fot. Circuit de la Sarthe

Zwycięstwem Guillaume Martina (Wanty – Groupe Gobert) zakończył się królewski etap wyścigu Circuit de la Sarthe. Francuz został też nowym liderem wyścigu.

Trzeci etap wyścigu dookoła Sarthe był zdecydowanie najtrudniejszym przygotowanym przez organizatorów. Do pokonania było około 199 kilometrów, z czego ostatnie 80 rozgrywało się na rundzie z podjazdem do mety.

Dość szybko po starcie uformowała się czteroosobowa ucieczka dnia, w skład której wchodzili Bryan Coquard (Vital Concept), Jeremy Leveau (Delko Marseille), Thomas Deruette (WB Aquaprotect) i Sergio Samitier (Euskadi – Murias). Ich przewaga momentami dochodziła do 5 minut i 30 sekund, lecz peleton starał się wszystko kontrolować za sprawą pracy ekipy Manzana Postobon.

Co ciekawe, kolejne akcje miały miejsce dopiero na trzech ostatnich rundach. Na początek podzieliła się bowiem ucieczka, z której zaatakowali Deruette oraz Samitier. Ich przewaga nad peletonem wynosiła wówczas nieco ponad 2 minuty.

Na przedostatnim podjeździe przed metą rozpoczęły się ruchy z peletonu. Wówczas na atak zdecydowało się dwóch kolarzy – Quentin Pacher (Vital Concept) i Guillaume Martin (Wnaty – Gropue Gobert). Mocna dwójka Francuzów dość szybko doszła do uciekinierów i zdołała ich prześcignąć, budując kilkadziesiąt sekund przewagi nad peletonem.

Jeszcze przed rozpoczęciem finałowej wspinaczki, na czele wyścigu znajdowało się 11 kolarzy (do uciekającej dwójki dojechał m.in. Lilian Calmejane), co zapowiadało kapitalną walkę w końcówce. Tam ponownie zaatakował Martin, który sięgnął po pewne zwycięstwo na solo i zgarnął też koszulkę lidera.

Wyniki trzeciego etapu:

