W sprincie Słowak był bezkonkurencyjny mimo gwiazdorskiej obsady. W walce na kresce mistrz świata pokonał Elię Vivianiego i Arnaud Demare’a.

Belgijski klasyk zapowiadał się jako szansa dla sprinterów, ale specjaliści od walki na brukach nie zamierzali się łatwo poddać i dowieźć do mety najszybszych w stawce.

Mimo kilku prób ucieczek żaden z zawodników nie wyrwał się ze szponów peletonu przez ponad 30 kilometrów. Ta sztuka ostatecznie udała się szóstce zawodników: Frederik Frison (Lotto), Jose Gonçalves (Katyusha), Filippo Ganna (Emirates), Jimmy Duquennoy (Veranclassic),Brian Van Goethem oraz Jan-willem Van Schip (Roompot). Początkowo peleton dość długo trzymał harcowników na “krótkiej smyczy”, ale ostatecznie przewaga urosła do ponad 2 minut.

Kiedy stało się jasne, że ucieczka dnia może spokojnie pokonywać kolejne kilometry główna grupa mocno spuściła z tonu, a przewaga rozrosła się do 10 minut w momencie, gdy do mety pozostawało 120 kilometrów. Wówczas tempo podkręciła ekipa Groupama-FDJ i przewaga spadła do około 6 minut i przez dość długi okres utrzymywała się na tym poziomie.

Z biegiem czasu dystans dzielący peleton od uciekinierów sukcesywnie malał, a gdy tylko pojawiało się przyspieszenie w dużej grupie od razu pojawiały się kraksy, które doprowadzały do powstawania niewielkich różnic pomiędzy poszczególnymi grupkami. Tak działo się przez kilkadziesiąt kilometrów aż do momentu, gdy przewaga ucieczki zmalała do niecałej minuty. Poszczególne wspinaczki nie zwiększały emocji i żaden z faworytów nie porywał się na atak z tak daleka.

Zmiana sytuacji nastąpiła dopiero około 40 kilometrów przed metą. Z kontrą ruszyli Julien Vermote (Dimension Data), Jelle Wallays (Lotto Soudal), Vyacheslav Kuznetsov (Katusha) i Alex Kirsch(Veranclassic) wykorzystując spadek przewagi do 40 sekund i po kilku kilometrach pościgu zdołali doskoczyć do czołówki. Podczas wspinaczki na Kemmelberg pierwsi zawodnicy w ucieczce zaczęli mieć problemy, a w peletonie mocne tempo nadwał m. in. Phil Gilbert (Quick Step Floors) czy Sep Vanmarcke (EF-Drapac), a na wysokiej pozycji jechał także Wout Van Aert (Verandas Willems).

33 kilometry przed metą czołówka miała półtorej minuty przewagi. Z przodu została szóstka zawodników, a za ich plecami wiatr rozerwał peleton na dwie części. Z tyłu został m. in. Alex Kristoff (UAE Team Emirates) czy zawodnicy Astany, a wśród zawodników z grupy goniącej harcowników można było zobaczyć praktycznie wszystkich pozostałych faworytów.

Po kilkunastu minutach po ucieczce nie było już śladu, a na czele wyścigu były takie nazwiska jak…

Mimo tak mocnych nazwisk na czele współpraca układała się całkiem nieźle i grupa Kristoffa ciągle traciła około pół minuty. Przez fakt, że w czołówce znaleźli się sprinterzy to co chwilę próbowano mocniejszym szarpnięciem zerwać ich z koła, ale żaden z zawodników nie był w stanie przyspieszyć na tyle, by tempo sprawiało kłopoty najszybszym zawodnikom.

W szaleńczy pościg rzucił się Kristoff, który wraz z Cort Nielsenem i Valgrenem próbował niwelować stratę wynoszącą niecałą minutę. 5 kilometrów przed metą rozpoczęły się taktyczne rozgrywki Quick Step Floors, którzy robili grunt pod sprint Elii Vivianiego. Na atak zdecydował się jeden z zawodników Roompot-Oranje, a na jego koło wskoczył Yves Lampaert, ale po chwili kontrę przeprowadził van Avermaet i Van Aert, jednak żadna z tych akcji nie przyniosła powodzenia i kilometr przed metą faworyci wciąż jechali razem.

Kilkaset metrów przed kreską ruszył jeszcze Vanmarcke, ale był bezradny wobec sprinterów. Wielką siłę pokazał Peter Sagan, który nie dał szans swoim rywalom i jako pierwszy pokonał linię mety w Wevelgem i zdecydowanie wyprzedził Elię Vivianiego.

