Tirreno-Adriatico

Ekipa BMC Racing Team wygrała po raz trzeci z rzędu rozpoczynającą Tirreno – Adriatico jazdę drużynową na czas. Pierwszym liderem został Damiano Caruso.

53. edycja Tirreno – Adriatico rozpoczęła się dzisiaj tradycyjnie drużynową czasówką. Na ulicach Lido di Camaiore do pokonania było ponad 21 kilometrów po płaskiej i niezbyt trudnej technicznie trasie. Na bardzo mocnej liście startowej mieliśmy czterech Polaków: Rafała Majkę i Macieja Bodnara (BORA – hansgrohe), Michała Kwiatkowskiego (Sky) i Tomasza Marczyńskiego (Lotto Soudal).

Jako pierwsi z rampy startowej zjechali kolarze Movistaru (liderem jest Mikel Landa), którzy zakończyli rywalizację w czasie 23’09”. Zdecydowanie lepiej pojechali zawodnicy Sky (w składzie między innymi Froome, Kwiatkowski, Thomas), którzy poprawili czas poprzedników aż o 41 sekund.

Już na samym początku wyścigu Romain Bardet i jego ekipa Ag2r La Mondiale stracili do prowadzącego Sky 54 sekundy. Bahrain Merida (liderem jest Vincenzo Nibali) przejechali dystans w czasie 23’08”, a cztery sekund szybsi byli kolarze Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale (Rigoberto Uran).

Niestety po raz kolejny pechowy występ zaliczył Mark Cavendish (Dimension Data). Brytyjczyk przejeżdżając linię mety wyglądał jakby właśnie przegrał pojedynek bokserski. Miejmy nadzieję, że rany nie okażą się zbyt poważne.

UAE Team Emirates z Fabio Aru także nie zbliżyli się do czasu Sky i stracili do nich 36 sekund. Świetnie natomiast pojechali kolarze Mitchelton – Scott (lider Adam Yates), którzy z czasem 22’23” objęli prowadzenie. Ekipa Astany (lider Miguel Angel Lopez) wykręciła czas 23’12”.

Już tradycyjnie super czasówkę pojechali kolarze BMC Racing Team, którzy dwie poprzednie edycje rozpoczynali od zwycięstwa. Tym razem Damiano Caruso (przejechał jako pierwszy linię mety) i koledzy byli lepsi od Mitchelton – Scott o cztery sekundy. Piętnaście sekund do amerykańskiej ekipy stracili kolarze Quick – Step Floors.

Rafał Majka i Maciej Bodnar ze swoimi kolegami z BORA – hansgrohe nie zdołali zbliżyć się do prowadzących ekip i zakończyli rywalizację w czasie 22’49”. Tym samym Rafał nadrobił kilka sekund do Aru, Nibalego, Urana czy Landy.

Także kolarze Sunweb nie zdołali pobić zwycięskiego czasu i to BMC Racing Team trzeci raz z rzędu triumfują na drużynowej czasówce Tirreno – Adriatico!

Wyniki pierwszego etapu:

1. BMC RACING TEAM 22’19”
2. MITCHELTON – SCOTT 22’23”
3. TEAM SKY  22’28”
4. QUICK-STEP FLOORS 22’34”
5. TEAM SUNWEB 22’44”
6. TEAM KATUSHA ALPECIN 22’47”
7. BORA – HANSGROHE 22’49”
8. TREK – SEGAFREDO 22’58”
9. UAE TEAM EMIRATES 23’04”
10. TEAM EF EDUCATION FIRST 23’04”
11. BAHRAIN – MERIDA 23’08”
12. MOVISTAR TEAM  23’09”
13. TEAM LOTTO NL – JUMBO 23’10”
14. ASTANA PRO TEAM 23’12”
15. GROUPAMA – FDJ 23’13”
16. LOTTO SOUDAL 23’17”
17. AG2R LA MONDIALE  23’22”
18. TEAM DIMENSION DATA 23’35”
19. GAZPROM – RUSVELO 23’44”
20. WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 23’53”
21. ISRAEL CYCLING ACADEMY 24’06”
22. NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI 24’16”