1 MARTIN Guillaume FRA WGG les 199 km en 5h25’01”
2 MEURISSE Xandro BEL WGG 00:12
3 VENDRAME Andrea ITA ANS 00:24
4 VENTURINI Clement FRA ALM 00:24
5 CALMEJANE Lilian FRA TDE 00:24
6 PACHER Quentin FRA VCC 00:24
7 DEGAND Thomas BEL WGG 00:24
8 LADAGNOUS Matthieu FRA GFC 00:24
9 ROLLAND Pierre FRA EFD 00:24
10 FINETTO Mauro ITA DMP 00:24
11 PAREDES ZAPATA Wilmar Andres COL MZN 00:24
12 DELTOMBE Kevin BEL SVB 00:24
13 SIMON Julien FRA COF 00:24
14 PICHON Laurent FRA FST 00:24
15 RIESEBEEK Oscar NED RNL 00:24
16 SPRENGERS Thomas BEL SVB 00:24
17 DELAPLACE Anthony FRA FST 00:24
18 COMBAUD Romain FRA DMP 00:24
19 JAUREGUI Quentin FRA ALM 00:24
20 BIDARD François FRA ALM 00:24
21 LE TURNIER Mathias FRA COF 00:24
22 JULES Justin FRA WVA 00:24
23 HIGUITA GARCIA Sergio Andres COL MZN 00:30
24 VAN GESTEL Dries BEL SVB 01:00
25 BERNARD Julien FRA TFS 01:02
26 DILLIER Silvan SUI ALM 02:09
27 KOZONTCHUK Dmitriy RUS GAZ 02:10
28 HARDY Romain FRA FST 02:10
29 LIGTHART Pim NED RNL 02:38
30 SAEZ BENITO Hector ESP EUS 02:41
31 MORTIER Julien BEL WVA 02:59
32 LAGUTIN Sergey RUS GAZ 03:02
33 ROSSETTO Stéphane FRA COF 03:02
34 DE ROSSI Lucas FRA DMP 03:02
35 SUAZA ARANGO Bernardo Albeiro COL MZN 04:50
36 SHILOV Sergei RUS GAZ 05:19
37 LUDVIGSSON Tobias SWE GFC 05:29
38 DOUBEY Fabien FRA WGG 07:17
39 MINNAARD Marco NED WGG 07:17
40 REZA Kevin FRA VCC 07:17
41 BONNAFOND Guillaume FRA COF 07:17
42 MORENO BAZAN Javier ESP DMP 07:17
43 JARRIER Benoit FRA FST 07:17
44 BONUSI Raffaello ITA ANS 07:17
45 NAULEAU Bryan FRA TDE 08:10
46 CHETOUT Loic FRA COF 09:39
47 THOMAS Benjamin FRA GFC 09:39
48 FRAPPORTI Mattia ITA ANS 10:17
49 BELLETTI Manuel ITA ANS 10:17
50 WARNIER Antoine BEL WVA 10:17
51 ITURRIA SEGUROLA Mikel ESP EUS 10:17
52 GERARD Arnaud FRA FST 10:17
53 LEVEAU Jérémy FRA DMP 12:34
54 COSNEFROY Benoit FRA ALM 12:50
55 BOUDAT Thomas FRA TDE 12:50
56 COUSIN Jerome FRA TDE 13:46
57 DERUETTE Thomas BEL WVA 14:42
58 SAMITIER SAMITIER Sergio ESP EUS 15:30
59 BOL Jetse NED MZN 15:51
60 MEIJERS Jeroen NED RNL 15:51
61 CLARKE William AUS EFD 17:11
62 OWEN Logan USA EFD 17:11
63 FRAME Alex NZL TFS 17:11
64 OSORIO ARBOLEDA Juan Felipe COL MZN 17:11
65 COQUARD Bryan FRA VCC 17:11
66 MANZIN Lorrenzo FRA VCC 18:04
67 SARREAU Marc FRA GFC 18:04
68 HOELGAARD Daniel NOR GFC 18:04
69 VERWILST Aaron BEL SVB 18:04
70 FONSECA Armindo FRA FST 18:04
71 NIZZOLO Giacomo ITA TFS 18:04
72 VALLEE Boris BEL WGG 18:04
73 ABERASTURI IZAGA Jon ESP EUS 18:04
74 PARRA ARIAS Jordan Arley COL MZN 18:04
75 DE GREEF Robbert NED RNL 18:04
76 BEPPU Fumiyuki JPN TFS 18:04
77 TRUSOV Nikolay RUS GAZ 18:04
78 DANIEL Gregory USA TFS 18:04
79 NOPPE Christophe BEL SVB 18:04
80 DE WINTER Ludwig BEL WVA 18:04
81 DUMOULIN Samuel FRA ALM 18:04
82 CARDONA TABARES Julian COL EFD 18:04
83 SHALUNOV Evgeny RUS GAZ 18:04
84 QUEMENEUR Perrig FRA TDE 18:04
85 MIHAYLOV Nikolay BUL DMP 18:04
86 TULIK Angelo FRA TDE 18:04
87 MASSON Christophe FRA WVA 18:04
88 VAN GOMPEL Mathias BEL SVB 21:18
89 FOURNIER Marc FRA VCC 21:18
90 ALAFACI Eugenio ITA TFS 21:18
91 MCLAY Daniel GBR EFD 21:18
92 MALUCELLI Matteo ITA ANS 21:18
93 WIPPERT Wouter NED RNL 21:18
94 BENFATTO Marco ITA ANS 24:32