Wyniki Gent-Wevelgem 2018:

1 Peter Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 5:53:37
2 Elia Viviani (Ita) Quick Step Floors 0:00:00
3 Arnaud Démare (Fra) Groupama – FDJ 0:00:00
4 Christophe Laporte (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
5 Jens Debusschere (Bel) Lotto – Soudal 0:00:00
6 Oliver Naesen (Bel) Ag2r La Mondiale 0:00:00
7 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton – Scott 0:00:00
8 Zdenek Štybar (Cze) Quick Step Floors 0:00:00
9 Jasper Stuyven (Bel) Trek – Segafredo 0:00:00
10 Wout Van Aert (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 0:00:00
11 Sacha Modolo (Ita) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:00
12 Jan-Willem Van Schip (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:00
13 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb 0:00:00
14 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:00:00
15 Julien Vermote (Bel) Team Dimension Data 0:00:00
16 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:00:00
17 Philippe Gilbert (Bel) Quick Step Floors 0:00:00
18 Marcus Burghardt (GERBora – Hansgrohe 0:00:00
19 Brian Van Goethem (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:00
20 Yves Lampaert (Bel) Quick Step Floors 0:00:05
21 Sep Vanmarcke (Bel) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:08
22 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:08
23 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton – Scott 0:00:12
24 Magnus Cort Nielsen (Den) Astana Pro Team 0:01:01
25 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:01:01
26 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team 0:01:14
27 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:01:22
28 Tony Martin (GERTeam Katusha – Alpecin 0:02:49
29 Justin Jules (Fra) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:03:14
30 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:03:14
31 Alex Kirsch (Lux) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:03:14
32 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb 0:03:17
33 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team 0:03:17
34 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb 0:03:17
35 Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:03:17
36 Koen De Kort (Ned) Trek – Segafredo 0:03:17
37 Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis Solutions Crédits 0:03:17
38 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:03:17
39 Niki Terpstra (Ned) Quick Step Floors 0:03:17
40 Frederik Frison (Bel) Lotto – Soudal 0:03:17
41 Jelle Wallays (Bel) Lotto – Soudal 0:03:17
42 Danny Van Poppel (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:03:17
43 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates 0:03:17
44 Daniel Oss (Ita) Bora – Hansgrohe 0:03:17
45 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 0:03:17
46 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 0:03:17
47 Florian Sénéchal (Fra) Quick Step Floors 0:03:17
48 John Degenkolb (GER) Trek – Segafredo 0:03:17
49 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain – Merida 0:03:17
50 Sebastian Langeveld (Ned) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:03:17
51 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:05:34
52 Rudy Barbier (Fra) Ag2r La Mondiale 0:05:34
53 Ryan Gibbons (RSA) Team Dimension Data 0:05:34
54 Rick Zabel (GERTeam Katusha – Alpecin 0:05:34
55 Juraj Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:05:34
56 Gijs Van Hoecke (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:05:34
57 Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:05:34
58 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:05:34
59 Lars Bak Ytting (Den) Lotto – Soudal 0:05:34
60 Marcel Sieberg (GER) Lotto – Soudal 0:05:34
61 Julien Duval (Fra) Ag2r La Mondiale 0:05:34
62 Huub Duijn (Ned) Veranda’s Willems – Crelan 0:05:34
63 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:05:34
64 Stefan Küng (SUI) BMC Racing Team 0:05:34
65 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:05:34
66 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 0:05:34
67 Stijn Devolder (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 0:05:34
68 Jorge Arcas (Esp) Movistar Team 0:05:34
69 Zico Waeytens (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 0:05:34
70 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:05:34
71 Olivier Le Gac (Fra) Groupama – FDJ 0:05:34
72 Boy Van Poppel (Ned) Trek – Segafredo 0:05:34
73 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:05:34
74 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:05:34
75 Carlos Barbero (Esp) Movistar Team 0:05:34
76 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:05:34
77 Christian Knees (GER) Team Sky 0:05:34
78 Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) BMC Racing Team 0:05:34
79 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:05:34
80 Michal Golas (Pol) Team Sky 0:05:34
81 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Dimension Data 0:05:34
82 Pim Ligthart (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:05:34
83 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 0:05:39
84 Kristijan Koren (Slo) Bahrain – Merida 0:05:39
85 Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama – FDJ 0:05:39
86 Jimmy Duquennoy (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:05:39