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 Damiano CARUSO (ITA) BMC RACING TEAM 0:22:19
2 Rohan DENNIS (AUS) BMC RACING TEAM 0:00:00
3 Patrick BEVIN (NZL) BMC RACING TEAM 0:00:00
4 Greg VAN AVERMAET (BEL) BMC RACING TEAM 0:00:00
5 Luke DURBRIDGE (AUS) MITCHELTON – SCOTT 0:00:04
6 Daryl IMPEY (RSA) MITCHELTON – SCOTT 0:00:04
7 Adam YATES (GBR) MITCHELTON – SCOTT 0:00:04
8 Michael HEPBURN (AUS) MITCHELTON – SCOTT 0:00:04
9 Geraint THOMAS (GBR) TEAM SKY 0:00:09
10 Jonathan CASTROVIEJO (ESP) TEAM SKY 0:00:09
11 Salvatore PUCCIO (ITA) TEAM SKY 0:00:09
12 Chris FROOME (GBR) TEAM SKY 0:00:09
13 Michał KWIATKOWSKI (POL) TEAM SKY 0:00:09
14 Vasil KIRYIENKA (BLR) TEAM SKY 0:00:09
15 Bob JUNGELS (LUX) QUICK – STEP FLOORS 0:00:15
16 Maximiliano Ariel RICHEZE (ARG) QUICK – STEP FLOORS 0:00:15
17 Niki TERPSTRA (NED) QUICK – STEP FLOORS 0:00:15
18 Fernando GAVIRIA RENDON (COL) QUICK – STEP FLOORS 0:00:15
19 Stefan KÜNG (SUI) BMC RACING TEAM 0:00:21
20 Lennard KÄMNA (GER) TEAM SUNWEB 0:00:25
21 Simon GESCHKE (GER) TEAM SUNWEB 0:00:25
22 Tom DUMOULIN (NED) TEAM SUNWEB 0:00:25
23 Chad HAGA (USA) TEAM SUNWEB 0:00:25
24 Wilco KELDERMAN (NED) TEAM SUNWEB 0:00:25
25 Tony MARTIN (GER) TEAM KATUSHA ALPECIN 0:00:28
26 Nathan HAAS (AUS) TEAM KATUSHA ALPECIN 0:00:28
27 Marcel KITTEL (GER) TEAM KATUSHA ALPECIN 0:00:28
28 Alex DOWSETT (GBR) TEAM KATUSHA ALPECIN 0:00:28
29 Simon ŠPILAK (SLO) TEAM KATUSHA ALPECIN 0:00:28
30 Maciej BODNAR (POL) BORA – HANSGROHE 0:00:30
31 Rafał MAJKA (POL) BORA – HANSGROHE 0:00:30
32 Davide FORMOLO (ITA) BORA – HANSGROHE 0:00:30
33 Peter SAGAN (SVK) BORA – HANSGROHE 0:00:30
34 Philippe GILBERT (BEL) QUICK – STEP FLOORS 0:00:34
35 Jasper STUYVEN (BEL) TREK – SEGAFREDO 0:00:39
36 Mads PEDERSEN (DEN) TREK – SEGAFREDO 0:00:39
37 Fabio FELLINE (ITA) TREK – SEGAFREDO 0:00:39
38 Boy VAN POPPEL (NED) TREK – SEGAFREDO 0:00:39
39 Matthias BRÄNDLE (AUT) TREK – SEGAFREDO 0:00:39
40 Aleksandr RIABUSHENKO (BLR) UAE TEAM EMIRATES 0:00:45
41 Simone CONSONNI (ITA) UAE TEAM EMIRATES 0:00:45
42 Diego ULISSI (ITA) UAE TEAM EMIRATES 0:00:45
43 Fabio ARU (ITA) UAE TEAM EMIRATES 0:00:45
44 Jan POLANC (SLO) UAE TEAM EMIRATES 0:00:45
45 Taylor PHINNEY (USA) TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 0:00:45
46 Rigoberto URAN (COL) TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 0:00:45
47 Simon CLARKE (AUS) TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 0:00:45
48 Daniel MORENO FERNANDEZ (ESP) TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 0:00:45
49 Filippo GANNA (ITA) UAE TEAM EMIRATES 0:00:48
50 Vincenzo NIBALI (ITA) BAHRAIN – MERIDA 0:00:49
51 Sonny COLBRELLI (ITA) BAHRAIN – MERIDA 0:00:49
52 Domenico POZZOVIVO (ITA) BAHRAIN – MERIDA 0:00:49
53 Kristijan KOREN (SLO) BAHRAIN – MERIDA 0:00:49
54 Andrey AMADOR (CRC) MOVISTAR TEAM 0:00:50
55 Jasha SÜTTERLIN (GER) MOVISTAR TEAM 0:00:50
56 Daniele BENNATI (ITA) MOVISTAR TEAM 0:00:50
