Fot. AG2R

Lider Ag2r samotnie zaatakował pod koniec wyścigu i triumfował w Faun Environnement – Classic de l’Ardèche Rhône Crussol.

Kwintesencja francuskich, późnozimowych klasyków, czyli trasa naszpikowana krótkimi pagórkami.

Tuż po starcie pierwsi śmiałkowie wyruszyli do ataku i już w trakcie podjazdu mieli ponad 2 minuty przewagi. Na czele kręcili Lucas de Rossi (Delko Marseille-Provence KTM), Simone Sterbini (Bardiani-CSF), Jérôme Mainard (Roubaix-Lille Métropole), Yoann Paillot (St-Michel-Auber 93oraz Adam de Vos (Rally Cycling).

Leniwe tempo peletonu sprawiło, że czołowa piątka miała ponad 10 minut przewagi po 40 kilometrach rywalizacji. Wówczas to peleton podkręcił tempo i zaczął mozolnie odrabiać dystans do uciekinierów. Dopiero 60 kilometrów przed metą sytuacja zaczęła się delikatnie zmieniać. W ucieczce kłopoty zaczynał mieć de Rossi, który stracił kontakt z czołówką, a niedługo po nim odpadli także Sterbini i de Vos.

Za ich plecami rozpoczęły się kontry, które doprowadziły ostatecznie do skasowania ucieczki. Romain Bardet (Ag2r) rozpoczynał ostatni podjazd z niewielką przewagą nad Romainem Sicardem (Direct Energie) i Tanelem Kangertem (Astana). Lider Ag2r samotnie pokonywał kolejne kilometry wspinaczki zyskując kolejne sekundy nad rywalami i 9 kilometrów przed metą miał już minutę zapasu.

Zwycięstwo Bardeta było już pewne, natomiast w grupie pościgowej doszło do przetasowań. Siódemka zawodników walczyła o drugie miejsce i najlepiej poradził sobie Maximilian SCHACHMANN (Quick-Step Floors), który wyprzedził Liliana Calmejane (Direct Energie). Triumfował rzecz jasna Bardet, który w zaledwie drugim starcie w tym roku odniósł swój pierwszy triumf.

TOP10

1- Romain BARDET (AG2R La Mondiale)
2- Maximilian SCHACHMANN (Quick-Step Floors)
3- Lilian CALMEJANE (Direct Energie)
4- Alexis VUILLERMOZ (AG2R La Mondiale)
5- David GAUDU (FDJ)
6- Jhonnatan NARVAEZ (Quick-Step Floors)
7- Quentin PACHER (Vital Concept Cycling Club)
8- Pierre LATOUR (AG2R La Mondiale)
9- Eliot LIETAER (WB-Aqua Protect-Veranclassic)
10- Romain SICARD (Direct Energie)