87 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama – FDJ 0:05:39
88 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates 0:05:39
89 Hector Carretero (Esp) Movistar Team 0:05:39
90 Ian Stannard (GBr) Team Sky 0:05:39
91 Tom Devriendt (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:05:39
92 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:05:39
93 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:05:39
94 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:05:39
95 Jürgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team 0:05:39
96 Tom Scully (NZl) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:05:39
97 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton – Scott 0:05:39
98 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:05:39
99 Dylan Van Baarle (Ned) Team Sky 0:05:39
100 Jack Bauer (NZl) Mitchelton – Scott 0:05:39
101 Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton – Scott 0:05:39
102 Nico Denz (GER) Ag2r La Mondiale 0:11:47
103 Floris Gerts (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:11:47
104 Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:11:47
105 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton – Scott 0:11:47
106 Benjamin King (USA) Team Dimension Data 0:11:47
107 Stijn Vandenbergh (Bel) Ag2r La Mondiale 0:11:47
108 Antoine Duchesne (Can) Groupama – FDJ 0:11:47
109 Tanguy Turgis (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:11:47
110 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama – FDJ 0:11:47
111 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 0:11:47
112 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Cycling Club 0:11:47
113 Lukas Spengler (SUI) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:11:47
114 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:11:47
115 Mark McNally (GBr) Wanty – Groupe Gobert 0:11:47
116 Gediminas Bagdonas (Ltu) Ag2r La Mondiale 0:11:47
117 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis Solutions Crédits 0:11:47
118 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 0:11:47
119 Michaël Van Staeyen (Bel) Cofidis Solutions Crédits 0:11:47
120 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:11:47
121 Alberto Bettiol (Ita) BMC Racing Team 0:11:47
122 Ivan Garcia Cortina (Esp) Bahrain – Merida 0:11:47
123 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky 0:11:47
124 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain – Merida 0:11:47
125 Julien Stassen (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:11:47
126 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 0:11:47
127 Ben Swift (GBr) UAE Team Emirates 0:11:47
128 Alex Dowsett (GBr) Team Katusha – Alpecin 0:11:47
129 David Per (Slo) Bahrain – Merida 0:11:47
130 Jenthe Biermans (Bel) Team Katusha – Alpecin 0:11:47
131 Borut Bozic (Slo) Bahrain – Merida 0:11:47
132 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton – Scott 0:11:47
133 Nicolas Dougall (RSA) Team Dimension Data 0:11:47
134 Luka Pibernik (Slo) Bahrain – Merida 0:11:47
135 Michael Goolaerts (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 0:11:47
136 Taylor Phinney (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:11:47
137 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:11:47
138 Tim Declercq (Bel) Quick Step Floors 0:11:47
139 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team 0:11:47
140 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:11:47
141 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:11:47
142 Maciej Bodnar (Pol) Bora – Hansgrohe 0:11:47
143 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team 0:11:47
144 Kenny Dehaes (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:11:47
145 Jasper De Buyst (Bel) Lotto – Soudal 0:11:47
146 Tony Gallopin (Fra) Ag2r La Mondiale 0:11:47
147 Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept Cycling Club 0:11:47
148 Dries De Bondt (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 0:11:47
149 Julien Morice (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:11:56
DNF Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Cycling Club
DNF Mads Pedersen (Den) Trek – Segafredo
DNF Wouter Wippert (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
DNF Grégory Rast (SUI) Trek – Segafredo
DNF Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates
DNF Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
DNF Andreas Schillinger (GERBora – Hansgrohe
DNF Rüdiger Selig (GERBora – Hansgrohe
DNF Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo
DNF Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb
DNF Mitchell Docker (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale
DNF Daniel McLay (GBr) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale
DNF Davide Cimolai (Ita) Groupama – FDJ
DNF Daniele Bennati (Ita) Movistar Team
DNF Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
DNF Senne Leysen (Bel) Veranda’s Willems – Crelan
DNF Nikias Arndt (GERTeam Sunweb
DNF Moreno Hofland (Ned) Lotto – Soudal
DNF Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb
DNF Yoann Offredo (Fra) Wanty – Groupe Gobert
DNF José Gonçalves (Por) Team Katusha – Alpecin
DNF Maxime Vantomme (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic
DNF Loïc Chetout (Fra) Cofidis Solutions Crédits
DNF Baptiste Planckaert (Bel) Team Katusha – Alpecin
DNS Timothy Dupont (Bel) Wanty – Groupe Gobert