57 Jorge ARCAS (ESP) MOVISTAR TEAM 0:00:50
58 Nelson OLIVEIRA (POR) MOVISTAR TEAM 0:00:50
59 Mikel LANDA MEANA (ESP) MOVISTAR TEAM 0:00:50
60 Jaime ROSON GARCIA (ESP) MOVISTAR TEAM 0:00:50
61 Jos VAN EMDEN (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:51
62 George BENNETT (NZL) TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:51
63 Robert Thomas WAGNER (GER) TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:51
64 Primož ROGLIČ (SLO) TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:51
65 Kanstantsin SUITSOU (BLR) BAHRAIN – MERIDA 0:00:51
66 Alexey LUTSENKO (KAZ) ASTANA PRO TEAM 0:00:53
67 Dario CATALDO (ITA) ASTANA PRO TEAM 0:00:53
68 Andrey GRIVKO (UKR) ASTANA PRO TEAM 0:00:53
69 Oscar GATTO (ITA) ASTANA PRO TEAM 0:00:53
70 Miguel Angel LOPEZ MORENO (COL) ASTANA PRO TEAM 0:00:53
71 Steve MORABITO (SUI) GROUPAMA – FDJ 0:00:53
72 Matthieu LADAGNOUS (FRA) GROUPAMA – FDJ 0:00:53
73 Antoine DUCHESNE (CAN) GROUPAMA – FDJ 0:00:53
74 Davide CIMOLAI (ITA) GROUPAMA – FDJ 0:00:53
75 Sacha MODOLO (ITA) TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 0:00:54
76 Zdenek ŠTYBAR (CZE) QUICK – STEP FLOORS 0:00:55
77 Tomasz MARCZYŃSKI (POL) LOTTO SOUDAL 0:00:58
78 Tiesj BENOOT (BEL) LOTTO SOUDAL 0:00:58
79 Victor CAMPENAERTS (BEL) LOTTO SOUDAL 0:00:58
80 Nikolas MAES (BEL) LOTTO SOUDAL 0:00:58
81 Alexandre GENIEZ (FRA) AG2R LA MONDIALE 0:01:04
82 Romain BARDET (FRA) AG2R LA MONDIALE 0:01:04
83 Clement VENTURINI (FRA) AG2R LA MONDIALE 0:01:04
84 Mathias FRANK (SUI) AG2R LA MONDIALE 0:01:04
85 Iljo KEISSE (BEL) QUICK – STEP FLOORS 0:01:04
86 Gianni MOSCON (ITA) TEAM SKY 0:01:06
87 Tosh VAN DER SANDE (BEL) LOTTO SOUDAL 0:01:06
88 Sep VANMARCKE (BEL) TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 0:01:08
89 Rick ZABEL (GER) TEAM KATUSHA ALPECIN 0:01:14
90 Alexis GOUGEARD (FRA) AG2R LA MONDIALE 0:01:16
91 Edvald Boasson HAGEN (NOR) TEAM DIMENSION DATA 0:01:16
92 Julien VERMOTE (BEL) TEAM DIMENSION DATA 0:01:16
93 Scott THWAITES (GBR) TEAM DIMENSION DATA 0:01:16
94 Louis MEINTJES (RSA) TEAM DIMENSION DATA 0:01:16
95 José GONÇALVES (POR) TEAM KATUSHA ALPECIN 0:01:21
96 Aleksandr VLASOV (RUS) GAZPROM – RUSVELO 0:01:25
97 Nikolai CHERKASOV (RUS) GAZPROM – RUSVELO 0:01:25
98 Alexander FOLIFOROV (RUS) GAZPROM – RUSVELO 0:01:25
99 Sergey FIRSANOV (RUS) GAZPROM – RUSVELO 0:01:25
100 Tom VAN ASBROECK (BEL) TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 0:01:31
101 Filippo POZZATO (ITA) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:01:34
102 Jacopo MOSCA (ITA) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:01:34
103 Edoardo ZARDINI (ITA) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:01:34
104 Jakub MARECZKO (ITA) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:01:34
105 Matteo BUSATO (ITA) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:01:34
