fot. Marek Bala / naszosie.pl

Jedynym oficjalnym kandydatem do organizacji imprezy za dwa lata była Vicenza, ale problemy finansowe Włochów mogą przenieść mistrzostwa na północ.

Prowincje Drenthe i Groningen początkowo planowały walczyć o mistrzostwa w 2020 roku, ale ostatecznie postawiły na czempionat rozgrywany w 2023 roku. Jedynym oficjalnym kandydatem została włoska Vicenza, która jednak straciła poparcie władz i środki finansowe.

W obliczu kłopotów Włochów z sytuacji mogą skorzystać Holendrzy. Według informacji Dagblad van het Noorden Vicenza i Wenecja zgłosiły się do UCI w największej tajemnicy, by poprosić o znalezienie nowego organizatora mistrzostw świata w 2020 roku. Co ciekawe jeszcze miesiąc temu La Gazzetta dello Sport informowała, że sytuacja włoskiego komitetu się poprawia.

Teraz holenderskie media mają jednak dość konkretne wiadomości – UCI miała się spotkać z organizatorami podczas przełajowych mistrzostw świata w Valkenburgu i ustalić nawet budżet na imprezę – Drenthe i Groningen mają dać 10 milionów euro, ministerstwo zdrowia, dobrobytu i sportu dołoży 2.5 miliona. Zewnętrzny sponsorzy mają z kolei zapewnić brakujące 3 miliony.

Ambasadorami imprezy mają zostać m.in. Bauke Mollema (Trek-Segafredo) i były kolarz Gert Jakobs.