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

1 MARTIN Guillaume FRA WGG en 14h51’36”
2 MEURISSE Xandro BEL WGG 00:16
3 JULES Justin FRA WVA 00:24
4 COMBAUD Romain FRA DMP 00:28
5 BIDARD François FRA ALM 00:29
6 VENDRAME Andrea ITA ANS 00:30
7 JAUREGUI Quentin FRA ALM 00:32
8 SPRENGERS Thomas BEL SVB 00:33
9 VENTURINI Clement FRA ALM 00:34
10 PAREDES ZAPATA Wilmar Andres COL MZN 00:34
11 LADAGNOUS Matthieu FRA GFC 00:34
12 DELTOMBE Kevin BEL SVB 00:34
13 CALMEJANE Lilian FRA TDE 00:34
14 SIMON Julien FRA COF 00:34
15 FINETTO Mauro ITA DMP 00:34
16 DELAPLACE Anthony FRA FST 00:34
17 DEGAND Thomas BEL WGG 00:34
18 PICHON Laurent FRA FST 00:34
19 RIESEBEEK Oscar NED RNL 00:34
20 ROLLAND Pierre FRA EFD 00:34
21 PACHER Quentin FRA VCC 00:34
22 LE TURNIER Mathias FRA COF 00:34
23 HIGUITA GARCIA Sergio Andres COL MZN 00:40
24 VAN GESTEL Dries BEL SVB 01:10
25 BERNARD Julien FRA TFS 01:12
26 HARDY Romain FRA FST 02:16
27 DILLIER Silvan SUI ALM 02:19
28 KOZONTCHUK Dmitriy RUS GAZ 02:20
29 LIGTHART Pim NED RNL 02:48
30 MORTIER Julien BEL WVA 03:09
31 LAGUTIN Sergey RUS GAZ 03:12
32 ROSSETTO Stéphane FRA COF 04:13
33 SAEZ BENITO Hector ESP EUS 04:33
34 SUAZA ARANGO Bernardo Albeiro COL MZN 05:00
35 DE ROSSI Lucas FRA DMP 06:27
36 SHILOV Sergei RUS GAZ 06:55
37 MINNAARD Marco NED WGG 07:27
38 DOUBEY Fabien FRA WGG 07:27
39 BONNAFOND Guillaume FRA COF 07:27
40 JARRIER Benoit FRA FST 07:27
41 BONUSI Raffaello ITA ANS 07:27
42 MORENO BAZAN Javier ESP DMP 07:27
43 LUDVIGSSON Tobias SWE GFC 08:00
44 REZA Kevin FRA VCC 08:28
45 NAULEAU Bryan FRA TDE 09:21
46 THOMAS Benjamin FRA GFC 09:44
47 FRAPPORTI Mattia ITA ANS 10:19
48 BELLETTI Manuel ITA ANS 10:23
49 WARNIER Antoine BEL WVA 10:27
50 GERARD Arnaud FRA FST 10:27
51 LEVEAU Jérémy FRA DMP 12:41
52 COSNEFROY Benoit FRA ALM 13:00
53 BOUDAT Thomas FRA TDE 13:00
54 ITURRIA SEGUROLA Mikel ESP EUS 13:44
55 COUSIN Jerome FRA TDE 13:56
56 MEIJERS Jeroen NED RNL 16:01
57 BOL Jetse NED MZN 16:01
58 SAMITIER SAMITIER Sergio ESP EUS 16:39
59 COQUARD Bryan FRA VCC 17:12
60 FRAME Alex NZL TFS 17:15
61 SARREAU Marc FRA GFC 17:58
62 NOPPE Christophe BEL SVB 18:10
63 CHETOUT Loic FRA COF 18:12
64 ABERASTURI IZAGA Jon ESP EUS 18:14
65 VALLEE Boris BEL WGG 18:14
66 FONSECA Armindo FRA FST 18:14
67 VERWILST Aaron BEL SVB 18:14
68 DE GREEF Robbert NED RNL 18:14
69 TRUSOV Nikolay RUS GAZ 18:14
70 TULIK Angelo FRA TDE 18:14
71 DUMOULIN Samuel FRA ALM 18:14
72 CLARKE William AUS EFD 18:22
73 OWEN Logan USA EFD 19:03
74 BEPPU Fumiyuki JPN TFS 19:15
75 NIZZOLO Giacomo ITA TFS 20:14
76 MCLAY Daniel GBR EFD 21:28
77 WIPPERT Wouter NED RNL 21:28
78 MALUCELLI Matteo ITA ANS 21:28
79 QUEMENEUR Perrig FRA TDE 21:29
80 PARRA ARIAS Jordan Arley COL MZN 21:29
81 SHALUNOV Evgeny RUS GAZ 21:33
82 DANIEL Gregory USA TFS 21:33
83 DERUETTE Thomas BEL WVA 23:11
84 DE WINTER Ludwig BEL WVA 24:52
85 ALAFACI Eugenio ITA TFS 27:51
86 MANZIN Lorrenzo FRA VCC 29:28
87 VAN GOMPEL Mathias BEL SVB 29:51
88 OSORIO ARBOLEDA Juan Felipe COL MZN 31:58
89 MASSON Christophe FRA WVA 34:18
90 HOELGAARD Daniel NOR GFC 37:11
91 BENFATTO Marco ITA ANS 38:00
92 MIHAYLOV Nikolay BUL DMP 42:44
93 FOURNIER Marc FRA VCC 48:48
94 CARDONA TABARES Julian COL EFD 54:14