106 Liam BERTAZZO (ITA) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:01:34
107 Daniel OSS (ITA) BORA – HANSGROHE 0:01:36
108 Jens DEBUSSCHERE (BEL) LOTTO SOUDAL 0:01:37
109 Artem NYCH (RUS) GAZPROM – RUSVELO 0:01:38
110 Jack BAUER (NZL) MITCHELTON – SCOTT 0:01:40
111 Nikias ARNDT (GER) TEAM SUNWEB 0:01:42
112 Marco COLEDAN (ITA) WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:01:45
113 Krists NEILANDS (LAT) ISRAEL CYCLING ACADEMY 0:01:47
114 Ben HERMANS (BEL) ISRAEL CYCLING ACADEMY 0:01:47
115 Kristian SBARAGLI (ITA) ISRAEL CYCLING ACADEMY 0:01:47
116 Guillaume BOIVIN (CAN) ISRAEL CYCLING ACADEMY 0:01:47
117 Gijs VAN HOECKE (BEL) TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:01:48
118 Michael SCHÄR (SUI) BMC RACING TEAM 0:01:50
119 Tanel KANGERT (EST) ASTANA PRO TEAM 0:01:54
120 Damiano CUNEGO (ITA) NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI 0:01:57
121 Sho HATSUYAMA (JPN) NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI 0:01:57
122 Ivan SANTAROMITA (ITA) NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI 0:01:57
123 Marco CANOLA (ITA) NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI 0:01:57
124 Nicola BAGIOLI (ITA) NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI 0:01:57
125 Simone PONZI (ITA) NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI 0:01:57
126 Leopold KONIG (CZE) BORA – HANSGROHE 0:02:12
127 Ryan MULLEN (IRL) TREK – SEGAFREDO 0:02:13
128 Giacomo NIZZOLO (ITA) TREK – SEGAFREDO 0:02:13
129 Marco MARCATO (ITA) UAE TEAM EMIRATES 0:02:14
130 Eduard Michael GROSU (ROU) NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI 0:02:17
131 August JENSEN (NOR) ISRAEL CYCLING ACADEMY 0:02:18
132 Franco PELLIZOTTI (ITA) BAHRAIN – MERIDA 0:02:19
133 Jens KEUKELEIRE (BEL) LOTTO SOUDAL 0:02:30
134 Marc SARREAU (FRA) GROUPAMA – FDJ 0:02:36
135 Daniel HOELGAARD (NOR) GROUPAMA – FDJ 0:02:36
136 Benoit VAUGRENARD (FRA) GROUPAMA – FDJ 0:02:37
137 Davide VILLELLA (ITA) ASTANA PRO TEAM 0:02:41
138 Søren KRAGH ANDERSEN (DEN) TEAM SUNWEB 0:02:41
139 Matteo MONTAGUTI (ITA) AG2R LA MONDIALE 0:02:48
140 Caleb EWAN (AUS) MITCHELTON – SCOTT 0:02:54
141 Guy SAGIV (ISR) ISRAEL CYCLING ACADEMY 0:03:15
142 Stepan KURIYANOV (RUS) GAZPROM – RUSVELO 0:03:29
143 Julien DUVAL (FRA) AG2R LA MONDIALE 0:03:33
144 Bernhard EISEL (AUT) TEAM DIMENSION DATA 0:03:41
145 Marcus BURGHARDT (GER) BORA – HANSGROHE 0:04:02
146 Dennis VAN WINDEN (NED) ISRAEL CYCLING ACADEMY 0:04:06
147 Igor BOEV (RUS) GAZPROM – RUSVELO 0:04:12
148 Ramunas NAVARDAUSKAS (LTU) BAHRAIN – MERIDA 0:04:21
149 Maarten WYNANTS (BEL) TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:04:37
150 Mark RENSHAW (AUS) TEAM DIMENSION DATA 0:04:43
151 Luka MEZGEC (SLO) MITCHELTON – SCOTT 0:04:52
152 Danny VAN POPPEL (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:04:55
153 Alberto BETTIOL (ITA) BMC RACING TEAM 0:05:13
OTL Mark CAVENDISH (GBR) TEAM DIMENSION DATA