiana – Kamen Team 0:24:08
54 Hayato Yoshida (Jpn) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:24:09
55 Diego Fernando Cano Malaver (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:24:16
56 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:24:34
57 Hiroki Nishimura (Jpn) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:25:45
58 Gregor Gazvoda (Slo) Adria Mobil 0:28:19
59 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek – Segafredo 0:28:28
60 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk 0:29:18
61 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi – Polkowice 0:29:43
62 Federico Zurlo (Ita) MsTina – Focus 0:30:06
63 Alex Kirsch (Lux) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:30:39
64 Juan Jose Lobato Del Valle (Esp) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:30:57
65 Paolo Simion (Ita) Bardiani – CSF 0:30:59
66 Vlad-Nicolae Dobre (Rou) MsTina – Focus 0:31:00
67 Riccardo Stacchiotti (Ita) MsTina – Focus 0:31:01
68 Izidor Penko (Slo) Ljubljana – Gusto Xaurum 0:31:03
69 Benjamin Hill (Aus) Ljubljana – Gusto Xaurum 0:31:05
70 Gorazd Per (Slo) Adria Mobil 0:31:07
71 Mirco Maestri (Ita) Bardiani – CSF 0:31:16
72 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:31:22
73 Pawel Bernas (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:31:23
74 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani – CSF 0:31:36
75 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team 0:31:41
76 Umberto Poli (Ita) Team Novo Nordisk 0:32:03
77 Kamil Gradek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:32:15
78 Nicholas Jack William Schultz (Aus) Caja Rural – Seguros RGA 0:32:38
79 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy 0:33:35
80 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:33:59
81 Jon Božic (Slo) Adria Mobil 0:36:48
82 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:37:00
83 Sondre Enger (Nor) Israel Cycling Academy 0:37:04
84 Niccolò Bonifazio (Ita) Bahrain – Merida 0:37:26
85 Emil Dima (Rou) MsTina – Focus 0:37:44
86 Andrea Guardini (Ita) Bardiani – CSF 0:38:03
87 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy 0:38:04
88 David Jabuka (Cro) Meridiana – Kamen Team 0:38:14
89 Marko Kump (Slo) CCC Sprandi – Polkowice 0:38:21
90 Damiano Cima (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:38:31
91 Andrew Dahlheim (Usa) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:38:34
92 Pawel Franczak (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:38:47
93 Žiga Jerman (Slo) Ljubljana – Gusto Xaurum 0:39:08
94 Michel Kreder (Ned) Aqua Blue Sport 0:39:08
95 Miguel Bryon (Usa) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:40:26
96 Ludovic Robeet (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:40:45
97 Ludwig De Winter (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:41:11
98 Wouter Wippert (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:41:14
99 Matic Grošelj (Slo) Ljubljana – Gusto Xaurum 0:42:33
100 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:44:20
101 William David Muñoz Perez (Col) Bicicletas Strongman – Colombia Coldeportes 0:44:20
102 Yannis Yssaad (Fra) Caja Rural – Seguros RGA 0:44:31
103 Jimmy Duquennoy (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:44:33
104 Justin Oien (Usa) Caja Rural – Seguros RGA 0:44:33
105 Viktor Potocki (Cro) Ljubljana – Gusto Xaurum 0:44:39
106 Julien Stassen (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:44:46
107 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:46:05
108 Franklin Six (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:46:17
109 Roman Maikin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:47:12
110 Conor Dunne (Irl) Aqua Blue Sport 0:47:25
111 Alex Frame (Nzl) Trek – Segafredo 0:47:48
112 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team 0:48:42
113 Žiga Horvat (Slo) Adria Mobil 0:48:52
114 Kohei Uchima (Jpn) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:49:26
115 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport 0:49:34
116 Eduard Michael Grosu (Rou) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:51:30
117 Mattia Marcelli (Ita) MsTina – Focus 0:56:18
118 Hendrikus Van Ijzendoorn (Ned) Team Novo Nordisk 0:57:38
119 Nicolas Marini (Ita) MsTina – Focus 1:04:59